Wikipedia:Dobre Artykuły


Skrót: WP:DA

Wikipedia:Dobre Artykuły w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dobre Artykuły w Wikipedii

To jest lista artykułów, którym w wyniku dyskusji nadano status dobrego. Jeśli uważasz, że artykuł spełnia wszystkie kryteria, aby zostać uznanym za dobry, nominuj go. Przebieg poszczególnych dyskusji nad przyznaniem DA znajduje się na stronach dyskusji artykułów. Podkreślenie tytułu artykułu na liście oznacza, że nie był on jeszcze prezentowany na stronie głównej Wikipedii.

Liczba dobrych artykułów w polskojęzycznej Wikipedii: 2918 (2.02‰ z liczby wszystkich artykułów Wikipedii).


Spis treści

Zobacz też
Wyróżniona zawartość Wikipedii

Wsparcie • Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii


Biografie (563 artykuły)

Historia i polityka

Cesarzowie

Jan VI KantakuzenKonstantyn VII PorfirogenetaWang MangZhu Qizhen

Królowie

Adad-nirari IIIAgnieszka z ChâtillonAnna (król Wschodnich Anglów)EadbaldFenenna kujawskaKazimierz IV JagiellończykKonstantyn BodinMaria bytomskaMaria cypryjska (królowa Aragonii)Maria z MontferratuMichał I (król Zety)NabonidSaebert z EsseksuSalmanasar VStefan DragutinStefan Urosz ISzamszi-Adad VWukan Nemanicz

Carowie

Gabriel RadomirIrena z LarisyIwan AleksanderIwan WładysławSamuel KomitopulSymeon I

Wielcy książęta

Agnieszka BolesławównaAleksy Romanow (1904–1918)Olga Romanowa (1895–1918)Wsiesław Briaczysławicz

Monarchowie islamscy

Askia Mohammed IIAskia Mohammed GaoMiranszahSzahruch

Książęta

Adelajda KazimierzównaAgata (żona Edwarda Wygnańca)Agnieszka wrocławska (1230/1236–po 1277)Barbara RokembergBolesław ZapomnianyBorso d’EsteDobrawa PrzemyślidkaDrożkoElżbieta MieszkównaElżbieta OstrogskaElżbieta wrocławskaErnest I SzwabskiEufemia kujawskaEutarykJan Borgia (1498–1547/1549)Gryzelda BatorównaGyda duńskaHerkules I d’EsteIzabela Aragońska (księżna Mediolanu)Jan cieszyńskiKonstancja wrocławskaLeonello d’EsteLukrecja BorgiaMikołaj III d’EsteRognedaRogwołodSławomir (książę obodrzycki)Vazul

Prezydenci

Ali SoilihAnwar as-SadatCharles de GaulleMoussa Dadis CamaraVáclav HavelYahya Jammeh

Premierzy

Aleksander PrystorFelicjan Sławoj SkładkowskiJanusz JędrzejewiczJędrzej MoraczewskiKazimierz ŚwitalskiLeon KozłowskiMarian Zyndram-KościałkowskiWincenty WitosWładysław Grabski

Ministrowie

Alaksandr Ahiejeu (polityk)Antin WasyńczukEugen BolzGabriel CzechowiczIwan AntanowiczJigal Kohen-OrgadKurt RosenfeldMosze ArensStanisław Głąbiński (polityk)Vinci ClodumarWładysław Bartoszewski

Samorząd

Aleksiej MałajewAndrzej Maksymilian FredroDawid KomitopulHugo X CzarnyJózef DiamentMojżesz KomitopulOslacUładzimir AndrejczankaWładysław Pieńkowski (urzędnik)Wukan (żupan Raszki w XI/XII w.)

Religia

Postacie biblijne

Batszeba

Święci i błogosławieni

Aleksy (Szepielew)Atanazy BrzeskiBogumił z DobrowaDawid NiezwyciężonyDionizy WielkiGrzegorz (Peradze)Hiob (patriarcha Moskwy)Jacek OdrowążJan KlimakJan KronsztadzkiJerzy (Konisski)Katarzyna (Jefimowska)Leoncjusz (Stasiewicz)Malachiasz (prorok)Męczennicy wileńscyPaisjusz WielkiPiotr ArbuésRoman MelodosSerafin (Ostroumow)Wincenty Kadłubek

Biskupi

Andrzej z BrzeźnicyAntoni (Wadkowski)Cyryl I (patriarcha Moskwy)Eleuteriusz (Bogojawleński)Hieronim (Ekziemplarski)Ignacy (patriarcha Moskwy)Izajasz (Kopiński)Jerzy (Korenistow)Joazaf I (patriarcha Moskwy)Joazaf II (patriarcha Moskwy)Józef (patriarcha Moskwy)Klemens VIIILudwik Maria Burbon y VallabrigaMakarios IIIMarceli (Popiel)Miron (Chodakowski)Nikodem (Rotow)Pimen (patriarcha Moskwy)Pitirim (patriarcha Moskwy)Sylwester (Czetwertyński)Sylwester Hulewicz-WojutyńskiSynezjuszWłodzimierz (Tichonicki)

Niechrześcijańscy przywódcy religijni

Jakub FrankSiccoTrinlej Gjaco

Pozostali duchowni

Adolf MinckAndrzej Siciński (duchowny)Bogusław BijakEdward CzajkoKazimierz NajmałowskiMichał Czajkowski (duchowny)Michał HydzikPaweł BajeńskiStanisław Krakiewicz

Nauka

Nauki humanistyczne

Aleh TrusauAmoniusz, syn HermiaszaAnna KomnenaCyceronEmanuel RingelblumEric Alfred HavelockFlawiusz FilostratHenryk HiżHermann von SodenHienadź HruszawyJacek WoronieckiJakiw HołowackiJan FiloponJan Józef LipskiJoachim z FioreLeszek JańczukKwintus Fabiusz PiktorMieczysław KwiecieńMichał HellerOgden LindsleyOlimpiodor MłodszyOuyang XiuProklosProkopiusz z CezareiSima QianWolha AbramawaWładysław SkierkowskiZianon Pazniak

Nauki ekonomiczne i prawnicze

Alaksandr AbramowiczUładzimir Hanczaryk

Nauki matematyczne

Johannes KeplerLeonhard EulerSu Song

Nauki chemiczne

Äszymżan Achmetow

Nauki przyrodnicze

Adolf Erik NordenskiöldAlfred NewtonCharles BirchCzesław JanickiEdward Bagnall PoultonEugene Patrick KennedyFrederick William HopeGeorg ForsterJohn WolleyKazimierz Antoni WodzickiMichał Hieronim Leszczyc-SumińskiSilvanus P. ThompsonWanda Mejbaum-KatzenellenbogenWilli Hennig

Nauki medyczne

Adam Bruno WikszemskiEdward Anthony SpitzkaEdward Charles SpitzkaEmil KraepelinErnő JendrassikHayari MiyakeGeorges Gilles de la TouretteIsador CoriatJosef GerstmannJózef BrudzińskiJulius von SzymanowskiLinus PaulingMax LewandowskyNadieżda Ładygina-KotsStefan RosentalWalerij PolakowWładysław Leon Osmolski

Sztuka

Literatura

Adam GorczyńskiAgatiasz ScholastykChrétien de TroyesErnest HemingwayFabijan SzantyrFerenc MolnárGustav WiedJan MalalasJ.R.R. TolkienLawon BarszczeuskiMarkijan SzaszkewyczMatteo Maria BoiardoMenanderNatalla BabinaPiotr Krystian DomaradzkiPiotr StarkowieckiSławamir AdamowiczStanisław LemSully PrudhommeTeodor ProdromWergiliuszWładysław SzlengelMonika Taubitz

Sztuki plastyczne

Amedeo ModiglianiArtur SzykBracia SeidenbeutlowieCaravaggioEl GrecoHan van MeegerenHans BehamKarl Friedrich SchinkelMaria van OosterwijkPattie BoydSigrid HjerténTim PatchWilhelm Kotarbiński

Film i teatr

Agnieszka HollandAgnieszka WłodarczykAndrzej MunkArbuskulaAva GardnerCarey MulliganCarole LombardClark GableDanuta SzaflarskaJames CagneyJean HarlowJerzy HoffmanJerzy KawalerowiczJudith BarsiKatalin KarádyKrzysztof KieślowskiKrzysztof KrauzeLee J. CobbMarilyn MonroeMohanlalOla LilithRachel McAdamsRoman PolańskiSamantha Reed SmithSergio LeoneVivien LeighWilliam B. DavisWojciech Jerzy HasZofia Nakoneczna

Muzyka

Adam DarskiAdam HarasowskiAdrian KowanekAloe BlaccBasshunterChris CornellConchita WurstDariusz BrzozowskiDoda (piosenkarka)Emma MarroneEric JohnsonJean-Michel JarreJustyna SteczkowskaKayahKrzysztof RaczkowskiKrzysztof Zalewski (piosenkarz)Layne StaleyLoreenLudwig van BeethovenMaciej CzaczykMargaret (piosenkarka)Michał WiśniewskiPiotr WiwczarekTomasz ŁosowskiTomasz Wróblewski (muzyk)Wiera GranZbigniew Promiński

Kultura i społeczeństwo

Anna Aloysia EsterleAndrzej BulandaD.B. CooperEdmund MatejkoElse ChristensenElżbieta Przemyślidka (opatka)Frédérick RaynalFlorence Owens ThompsonFryneGuy FawkesHanna BarysiewiczHenio ŻytomirskiHenrietta RénardHenryk JaskułaIzabela GrabowskaJakub SurovecJill BidenJohannes GutenbergKellee SantiagoLaurens Janszoon CosterLeo LevyMichel AncelRudolf RederSzymon BilińskiTeodora MatejkoTeofano (opatka w Essen)Tomasz TatarVirginia Eliza Clemm PoeWłodzimierz MuchaZygmunt Pawlaczyk

Działacze polityczni i społeczni

Adolf BermanAleksandr Pietrow (gubernator)Andriej DrukartAntoni OwsianikAspazjaCezary SkorynaEmil RauerEugeniusz JagiełłoIrmfried EberlIwan NaumowyczIwan ZauszkiewiczJoseph P. Kennedy IIIJózef WybickiKarl ErnstKazimierz LutosławskiKazimierz SkarżyńskiLeanard ZajacLeon StarkiewiczLeonia NastałLucjusz Cyncjusz AlimentusLudmiła HraznowaŁukasz Dziekuć-MalejMaria MoczydłowskaMichaił MajlewskiMieczysław HertzMikałaj AksamitNikołaj IwanienkoNikołaj SuchotinSawa PalmowskiSiarhiej AntonczykStanisław StommaTeodor MaksymowiczWalancin CiszkoWanda KrahelskaWiktar ChomiczWładysław GlinkaWolf-Heinrich von Helldorf

Prawnicy

Hans LittenLudwig HahnPaweł KempkaRudolf Diels

Wydawcy, dziennikarze, publicyści

Jan PoźniakJerzy KotulaSiarhiej PielasaSzymon Rak-MichajłowskiWilli MünzenbergJadwiga Harasowska

Technika

Éric ChahiJenova ChenJózef Maroszek (inżynier)Thomas Pesquet

Wojskowi

John F. BoltJan BytnarKarel ČurdaMaciej Aleksy DawidowskiDavid FarragutKurt FranzKarl FrenzelOdilo GlobocnikAntoni Szczęsny GodlewskiReinhard HeydrichHassan KonopackiStefan Hanka-KuleszaErwin LahousenThomas Edward LawrenceCharles Lee (generał)Krzysztof LigęzaJazep MamońkaLiu MingchuanWalter NowotnyJosef OberhauserPetr PavelDavid PetraeusEdward PellewHyman RickoverStefan RoweckiGieorgij SkałonMikołaj SkrzetuskiChristian WirthStanisław Zarzecki

Sport

Piłka nożna

Antonio BriseñoAntonio CassanoArkadiusz BilskiBert TrautmannDarwin QuinteroDavid VillaDuncan EdwardsEdmund KowalErnest PohlFernando TorresGerard CieślikHenryk MartynaIreneusz JeleńJosé ArdinesKarol KossokKenny DalglishMaciej TerleckiMarcin RobakMarco FabiánNorman NunezRonnie WallworkSławomir AdamusStefan KatzyZinédine ZidaneZygfryd CzempiszZygfryd Szołtysik

Tenis

Eva BirnerováFernando GonzálezIvan LjubičićJames Blake (tenisista)Lleyton HewittMardy FishRoger Federer

Sporty motorowe

Attilio BettegaBertrand GachotDidier AuriolEric ThompsonFrançois DelecourFrançois DuvalGilles PanizziHarri RovanperäHenri ToivonenJacek SzmidtJari-Matti LatvalaJuha KankkunenKarun ChandhokKen WhartonMarcus GrönholmMarkko MärtinMassimo BiasionMichael HerckMichael SchumacherMikko HirvonenPetter SolbergRichard BurnsRobert KubicaTommi MäkinenWalter Röhrl

Lekkoatletyka

Andreas ThorkildsenEmil ZátopekEugeniusz BiskupskiIgor JanikJacek WszołaJan Železný (sportowiec)Marija AbakumowaPiotr Małachowski (lekkoatleta)Stamata RewitiTadeusz ŚlusarskiTero Pitkämäki

Sporty zimowe

Aleksander BojdaAndrzej Galica (skoczek narciarski)Andrzej MarusarzAntoni ŁaciakAsan TachtachunowBernat SolàBesnik GashiBirger RuudBoy van BaarleChristoph KreuzerDmitrij CzwykowDmitrij JaroszenkoDušan OršulaElwira SeroczyńskaFranciszek Gąsienica GrońGerhard SchallertHelena PilejczykHenryk MückenbrunnIngemar MayrJan BieniekJan KulaJan Ziobro (skoczek narciarski)Javier Fernández (łyżwiarz figurowy)Jens SalumäeJózef PrzybyłaKachaber CakadzeKim Yun-miKira IwanowaKirił Petkow (skoczek narciarski)László GellérMariusz SiudekMatjaž ZupanMihai DamianMiroslav FormánekNels NelsenOskar VeldemanPaweł Urbański (skoczek narciarski)Péter KelemenSiarhiej BabrouSinead KerrStanisław BobakStanisław Gąsienica-DanielSylwia JaśkowiecTadeusz PawlusiakTessa VirtueTomás CanoTomasz ByrtUrban ZamernikWładimir BrejczewWojciech Gąsienica-KotelnickiZachari SotirowZdzisław Hryniewiecki

Koszykówka

Chris HunterDwight HowardJosé CalderónMagic JohnsonMaria KühnPhil Jackson

Wrestling

Asuka (wrestlerka)John CenaGail KimBobby RoodeThe Undertaker

Inne dyscypliny sportu

Barbara ŚlizowskaBorut PetričDaniel Carroll (rugbysta)Chad DawsonMaria HjorthMasibulele MakepulaSheeva PeoStephen Hendry


Nauki humanistyczne (244 artykuły)

Filozofia

AteizmConatus

Językoznawstwo

Å (litera)Czas przeszły w języku angielskimCzas przyszły w języku angielskimCzas teraźniejszy w języku angielskimCzasowniki modalne w języku angielskimFleksja w języku łacińskimGramatyka języka szwedzkiegoJęzyk norweskiJęzyk russenorskGramatyka języka esperantoGramatyka języka fińskiegoIntonacja w języku angielskimLiczba mnoga w języku angielskimKonflikt językowy w NorwegiiKurwaLiczebniki główne potęg tysiącaŁączące RMowa zależna w języku angielskimReceived PronunciationOkresy warunkowe w języku angielskimQuestion tagsStrona bierna w języku angielskimStrona bierna w języku niemieckimTryb łączący w języku francuskimTryb łączący w języku łacińskimWulgaryzmy i przekleństwa w języku angielskimWymowa w języku esperantoZaimki w języku angielskim

Archeologia

Architektura UrartuKsiążęce groby grupy lubieszewskiej w LubieszewieMumia Dżed-Amonet-ius-anchSweet TrackWairau BarWieczernik

Heraldyka

Herb Bielska-BiałejKot Morski (herb szlachecki)Tarnawa (herb szlachecki)

Falerystyka

Medal za Ofiarność i OdwagęOrder Krzyża NiepodległościOrder Pro Merito MelitensiOrder ZulfagharaWstęga Trzech Orderów

Historia

Starożytność

ArgisztihiniliBetsaidaBiblioteka AleksandryjskaBitwa pod Megiddo (XV w. p.n.e.)Bitwa nad rzeką TollenseDynastia HanGraphe paranomonKafarnaumList z MitanniMusasirP. Lond. 131PolitejeSobota (miasto)TuszpaUstrój polityczny Aten (Arystoteles)

Średniowiecze

Bitwa na równinie CzałdyranBitwa pod ChojnicamiChanat Kara KitajówCodex GigasDynastia SongDynastia TangHistoria Bułgarii (681–1018)IlchanidziNowa MarchiaObrona GłogowaPłyta nagrobna Elżbiety wołogoskiej w BergenSułtanat RumuŚredniowieczeWielcy SeldżucyWojna bizantyńsko-sasanidzka (602–628)Wojna trzynastoletnia

Historia nowożytna

Codex MontfortianusDynastia MingGospodarka IrokezówKampania bostońskaKampania nowojorskaKsięstwo sieluńskieOverhill Cherokee

XVIII wiek

Oblężenie Malty (1798–1800)Wielki pożar Nowego Jorku w 1776 roku

Historia najnowsza

XIX wiek

Afera HniliczekBitwa pod Raszynem (1809)Kampania na Red RiverSzkoła LudwikiPożar Krakowa w 1850 rokuSąd Kasacyjny (Księstwo Warszawskie)Szarża PickettaŚmierć Edgara Allana PoegoŚwiatowy Kongres Esperanto w 1912 rokuTraktat z Kanagawy

Pierwsza wojna światowa

Bitwa jutlandzkaBitwa koło GotlandiiBitwa koło przylądka SaryczPościg za Goeben i BreslauZajścia antyserbskie w Sarajewie (1914)

Dwudziestolecie międzywojenne

Białorusko-polska administracja MińskaBractwo Włościan BiałorusinówDywizjon Okrętów Podwodnych (II RP)Walki o Lidę (1919)Walki o Wilno (1918–1919)Wróżki z CottingleyZamach stanu na Litwie (1919)Zamieszki w Szui (1922)Zamieszki we Lwowie (1929)

Druga wojna światowa

23 Dywizja Górska SS (2 chorwacka) KamaAkcja KutscheraAtak na port w SydneyBataański marsz śmierciBiałe autobusyBitwa na łuku kurskimBitwa o Australię (termin)Bitwa o Fort Eben-EmaelBitwa o KretęBitwa o MorotaiBitwa o wzgórza SeelowBitwa pod HalbeBitwa pod KuantanemBitwa pod ŁomiankamiBombardowanie DarwinBój pod HuciskiemDroga śmierci Berezwecz-TaklinowoDroga śmierci Mińsk-Czerwień„Dom Kaźni” w RypinieDulag 121 PruszkówEgzekucja w lesie BrzaskEgzekucja zakładników tczewskichEgzekucje pod Olsztynem i Apolonką (1940)Egzekucje w „dzielnicy policyjnej” w Warszawie (1944)Egzekucje w Forcie KrzesławiceEgzekucje w fordońskiej „Dolinie Śmierci”Egzekucje w Rurach JezuickichEksplozja „czołgu pułapki” na ulicy Kilińskiego w WarszawieGetto w OlkuszuGrupa ŁadosiaIntelligenzaktion na PomorzuKonwój Take-IchiKrwawa środa w OlkuszuLikwidacja powstańczych szpitali na warszawskiej StarówceMasakra w BudachMasakra w ManiliMasakra w RumbuliMasakra w więzieniu w ŁuckuMasakry więzienne NKWD w 1941Masakry więzienne NKWD we LwowiePowstanie iwienieckieSowieckie naloty na Warszawę w czasie II wojny światowejNaloty na Singapur (1944–1945)Niemieckie represje wobec ludności Grudziądza (1939)Obóz dla internowanych w KarolewieObóz pracy na Flugplatzu w LublinieObóz pracy przy ul. Lipowej w LublinieObóz pracy w BełżcuObrona PociechyOneg SzabatOperacja CopperheadOperacja DoomsdayOperacja IskraOperacja LüttichOperacja MallardOperacja MenaceOperacja MincemeatOperacja TongaOperacja TractableOperacja Turkey BuzzardPacyfikacja CzerniakowaPacyfikacja MarymontuPacyfikacje wsi polskich podczas okupacji niemieckiejPacyfikacja wsi SkłobyPierwszy masowy transport do AuschwitzPowstanie w TreblincePowstanie warszawskieRzeź OchotySonderaktion LublinSS-WachmannschaftenStarcie pod BoernerowemUmschlagplatz w WarszawieWachsturmbann „Eimann”Warschau (KL)Wypędzenie ludności WarszawyWysiedlenia Polaków z Pomorza (1939–1943)Wyzwolenie KL WarschauZajęcie Tulagi, Gavutu i Tanambogo przez JaponięZbrodnia w PalmirachZbrodnia w Starym Ciepielowie i RekówceZbrodnie na pacjentach w Państwowym Zakładzie dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w KobierzynieZbrodnie niemieckie w rejonie placu Teatralnego w Warszawie (1944)Zbrodnia w Dobromilu-SalinieZbrodnia w Markowej (1944)Zbrodnia w TryszczynieZbrodnie niemieckie w powstaniu warszawskimZburzenie WarszawyZdobycie kościoła św. Krzyża i Komendy PolicjiZgrupowanie ŻniwiarzZgrupowanie Żmija

Okres powojenny

Antyklerykalna kampania rządu Burundi (1977–1987)Akcja „B”Bitwa pod Ndżameną (2008)I wojna izraelsko-arabskaII bitwa o FaludżęInwazja Stanów Zjednoczonych na PanamęInwazja w Zatoce ŚwińJesień LudówKryzys polityczny w EkwadorzeKryzys polityczny w NigrzeKryzys sueskiMasakra rodziny królewskiej w NepaluMasakry na tle etnicznym w Burundi (1988)Operacja Allied ForceOperacja Deliberate ForceOperacja OrchardOperacja Rah-e-NijatOperacja w KurramLudobójstwo w Burundi (1972)Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku PodlaskimPożar w hotelu Polen w AmsterdamieProcesy załogi BełżcaProcesy załogi SobiboruProcesy załogi TreblinkiSzlak Ho Chi MinhaŚwiatowy Kongres Intelektualistów w Obronie PokojuWojna sześciodniowaWojna wietnamskaWypadki gryfickieZamach stanu w Gwinei (2008)Zamieszki w Kosowie w 2004 rokuZamieszki w Mołdawii (2009)

Historia lokalna

Akcja ratunkowa w jaskini Tham LuangHistoria Bielska-BiałejHistoria MadagaskaruHistoria Rosjan w ToruniuHistoria Ukraińców w ToruniuHistoria Wrocławia po 1945Historia Żydów w Skarżysku-KamiennejHistoria Żydów w SzydłowcuImperium brytyjskieLawina w Białym JarzeOperacja Bulmus 6Operacja RawiwOperacja TofetZabłądzenie zorganizowanej grupy na stokach Pilska

Sztuka (309 artykułów)

Literatura

Atticus FinchBestia ludzkaDziennik Anne FrankDzwony BazyleiGaladrielaGórski wieniecHella (Mistrz i Małgorzata)Hobbit, czyli tam i z powrotemKakashi HatakeLiteratura bizantyńska epoki justyniańskiej 527–610Literatura bizantyńska epoki Komnenów i Angelosów (1081–1204)Literatura bizantyńska epoki Laskarysów i Paleologów (1204–1453)Literatura bizantyńska za panowania dynastii heraklijskiej 610–717Nautilus (fikcyjny okręt)NędznicyNortowieOdludek albo mizantropOryginał LauryPasażerowie z dyliżansuPateryk Kijowsko-PieczerskiPieśń o zabiciu Andrzeja TęczyńskiegoPrzegląd dzieł Williama Shakespeare’aRivendellRok dziewięćdziesiąty trzeciSąd polubowny (komedia Menandra)Sejm ptasiSłońce też wschodziSonety Williama Shakespeare’aStatek śmierciStosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej (esej)Szkolne lata Toma BrownaW poszukiwaniu straconego czasuZabójstwo przy Rue Morgue

Architektura

Architektura świecka

BBVA Compass StadiumCafe Gallery ZakopiankaClifton Suspension BridgeDom GłuchegoDom UphagenaFort RicasoliGrobowiec antypapieża Jana XXIIIHistoria architektury TrzebiatowaHuta FryderykMauzoleum QianlingMuzeum Lotnictwa Polskiego w KrakowieNeuschwansteinNowa Oranżeria (Sanssouci)Pałac HerrenchiemseePałac Prezydencki w WarszawiePapoose Peak JumpsPrymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w GnieźnieRatusz w Bielsku-BiałejSądecki Park EtnograficznySkocznia narciarska im. Nelsa NelsenaSpółdzielczy Dom Handlowy „Feniks” we WrocławiuStadion Miejski w KrakowieStare Miasto (Akka)Wadsworth AtheneumWilla Sobtzicków w RaciborzuZamek w PszczynieZamek w RaciborzuZdobnictwo drewnianych domów na PodlasiuZeughaus

Architektura sakralna

Świątynia MahamuniKaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Terespolu

Kościoły

Bazylika Zwiastowania Pańskiego w NazarecieKatedra Najświętszej Marii Panny we Fryburgu BryzgowijskimKatedra św. Marcina i Mikołaja w BydgoszczyKatedra Świętego Ducha w WarszawieKościół pielgrzymkowy w WiesKościół Przemienienia Pańskiego w HorbowieKościół bł. Michała Kozala w GnieźnieKościół św. Jerzego w GnieźnieKościół św. Marii Magdaleny w WyszogrodzieKościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w KorycinachKościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ŁodziKościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w GryficachStary kościół św. Katarzyny w ŻejtunŚwiątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku

Cerkwie

Cerkiew Cudownego Zbawiciela w RogawceCerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w KoterceCerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Proroka Eliasza w WojsławicachCerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w MielnikuCerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w RogaczachCerkiew Opieki Matki Bożej w Czarnej CerkiewnejCerkiew Opieki Matki Bożej w BończyCerkiew Opieki Matki Bożej w KobylanachCerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w DobratyczachCerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w HorostycieCerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w NarwiCerkiew Przemienienia Pańskiego w JekaterynburguCerkiew św. Aleksandry w StanisławowieCerkiew św. Antoniego Pieczerskiego i św. Męczennicy Paraskiewy w HoliCerkiew św. Apostoła Jana Teologa w TerespoluCerkiew św. Barbary w MilejczycachCerkiew św. Dymitra w ŻerczycachCerkiew konkatedralna św. Jana Teologa w ChełmieCerkiew św. Michała Archanioła w KulnieCerkiew św. Michała Archanioła w NosowieCerkiew św. Michała Archanioła w WarszawieCerkiew św. Mikołaja w Tomaszowie LubelskimCerkiew św. Mikołaja w DratowieCerkiew św. Mikołaja w ZabłociuCerkiew św. Mikołaja we Włocławku (1906–1925)Cerkiew św. Olgi w WarszawieCerkiew św. Symeona Słupnika w DołhobyczowieCerkiew Świętego Ducha w BiałymstokuCerkiew Świętej Trójcy w DubienceCerkiew Świętej Trójcy w TarnogrodzieCerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w SiemiatyczachCerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w SosnowicyCerkiew Świętych Kosmy i Damiana w KolechowicachCerkiew Świętych Kosmy i Damiana w NarojkachCerkiew Świętych Niewiast Niosących Wonności w LublinieCerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w CiechanowcuCerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w BoćkachCerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w HrubieszowieCerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w SzczebrzeszynieCerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w UhruskuMalowane cerkwie północnej MołdawiiSobór Przemienienia Pańskiego w LublinieSobór św. Aleksandra Newskiego w ŁodziSobór św. Mikołaja w BiałymstokuSobór Zmartwychwstania Pańskiego w Narwie

Klasztory

Kalwaria PanewnickaŁawra PoczajowskaMonaster Chrystusa Zbawiciela w WirowieMonaster Nowy NeamțMonaster Zaśnięcia Matki Bożej w WojnowieMonaster Zaśnięcia Matki Bożej w ZabłudowieMonaster Zaśnięcia Matki Bożej w ZimnemOpactwo benedyktyńskie PannonhalmaOpactwo Cystersów w Oliwie

Synagogi

Nowa Synagoga w PoznaniuStara Synagoga w PińczowieSynagoga Chewra Nosim w LublinieSynagoga Hurwa w JerozolimieSynagoga im. Małżonków Nożyków w WarszawieSynagoga Izaaka Jakubowicza w KrakowieSynagoga Maharszala w LublinieSynagoga Poppera w KrakowieSynagoga Tempel w KrakowieSynagoga w Jeszywas Chachmej LublinSynagoga w MiędzyrzeczuSynagoga w RymanowieSynagoga w Warszawie (ul. Targowa 50/52)Synagoga Wysoka w Krakowie

Architektura sepulkralna

Cmentarz jeniecki w Pile-LeszkowieCmentarz Żołnierzy Radzieckich w SuwałkachCmentarz żydowski w DukliCmentarz żydowski w BaligrodzieCmentarz żydowski w LutowiskachCmentarz żydowski w Ustrzykach DolnychKrypta Wieszczów Narodowych na WaweluRzymskokatolicki cmentarz parafialny w SuwałkachCmentarz Wojenny w Arnhem-OosterbeekUkraiński Cmentarz Wojskowy w Aleksandrowie Kujawskim

Sztuki plastyczne

Kaligrafia chińskaKodeks GrolierPrinceton University Art MuseumSztuka UrartuThe Falling ManWięzy krwi (seria fotogramów)

Malarstwo

Baranki BożeBitwa pod Kłuszynem (obraz Szymona Boguszowicza)Święty Franciszek otrzymujący stygmaty (obraz El Greca z Siedlec)Hannibal zwycięzca po raz pierwszy spoglądający z Alp w kierunku ItaliiJedzący kartofleKolos (obraz Goi)Lot czarownikówObraz Matki Bożej Pocieszenia w PrzeworskuPortret hrabiny ChinchónPortret Josefy BayeuSąd Ostateczny (fresk Michała Anioła)Skarbiec wawelski (obrazy Leona Wyczółkowskiego)

Rzeźba

Kolumna NelsonaKolumna Trójcy Świętej w Bystrzycy KłodzkiejPlon (płaskorzeźba)Pomnik Josepha von Eichendorffa w RaciborzuPomnik Trójcy Świętej w Lądku-ZdrojuPomnik upamiętniający bitwę o wzgórza SeelowPomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w WarszawiePomniki granic getta w WarszawiePomniki i obiekty upamiętniające w SanokuPomnik Ofiar Obozu Zagłady w TreblincePomniki w Brzozowie

Rzemiosło artystyczne

Fajanse z DelftuFigurki ćmielowskieKorale (biżuteria)

Muzyka

Gatunki muzyczne

Reggae

Instrumenty muzyczne

Dzwonek ręczny

Dzieła muzyczne

Cyrulik sewilski (opera)Everybody (singel Madonny)Goin’ BackIn BloomLike a Prayer (singel)Metro (musical)Msza beatowa „Pan przyjacielem moim”Thank You Very MuchToday (singel)Upiór w operze (musical)

Albumy muzyczne

Before and after ScienceBlood Sugar Sex MagikCafé BelgaCalifornication (album)Evangelion (album)Horse RotorvatorImpressions in BloodInfernal ConnectionLed Zeppelin IILOL (album Basshuntera)London CallingLoud (album Rihanny)Madonna (album)Man in the BoxNecropolisOne Hot MinuteRevelations (album Vadera)Sap (album)Schody (album)Społeczeństwo jest niemiłeSupernatureThe ApostasyThe Beast (album)The Gift of GameUnplugged (album Alice in Chains)

Zespoły muzyczne

AC/DCAlice in ChainsArmia (zespół muzyczny)The BeatlesBN (zespół muzyczny)Cradle of FilthDies Irae (zespół muzyczny)Dire StraitsDimmu BorgirFrontsideIn FlamesLed ZeppelinMeshuggahNirvanaOasisProfanum (zespół muzyczny)QueenSoundgardenSum 41Sweet NoiseŚciankaTSA (zespół muzyczny)

Film

Amator (film 1979)Barwy ochronneBłękitny krzyż (film)Człowiek na torzeCzłowiek z marmuruDjango (film 1966)Django (film 2012)Dzień świraDziewczęta z Nowolipek (film 1937)Faraon (film)Film dokumentalnyJestem legendą (film)Kanał (film)Kinematografia polskaKrótki film o miłościKrótki film o zabijaniuKrzyżacy (film)Łatwa cnotaMiś (film)Monica Z (film)Nowa Fala (kino francuskie)Nóż w wodzieOsławionaOrzeł z górPanny z Wilka (film)PasażerkaPociąg (film 1959)Podwójne życie WeronikiPokolenie (film)Polska szkoła filmowaPotop (film 1974)Pre-Code HollywoodPruska kultura (film 1908)Przypadek (film)Psy (film)Rękopis znaleziony w Saragossie (film)Ring (film 1927)Róża (film 2011)Rzymskie wakacjeSanatorium pod Klepsydrą (film)Spaghetti westernSto metrów miłościUlica Graniczna (film)Urząd (film 1966)UrzeczonaW ciemnościWesele (film 1972)Wszystko na sprzedażZapomniana melodiaZawrót głowyZezowate szczęścieZimna wojna (film 2018)Z punktu widzenia nocnego portieraZłoty wiek (film 1930)

Telewizja

Doktor Who – seria 8 (2014)Doktor Who – seria 10 (2017)Dom dla zmyślonych przyjaciół pani FosterHell Comes to QuahogJedenasty DoktorLista postaci serialu Dom dla zmyślonych przyjaciół pani FosterOpowieść wigilijna (Doktor Who)Więźniowie wyobraźni


Nauki społeczne (392 artykuły)

Polityka i prawo

51. stanDozwolony użytekDozwolony użytek prywatnyDozwolony użytek publicznyEuro w PolsceHonorowi Obywatele Gminy SulechówHymn BiałorusiHymn Państwowy Federacji RosyjskiejKonfederacja polsko-czechosłowackaKrajowa lista wyborcza (1989)LikudMancypacjaMołdawianizmMuzeum – Miejsce Pamięci w BełżcuNapad stulecia (1963)Platforma ObywatelskaPomnik historiiPrawa człowieka w Arabii SaudyjskiejPrawa człowieka w Korei PółnocnejReferendum na Madagaskarze w 2010 rokuStosunki polsko-tureckieSyjonizmSyjonizm rewizjonistycznySzasSzczyt NATO w Lizbonie 2010Szczyt NATO w Strasburgu i Kehl 2009Test trójstopniowyUnia na rzecz Ruchu LudowegoUstawa o ochronie Imienia Józefa PiłsudskiegoUstrój polityczny PolskiUstrój polityczny WłochUtwórVolksgerichtshofWybory powszechne w Nigrze w 2011 rokuWybory powszechne w Sudanie w 2010 rokuWybory prezydenckie na Białorusi w 1999 rokuWybory prezydenckie w Gabonie w 2009 rokuWybory prezydenckie w Togo w 2010 rokuWyjątki i ograniczenia praw autorskich

Gospodarka

5SBeskidenvereinBiuro Projektów „Metroprojekt”Black MariaFabryka Obrabiarek do DrewnaInfinity WardKoleje DolnośląskieKompleks przemysłowy kopalni i koksowni ZollvereinKrzywa LafferaLilpop, Rau i LoewensteinLotos KolejLubuska Kolej RegionalnaMetro WarszawskieModertrans PoznańNewagNewag GliwicePanika roku 1907PKP IntercityPKP Linia Hutnicza SzerokotorowaPodatek tonażowy w PolscePojazdy Szynowe Pesa BydgoszczPoznańskie Zakłady Naprawcze Taboru KolejowegoPożary lasów w Yellowstone (1988)Rolnictwo w AlgieriiRolnictwo w BotswanieSindbad (przedsiębiorstwo)Stadler RailThatgamecompanyRolnictwo w GhanieTrako (targi kolejowe)Uppsalski model internacjonalizacjiWaveloVinho verdeWaymoWWOOFZakłady Górnicze Nowy DwórZakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”

Demografia

Demografia Raciborza

Socjologia kultury

Chusty z Pawłowskiego PosaduElementarz (podręcznik Mariana Falskiego)F.D.C. WillardHanamiIluminaci bawarscyKrzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego w WarszawieKult Edwarda Śmigłego-RydzaKult Józefa PiłsudskiegoLarry O’Brien NBA Championship TrophyMasakra w Columbine High SchoolMemoir '44Morderstwa na WhitechapelKrew w wodzieOszustwo rodziny KatōPogrom w KownieSamobójstwo Walerego SławkaSeksualność po urazie rdzenia kręgowegoZabójstwo Bohdana PiaseckiegoZaginięcie Fredericka ValentichaZaginiona kopalnia złota Lost Dutchman’s w ArizonieZamieszki wokół spotkań piłkarskich Egiptu z Algierią (2009)

Antropologia

Efekt litery z imieniaFenomen roku 2012Kostium kąpielowyPoliandria w TybecieRodzicielstwo osób LGBT

Szkolnictwo

I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w PoznaniuLiceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim

Kulinaria

Biała kiełbasaDeserGroch ze słoninąKsiążka kucharskaKuchnia białoruskaKuchnia holenderskaMelbaPierogiSztufada

Media

Milionerzy (teleturniej)RIASRadio VanessaSpace Science Fiction MagazineThe Judy Garland ShowWho Wants to Be a Millionaire? (format)Zzap!64

Rozrywka

Imprezy kulturalne

Dania w Konkursie Piosenki EurowizjiEstonia w Konkursie Piosenki EurowizjiFestivali i Këngës 49Francja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla DzieciKonkurs Piosenki EurowizjiKonkurs Piosenki Eurowizji 2002Konkurs Piosenki Eurowizji 2003Konkurs Piosenki Eurowizji 2004Konkurs Piosenki Eurowizji 2005Konkurs Piosenki Eurowizji 2013Konkurs Piosenki Eurowizji 2014Konkurs Piosenki Eurowizji 2015Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004Lato Zet i Dwójki 2013Lato Zet i Dwójki 2014Lato Zet i Dwójki 2015Maroko w Konkursie Piosenki EurowizjiPolska w Konkursie Piosenki EurowizjiPolska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla DzieciPolska w Konkursie Tańca EurowizjiUkraina w Konkursie Piosenki Eurowizji

Gry komputerowe

Alone in the Dark (gra komputerowa)Amnesia: Mroczny obłędAnother World (gra komputerowa)Battlefield 1942Beyond Good & EvilBioShockCall of DutyCall of Duty 2Call of Duty 3Call of Duty: GhostsCall of Duty: Modern Warfare 2Call of Duty: Modern Warfare 3Call of Duty: United OffensiveCall of Duty: World at WarCommandosCommandos 2: Ludzie odwagiCommandos: Za linią wrogaCommandos: Zadania specjalneCreaturesDay of Defeat: SourceDragon Age: PoczątekDriver 2Driver (gra komputerowa)Europa UniversalisEuropa Universalis IIEuropa Universalis IIIEuropa Universalis IVFar Cry 3: Blood DragonFirewatchFlow (gra komputerowa)For the GloryGra komputerowaHalf-LifeHalf-Life: Blue ShiftHalf-Life 2: Episode OneHalf-Life: Opposing ForceHearthstoneHistoria gier komputerowychHistoria gier komputerowych (siódma generacja)Icewind Dale IIIl-2 SturmovikKroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher BayLittle Big AdventureMedal of Honor: AirborneMetal Gear SolidMen of WarNeverwinter NightsNiesławny: Infamous – Festiwal krwiOXOPersona (seria)Peter Jackson’s King KongPodróż (gra komputerowa)PongProteus (gra komputerowa)Rayman (gra komputerowa)Rayman 2: The Great EscapeSam & Max: Sezon 1Sonic GenerationsSouth Park: Kijek PrawdySpace InvadersStarCraft: GhostStar Wars: Knights of the Old RepublicSteel Panthers (gra komputerowa)Strzelanka pierwszoosobowaSuper Mario Bros.Team Fortress 2The Elder Scrolls IV: Shivering IslesThe Graveyard (gra komputerowa)Tomb Raider (gra komputerowa 2013)Uncharted 2: Pośród złodzieiUncharted: Fortuna Drake’aUncharted: Pogoń za fortunąUncharted (seria)Wiedźmin 2: Zabójcy królówWolfenstein: Enemy TerritoryWolfenstein: The New OrderWorld’s Scariest Police ChasesWorms (gra komputerowa)Worms ArmageddonWorms 2: Armageddon

Religia

AkedaAkituArka NoegoBierzmowanieBuddyzm tybetańskiDrzewo Życia (religia)EbioniciInkwizycjaInkwizycja papieska w HiszpaniiInkwizycja w CzechachKerygmatKościół Prawosławny w AmeryceKrucjaty Billy’ego Grahama pod Południowym Krzyżem (1959)Krucjaty Billy’ego Grahama we FrancjiLondon Crusade (1954)Los Angeles Crusade (1949)Mały katechizm Marcina LutraMenoraMezuzaMidraszMisznaModlitewnik królowej BonyPallotyniPentekostalizm w Ameryce ŁacińskiejPentekostalizm w BrazyliiPrześladowania Świadków Jehowy w III RzeszyRepresje wobec Świadków Jehowy w Polsce w latach 1945–1956Stowarzyszenie życia apostolskiegoUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi ChrystusaWielki postWyznanie augsburskieZakon Bazylianów Świętego Jozafata

Parafie

Parafia bł. Michała Kozala w GnieźnieParafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w TarnobrzeguParafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gdańsku

Biblistyka

1. List do Tesaloniczan2. List do TesaloniczanApokalipsa św. JanaApokalipsa świętego Jana w historii egzegezy„Bóg objawiony w ciele” (1 Tm 3,16)Codex AngelicusCodex Athous DionysiusCodex BeratinusCodex BoreelianusCodex BorgianusCodex Climaci RescriptusCodex CoislinianusCodex DublinensisCodex KoridethiCodex MonacensisCodex MutinensisCodex PorphyrianusCodex Regius (Nowy Testament)Codex Sangallensis 48Codex Seidelianus ICodex Seidelianus IICodex ZacynthiusDura Parchment 24Ewangelia JanaEwangelia MarkaEwangelia MateuszaEwangelia TomaszaEwangelie UspienskiegoEwangelie z RossanoFragmentum UffenbachianumHymn o miłościKanony EuzebiuszaKodeks 0115Kodeks 0121Kodeks 0148Kodeks 0162Kodeks 0169Kodeks 0171Kodeks 0177Kodeks 0181Kodeks 0183Kodeks 0184Kodeks 0185Kodeks 0186Kodeks 0189Kodeks 0209Kodeks 0220Kodeks 0221Kodeks 0227Kodeks 0228Kodeks 0232Kodeks 0238Kodeks 0244Kodeks 0252Kodeks 0308Kodeks 059Kodeks 060Kodeks 070Kodeks 071Kodeks 087Kodeks AugiańskiKodeks BazylejskiKodeks Bazylejski A.N.IV.2Kodeks BezyKodeks BoerneriańskiKodeks CypryjskiKodeks EfremaKodeks FreeraKodeks Gwelferbytański AKodeks Gwelferbytański BKodeks KampiańskiKodeks LaudiańskiKodeks MacedońskiKodeks MoskiewskiKodeks Moskiewski IIKodeks NaniańskiKodeks PetropolitańskiKodeks Tischendorfa IIKodeks Tischendorfa IIIKodeks Tischendorfa IVKodeks WaszyngtońskiKodeks Watykański Gr. 354Kodeks z ClermontKodeks z SynopyKsięga DanielaKsięga NahumaList do KolosanList JudyMinuskuł 124 (Gregory-Aland)Minuskuł 13 (Gregory-Aland)Minuskuł 2 (Gregory-Aland)Minuskuł 2427Minuskuł 33Minuskuł 35 (Gregory-Aland)Minuskuł 482 (Gregory-Aland)Minuskuł 543 (Gregory-Aland)Minuskuł 565 (Gregory-Aland)Minuskuł 569 (Gregory-Aland)Minuskuł 69 (Gregory-Aland)Papirus 110Papirus 115Papirus 39Papirus 49Papirus 69Papirus Bodmer IIPapirus Oxyrhynchus 1Problem synoptycznyPięćdziesiąt Biblii KonstantynaPrzekłady biblijne Władysława SzczepańskiegoTekst Apokalipsy św. JanaTextus receptusWczesne rękopisy greckiego Nowego TestamentuWiedeńska GenesisWielkie kodeksy biblijneWulgata sykstyńska

Mitologia

AlkmenaAuge (córka Aleosa)ChaldiHydra lernejskaJimmuKlitajmestraManeki-nekoMeduza (córka Forkosa)NinigiOisínPerseuszRodzaniceSmok japońskiSusanooTelefosTenguTsukuyomiWatatsumi


Nauki o Ziemi (115 artykułów)

Geologia

PegmatytRudy żelaza na Ziemi

Gleboznawstwo

Klasyfikacja gleb WRBSołońce

Geografia

Geografia fizyczna

Beskid WyspowyGotska SandönHale tatrzańskieHala Mała ŁąkaHałda popłuczkowa w Tarnowskich GórachJeziora tatrzańskieJezioro TyberiadzkieLand’s EndLōʻihiMały BolcikMont Saint-MichelNaroczPojezierze ZachodniopomorskieResko PrzymorskieRów JeziorkiSkellig MichaelWielki BolcikWillamette (rzeka)VágarVia MarisZiemia Eryka RudegoŽárový vrch

Geografia polityczna

Kolbudy (gmina)MakauNauruPodział administracyjny IndiiPowiat gryfickiSomerset

Geografia osadnictwa

AfulaAkkaBaarleBet Sze’anBochotnicaBridgwaterBristolBrynica (powiat opolski)BrzeszczeBrzeźnica (województwo śląskie)Brzostowica MałaJastrzębia (powiat radomski)Jokne’amKonstancin-JeziornaKuninoMiasta partnerskie WellingtonMrzeżynoNazaretNowe OstrowiteOsiedle Witosa (Katowice)Ostrowite (gmina Chojnice)Piotrowice (Katowice)PodhajcePrzeworskRącznaSomoninoTrywieżaWellingtonWieliczkaZaborów (powiat warszawski zachodni)Załęska Hałda-Brynów

Urbanistyka

Aleja 1 Maja w ŁodziAleja Karola Anstadta w ŁodziAleja Wojciecha Korfantego w KatowicachDąb (Katowice)MurckiOsiedle ZUS w ŁodziPlac Trzech Krzyży w WarszawiePlac Wolności w RaciborzuRondo Jerzego Waszyngtona w WarszawieRynek w KatowicachUlica Alfreda Nobla w WarszawieUlica Armii Krajowej w KatowicachUlica Chorzowska w KatowicachUlica Edwarda Abramowskiego w ŁodziUlica Elsterska w WarszawieUlica Estońska w WarszawieUlica gen. Józefa Bema w RaciborzuUlica Lecznicza w ŁodziUlica Międzynarodowa w WarszawieUlica Młyńska w KatowicachUlica Obrońców w WarszawieUlica Olszowa w WarszawieUlica Saska w WarszawieUlica Stanisława Moniuszki w ŁodziUlica Staromiejska w KatowicachUlica Stawowa w KatowicachUlica Świętego Jana w KatowicachUlica św. Jerzego w ŁodziUlica Walecznych w WarszawieUlica Waliców w WarszawieUlica Zwycięzców w Warszawie

Meteorologia

Cyklon IdaiHuragan Okeechobee (1928)Gradobicie w Sydney (1947)Powódź tysiąclecia we WrocławiuTornado

Krajoznawstwo

Carska DrogaPark Kultury i Wypoczynku w GliwicachPark OruńskiPark pałacowy w Podolu MałymParki podjasnogórskieSzlak dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia

Ochrona środowiska

Dąb FabrykantDąb MieszkoDąb Sobieskiego w ŁężczokuDrzewostany Puszczy BiałowieskiejGłaz narzutowy na placu Wolności w RaciborzuGłaz narzutowy przy ulicy Wojska Polskiego w SulechowiePark Narodowy Big BendSosienkaSosna WaligóraWaste Isolation Pilot Plant


Nauki matematyczne (16 artykułów)

Matematyka

Funkcje trygonometryczneLiczbaKryptologiaPrzestrzeń sprzężona (analiza funkcjonalna)Sortowanie ShellaTopologiaWłasność Banacha-Saksa

Informatyka

Active object.bvData Encryption StandardFiltr rodzinnyGNUNull (SQL).sj.suŚląska Karta Usług Publicznych


Nauki fizyczne (27 artykułów)

Astronomia

(10) Hygiea(2) Pallas2008 TC3AstronomiaAtmosfera PlutonaAtmosfera WenusAutograf De revolutionibus Mikołaja KopernikaGeologia MarsaGliese 876 bGliese 876 cGwiazdaGwiazda BarnardaHD 2039JowiszKsiężycMgławica GumaNeptunObiekt odłączonyOś czasu dalekiej przyszłościPowstanie i ewolucja Układu SłonecznegoSłońceSygnał Wow!UranWASP-13WenusWielka Mgławica w Orionie

Fizyka

Wahadło


Nauki chemiczne (9 artykułów)

Chemia nieorganiczna

Nomenklatura chemii nieorganicznejOganesonRoentgen (pierwiastek)

Chemia organiczna

BilirubinaCTLA-4Klatrat metanuKwetiapinaSugammadeksWalinomycyna


Nauki biologiczne (319 artykułów)

Biologia

Białko von Hippla-LindauaEwolucja biologicznaEwolucja waleniFotosyntezaGatunek (biologia)Kinaza mTORKoniugacja drożdżyLimfocyty T regulatoroweMetabolizmRetikulocytSerpinyStruktura ekosystemuŚlina

Genetyka

Naprawa DNAOwca DollyTermometr RNA

Anatomia

Jądro OnufaMózg Alberta EinsteinaStaw skroniowo-żuchwowyTętnica piersiowa wewnętrzna

Mikrobiologia

Agar czekoladowyBacillus thuringiensisDwoinka zapalenia płucKultura mikroorganizmówLeptospiraNeisseria lactamicaNocardiaPałeczka ropy błękitnejShigella flexneriWirus nabytego niedoboru immunologicznego kotówWirus Zika

Mykologia

Borowik szlachetnyChorioactis geasterUrnula craterium

Botanika

Flora DanicaPręcik (botanika)Włośniki

Rośliny

AnturiumBez czarnyCantedeskiaCzermień błotnaCzosnek pospolityCzworolist pospolityCzyściec błotnyFalenopsisFerokaktusGlorioza wspaniałaHimantoglossum cuchnąceHonkenia piaskowaJagodowiecJensenobotrya lossowianaKąkol polnyKlon ostroząbkowyKlon ściętolistnyKlon wytwornyKlon zwyczajnyKokorycz drobnaKopytnik pospolityKrzyżownica zwyczajnaMacierzanka zwyczajnaMoczarka kanadyjskaModrak morskiNadbrzeżyca nadrzecznaNiecierpek pospolityNurzaniec śrubowyOnoklea wrażliwaOrchis anthropophoraOrzesznik jadalnyOstrożeń krótkołodygowyPierwiosnek omączonyPinus leiophyllaPiżmaczek wiosennyPrimitivoPrzylaszczka pospolitaRdest ziemnowodnyRóżanecznik żółtyRukwiel nadmorskaRóża pomarszczonaRzęsaSauvignon blancSkrzyp błotnySkrzyp olbrzymiSosna długowiecznaSosna LambertaSosna wydmowaSumak octowiecSzczawik żółtySzczyr trwałySzparag lekarskiSzpinak warzywnyŚnieżyczka przebiśniegTrójlistWełnianka wąskolistnaWilczomlecz błotnyWilczomlecz nadobnyWolemia szlachetnaWolfiaWoskownica europejskaWrzosiec bagiennyZamiokulkas zamiolistnyZawciąg pospolityZerwa kłosowaZimoziół północnyZroślichaŻabiroślŻmijownik

Zoologia

Chromatofor zwierzątKrab palmowyMnemiopsis leidyiPierwogonkiRozdepka rzecznaSidlisz piwnicznyWodożytka nowozelandzkaZatoczek rogowyZawójka pospolita

Batrachologia i herpetologia

Australorzekotka różnobarwnaCyclura pinguisDrzewołazowateHeloderma meksykańskaKumak górskiLegwan zielonyOdmieniec jaskiniowyPadalec zwyczajnyPlestiodon longirostrisRopucha czerwonaRopucha zielonaRzekotka drzewnaSalamandra czarnaSalamandra olbrzymia japońskaSalamandra plamistaTraszka grzebieniastaTraszka karpackaTraszka pirenejskaTraszka zwyczajnaWspółczesne wymieranie płazówZadziornica włochataŻaba jeziorkowaŻółw oliwkowy

Entomologia

Bogatek wspaniałyHurtnica pospolitaNapadacz płaskonogiPaussinaePloniarka zbożówkaRozrożek

Ichtiologia

Carcharhinus acronotusCarcharhinus altimusCarcharhinus amboinensisCarcharhinus amblyrhynchoidesCarcharhinus borneensisCarcharhinus leiodonCarcharhinus maclotiCarcharhinus sealeiCarcharhinus sorrahGlyphis glyphisGłowomłot pospolityIsogomphodon oxyrhynchusKurek czerwonyLamiopsis temminckiiLin (ryba)Loxodon macrorhinusNasolamia veloxPawie oczkoRekin piaskowyScoliodon laticaudusŻarłacz brunatnyŻarłacz czarnopłetwyŻarłacz galapagoskiŻarłacz karaibskiŻarłacz srebrnopłetwyŻarłacz żółty

Ornitologia

Albatros żółtodziobyAlka olbrzymiaAmazonka niebieskoskrzydłaBagiewnik białopierśnyBawolik czerwonodziobyBażant królewskiBażant zwyczajnyBentewi wielkiBiałorzytka białogrzbietaBocian białyBocian czarnyBrodziec alaskańskiCudowronka błękitnaCudowronka wielkaCzapla modraDługoszpon białobrewyDrozdówka rdzawaDzierzbowronFibik czarnyFregata średniaHawajka cienkodziobaHawajka półżuchwowaIbis siwopióryIbis żółtoszyiJastrząb drobnyJemiołusznikKakadu cienkodziobaKlarnetnik bladyKokosankaKowalik karolińskiKraska orientalnaKrzyżówka białookaKukułka wschodniaKulik alaskańskiNawałnik białorzytnyMarabut indyjskiOgończyk bladyPardwa białosternaPłomykówka malutkaPodgorzałka zielonogłowaSawanka długodziobaSrokoszStarzyk granatowySzarobrewka bagiennaSzpak bramińskiSzpak zwyczajnySzponniczekTanagrzecTreron złotoszyiWąsal obrożnyWężówka afrykańskaWężówka indyjskaWidlaczekWikłacz krasnoszyiWodnik chathamskiWróbel bladyWróbel cynamonowyWróbel cytrynowyWróbel krótkopalcowyWróbel popielatyWróbel pustynnyWróbel siwogłowyWyspiarek złotoplamyZniczek maderskiŻołna modrolica

Teriologia

Adaks pustynnyChomicznik dżungarskiFiszbinowceEkemboEkwatoriusGryzonieGundia zwyczajnaJaguar amerykańskiJeżozwierz południowoafrykańskiKapibara wielkaKawia domowaKururo niebieskawyMangusta krabożernaMarmozeta lwiaMikrusNaczelneNieświszczuk czarnoogonowyNocohutia jamajskaOreczka australijskaPakarana BranickiegoPiaskogrzeb przylądkowySkałoszczur właściwySuseł moręgowanySuseł perełkowanySuwak mongolskiSuwak tłustySzczeciniec większySzynszyla małaUrocjon wyspowyWiskaczoszczur czerwonawy

Paleozoologia

AbelizauryAkainacephalusAlioraminiAnabisetiaAnkylozaurAnzu (dinozaur)ArchaeoindrisCelurCharonozaurDacentrurDarwiniusDeinocheirDikreozaurDromeozaurDysalotosaurusFerrisaurusFukuizaurGastonia (dinozaur)GryphoceratopsHeterodontozauryHipakrozaurHuajangozaurHualianceratopsIsizaurIschioceratopsKritozaurKurobród różnodziobyLisowiciaMnyamawamtukaMontanoceratopsMutaburazaurNocohutia wyspowaNyasasaurusOlorotytanOtnielozaurPachycefalozaurParasaurolophiniParksozaurPliobatesProzaurolofQianzhousaurusScelidozaurSilezaurSimosuchusUnescoceratopsZaurolofZauropeltaZebra kwaggaZhenyuanlongZhuchengceratops

Kryptozoologia

BunyipChupacabraMothmanWąż morski (kryptozoologia)


Nauki medyczne (56 artykułów)

Medycyna

Choroby

Alkoholowy zespół abstynencyjnyAstma oskrzelowaBezsennośćBoreliozaChoroba AlzheimeraChoroba z miłościChoroby genetyczne człowiekaChromosome No. 1 syndromeDysplazja włóknisto-mięśniowaDystonia torsyjna typu 1Guitar nippleGuz chromochłonnyHomocystynuriaHiperteloryzmKiłaKlątwa OndynyMalformacje żyły GalenaMięsak jasnokomórkowyMięsak pęcherzykowyMyśli samobójczeNerwiakowłókniakowatość typu 1Płód arlekinRak płucaSchistosomatozaSkaczący Francuzi z MaineSpodziectwoStwardnienie rozsianeSzyja skrzypkaTransseksualizmWłókniakomięsakWłókniakomięsak guzowaty skóryZapalenie tarczycy HashimotoZespół Ellisa-van CreveldaZespół LEOPARDZespół lęku uogólnionegoZespół nabytego niedoboru odpornościZespół nocnego jedzeniaZespół odwróconej perfuzji tętniczejZespół Peutza-JeghersaZespół Sotosa

Diagnostyka

BronchoskopiaOdczyn BiernackiegoRozmaz krwiZałamek P

Chirurgia

Przeszczepienie nerkiTyreoidektomia

Pozostałe

SamobójstwoLewatywa z dymu tytoniowego

Farmacja i farmakologia

AcetazolamidAdalimumabAnagrelidInhibitory pompy protonowejLeki przeciwdepresyjneMarawirokMiracle Mineral SolutionSimwastatyna

Medycyna niekonwencjonalna

Nauki techniczne (262 artykuły)

Geodezja

Niwelator automatyczny

Hydrotechnika

Akwarium publiczneElektrownia szczytowo-pompowa Dlouhé StráněMieszczański Stopień WodnyPiaskowy Stopień WodnyPort Drzewny w BydgoszczyPort HajfaPort morski SzczecinStopień Wodny BartoszowiceStopień Wodny ZaciszeSystem irygacyjny Dujiangyan

Astronautyka

Apollo/Skylab A7LManned Orbiting LaboratoryTKS (statek kosmiczny)

Transport powietrzny

DKD-IDKD-IIIDKD-IVGabriel P-VKaman K-MAXLublin R.XIMi-1Mi-2Mercedes D.IIIMitsubishi SpaceJetPWS-20PWS-21PWS-3PZL KaniaPZL SM-2PZL SW-4Vickers VC10

Transport wodny

Buyō MaruCastor (1917)Heros (1998)Lech (1904)MS BatoryPollux (1900)SS MerionSS Winfield ScottSS Canberra

Transport drogowy

Autobusy

Autosan H10Autosan H6Autosan H7Autosan H9Ikarus-Zemun IK160PJelcz M11Jelcz PR110ESolaris AlpinoSolaris Bus & CoachSolaris InterUrbinoSolaris UrbinoSolaris Urbino 12Solaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 hydrogenSolaris Urbino 15Solaris Urbino 18 electricSolaris Urbino 8,9 LE electricSolaris Vacanza

Jednoślady

IŻ (motocykl)Tuła T-200Wiatka WP-150

Samochody osobowe

Citroën AmiChrysler 300 non-letter seriesDeSoto 1961DeSoto AdventurerDeSoto FiredomeDeSoto FirefliteFiat AutomóveisFiat BravoFiat CinquecentoFiat SeicentoFord 1952Ford CrestlineFord CustomlineFord MainlineFSO PolonezGAZ-12 ZIMGAZ-31029 WołgaGAZ-M20 PobiedaIŻ 2715Moskwicz 433/434Moskwicz 2140Moskwicz 412Packard 400Packard HawkPackard PacificPlymouth CambridgePlymouth ConcordPlymouth CranbrookPolski Fiat 125pPorsche 944RAF-2203RAF-977FSO SyrenaZastava 101

Samochody wyścigowe

Alpine A350Arrows A18Brabham BT46Brabham BT49DAMS GD-01Ferrari F92AHRT F110Life F190Maserati MC12McLaren MP4/8Rak 650Toyota TF101Toyota TF110

Transport szynowy

Systemy transportu szynowego

CisalpinoExpress InterCity PremiumLinia M1 metra w WarszawieLinia M2 metra w WarszawieInstytut Pojazdów Szynowych „Tabor”Kolej pneumatyczna w Crystal PalaceMalta RailwayMetro w WiedniuRhätische BahnSzybka Kolej RegionalnaTransport kolejowy w GliwicachTransport kolejowy w KoninieTramwaje na MalcieTramwaje w KijowieTramwaje w konurbacji górnośląskiejTransport kolejowy w IslandiiTransport kolejowy w WatykanieWrocławska Kolej Aglomeracyjna

Infrastruktura kolejowa

Bieszczadzka Kolejka LeśnaCyprus Government RailwayDworzec Wileński (stacja metra)Gliwice (stacja kolejowa)Gutowiec (stacja kolejowa)Hel (stacja kolejowa)Katowice ZałężeKonin (stacja kolejowa)Kościerzyna (stacja kolejowa)Lipusz (stacja kolejowa)Linia kolejowa nr 118Linia kolejowa nr 131Linia kolejowa nr 201Linia kolejowa nr 213Linia kolejowa nr 214Linia kolejowa nr 248Linia kolejowa nr 263Linia kolejowa nr 337Linia kolejowa nr 340Linia kolejowa nr 368Linia kolejowa nr 388Linia kolejowa nr 4Linia kolejowa nr 741Linia kolejowa nr 624Lublin AirportLwówek Śląski (stacja kolejowa)Nowa Wieś Grodziska (stacja kolejowa)Nowy Świat-UniwersytetPolitechnika (stacja metra)Puck (stacja kolejowa)Rabka-Zdrój (przystanek kolejowy)Rondo Daszyńskiego (stacja metra)Rondo ONZ (stacja metra)Rytel (stacja kolejowa)Rytel WieśSosnowiec GłównyStadion Narodowy (stacja metra)Świeradów Zdrój (stacja kolejowa)Tychy Aleja BielskaTychy Grota-RoweckiegoTychy LodowiskoWarszawa Ochota (przystanek kolejowy)

Tabor kolejowy

Alstom EMU250ChZTM TE1Düwag/Scandia MR/MRDDüwag YDüwag WadloperEN80Elektryczny zespół trakcyjnyFablok 401DHCP EL.200HCP Z2HCP 405EKolzam RegiovanKonstal 1MwLEW EL2MBxd2Newag 14WENewag 220M/221MNewag 222MNewag DragonNewag GriffinNewag VulcanoOd1Pafawag 1B/2BPafawag 1EPafawag 104EPafawag 3B/4BPafawag 5Bt/6BtPafawag 6WEPd3Pd4PendolinoPesa 214MPesa 218MPesa 301DdPesa 308BPesa 33WEPesa 401MPesa 610MPesa 611MPesa 620MPesa 630MPesa 730MPesa Acatus IIPesa Acatus PlusPesa AtriboPesa BydgostiaPesa DartPesa GamaPesa LinkPesa SundeckPx27Siemens InspiroStadler KISSŠkoda 77EŠkoda CityElefantT3-1043TKh1Tp109Tr201Tx26-427Ty 9785Tyb6-3406ZNTK Poznań Regio Tramp

Tabor tramwajowy

Alstom Citadis 100HCP 115NHCP 123NHCP PumaKonstal 105Nb (1992–1993)Konstal 114NaKTM-19KTM-5Moderus AlfaModerus Beta (zmodernizowany tramwaj)Moderus Beta (nowy tramwaj)Newag NeveloPesa JazzPesa TwistProtram 405NSolaris Tramino

Urządzenia techniczne

Barrakka Lift (1905)AeroskopKombajn zbożowy oczesującyPrawec (komputer)Solar IIS-65 Staliniec

Katastrofy

Katastrofa kolejowa Newskiego Ekspresu (2009)Katastrofa kolejowa w ReptowieKatastrofa lotnicza w MirosławcuKatastrofa lotnicza w Poznaniu (1952)Katastrofa lotu Air France 296Katastrofa lotu Air New Zealand 901Katastrofa lotu Atlantic Airways 670Katastrofa lotu British Airways 38Zderzenie samolotów nad Brocklesby


Wojskowość (403 artykuły)

Formacje

1 Pułk Ułanów Krechowieckich14 Pułk Ułanów Jazłowieckich37 Łęczycki Pułk Piechoty81 Pułk Strzelców Grodzieńskich39 Pułk Piechoty Strzelców LwowskichIII Batalion OW PPS im. Stefana OkrzeiIV Batalion OW PPS im. Jarosława DąbrowskiegoStopnie służbowe w Straży Granicznej III RP

Wyposażenie wojskowe i broń

Amerykańskie i radzieckie morskie systemy balistyczneBrytyjskie testy nuklearne w MaralingaDystynkcje Inspekcji Transportu DrogowegoPhalanx CIWSPocisk balistycznyR-36R-36MRSD-10 PionierSystem umundurowania M65Torpeda Mark 27 CutieTorpeda Mark 28Umundurowanie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa WewnętrznegoUmundurowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej III RPUmundurowanie polowe wz. 2010

Amunicja i broń strzelecka

Karabin maszynowy Browning wz. 28Karabin maszynowy Hotchkiss wz. 25Karabin maszynowy wz. 30Karabin wz. 98aKarabinek wz. 29Nabój Raufoss NM140 MP

Działa holowane

122 mm haubica wz. 1938 (M-30)155 mm haubica mle 1917 Schneider155 mm haubica ultralekka M77722 cm moździerz vz. 2847 mm armata wz. 25 „Pocisk”75 mm armata wz. 1902/26

Pojazdy bojowe

Bantam BRCC2PC7PCasspirGuy Armoured CarHumber Armoured CarHumber FWDLeopard 1Panzerkampfwagen IPolskie pociągi pancerneTK-3TKWWillys MB

Marynarka wojenna

ÞórCeará (1868)Giuseppe Miraglia (1923)HMAS Australia (1911)Juan Carlos I (2008)Krążowniki torpedowe typu PeykOkręty podwodne typu Glauco (1932)Rainha Dona Amélia (1899)

Okręty amerykańskie

H.L. HunleyKrążowniki ciężkie typu NorthamptonNiszczyciele typu TuckerPierwszych sześć fregat US NavySS American (1900)USS Barb (SS-220)USS Chicago (CA-29)USS Congress (1799)USS Conyngham (DD-58)USS Enterprise (CV-6)USS Essex (1856)USS Freedom (ID-3024)USS Galena (1862)USS Houston (CA-30)USS Illinois (BB-65)USS Jacob Jones (DD-61)USS Kentucky (BB-66)USS Keokuk (1862)USS Mercy (AH-4)USS Nautilus (SSN-571)USS New IronsidesUSS Nicholas (DD-449)USS Porter (DD-356)USS Porter (DD-59)USS President (1800)USS Quincy (CA-39)USS Scorpion (SSN-589)USS Thresher (SSN-593)USS Tucker (DD-57)USS Wadsworth (DD-60)USS Wainwright (DD-62)

Okręty austro-węgierskie

Austro-węgierskie okręty podwodne typu U-1Austro-węgierskie okręty podwodne typu U-3Okręty pancerne typu DracheOkręty pancerne typu Erzherzog Ferdinand MaxOkręty pancerne typu Kaiser Max (1862)Pancerniki obrony wybrzeża typu MonarchPancerniki typu Erzherzog KarlPancerniki typu HabsburgPancerniki typu RadetzkyPancerniki typu TegetthoffSM U-1 (1909)SM U-2 (1909)SM U-3 (1908)SM U-4 (1908)SMS ÁrpádSMS BabenbergSMS BudapestSMS Don Juan d’Austria (1862)SMS Drache (1861)SMS Erzherzog Ferdinand Max (1865)SMS Erzherzog Ferdinand Max (1905)SMS Erzherzog FriedrichSMS Erzherzog KarlSMS Habsburg (1865)SMS Habsburg (1900)SMS Kaiser Max (1862)SMS LissaSMS MonarchSMS Prinz Eugen (1862)SMS Salamander (1861)SMS Sankt GeorgSMS Viribus UnitisSMS Wien

Okręty brytyjskie

HMS Albion (1898)HMS Crescent (1931)HMS Crusader (1931)HMS Havock (1936)HMS Indefatigable (1909)HMS Indomitable (1907)HMS Inflexible (1907)HMS Invincible (1907)HMS Lion (1910)HMS New Zealand (1911)HMS Perseus (1944)HMS Pioneer (1944)HMS Pomone (1897)HMS Princess Royal (1911)HMS Queen MaryHMS Repulse (1916)HMS Talbot (1895)HMS Tiger (1913)HMS Unicorn (1941)HMS Venus (1895)HMS York (1928)Krążowniki liniowe typu G3Krążowniki liniowe typu IndefatigableKrążowniki liniowe typu InvincibleKrążowniki liniowe typu LionKrążowniki liniowe typu RenownKrążowniki pancernopokładowe typu EclipseLista lotniskowców warsztatowych Royal Navy

Okręty chińskie

Jiyuan (1883)Liaoning (1988)Pingyuan (1889)

Okręty estońskie

Kalev (1936)Pikker (1939)

Okręty fińskie

Okręty podwodne typu IIA

Okręty francuskie

Curie (1912)Krążowniki ciężkie typu DuquesneNiszczyciele typu MogadorRubis (1931)Sully (1901)

Okręty greckie

Hydra (1889)Jeorjos Awerof (1910)Okręty pancerne typu HydraPsara (1890)SalamisSpetsai (1889)

Okręty holenderskie

Krążowniki lekkie typu JavaHr. Ms. Piet Hein (1927)Hr. Ms. Van Nes (1930)

Okręty japońskie

AzumaChiyoda (1890)HagikazeHatsuseI-168Kasuga (1902)Krążowniki lekkie typu TenryūKrążowniki liniowe projektu B-65Krążowniki liniowe typu AmagiKrążowniki pancernopokładowe typu ChikumaLotniskowce typu HiyōMaikazeNisshin (1903)Nowaki (1940)Okręty podwodne typu Ko-hyotekiPancerniki projektu A-150Pancerniki typu FujiPancerniki typu ShikishimaPancerniki typu TosaTatsuta (1918)Tone (1907)Tosa (1921)Yakumo

Okręty niemieckie

I (1915)Krążowniki ciężkie typu DKrążowniki lekkie typu CölnKrążowniki lekkie typu FKKrążowniki lekkie typu KarlsruheKrążowniki liniowe typu DerfflingerKrążowniki liniowe typu Ersatz YorckKrążowniki liniowe typu MackensenKrążowniki liniowe typu MoltkeKrążowniki liniowe typu OKrążowniki pancerne typu RoonLotniskowce typu JadeLotniskowiec IIPancerniki typu HSMS BremenSMS Cöln (1916)SMS DerfflingerSMS Dresden (1917)SMS HindenburgSMS Karlsruhe (1912)SMS LützowSMS RoonSMS Rostock (1912)SMS Victoria LouiseSMS Yorck

Niemieckie okręty podwodne

Okręty podwodne typu IIBOkręty podwodne typu UC ISM U-73SM U-93 (1916)SM UB-10SM UB-14SM UB-18SM UB-43SM UB-47SM UB-48SM UC-1SM UC-2SM UC-3SM UC-4SM UC-5SM UC-6SM UC-7SM UC-8SM UC-9SM UC-10SM UC-11SM UC-12SM UC-13SM UC-14SM UC-15SM UC-16SM UC-19SM UC-24SM UC-25SM UC-27SM UC-29SM UC-30SM UC-32SM UC-34SM UC-36SM UC-37SM UC-38SM UC-39SM UC-40SM UC-41SM UC-42SM UC-43SM UC-44SM UC-45SM UC-46SM UC-47SM UC-48SM UC-49SM UC-50SM UC-55SM UC-56SM UC-57SM UC-58SM UC-59SM UC-61SM UC-62SM UC-63SM UC-64U-1 (1935)U-2 (1935)U-3 (1935)U-4 (1935)U-5 (1935)U-6 (1935)U-9 (1935)U-11 (1935)U-14 (1935)U-27 (1936)U-64 (1939)U-256U-754

Okręty norweskie

Torpedowce typu Sleipner

Okręty paragwajskie

Humaitá (1930)Kanonierki rzeczne typu HumaitáParaguay (1930)

Okręty polskie

Krakus (1919)KT-71KT-72KT-73KT-74KT-75KT-76KT-77KT-78KT-79KT-83KT-84KT-85KT-86KT-87KT-88KT-89KT-90KT-91KT-92Niszczyciele typu GromORP Admirał DickmanORP BatoryORP BizonORP BóbrORP Czajka (1966)ORP Czapla (1938)ORP Delfin (1959)ORP Dzik (1942)ORP Dzik (1957)ORP Foka (1958)ORP Gardno (1983)ORP GarlandORP Generał HallerORP Generał SikorskiORP Generał Szeptycki (1920)ORP Gryf (1936)ORP Jaskółka (1934)ORP Jastrząb (1922)ORP Kaszub (1914)ORP Kaszub (1985)ORP Komendant PiłsudskiORP Kujawiak (1917)ORP Kujawiak (1940)ORP ŁośORP Mazur (1914)ORP Mewa (1966)ORP Mors (1959)ORP MyśliwyORP NurekORP Orzeł (1954)ORP Orzeł (1985)ORP RosomakORP Ryś (1929)ORP Ryś (1959)ORP S-2ORP SmokORP Sokół (1940)ORP TurORP Wicher (1928)ORP WiliaORP Zawzięty (1953)ORP Żbik (1959)ORP ŻubrTrałowce typu JaskółkaWanda (1919)

Okręty rosyjskie i radzieckie

Bajan (1900)Bajan (1907)Czerwona UkrainaImpieratorJurjew (1897)K-141 KurskK-3 Leninskij KomsomołK-19Krasnyj Krym (1915)Krążowniki lekkie typu SwietłanaNiszczyciele rakietowe projektu 57Okręty podwodne projektu 941Okręty podwodne projektu 658/658MOslabia (1898)Pałłada (1906)Pierieswiet (1898)Ruryk (1906)S-56 (1939)SofijaTaszkient (1937)

Okręty szwedzkie

HMS Clas Fleming

Lotnictwo

Aviatik C.IBlackburn KangarooBoeing B-17 Flying FortressBoeing P-8 PoseidonDB-3DI-1Douglas XB-42 MixmasterDouglas XB-43 JetmasterFolland GnatGloster JavelinGrigorowicz M-5Grigorowicz M-9Hawker Sea HawkIł-2Ił-4Kaman SH-2G Super SeaspriteLotnisko wojskowe Smoleńsk-SiewiernyjMi-14Mi-24Mitsubishi G6M1Nakajima G8N RenzanPomilio PD/PEPWS-15Supermarine AttackerSupermarine ScimitarSupermarine Swift


Sport (203 artykuły)

Terminologia sportowa

GimmickTNA King of the Mountain ChampionshipImpact Knockouts Tag Team Championship

Dyscypliny

Biegi narciarskie

Kluby i zespoły

AZS Gdańsk (klub rugby)Budowlani Łódź (piłka siatkowa kobiet)FC BarcelonaGalatasaray SK (piłka nożna)Hull City A.F.C.Jadar RadomLegia Warszawa (hokej na lodzie) w sezonie 2012/2013Legia Warszawa (piłka nożna)Podbeskidzie Bielsko-BiałaPogoń Lwów (piłka nożna)Polonia Bytom (piłka nożna)Radomiak RadomRadomiak II RadomReprezentacja Andory w piłce nożnej mężczyznRTP Unia RacibórzStal Mielec (piłka nożna)U.S. Air Force ThunderbirdsVictoria – Rolnicki MachowaWanderers F.C.Warta Zawiercie (piłka nożna)

Zespoły Formuły 1

Andrea Moda FormulaDerrington-FrancisFortiMinardiOnyx Grand PrixPacific RacingTeam LotusVirgin Racing

Zawody

Igrzyska olimpijskie

Letnie igrzyska olimpijskie

Australazja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Benin na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980Borneo Północne na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956Bhutan na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992Holandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Japonia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Kiribati na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Komory na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Królestwo Czech na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 – maratonLetnie Igrzyska Olimpijskie 1896Luksemburg na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Medaliści igrzysk olimpijskich w piłce nożnejMikronezja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Mozambik na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984Nauru na letnich igrzyskach olimpijskichNauru na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996Nauru na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000Nauru na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004Nauru na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Nauru na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012Nauru na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016Nepal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984Niezależni sportowcy olimpijscy na letnich igrzyskach olimpijskichNiezależni sportowcy olimpijscy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000Niezależni sportowcy olimpijscy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012Peru na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956Portugalia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900Rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908Rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920Rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928Saint Lucia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Serbia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Surinam na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Tuvalu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Uganda na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972Uganda na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984Wietnam Południowy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – dwójka podwójna mężczyznWioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyznWyspy Salomona na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008Zair na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896Związek Południowej Afryki na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912

Zimowe igrzyska olimpijskie

Albania na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Andora na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Antyle Holenderskie na zimowych igrzyskach olimpijskichAntyle Holenderskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988Antyle Holenderskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992Azerbejdżan na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Białoruś na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Bośnia i Hercegowina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Chorwacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992Chorwacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994Chorwacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998Czarnogóra na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Estonia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Fidżi na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988Grecja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Guam na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988Irlandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Islandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Jamajka na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Kenia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998Kolumbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Litwa na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Maroko na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Medaliści igrzysk olimpijskich w hokeju na lodzieMedaliści igrzysk olimpijskich w curlinguMedaliści igrzysk paraolimpijskich w curlingu na wózkachMedalistki igrzysk olimpijskich w hokeju na lodzieMołdawia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1936Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972San Marino na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010San Marino na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018Serbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1964Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988Słowacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Tadżykistan na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Tonga na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1956

Lekkoatletyka

Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 1920Mityng Solidarności z Bośnią i Hercegowiną 1996Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce 2008Polska na Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 2011Polska na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce

Piłka nożna

Derby ManchesteruDie Liga – FußballverbandFinał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2002Klasa okręgowa (grupa bielska)Manchester City w sezonie 1967/1968Mecz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1950, Urugwaj – BrazyliaMecz piłkarski NRD – RFN (1974)Niedziela cudówReprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2008Telekom Cup

Sporty zimowe

27. Turniej Czterech SkoczniMedaliści mistrzostw Holandii w łyżwiarstwie szybkimMedaliści mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w skokach narciarskichMistrzostwa Świata IBSF 2019Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie mężczyznPolscy medaliści mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznymPuchar Świata w skokach narciarskich 1997/1998 – ZakopanePuchar Świata w skokach narciarskich 1999/2000 – ZakopanePuchar Świata w skokach narciarskich 2001/2002 – ZakopaneReprezentacja Chorwacji w skokach narciarskichReprezentacja Polski w Letnim Grand Prix w skokach narciarskich 2012Reprezentacja Polski w Pucharze Kontynentalnym w skokach narciarskich 2012/2013Reprezentacja Polski w Pucharze Świata w skokach narciarskich 2012/2013Reprezentacja Polski w skokach narciarskich 2012/2013Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1929Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1962Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1970Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017Triple Gold ClubTurniej Nordycki

Snooker

China Open 2010Masters Snooker 2010Mistrzostwa Świata w Snookerze 2009Mistrzostwa Świata w Snookerze 2019Mistrzostwa Świata w Snookerze 2020Welsh Open 2009Welsh Open 2010Welsh Open 2011

Formuła 1

CrashgateGrand Prix Australii 2014Grand Prix Bahrajnu 2010Grand Prix Belgii 2011Grand Prix Europy 2012Grand Prix Monako 1996Grand Prix Pacyfiku 1995Grand Prix Południowej Afryki 1967Grand Prix Wielkiej Brytanii 1950Oskarżenia o oszustwa w sezonie 1994 Formuły 1

Inne zawody sportowe

Chris Candido Memorial Tag Team TournamentGFW Super X Cup (2017)Igrzyska Wspólnoty Narodów Młodzieży 2011Impact Wrestling RedemptionLista mistrzów świata kierowców rajdowych mistrzostw świataMecz Gwiazd Polskiej Ligi Koszykówki 2011XXI Puchar Gordona Bennetta (balonowy)XXII Puchar Gordona Bennetta (balonowy)XXIII Puchar Gordona Bennetta (balonowy)XXII Mistrzostwa Świata w Lataniu PrecyzyjnymNXT ArrivalNXT TakeOverNXT TakeOver: Brooklyn IINXT TakeOver: Fatal 4-WayPasmem Gór ŚwiętokrzyskichReprezentacja Francji w rugby union mężczyznSlammiversary XVSuperpuchar Polski w Koszykówce Mężczyzn 2013TNA Super X Cup (2005)Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1984Wyścig TatrzańskiWyścig Tatrzański 1927

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Dobre Artykuły" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy