Wikipedia:Artykuły o muzyce/Albumy


Wikipedia:Artykuły o muzyce/Albumy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Artykuły o muzyce Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniższa strona ma służyć jako poradnik i pomoc przy dodawaniu do Wikipedii albumów muzycznych i, co najważniejsze, pokazywać jak robić to poprawnie i z zachowaniem zaleceń. Została podzielona na elementy które powinny znaleźć się w poprawnym i pełnym opisie wydawnictwa muzycznego.

Spis treści

Uwagi ogólne | edytuj kod

 • Przeczytaj najpierw podstawowe informacje o tworzeniu haseł.
 • Warto zapoznać się z resztą artykułów traktujących o muzyce ponieważ rozwiązania w poszczególnych poradnikach są podobne i często uzupełniają się wzajemnie.
 • W razie wątpliwości zobacz jak wyglądają inne artykuły na stronie. Aczkolwiek, jeśli znajdujesz jakieś rozbieżności w formie między hasłem a standardem przedstawionym w tej pomocy – postępuj zgodnie ze standardami.
 • W razie niesprecyzowania jakiejś kwestii kieruj się kwestiami ogólnymi – parę informacji podajemy po przecinku, listy tworzymy zwykle punktowane lub numerowane, wcięcia służą do większej przejrzystości tekstu itd.
 • Wikipedia nie jest miejscem recenzowania płyt. Hasło nie może zawierać subiektywnych ocen, tak pozytywnych, jak i negatywnych.

Uwaga! Pamiętaj! Jeżeli jakieś rozwiązanie wydaje ci się lepsze z punktu widzenia poprawności przekazania informacji możesz je śmiało zastosować nawet łamiąc poniższy poradnik. Jak wiadomo, nie da się ujednolicić wszystkiego z racji na samą różnorodność. Dlatego, jeżeli nie pasuje ci żadne rozwiązanie przedstawione poniżej możesz zastosować własne w swoim artykule. Ponadto, dobrze byłoby wtedy podzielić się ewentualnymi problemami w sferze dyskusji, aby poradnik stał się lepszy i pełniej oddawał specyfikę tworzenia tego rodzaju artykułów.

Struktura | edytuj kod

Nazwa artykułu | edytuj kod

 • Tytuł artykułu to oficjalna nazwa wydawnictwa.
 • Jeżeli w Wikipedii znajduje się już hasło o takim samym tytule – użyj ujednoznacznienia, dopisując po nim „(album)”.
 • Nie poleca się dodawania bardziej szczegółowych informacji w nazwie artykułu (np. Fly (album Blind Guardian)). Taka nazwa jest uzasadniona jedynie w przypadku istnienia Fly (album).

Infobox | edytuj kod

Podstawowym szablonem stosowanym przy opisie albumów i wydawnictw muzycznych (z wyjątkiem singla!) jest szablon {{Album muzyczny infobox}}.

 Osobna strona: Szablon:Album muzyczny infobox/opis.

Struktura artykułu | edytuj kod

Poprawny i pełny artykuł powinien posiadać elementy przedstawione poniżej:

Infobox | edytuj kod

Opisany powyżej.

Notka ogólna | edytuj kod

To część występująca bez żadnego nagłówka, zaraz na początku strony. Początek artykułu powinien zawierać:

 • pełną nazwę wydawnictwa (wraz z pogrubieniem – '''Tytuł płyty''')
 • po pauzie wymienione podstawowe informacje o produkcie (czyjego autorstwa, który album z kolei, charakter płyty (LP, EP, live), rok wydania itp.).

Późniejsze wykorzystanie tytułu płyty w danym artykule powinno pojawiać się zawsze z kursywą (np. ''The Miseduaction of Lauryn Hill'').

Uwaga! Nie należy sugerować się tym, że niektóre informacje jak grupa/artysta są już w infoboksie – hasło powinno być pełne i zawierać wszystkie informacje zaś infobox to jedynie podstawowe informacje z których można korzystać nie czytając artykułu.

Przykład na poprawny początek artykułu: The Miseducation of Lauryn Hill.

Inne informacje | edytuj kod

Pożądane jest tworzenie dodatkowych nagłówków przy opisie albumu takich jak:

 • historia powstania (== Historia powstania ==)
 • koncepcja albumu (== Koncepcja albumu ==)

i inne, nieuwzględnione w zestawieniu. Standardy nie są tak mocno określone w powyższych grupach z powodu ich specyfiki.

Lista utworów | edytuj kod

Tracklista to wręcz niezbędna część naszego artykułu. Ten dział oddzielamy nagłówkiem == Lista utworów ==, w przypadku występowania edycji dwupłytowych kolejne podnagłówki powinny przybrać kształt === CD 1 (dodatkowe informacje) === z ew. dodatkowymi informacjami w nawiasie (np. podtytuł płyty). Samą listę tworzymy za pomocą wyliczenia, nazwy utworów obejmujemy cudzysłowami prostymi. Po tytule, w nawiasie, możemy dodać dodatkowe informacje nt. produkcji (np. wersja live). Po pauzie wpisujemy długość utworu, w formacie MM:SS na zasadach identycznych z czasem trwania całego wydawnictwa.

Uwaga! Należy wystrzegać się uwzględniania podziału na strony wprowadzonego przez nośniki magnetofonowe. Można tak uczynić tylko gdy wydawnictwo nie doczekało się innej wersji, w innym przypadku powinno się raczej odnosić do wersji CD/LP.

Przykłady:

# „Hero of My Own” (wersja live) – 5:29 # „Giga Remix” ([[Someone]] remix) – 62:25 

Niepoprawne:

# „Hero of My Own” – 05:29 (wersja live) * Giga Remix, 1:02:25 

Uwaga! Dla wydawnictw zbiorczych (składanki, splity, soundtracki) dodajemy z przodu wykonawcę:

# wykonawca – „tytuł” (informacje) – 5:29 

Uwaga! Alternatywnym sposobem zapisu (polecanym przy rozbudowanej strukturze utworów) listy może być użycie szablonu {{Lista utworów}} lub {{Lista utworów2}}.

Twórcy | edytuj kod

Dział o twórcach powinien być zawarty w nagłówku == Twórcy == i zawierać listę (w formie punktowanej) ludzi odpowiedzialnych za album a po pauzie – jaką funkcję pełnili podczas jego produkcji. Za poprawne uważa się pełne imię i nazwisko (dopuszczalny pseudonim), zaleca się korzystanie z pełnych, poprawnych nazw instrumentów (gitara elektryczna jest lepszym określeniem niż elektryk zaś gitara basowa to nie to samo co slangowy bas). Linki do poszczególnych instrumentów nie są niewłaściwe aczkolwiek odradza się korzystania z nich (oczywiście, jeśli mowa o niespotykanych instrumentach/funkcjach właściwym jest umieścić link do owego). Parę funkcji przy produkcji albumu, standardowo, wymieniamy po przecinku.

Przykład:

* Jack „Pseudo” Orloff – [[gitara elektryczna]] * Doe Snub – mastering * Jim Ratzer – gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe 

Niewłaściwe:

# Jack Orloff – gitara elektryczna * Doe Snub – elektryk * Jim Ratzer – gitary 

UWAGA! Przyjętym jednoznacznie oznaczeniem wokalisty (zgodnie z definicją, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z rapowaniem czy z growlingiem) jest termin śpiew. Należy więc wystrzegać się funkcji typu wokal czy growl. Informacje charakteryzujące rodzaj użycia głosu powinno podawać się w nawiasie.

Wydania | edytuj kod

W tym dziale powinno zawrzeć się informacje nt. kolejnych wydawnictw (plus ew. wersje winylowe, BEZ SINGLI) i udzielić informacji na ich temat. Cały blok, standardowo, oddzielamy nagłówkiem == Wydania ==. Kolejne nagłówki (o stopień niżej w hierarchii) mogą oznaczać kolejne wydawnictwa według wzoru === wydawca, kiedy === lub wedle innego, bardziej adekwatnego do specyfiki. Wśród informacji można podać nakład danego produktu, kraj wydania, charakter nagrania, różnice między produktem macierzystym.

Single | edytuj kod

Lista singli wydanych w związku z promocją danego albumu, ograniczona nagłówkiem == Single ==. Wydawnictwa powinny zostać ponumerowane według kolejności wydania. Po nazwie singla i pauzie – rok wydania.

Wideografia | edytuj kod

Wideografia powinna być ograniczona nagłówkiem == Wideografia ==. Przedstawiona za pomocą listy punktowej powinna zawierać nazwę klipu, reżysera, rok produkcji i ew. odnośnik do klipu. Niezależnie od nich może istnieć oczywiście osobny artykuł nt. teledysku. Szablon :

* „nazwa klipu” – Imię i nazwisko reżysera, rok produkcji (dodatkowe informacje) 

dodatkowe informacje to wspomniane wcześniej odnośniki i inne

Przykłady:

* „Oops!... I Did It Again” – Jeff Masterton, 2000 ([http://britneyspears.com/clip1.mpg clip], nagrany na plaży w [[Guantanamo]]) 

Zobacz też | edytuj kod

Dział ograniczony nagłówkiem == Zobacz też ==. Dodajemy tutaj jedynie odnośniki do innych artykułów Wikipedii. Powinny znaleźć się tutaj linki o których nie było mowy w samym artykule a są z nim w jakikolwiek sposób powiązane. Przedstawiamy w postaci listy punktowanej w formacie:

* [[artykuł|o czym traktuje link]] 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Dział ograniczony nagłówkiem == Linki zewnętrzne ==. Powinien zawierać listę przydatnych linków powiązanych z albumem. Zalicza się do tego recenzje, wideoklipy (jeśli nie istnieje sekcja == Wideografia ==). Linki powinny być przedstawione listą punktowaną w formacie:

* [http://pełen.adres.www do czego to link] – ewentualne dodatkowe info 

Uwaga! Należy uważać na dodawanie zewnętrznych odnośników i nie dublować już znajdujących się w artykule o grupie.

Kategoryzacja | edytuj kod

Na końcu hasła dodaj odpowiednie kategorie, wpisując [[Kategoria:Nazwa kategorii]]. Zobacz Kategoria:Albumy muzyczne, żeby znaleźć najlepiej pasujące kategorie. Ogólnie – dodaj kategorie oznaczające style muzyczne oraz rok wydania. Więcej o kategoryzacji znajdziesz na Wikipedia:Kategoryzacja.

Uwaga! W przypadku reedycji album umieszczamy jedynie w kategorii z rokiem pierwotnego wydania!

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Artykuły o muzyce/Albumy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy