Wikipedia:Głosowania/Kryteria dla sportowców


Wikipedia:Głosowania/Kryteria dla sportowców w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Głosowania Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głosowanie zakończone i propozycje zostały odrzucone


Spis treści

Sformułowanie problemu | edytuj kod

Na Wikipedii powstaje coraz więcej biogramów sportowców reprezentujących różne dyscypliny. Dotychczas wystarczyły kryteria i propozycje dla poszczególnych sportowców - piłkarzy, siatkarzy skoczków narciarskich. Z powodu nasilenia innych biogramów co widać choćby po Poczekalni jak i stronie Ekspresowego kasowania, warto ustalić ogólne zasady dla sportowców różnych dyscyplin wyłączając już te ustalone będące ich dopełnieniem. Pierwotnie miały to być kryteria dla sportowców dyscyplin nieolimpijskich lecz biorąc pod uwagę, iż niektóre dyscypliny kiedyś były olimpijskimi, niektóre będą a są i takie której egzotycznej wymowie nie można odmówić. Na stronie Dyscypliny sportowe objęte kryteriami encyklopedyczności zostały umieszczone odpowiednie dyscypliny.

Propozycje do przegłosowania | edytuj kod

Propozycje kryteriów dla sportowców grupy seniorskiej | edytuj kod

Wszyscy sportowcy są encyklopedyczni, gdy spełniają poniższe kryteria:

 1. Uczestniczyli na Olimpiadzie w rozgrywkach finałowych w swojej konkurencji;
 2. Zajęli indywidualnie w swojej dyscyplinie olimpijskiej i nieolimpijskiej na mistrzostwach świata, mistrzostwach kontynentu miejsca od 1 do 3.
 3. Zajęli indywidualnie w swojej dyscyplinie olimpijskiej na mistrzostwach kraju miejsca 1-3 oraz brali udział w zawodach rangi mistrzowskich międzynarodowych lub w olimpiadzie.
 4. W dyscyplinach drużynowych dwukrotnie zostali powołani do drużyny narodowej i reprezentowali swój kraj w zawodach rangi mistrzowskich lub w prestiżowych zawodach (zawodach pucharowych) w danej dyscyplinie np. Złota liga w lekkoatletyce.
 5. Są w swojej dyscyplinie sportowej lub kategorii rekordzistami świata, kontynentu lub kraju.
 6. Zdobył tytuł mistrzowski kraju, zdobył puchar rozgrywek reprezentując swój klub w którym występuje lub występował

Kryteria szczegółowe dotyczą:

Głosowanie | edytuj kod

Zasady tego głosowania | edytuj kod

 • Głosować mogą: osoby będące w chwili rozpoczęcia głosowania zarejestrowane od co najmniej trzech miesięcy i mające wówczas na koncie co najmniej 100 edycji w przestrzeni głównej.
 • Głosowanie trwa 14 dni. Głosy pacynek są nieważne.
 • Propozycja zostanie przyjęta, jeżeli:
  • zagłosuje co najmniej 20 uprawnionych wikipedystów,
  • liczba głosów za propozycją będzie stanowić minimum 60% wszystkich głosów oddanych za i przeciw.

Poniższe kryteria są propozycją encyklopedyczności dla sportowców.

By nie zabierać czas innym wikipedystom wstrzymuje głosowanie nad proponowanymi prze zemnie kryteriami. Głosy i argumenty przeciw świadczą że nad kryteriami trzeba jeszcze popracować. Przepraszam za stracony czasAdamt rzeknij słowo 19:35, 2 lis 2009 (CET)

Za propozycją | edytuj kod

 1.  Za Pablo000 (dyskusja) 19:20, 1 lis 2009 (CET)
 2.  Za godaidajesz 20:32, 1 lis 2009 (CET)
 3. IMHO wystarczające kryteria, by takie osoby mogły być w jednej encyklopedii z hasłem wiatraczek. Oczywiście biorąc pod uwagę te dyscypliny jakie są na stronie zlinkowanej wyżej stronie: Wikipedia:Encyklopedyczność/Dyscypliny sportowe objęte kryteriami encyklopedyczności. Przykuta (dyskusja) 21:56, 1 lis 2009 (CET)Garbus i Albertus mają rację - jedno z kryteriów dla tych dyscyplin olimpijskich Przykuta (dyskusja) 08:27, 2 lis 2009 (CET)

Przeciw propozycji | edytuj kod

 1. Absolutnie jestem przeciwny ogólnym zasadom, nawet jeżeli mają one dotyczyć tylko kilkunastu dyscyplin z listy. Obecnie poszczególne sporty różnią znacznie w organizacji zawodów i nie da się stworzyć hurtowych kryteriów encyklopedyczności. Jeżeli np. weźmiemy pod uwagę elitarny sport typu snooker, gdzie osiągnięciem jest już wejście do Main Touru (96 zawodników z całego świata, lista zmienia się tylko raz w roku) i tenis (gdzie lokalna zawodniczka z "dziką kartą" może nawet wygrać zawodowy turniej cyklu WTA) to wyjdzie nam całkowita nieporównywalność kryteriów. W snookerze rozgrywanych jest kilka turniejów w roku w tenisie kilkadziesiąt - stąd też nie można twardo ustalać zasad dla kilku dyscyplin w stylu "zajął 1-3 miejsce itd.". Moim zdaniem kryteria encyklopedyczności winny być ustalane dla każdej ważnej dyscypliny indywidualnie. W innym wypadku stworzymy zasady, które nie będą pasować do rzeczywistości. AndrzejDyskusja▫. 20:37, 1 lis 2009 (CET)
 2. pjahr @ 20:50, 1 lis 2009 (CET)
 3. Wulfstan (dyskusja) 21:06, 1 lis 2009 (CET) To nie są dobre propozycje dla encyklopedii. To wrota otwarte dla stworzenia jakiegoś bezsensownego who's who w sporcie. I czym mniej uznana dyscyplina, tym większe szanse na lawinę propozycji. Poza tym, poprzeczka konsensusu jest zdecydowanie za nisko.
 4. Michał Garbowski (dyskusja) 22:05, 1 lis 2009 (CET) (Po pierwsze, niesprawiedliwym jest wrzucanie tak różnych dyscyplin do jednego wora; po drugie głosowanie rozpisane nieprecyzyjnie: Wszyscy sportowcy są encyklopedyczni, gdy spełniają poniższe kryteria (Przepraszam bardzo - wszystkie kryteria?!))
 5.  Przeciw Tashi Dyskusja 22:28, 1 lis 2009 (CET) Każdy sportowiec jest ency nawet jak nie zdobył większych sukcesów A skąd takie pomysły? Gdzie to wyczytałeś? --Pablo000 (dyskusja) 22:31, 1 lis 2009 (CET)
 6. Olos88 (dyskusja) 22:41, 1 lis 2009 (CET) W dyscyplinach drużynowych wystarczy, że dwa razy ktoś będzie reprezentować kraj i jest ency, a w sporcie indywidualnym musi zająć co najmniej 3 miejsce w kraju, o ile występuje w dyscyplinie olimpijskiej – trochę to dyskryminuje sportowców indywidualnych, zwłaszcza jeśli przywołamy jeszcze do tego kryteria odnośnie piłkarzy. Poza tym określenie "dyscyplina olimpijska" może nie być do końca precyzyjne, gdyż te zmieniają się, przez lata dochodziły nowe, a ostatnio zdecydowano się wycofać baseball i softball, zresztą chyba co 4 lata o ile się nie mylę MKOl debatuje nad zmianami w tym zakresie – pytanie czy za dyscyplinę olimpijską będziemy przyjmować każdą, która kiedyś była na olimpiadzie (kiedyś było chociażby przeciąganie liny...), czy taką która w okresie zdobywania przez sportowca lauru była olimpijską, czy może jeszcze jakoś inaczej. Do tego o puchar jakich rozgrywek chodzi w punkcie 6? Jak będziemy kwalifikować rozgrywki finałowe na olimpiadzie w niektórych dyscyplinach, np. zapasy, tenis czy piłka wodna (ad. pkt. 1)? Patrząc też na dotychczasowe kryteria (piłkarze, skoczkowie), te kryteria są zbyt ostre i dyskryminują pozostałe konkurencje. Uwaga mojego przedpiścy (niesprawiedliwym jest wrzucanie tak różnych dyscyplin do jednego wora) również jest bardzo słuszna. Olos88 (dyskusja) 22:41, 1 lis 2009 (CET) Szkoda, że nie wziąłeś udziału w dyskusji przy ustalaniu tych kryteriów. Adamt rzeknij słowo 22:58, 1 lis 2009 (CET)
 7. ToAr dyskusja 22:43, 1 lis 2009 (CET)
 8. Toczyła się na ten temat dyskusja, toczyła... a tu nagle, po zignorowaniu wszystkich ostatnich głosów z dyskusji zaczyna się głosowanie. Oczywiście ostrość kryteriów to sprawa subiektywna, ale Olimpiada to z tego co pamiętam przerwa między igrzyskami, no i dla mnie 13. miejsce w skoku w dal jest bardziej wartościowe od 80 w maratonie – tu jest na odwrót... Nedops (dyskusja) 23:06, 1 lis 2009 (CET) Usus był silniejszy, niż RJP. (Międzynarodowe zawody sportowe organizowane co cztery lata przez różne państwa.) Michał Garbowski (dyskusja) 23:17, 1 lis 2009 (CET) Wychodzi na to, że Igrzyska afrykańskie to olimpiada – ciekawe ;) Nedops (dyskusja) 23:25, 1 lis 2009 (CET)
 9. Każdy sport rządzi się swoimi prawami. ArturM dyskusja 23:20, 1 lis 2009 (CET)
 10. O powodach pisałem w dyskusji Lancelot (dyskusja) 13:04, 2 lis 2009 (CET)
 11. Paberu (dyskusja) 13:51, 2 lis 2009 (CET)
 12. Patrol110 dyskusja 16:34, 2 lis 2009 (CET) Tak samo jak wikipedysta Michał Garbowski. Dodatkowo, propozycja, nad którą tutaj głosujemy, w przypadku przyjęcia kolidowałaby z istniejącymi już zaleceniami dotyczącymi sportowcami.
 13. MosinNagant (dyskusja) 19:34, 2 lis 2009 (CET) Nie podobają mi się próby przepchnięcia czegoś przy pomocy niskiego progu w postaci 60%.
 14. Chrzanko (dyskusja) 00:14, 3 lis 2009 (CET)kryteria są zbyt ostre, do tego nie uwzględniają specyfiki poszczególnych sportów. Przykład z dyscypliny mi bliskiej – kick-boxingu: sam udział w takim turnieju będzie równie wartościowym (jeśli nie większym) osiągnięciem niż mistrzostwo świata jakiejś "kanapowej" organizacji.
Słuszny głos, ale już po zakończeniu głosowania ;) Jakkolwiek nie udało się wypracować konsensusu, to uważam, że warto dyskusje kontynuować, bo kryteria by się przydały. (być może osobne dla dyscyplin olimpijskich i pozostałych). Nedops (dyskusja) 11:29, 3 lis 2009 (CET)

Dyskusja | edytuj kod

Liczba głosów za propozycją będzie stanowić minimum 60% wszystkich głosów oddanych za i przeciw. Ogólnie przyjęty konsensus to 66%, a nie 60 %. MosinNagant (dyskusja) 20:50, 1 lis 2009 (CET)

Nie ma "ogólnie przyjętego" Przykuta (dyskusja) 21:57, 1 lis 2009 (CET)
 • Napisane jest w propozycji: sportowcy są encyklopedyczni, gdy spełniają poniższe kryteria. Myślę, że powinno być: gdy spełniają jeden z poniższych warunków, bo jak się domyślam, nie o spełnienie wszystkich krytertiów chodzi. Albertus teolog (dyskusja) 07:50, 2 lis 2009 (CET)
  • Ja to tak rozumiem. W innym przypadku prawie nie mielibyśmy na Wiki sportowców. --Pablo000 (dyskusja) 08:31, 2 lis 2009 (CET)
 • Rozumiem, że zakonczenie glosowania przed czasem oznacza, ze kryteria zostały odrzucone? Czy bedziemy ponawac glosowania tak dlugo az jakies zostana przyjete? Matek M (dyskusja) 11:33, 3 lis 2009 (CET)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Głosowania/Kryteria dla sportowców" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy