Wikipedia:Kanał IRC


Skrót: WP:IRC

Wikipedia:Kanał IRC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W pierwszych latach funkcjonowania Wikipedii popularny był kanał Internet Relay Chat (IRC), szczególnie wśród osób, które dobrze czują się w rozmowie na żywo. Kanał ten to #wikipedia-pl, znajdujący się w sieci freenode. IRC jest obsługiwany przez odpowiedni program (klienta) i przez przeglądarki internetowe. W kolejnych latach popularność IRC-a malała, aż stał się marginalny.

Pod koniec 2020 utworzono serwer na Discordzie.

Spis treści

Zasady korzystania | edytuj kod

 • Nie rozpowszechniaj treści rozmów, ponieważ nie zezwalają na to zasady kanału.
 • Nie zrażaj się sposobem, w jaki ludzie się ze sobą komunikują, często padają wyrażenia w wikiżargonie.
  • Jeżeli nie zrozumiesz pierwszej odpowiedzi, napisz, że nie rozumiesz.
 • Jeśli nie masz pilnych spraw, zamów sobie przewodnika.
 • Jeżeli IRC Ci się nie spodoba, w nagłych przypadkach szukaj administratorów na ostatnich zmianach lub w rejestrze stron usuniętych.
Klientem IRC można też podglądać „na żywo” Ostatnie Zmiany

Pomoc na kanale | edytuj kod

Uzyskiwanie pomocy | edytuj kod

Żeby uzyskać pomoc, napisz na kanale !pomoc (pamiętaj o wykrzykniku na początku), najlepiej wraz z pytaniem. Tym sposobem do osób chcących pomagać, dotrze informacja, że ktoś potrzebuje wsparcia. Aby uzyskać precyzyjną pomoc, zadaj precyzyjne pytanie. Jeśli nikt nie odpowiada, spróbuj poczekać. Wiele osób, które są widoczne na liście użytkowników, jest z dala od komputera.

Przykład:

[01:23:01] <zagubiona>!pomoc mam źródło książkowe i chcę je dodać do artykułu [[Chomik dżungarski]]. Nie wiem jak to zrobić. [01:23:02] <[mastiBot]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Chomik_d%C5%BCungarski [01:24:37] <wpedzich>zagubiona: jestem, już Ci wytłumaczę! [01:25:01] <wpedzich>czy Twoja książka ma numer ISBN? ... [01:29:54] <zagubiona>dzięki, już wszystko wiem! 

A co tam robi tajemniczy [mastiBot]? MastiBot to taki robot, który przekształca linki zapisane „po wikipediowemu”. Nie musisz podawać adresu, wystarczy że napiszesz link, tak jak na Wikipedii! Przykład:

[13:06:09] <zagubiony>Ale super artykuł napisałem! Zobaczcie: [[Mój kolega z 2 kl. gimnazjum]] [13:06:10] <[mastiBot]>https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3j_kolega_z_2_kl._gimnazjum [13:06:43] <Zbiczek>no chyba nie ma go już. Ktoś usunął go, ponieważ opisałeś osobę, która nie ma osiągnięć wystarczających na Wikipedię. 

Pomaganie | edytuj kod

Jeśli chcesz się przyłączyć do wolontariuszy pomagających na IRC, ustaw w kliencie podświetlanie (często w opcjach zaznaczone jako „highlight”) na frazę !pomoc – Twój klient powiadomi Cię (np. poprzez miganie okna, sygnał dźwiękowy), że ktoś potrzebuje wsparcia. Im więcej wolontariuszy, tym łatwiej o pomoc potrzebującym, tak więc przemyśl to, bo może właśnie dzięki Tobie użytkownik zostanie na Wikipedii na dłużej! Jeśli nie potrafisz ustawić w kliencie powiadomienia o tej frazie, zapytaj na IRC podając nazwę swojego klienta.

Administratorzy Wikipedii | edytuj kod

By łatwiej dotrzeć do administratorów polskiej Wikipedii, są oni wyróżnieni graficznie (dla zaawansowanych: administratorzy mają flagę +v). W zależności od klienta może to być symbol + przed nickiem (nazwą użytkownika), kółko koło nicka (często pomarańczowe). Najczęściej też takie osoby będą na górze listy użytkowników obecnych na kanale.

Wyróżnione nicki adminów poprzez + przed nickiem na przykładzie klienta HexChat. Podobnie będzie wyglądał mIRC i XChat

Zarządzający kanałem | edytuj kod

Jeśli masz sprawę związaną z zarządzaniem kanałem (blokady, zmiany na kanale, uprawnienia, prośby o wyrzucenie kogoś z kanału), listę użytkowników zarządzających możesz uzyskać wpisując komendę

/msg ChanServ ACCESS #wikipedia-pl LIST

...lub skrótowo (działa w większości klientów):

/cs ACCESS #wikipedia-pl LIST

Upraszczając sprawę, osoby mające więcej literek w kolumnie flags mają wyższe uprawnienia. Kanałem zarządzają: Wpedzich, Masti oraz Ankry. Do nich też można kierować skargi związane z kanałem #wikipedia-pl. Administratorzy polskojęzycznej Wikipedii mogą do nich kierować zgłoszenia, by włączyć wyróżnienie nicka. Zakładać i zdejmować blokady oraz wypraszać użytkowników z kanału może każda osoba, która w kolumnie flags ma literę „o”.

Inne kanały | edytuj kod

Na tym samym serwerze są także kanały:

oraz wiele innych w wielu wersjach językowych (generalny schemat nazywania kanałów to #nazwaProjektu-kodJęzyka, np. #wikipedia-cs dla czeskiej Wikipedii).

Na serwerze irc.wikimedia.org

W jaki sposób korzystać z kanału IRC? | edytuj kod

Klient IRC | edytuj kod

Aby włączyć się w dyskusję na IRC, powinieneś mieć program (nazywany klientem) zainstalowany na swoim komputerze. Przykładowymi klientami mogą być:

 • darmowe (na wolnej licencji):
  • ChatZilla (dodatek do SeaMonkey) – prosty klient, stosunkowo popularny wśród osób zaczynających przygodę z IRC
  • HexChat – dość zaawansowany, może być trudny dla początkującego; bazuje na kodzie XChat i jest napisany pod kątem dobrej współpracy z serwerem freenode
  • Konversation – klient wbudowany w KDE
  • KSirc
 • płatne
  • mIRC – klasyczny klient IRC; jeden z najtrudniejszych w obsłudze, jednak dość charakterystyczny i przez to ciągle ma swoich fanów
  • XChat – zaawansowany klient, niegdyś zebrał rzeszę fanów; teoretycznie na wolnej licencji, w praktyce dla Windowsa płatny; od 2010 roku nierozwijany, potencjalnie niebezpieczny – z tych powodów w przypadku Windowsa zaleca się korzystanie z HexChat

Po uruchomieniu klienta należy wykonać następujące czynności:

 1. wydać komendę /server irc.freenode.net – czyli połączyć się z serwerem, na którym znajduje się kanał #wikipedia-pl
 2. wydać komendę /nick Jan_Kowalski, wpisując własny identyfikator
 3. wydać komendę /join #wikipedia-pl – czyli połączyć się z kanałem #wikipedia-pl na serwerze
 4. można wydać komendę /help w celu uzyskania dodatkowej pomocy – nazwy kanałów zaczynają się zwykle od #, a nazwy komend od /

Czasami wystarczy kliknięcie linku (np. w starszych wersjach Opery): irc://irc.freenode.net/wikipedia-pl

Bramka IRC | edytuj kod

Na stronie https://freenode.net znajduje się bramka IRC, za pomocą której można rozmawiać na kanale IRC Wikipedii z poziomu następującej strony internetowej: webchat.freenode.net.

W polu Nickname wpisz wybrany przez siebie nick.

Przeglądarki internetowe | edytuj kod

W przeglądarkach internetowych także można korzystać z IRC.

Jeżeli używasz SeaMonkey | edytuj kod

Aby zainstalować ChatZillę (wtyczka do przeglądarki), kliknij ten link: https://addons.thunderbird.net/pl/seamonkey/addon/chatzilla. Po zrestartowaniu przeglądarki kliknięcie tego linku: irc://irc.freenode.net/wikipedia-pl spowoduje wejście na kanał IRC.

Jeżeli używasz Opery | edytuj kod

Jeśli używasz Opery w wersji do 12.18 włącznie, kliknięcie tego linku: irc://irc.freenode.net/wikipedia-pl spowoduje wejście na kanał serwera IRC w Operze. Niczego nie trzeba instalować. Ten link działa też niezależnie od przeglądarki z wieloma klientami IRC, takimi jak mIRC czy XChat. Niektóre wersje Opery mają problem z UTF-8. W takim wypadku przeczytaj ten artykuł.

Rejestracja i zarządzanie nickiem | edytuj kod

Uwaga! Komendy, przy których podajemy swoje hasło, zaleca się wpisywać w oknie serwera (okno, w którym widzimy np. komunikaty wysyłane po podłączaniu się, jest to najczęściej pierwsze okno). W przypadku gdy zapomnimy o ukośniku lub postawimy przed nim spację, tekst zostanie wysłany na aktywny kanał jako zwykły tekst, który każdy będzie mógł zobaczyć. Popełnienie tego błędu w oknie serwera nie skutkuje takimi konsekwencjami, a jedynie pojawieniem się komunikatu o błędzie.

W sieci freenode można także zarezerwować swój nick, korzystając ze specjalnego serwisu NickServ.

Aby zarejestrować nick, należy wydać komendę:

/msg NickServ register hasło e-mail 

Dobrze jest podać w powyższym poleceniu prawdziwy adres, ponieważ na niego zostanie wysłane nowe hasło, jeśli utracimy stare. Jeżeli nie chcemy, aby nasz adres pokazywał się po użyciu polecenia /msg NickServ info nick, można ukryć informacje poleceniem:

/msg NickServ set hidemail on 

Teraz nick został zarezerwowany i przy każdym wejściu na IRC należy poinformować serwis NickServ, że jest się właścicielem nicka używając komendy:

/msg NickServ id hasło 

Jeżeli nick jest przez kogoś zajęty (a ta osoba nie chce nicka zwrócić) lub połączenie zostało zerwane (natomiast serwer cały czas „widzi” użytkownika), można odłączyć takiego użytkownika komendą:

/msg NickServ ghost nick hasło 

Inne komendy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Kanał IRC" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy