Wikipedia:Boty/Zgłoszenia/2015


Wikipedia:Boty/Zgłoszenia/2015 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Boty‎ | Zgłoszenia Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

20072008200920102011201220132014201520162017201820192020


Spis treści

The Polish Bot

Peter17-Bot

KszapszaBOT

Boje się takiego bota. Z wielu powodów:

 1. operator jest gimnazjalistą (chyba II klasa)
 2. operator ma raptem 1500 edycji na wszystkich wiki
 3. ma parcie na licznik, screen
 4. nie zdaje sobie sprawy z tego co robi, co sam przyznaje
 5. miesza HTML ze składnią MediaWiki (zajrzyjcie na podpis np. [2])

A tak na poważnie to dla tych co nie wiedzieli:

Powyższa seria działań wskazuje nieprzemyślane decyzje, co bardzo źle wróży przyszłemu operatorowi bota. IMO wniosek do odrzucenia. ~malarz pl PISZ 00:40, 7 gru 2014 (CET)

1. Tutaj przyznaję, że się wściekłem. Pięknie to wszystko obliczyłeś, i masz rację. Tylko - nie ma ograniczeń wiekowych na Wikipedii, ani dla botów, więc to żadne uzasadnienie, tylko bardziej dyskryminacja mojej osoby; 2. Dla operatorów botów wymagane jest 1000 edycji. 3. Parcie na licznik? Byłem z tej liczby zadowolony, i z mojej 2 rocznicy na Wikipedii. Grafikę przesłałem, żeby ją załączyć na stronie użytkownika jako podziękowania za 2 lata pracy; 4. Proszę o więcej przykładów. Każdemu się zdarza; to była chyba jedyna taka wtopa, za którą przeprosiłem... 5. Jest to normalne, kiedy potrzeba sformatować tekst, a nie ma znaczników Wiki dla tego. Poza tym myślałem, że w podpisie używa się tylko HTMLu. Odpowiedzi nt. zarzutów z portalami: * ... który był martwy i nie aktywny... * ... utworzyłem... * ... jednak zauważyłem istniejący inny, komunikację trolejbusową, i byłem zmuszony do ujednoznaczenia nazwy względem pozostałych portali... * przeniesienie i powiązanie z komunikacją trolejbusową było uzasadnione, i czekałem tę dobę na odzew. sprzeciwu NIE było, powiadamiałem o tym na TO i w dyskusjach... Czyli mam rozumieć, że reanimacja martwego portalu, próba czyszczenia kodu i chęć usuwania zbędnych szablonów, cieszenie się z 2 lat pomocy dla portalu i fakt, że jestem drugoklasistą gimnazjum, jest bezpośrednim powodem do odrzucenia wniosku. Świetnie. Kszapsza (dyskusja) 10:43, 7 gru 2014 (CET)
 • Do reanimacji portalu nie jest potrzebna flaga bota, więc uwaga zbędna.
 • Czyszczenie kodu nie zawsze może odbywać się botem i na ogół powinno być wykonywane jedynie przy okazji botowania.
 • Kiedyś głosowałem za w PUA gimnazjalisty i dziś w tamtym przypadku głosowałbym tak samo.
 • Jest wiele osób sprzątających, które do prac wymagających bota po prosty zgłaszają zadanie w WP:ZdB.
 • Co do formatowania podpisu, to chciałem zwrócić uwagę, że jest tam:
[[...|<font ...>...]]</font> 
czyli najpierw zaczynamy link, potem zaczynamy kolorowanie opisu linku, potem kończymy link a dopiero potem kończymy kolorowanie linku. Tak być nie powinno i boję się podobnego kodu w wprowadzonego do wielu artykułów na raz. Dodatkowo występuje tam
<font color="#ff6600"> 
co ma niewiele wspólnego z obecnymi standardami.
 • Jeżeli chodzi o postępowanie z portalem to przykład ten pokazuje nieprzemyślane działania (wtedy na kilkunastu podstronach). Tam przed każdą zmianą (trzy ostatnie punkty) można się było najpierw zastanowić zamiast edytować i byłoby mniej zbędnych ruchów. To wszystko miało miejsce dwa tygodnie temu (dalej w twój wkład nie wkraczałem.)
 • Gdyby od twojego wkładu odjąć te zbędne edycje oraz edycje automatyczne (z powodu których się to zgłoszenie zmaterializowało) być może nie będziesz miał 1000 edycji na pl.wiki.

Reasumując: dużo drobnych powodów, które normalnie nie miałyby znaczenia, ale w sumie niestety są znaczące. Ja nie rozpatruję wniosków na tej stronie (nie jestem Biurokratą). Ja tylko przedstawiłem swoje obawy. Decyzję podejmie ktoś inny. ~malarz pl PISZ 11:46, 7 gru 2014 (CET)

Przyznam, że też jestem nastawiony sceptycznie… Możesz podać jakiś konkretny przykład akcji, którą musiałeś wykonać ręcznie, a można by wykonać botem? Nie kojarzę twojego nicku z Wikipedia:Zadania dla botów ani w ogóle, prawdę mówiąc. AWB można wykorzystywać też w trybie manualnym bez uprawnień bota, po prostu jako „wydajniejszy” interfejs do Wikipedii. Matma Rex dyskusja 00:41, 8 gru 2014 (CET)

Masowe usunięcie szablonu {{Portal|Komunikacja miejska|grafika=Bus-logo.svg}} w związku z wprowadzeniem linku do portalu w infoboksie autobusu. Wybotował to inny wikipedysta za mnie. Kszapsza (dyskusja) 06:49, 8 gru 2014 (CET) Potwierdzam, że zostałem poproszony o wybotowanie m.in. {{Portal|Komunikacja miejska|grafika=Bus-logo.svg}} z artykułów mających {{Autobus infobox}}, zajęło mi to trochę czasu bo nie lubię puszczać mojego bota samopas i staram się przeglądać zmiany przed wykonaniem. Odnośnie samego wnisoku o bota, to ja nie byłbym taki stanowczy w potępianiu młodzieńczego zapału - starałbym się go lepiej nakierować, a nie gasić. Należy doceniać to, że młodzie ludzie zamiast grać w gry komputerowe edytują Wikipedię. Wracając do wniosku: bot daje wielkie możliwości, które wymagają wielkiej odpowiedzialności i wiedzy. Myślę że w tym przypadku jest jeszcze za wcześnie, ale wszystko przyjdzie z czasem i można podobny wniosek zgłosić ponownie w przyszłości. Therud (dyskusja) 09:25, 8 gru 2014 (CET)

@Kszapsza Młodzieńczy zapał szanuję, bo też z takiego powodu dawno temu prosiłem o flagę bota :), ale prędzej czy później coś pójdzie nie tak i potem ktoś będzie musiał sprawdzić ręcznie pięćset edycji bota i wycofać połowę (kiedyś zrobiłem coś takiego, chcąc poprawić zapis typu „lat 90-tych” na „lat 90.” i „lata 90-te” na „lata 90.”, ale się rozpędziłem i bot zamieniał za dużo; potem spędziłem kilka upojnych godzin szukając literówek). Gdybym miał czas i mógł potem w razie czego pomóc w sprzątaniu, to dałbym flagę bez wahania, ale czasu nie mam i jest mi trochę głupio. Sorry, sam nie wiem, co zrobić :) (cc: @Therud) Matma Rex dyskusja 18:43, 21 gru 2014 (CET)

@Matma Rex Dziękuję za pozytywne ustosunkowanie do mojego wkładu i cytowanego zapału --Kszapsza (dyskusja) 20:16, 21 gru 2014 (CET)

Od dwóch miesięcy leży niezałatwione, zatem, dla bota, tak właśnie oznaczam to zgłoszenie. Openbk (dyskusja) 23:13, 23 lut 2015 (CET)

AndrzeiBOT

 • Nazwa bota:  AndrzeiBOT (dyskusja wkładglobalny wkładSUL info zablokujrejestr operacjiblokadyrejestr flag zmiana uprawnień)
 • Nazwa operatora bota (link do strony użytkownika): Andrzei111
 • Wykaz przyznanych flag:
 • Planowane działania: Dużą częścią moich działań na wikipedii jest tworzenie disambigów, usuwanie linków do nich z haseł, jak i poprawianie redirectów. Do tej pory korzystałem z pomocy innych bot operatorów przez WP:ZdB, a od pewnego czasu nadużywałem uprzejmości @malarz_pl, który masowo puszczał swojego bota przez stronię Wikipedysta:Andrzei111/doPrzeniesienia. Zapoznawszy się nieco z AWB, zorientowałem się, że użycie tego jest - stosunkowo proste - i pozwoli mi samemu załatwiać, większość tego typu spraw. @The_Polish oraz inne osoby w dyskusji: Dyskusja Wikipedii:AutoWikiBrowser zasugerowały mi, by takich zmian dokonywać z osobnego konta. Wszelkie zmiany oczywiście są przeze mnie przeglądane, nic nie będzie szło automatem. Dlatego proszę uprzejmie o nadanie kontu AndrzeiBOT flagi bota. PS: Przepraszam za omyłkowe 4 zmiany z konta, przed nadaniem flagi bota, zapomniałem przelogować się na normalne konto, a chciałem dokończyć drobną, a ważną serię zmian, z moich haseł z najnowszego Tygodnia tematycznego.
 • Dane techniczne bota (opcjonalne): Wikipedia:AutoWikiBrowser
 • Data zgłoszenia: 10:50, 8 lip 2015 (CEST)
 • Odpowiedź biurokraty: OK masti <dyskusja> 12:29, 8 lip 2015 (CEST)

SuggestBot

EmptyBot

T Załatwione OK masti <dyskusja> 10:02, 28 wrz 2015 (CEST)

TharonXX Bot

Nazwa bota

 • Nazwa bota:  StankoBot (dyskusja wkładglobalny wkładSUL info zablokujrejestr operacjiblokadyrejestr flag zmiana uprawnień)
 • Nazwa operatora bota (link do strony użytkownika): Stanko
 • Wykaz przyznanych flag: brak
 • Planowane działania: Wykonuję co jakiś czas powtarzające się edycje, które trwają długie dni i tygodnie, a z udziałem AWB można je wykonać o wiele szybciej. Mam zamiar korzystać jedynie z AWB, czy to przy prostych poprawkach np. linków, błędach ort. czy gram., z czasem przy bardziej złożonych edycjach.
 • Dane techniczne bota (opcjonalne): AWB
 • Data zgłoszenia: 17:59, 9 paź 2015 (CEST)
 • Odpowiedź biurokraty: Flaga włączona masti <dyskusja> 15:38, 12 paź 2015 (CEST)

AkBot

Nieaktywne boty

Oto lista botów, które nieaktywne są ponad 12 miesięcy:

Pozostawiam do analizy, którym należy odebrać flagę. --The Polish (query) 19:36, 7 maj 2015 (CEST)

Hm, przejrzałem - generalnie zastanawiam się, na ile to jest problem - bo część userów jest spoza naszej przestrzeni, a jednocześnie te boty potencjalnie mogą być aktywowane do prac porządkowych (zatem o ile pozostawienie ich teraz nie zmienia dużo, o tyle wyłączenie wymaga (1) interwencji teraz oraz (2) ponownego włączenia). Wrócę do tematu jeszcze, po naradzie może z Mastim :) Pundit | mówże 18:59, 21 maj 2015 (CEST) Żeby było jasne, nie jest to żadna priorytetowa/ważna sprawa. Zgłaszałem tylko na podstawie zeszłorocznego wniosku Rzuwiga. --The Polish (query) 19:41, 21 maj 2015 (CEST) Moim zdaniem flagi można im usunąć. Jak poproszą ponownie to dostaną. W większosci były to boty interwiki i ich operatorzy nic poza gotowym skryptem nie zamierzali robić. Teraz jest on zbędny, więc te flagi też. ~malarz pl PISZ 20:42, 21 maj 2015 (CEST) Minęły już ponad 2 miesiące od rozpoczęcia dyskusji, może jakiś biurokrata (Maire, Masti, Matma Rex i Pundit) wypowie się na ten temat. --The Polish (query) 20:28, 20 lip 2015 (CEST) Nikt się nie wypowiedział. Openbk (dyskusja) 01:21, 24 gru 2015 (CET)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Boty/Zgłoszenia/2015" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy