Wijk bij Duurstede


Na mapach: 51°59′N 5°21′E/51,983333 5,350000

Wijk bij Duurstede w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wijk bij Duurstede (wymowa i [ˈʋɛi̯ɡ bɛi̯ ˈdyːrsteːdə]) – miasto i siedziba gminy położona w południowej części prowincji Utrecht (Holandia). W Wijk bij Duurstede mieszka 23.377 ludzi (2007). Gmina obejmuje miejscowości Cothen, ok. 2900 mieszkańców i Langbroek (na południe od Driebergen obok gminy Utrechtse Heuvelrug), około 2100 mieszkańców.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Wijk bij Duurstede leży przy kanale Amsterdam-Ren i nad rzeką Dolny Ren (Nederrijn), która przy tym mieście rozdziela się na dwie odnogi – rzekę Lek i Kromme Rijn. Gmina sąsiaduje z Houten, Bunnik, Utrechtse Heuvelrug i Buren.

Historia | edytuj kod

Po 863 miasto stopniowo traciło na znaczeniu z powodu spiętrzeń Renu, a następnie przestało istnieć. W XIII wieku rycerz o imieniu Zweder van Abcoude zbudował na miejscu dawnej osady wieżę mieszkalną, która stała się rdzeniem późniejszego zamku biskupiego. Mając świadomość o istnieniu tu Dorestad zamek otrzymał nazwę Duurstede. Wokół zamku powstała osada, która w 1300 roku otrzymała prawa miejskie. W XV wieku rozbudowano zamek, w którym rezydował biskup Utrechtu David van Bourgondië (1427-1496), jego własnąścią było również miasto. Biskupi utrechccy zarządzali miastem do reformacji. W 1672 miasto zniszczyli Francuzi podczas kampanii wojennej. Odtąd do dnia dzisiejszego Vijk bij Duurstede ma charakter prowincjonalnego miasteczka. Obecnie jego gospodarka opiera się na rolnictwie, sadownictwie, turystyce, ponadto znajdują się tu fabryki betonu i cegły.

Zabytki | edytuj kod

Jacob Izaaksoon van Ruisdael: Wiatrak w Wijk koło Duurstede, około 1670, Amsterdam, Rijksmuseum
  • Stare Miasto, z zespołem zabytkowych kamieniczek, kościołem parafialnym z XIV-XV wieku, fragmentami obwarowań z bramą i zabytkowym wiatrakiem. Wiatrak ten stał się tematem obrazu Jacopa von Ruisdaela, obecny pochodzi z XIX wieku i jest rekonstrukcją dawnego, zniszczonego młyna.
  • Museum Dorestad, ze zbiorami pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych na terenie dawnej osady;
  • Fort Vechten, pochodzący z dawnego zespołu umocnień pobliskiego miasta Utrecht; obecnie centrum rozrywkowe z restauracją
  • Ruiny zamku Duurstede, z XV wieku. Zachowała się wieża (donżon) i fragmentarycznie budynki mieszkalne.
  • Zespół zamków i pałaców: Weerdesteyn, Groenesteyn, Hindersteyn, Leeuwenburg, Lunenburg, Rhijnestein, Sandenburg, Walenburg, Zuilenburg

Galeria zdjęć | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. wijkbijduurstede.nl: Burgemeester Tjapko Poppens (niderl.). [dostęp 2014-07-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (municipality of the Netherlands):
Na podstawie artykułu: "Wijk bij Duurstede" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy