Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum/2011-listopad


Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum/2011-listopad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Kawiarenka‎ | Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Błąd wyświetlania strzałek sortowania w tabeli (Miasta w Polsce (statystyki)) | edytuj kod

T Załatwione

Zgłoszono błąd [1] w haśle Miasta w Polsce (statystyki): w niektórych przeglądarkach (IE i Chrome) nie wyświetlają się strzałki do sortowania tabeli. W FF i Operze wyświetlają się poprawnie. mulat(napisz) 16:07, 1 lis 2011 (CET)

Naprawione. Beau (dyskusja) 17:28, 1 lis 2011 (CET)
 • A tak z ciekawości: jak naprawione? mulat(napisz) 18:12, 1 lis 2011 (CET)
Tak i tak. Beau (dyskusja) 18:15, 1 lis 2011 (CET)
 • No, to ja już pytań nie mam... ;-). Dobrze, że mamy kogoś, kto panuje nad tym. Dzięki. mulat(napisz) 18:41, 1 lis 2011 (CET)

Wersja Wikipedii cz. 2 | edytuj kod

T Załatwione

Druga sprawa, dlaczego po aktualizacji na moim pasku tam gdzie wstawia się pół pauzę to pojawia się od nowej linijki ---- a obok mam "Wstaw półpauzę" i to ta prawdziwa półpauza...--Basshuntersw (dyskusja) 22:33, 31 paź 2011 (CET)

Mam tak samo (Monobook), choć na początku (ze 2 tyg. temu) przez dzień czy dwa miałem 2 identyczne guziki, teraz jest przynajmniej łatwiej, bo od razu widać gdzie klikać. Guzik z linią poziomą jest wykorzystywany IMHO szczątkowo i jest całkowicie zbędny. Michał Sobkowski dyskusja 13:27, 1 lis 2011 (CET) Cóż, grafika została naprawiona i teraz na pasku są obok siebie dwa identyczne guziki o różnym działaniu. Nie da się wyrzucić tego nowego, wstawiającego linię poziomą? Michał Sobkowski dyskusja 11:07, 2 lis 2011 (CET) To guzik wstawiający linię poziomą jest starszy i jest standardowym elementem paska narzędziowego. Naszym lokalnym dodatkiem jest przycisk wstawiający półpauzę, więc to jego mogę usunąć skoro wprowadza zamieszanie. Beau (dyskusja) 11:11, 2 lis 2011 (CET) Nie wiem jak to działało, ale dawniej go nie miałem, w każdym razie nie był identyczny z sąsiednią półpauzą. Zmiana wyglądu guzika półpauzy to znacznie lepsze rozwiązanie od jego usuwania! Dzięki, Michał Sobkowski dyskusja 12:32, 2 lis 2011 (CET)

Zaburzenia edycji po reformach | edytuj kod

T Załatwione

Mam dwa pytania, prośby o pomoc w rozwiązaniu.

 • 1. Obecnie w czasie edycji zamiast ikony "wstaw przypis" jest "wstaw szablon cytowania". Czy można sobie w ustawieniach w gadżetach przywrócić zwykły wstaw przypis ? Dlaczego tego chcę obszernie wyjaśniłem tutaj [2]. Wiem jak wyłączyć w gadżecie wyświetlanie opcji "wstaw szablon cytowania", ale to mnie pozostawia bez możności wstawiania przypisów.
 • 2. Kiedy wciskam edytuj nowy artykuł pojawia się tytuł tego artykułu, pasek ikon edycji, poniżej wielki niebieski ekran, na którym nic się nie da edytować i dopiero poniżej białe pole z możliwością pisania tekstu. Problem jest taki, że niebieskie martwe pole jest tak obszerne, że pisząc tekst poniżej nie widzę ikonek edycji typu pogrub, kursywa itp. i żeby je zobaczyć muszę dopiero przewinąć ekran do góry, co znacząco komplikuje tworzenie artykułu. Mogę to rozwiązać tak jak w ostatnim swym haśle - wpisać jedną linijkę nieformatowaną i szablon wedycji poczym zapisać hasło. Nastepnie ponownie otworzyć do edycji i wówczas niebieskiej płachty już nie ma jest normalnie. Wolałbym jednak by od początku było normalnie.
 • Zależy mi zwłaszcza na pierwszej prośbie. --Piotr967 podyskutujmy 00:00, 11 paź 2011 (CEST)

Oznaczam jako załatwione, ze względu na brak dodatkowych informacji. Beau (dyskusja) 14:24, 2 lis 2011 (CET)

Lista wikipl-l a NNTP | edytuj kod

T Załatwione

Czy istnieje możliwość obsługi listy przy pomocy klienta NNTP? Jak się ma wikipl-l do http://news.tcx.org.uk/wikimedia.html ? Albertus teolog (dyskusja) 00:47, 29 paź 2011 (CEST)

Możesz np. poprzez nntp://news.gmane.org/. Beau (dyskusja) 15:05, 2 lis 2011 (CET)

Parametr panorama w Miasto infobox | edytuj kod

W szablon:Miasto infobox istnieje parametr 'panorama' oraz 'opis_panoramy'. Jak pamiętam wprowadził go Mareklug tłumacząc i nie mogąc znaleźć dobrego odpowiednika na słowo skyline. Domyślnie parametr grafiki miał prezentować zdjęcie obrazujące najbardziej rozpoznawalną część miasta tzw. wizytówkę lub po prostu kolaż różnych zdjęć np. Warszawa. Niestety słowo w języku polskim ma takie znaczenie, że jest to szerokie zdjęcie zbierające duży obszar wokół jakiegoś punktu. Obecnie istnienie parametru 'panorama' skutkuje tym, że do infoboxu wikipedyści wrzucają wąskie zdjęcie, na którym nic nie widać. Wydaje się to być całkowicie niezrozumiałe. Widać to po takich przypadkach [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13], jak i znacznej liczby poprawionych już artykułów. Postuluję podobnie jak to jest w szablon:Wieś infobox by zmienić nazwę tego parametru na 'zdjęcie' i 'opis zdjęcia'. JDavid dyskusja 12:36, 9 paź 2011 (CEST)

Nazwa parametru jest drugorzędna, ale jeśli ma to pomóc początkującym rozumieniu o co w tym chodzi, to jestem za. JDavid niemal idealnie wybrał przykłady, pokazujące że w infoboksie panoramy wyglądają okropnie. A tak przy okazji można by podyskutować o odchudzeniu infobosków miast wsi i innych geograficznych haseł. StoK (dyskusja) 13:07, 9 paź 2011 (CEST) Nazwa jest jak najbardziej do poprawy (mógłbym się tym zająć). Można by też od razu dostosować nazwy parametrów do standardów i posprzątać cokolwiek innego jest do posprzątania w tym szablonie (jeśli jest - czekam na info). Matma Rex dyskusja 13:21, 9 paź 2011 (CEST)

W związku z tym, że to chodziło za mną już dość długo to się zabrałem. Propozycja nowej wersji infoboksu znajduje się w {{Szablon:Miasto infobox/temp}} zaś przykładowa i niekompletna wersja konwersji będzie w Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Miasto infobox. Zastanawiam się jeszcze nad nazwą niektórych parametrów oraz sposobem linkowania województwa, powiatu i gminy. Szablon jest tak skonstruowany, że pozostawienie pustego powiatu spowoduje wstawienie informacji "miasto na prawachpowiatu". ~malarz pl PISZ 10:56, 10 paź 2011 (CEST)

powiat = grodzki? Przykuta (dyskusja) 11:17, 10 paź 2011 (CEST) Jak zaobserwowałem to wybór odpowiednich opisów w infoboksie dotychczasowym aby uzyskać opisy dotyczące miasto na prawach powiatu, gmina wiejska, miejska itp są bardzo skomplikowane. Zamierzam je pousuwać z infoboksu i zrobić prostszą wersję wywoływania. Dostrojenie bota chwilkę potrwa. ~malarz pl PISZ 11:51, 10 paź 2011 (CEST)
 • 'rok' → 'rok populacji'. Czytelnicy nie wiedzą o jaki rok chodzi. JDavid dyskusja 12:09, 10 paź 2011 (CEST)

Mam pytanie dotyczące sposobu wprowadzania i wyświetlania informacji o różnych miastach. Proponuję następujące rozwiązania:

Kolejne pytanie: jaki przepis reguluje kiedy zarządzającym jest prezydent miasta a kiedy burmistrz? ~malarz pl PISZ 13:26, 13 paź 2011 (CEST)

Można w skrócie powiedzieć, że jest to raczej regulowane zwyczajowo. Niektóre miasta uzyskały taki przywilej, mimo że są małe. Ale ten parametr 'prezydent' jest naprawdę niedobry, widziałem jak niedoświadczeni i IP-ki zmianili nazwę tego parametru na 'burmistrz'. Powinno być może 'osoba zarządzająca' + 'tytuł zarządzającego'. JDavid dyskusja 12:44, 16 paź 2011 (CEST)
 • Przy okazji możnaby IMO spolonizować nazwę infoboksu, bo jak rozumiem ma zastosowanie jedynie dla polskich miast, a więc np. POL miasto infobox, by nie sugerowała tak jak dotychczas uniwersalnego zastosowania. A w przyszłości należałoby w to miejsce odpolonocentryzować dotychczasową nazwę Miasto zagranica infobox -- Alan ffm (dyskusja) 12:07, 16 paź 2011 (CEST) Nie. Jak jest za dużo zmian to nikt się tego nie podejmuje. Poza tym prędzej "Miasto Polski infobox". JDavid dyskusja 12:44, 16 paź 2011 (CEST) O format nie będę się kłócił:) Są w tym zakresie chyba jakieś zalecenia w ramach projektu Wikiprojekt:Infoboksy. Co znaczy "za dużo zmian"? Jeśli infobox miałby być ewentualnie regenerowany i przebotowywany to jest to IMO okazja by załatwić przy okazji tego typu formalnotechniczne drobiazgi, bo pózniej nie warto powtarzać botowania tylko z tak drobnego powodu. -- Alan ffm (dyskusja) 13:34, 16 paź 2011 (CEST) Ja też jestem za "POL miasto infobox" i mój bot się tego podejmie. ~malarz pl PISZ 00:23, 17 paź 2011 (CEST) Czy mogę prosić rozmówców o rozwinięcie myśli, na podstawie czego została zaproponowana ta nazwa? Nie mogę znaleźć zaleceń w wikiprojekcie Infoboxy w tej kwestii, a zgodnie z Wikipedia:Standardy infoboksu powinien on się nazywać {{Miasto Polska infobox}}. Nie rozumiem wprowadzenia słowa POL, które jest nieintuicyjne, przeznaczone tylko dla wąskiej grupy użytkowników, a także który jest tylko dodatkowym parametrem np. w takich szablonach jako {{Państwo}}. JDavid dyskusja 11:00, 21 paź 2011 (CEST) Wazne by nazwa zostala przy okazji zdepolonizowana, a generalnie to ja tam sie na infoboksach nie znam, ja tu sprzatam tylko...:) Ale IMO nic nowego tu nie jest wprowadzane, nazwe zaproponowalem na podstawie analogii do nazewnictwa wszystkich innych dotychczasowych tego typu infoboksow -> Kategoria:Infoboksy - podział administracyjny. Luzne propozycje zalecen w tym obszarze znalezc mozna tez w Wikiprojekt:Infoboksy/standardy2#Nazwy infoboksów dla jednostek organizacyjnych i Wikiprojekt:Infoboksy/standardy2#nazwy polskich i ogólnych infoboksów. -- Alan ffm (dyskusja) 14:54, 24 paź 2011 (CEST)

Analizuję zawartość dotychczasowych wywołań infoboksu i przygotowuję się do zmiany szablonu. Kilka sugerowanych zmian naniosłem. Sam szablon i przymiarki do podmiany wartości są na bieżąco aktualizowane. Cały czas się zastanawiam z automatycznymi linkami do województwa/powiatu i gminy. Trzeba też się zastanowić nad istnieniem infoboksu w Boguszowice Stare (moim zdaniem powinien tu być {{Dzielnica infobox}}) oraz Podgórze (Kraków) (chyba też dzielnica). ~malarz pl PISZ 14:27, 18 paź 2011 (CEST)

Wracając do nazwy: Nazwa "POL miasto infobox" nie jest zgodna ze standardami (zaleceniem). Natomiast taki schemat nazw został wykorzystany przy ponad stu 119 szablonach, używanych chyba w sumie kilkuset tysiącach w 73tysiącach artykułów. Moim zdaniem nie ma sensu przebotowywać tych artykułów aby zmienić standard nazywania szablonów. Jak już napisał Alan tę rzecz umieściłem w moich notatkach powstałych w wyniku przemyśleń nad wprowadzaniem standardu do szablonów infoboksów. ~malarz pl PISZ 09:46, 25 paź 2011 (CEST), poprawki liczb ~malarz pl PISZ 09:57, 25 paź 2011 (CEST)

Co zaś się tyczy zawartości tego infoboksu to mam wątpliwości co zrobić z infoboksami w takich artykułach jak:

i być może jeszcze kilka podobnych. ~malarz pl PISZ 09:46, 25 paź 2011 (CEST)

podsumowanie | edytuj kod

W {{Miasto infobox/temp}} znajduje się zmodyfikowana wersja szablonu. W stosunku do {{Miasto infobox}} zmianie uległy następujące elementy:

 • dostosowanie szablonu do Wikipedia:Standardy infoboksu
 • zmiana nazwy parametru "panorama" na "zdjęcie"
 • usunięcie tworzenia linków na podstawie nazwy województwa, powiatu i gminy
 • usunięcie parametru "grodzki" - teraz ten sam efekt można uzyskać pozostawiając parametr "powiat" bez podanej wartości
 • usunięcie parametru "miejska" - teraz ten sam efekt można uzyskać pozostawiając parametr "gmina" bez podanej wartości
 • usunięcie parametru "rodzaj gminy" - ten sam efekt można uzyskać uzupełniając pola "powiat" i "gmina"
 • zmiana parametrów "burmistrz"/"prezydent"/"zarządzający" na "tytuł zarządzającego" (domyślnie Prezydent miasta) oraz "zarządzający"; na razie parametr "tytuł zarządzającego" może mieć jedynie wartość Burmistrz, w pozostałych przypadkach szablon i tak wyświetli wartość domyślną
 • dodanie pola "bip" na końcu szablonu
 • zmiana nazwy pola "rok" na "rok populacji"
 • zebranie razem pól "adres um", "kod poczt um" w jedno "adres urzędu miasta", który dodatkowo zawiera nazwę miasta w adresie

W ramach porządków dotychczasowych wywołań szablonu:

 • przeniesiono "miasta partnerskie" do treści haseł
 • usunięto infoboxy z artykułów o aglomeracjach, związku miast
 • zmieniono szablon miasta na inny odpowiedni szablon (dzielnicy, wsi, miasta zagranicznego, wyspy)

W ramach przygotowań do podmiany wywołań zostały wygenerowane pary (stare i nowe wywołanie) infoboksów i umieszczone na podstronach strony Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Miasto infobox. W nowych wywołaniach pominięto (usunięto) szereg parametrów dodanych do wywołań:

 • Ratusz
 • bezrobocie
 • uproszczony_herb_miasta
 • biernik_miasta
 • aglomeracja łódzka
 • Król skuterów
 • pierwsza wzmianka
 • populacja gminy
 • wzniesienia
 • przewodniczący
 • organ samorządowy
 • ksiądz wikary
 • miasta partnerskie
 • wiceprezydent
 • poprzednik
 • www 2
 • czas_powstania
 • feminizacja
 • wikibooks

Pozostała jeszcze sprawa nazwy szablonu po zmianach. Jest kilka możliwości:

Nazwę szablonu można oczywiście zmienić później.

Czekam na ewentualne uwagi i chętnie za jakiś tydzień przeprowadziłbym botowanie wywołań. ~malarz pl PISZ 21:28, 26 paź 2011 (CEST)

T Załatwione

Przebotowałem i przy okazji zmieniłem nazwę na {{POL miasto infobox}} aby wywołać dyskusję na ten temat. Bo tutaj jakoś (prawie) nikt się nie chce wypowiadać. ~malarz pl PISZ 15:14, 6 lis 2011 (CET)

Ostatnie zmiany | edytuj kod

T Załatwione

Czy istnieje taka możliwość aby zapamiętać ustawienia filtrowania np. ukrycie przejrzanych? Po następnym naciśnięciu OZ ustawienia się resetują, wcześniej nie było z tym problemu. Prytos (dyskusja) 16:05, 5 lis 2011 (CET)

Jak sobie ustawisz filtrowanie wedle potrzeb i odświeżysz OZ, to dodaj sobie tą stronę do zakładek. W linku zanjdują się ustawienia filtra. Beau (dyskusja) 09:54, 6 lis 2011 (CET) Tak, ale za każdym naciśnięciem OZ trzeba od nowa filtrować, wcześniej te ustawienia były zapamiętywane. Prytos (dyskusja) 14:42, 6 lis 2011 (CET) Wciskaj F5. Beau (dyskusja) 14:47, 6 lis 2011 (CET) Tak robię bo widzę nie ma innego sposobu przywrócenia poprzedniego ustawienia. Prytos (dyskusja) 14:52, 6 lis 2011 (CET) Podejrzewam, że klikasz na link w menu bocznym, możesz klikać także na zakładkę "Strona specjalna", wtedy ustawienia filtra nie są resetowane. Beau (dyskusja) 15:26, 6 lis 2011 (CET)

LiveRC - "surowe" diffy | edytuj kod

T Załatwione

Czasami tak się dzieje, że mi w LiveRC przez jakiś (niedługi, kilka godzin max) czas diffy wyglądają "surowo" (screen: [14]). Teraz jednak mam tak już drugi dzień. Dość mocno utrudnia to przeglądanie diffów. Czy to problem mojego firefoxa 7.0.1, czy bug w narzędziu? Marcgalrespons 21:32, 26 paź 2011 (CEST)

Poznikały ostatnio linki symboliczne do arkuszy stylów, dlatego linki w gadżecie powinny zostać poprawione. Nasza lokalna kopia tego gadżetu jest dość stara. Nowsza wersja jest dostępna, ale ze względu na to, że lokalnie wprowadzono u nas trochę zmian, nie da się tego zrobić bez pewnego nakładu pracy. Może ktoś się weźmie za LiveRC? Beau (dyskusja) 21:35, 26 paź 2011 (CEST) Poprawiłem ładowanie stylów. Beau (dyskusja) 22:20, 29 paź 2011 (CEST) Problem u mnie przestał występować, a następnie pojawił się znowu – nadal surowe... Mam Firefox/9.0a2 – (screen) ~ Marcin Łukasz Kiejzik (d) 20:09, 3 lis 2011 (CET) Proszę, sprawdź czy problem występuje na stabilnej wersji przeglądarki. Beau (dyskusja) 20:35, 3 lis 2011 (CET) Zrobiłem małą poprawkę. Nie wiem dlaczego ResourceLoader czasem się wieszał na ładowaniu tego modułu. Sprawdź czy działa teraz. Beau (dyskusja) 21:33, 3 lis 2011 (CET) Naprawione skutecznie. Dodam że poprzednim razem surowe diffy występowały również w stabilnym Chrome. Teraz i niestablinym Fx i w Chrome, Safari, IE, Operze (najnowsze wersje stabilne) jest OK, więc uznaję że załatwione. Ciekawe że we wszystkich przeglądarkach, z wyjątkiem Fx odczuwam znaczne opóźnienie w starcie ładowania się wersji – ale to też może być wina mojego LiveRCparam.js lub tego że już jedną sesję LRC. mam otwartą (ale to raczej nie problem przy łączu 10mbps). P.S. Mam nadzieję na import najnowszej wersji francuskiej.... wygląda i funkcjonuje zupełnie inaczej niż ta. ~ Marcin Łukasz Kiejzik (d) 00:31, 4 lis 2011 (CET) Jeśli byłby ktoś chętny do uruchomienia, chętnie przetłumaczę. (NewLiveRC.js). ~ Marcin Łukasz Kiejzik (d) 08:32, 4 lis 2011 (CET)
 • Na pierwszy rzut oka (w fr:wiki) nie podobają mi się agresywne ikonki w górnym pasku, podoba mi się możliwość konfiguracji. Przetłumaczenie byłoby bardzo przydatne, jak również możliwość potestowania dla porównania wersji. Michał Sobkowski dyskusja 00:00, 7 lis 2011 (CET)

Fota z commons odwrócona o 90 stopni | edytuj kod

T Załatwione

Wstawiłem fotografię z commons, ale weszła do artykułu po 90 stopniu obrócenia. Na innych projektach językowych jest poprawnie (w pionie). A tutaj jest ten art: Chasselay (Rodan) --regan1973 (dyskusja) 12:08, 1 lis 2011 (CET)

Mi się wyświetla poprawnie. Delta 51 (dyskusja) 12:41, 1 lis 2011 (CET) U mnie tez jest odwrocona. Pierwszy raz sie z czyms takim spotkalem. Markiel Odpisz 12:47, 1 lis 2011 (CET) Ja widzę ją przekręconą wszędzie, także na Commons. Michał Sobkowski dyskusja 13:23, 1 lis 2011 (CET)
 • Nie wiem w których niby projektach jest poprawnie, bo wszędzie jest przekręcona, bo tak ją załadowano na Commons. Bot niedługo przekręci sam. Masur juhu? 13:54, 1 lis 2011 (CET)
Tu wyglada poprawnie. Markiel Odpisz 13:57, 1 lis 2011 (CET) Wygląda to na przejściowe problemy techniczne. Bot obrócił obrazek i już się wyświetla poprawnie. Beau (dyskusja) 17:30, 1 lis 2011 (CET) Zgłaszam podobny problem: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubecku - obrazek przed wrzuceniem do iboxu wyświetlał się poprawnie - na Commons też wygląda ok. W haśle Lubecko też jest ok. Przykuta (dyskusja) 13:20, 8 lis 2011 (CET) Ta też była wadliwie załadowana. Skorygowałem i wkrótce (jak się serwery zgrają) powinno być OK. Julo 14:25, 8 lis 2011 (CET) Jeśli grafika została zmodyfikowana to najlepiej jest wyczyścić pamięć podręczną serwera przez zrobienie purge na stronie artykułu oraz pliku. Beau (dyskusja) 21:09, 8 lis 2011 (CET)

Wersja Wikipedii | edytuj kod

T Załatwione

Jak powrócić do starszej wersji skórki na Wikipedii [15] i [16]? Czy może na pl wiki jako, że to moje główne konto jest gdzieś opcja by ustawić jedną skórkę na wszystkich Wikipediach? --Basshuntersw (dyskusja) 22:33, 31 paź 2011 (CET)

Co to znaczy jak wrócić? Oprogramowanie MediaWiki nie pozwala na globalną zmianę preferencji. Taką operację musisz przeprowadzić z użyciem bota. Beau (dyskusja) 15:23, 2 lis 2011 (CET) Albo na każdej wiki, w której coś robisz musisz zmienić skórkę na monobooka. ~malarz pl PISZ 15:33, 2 lis 2011 (CET) Jest na tą funkcję otwarte zgłoszenie 14950, po naszej stronie nic więcej zrobić się nie da, dlatego oznaczam jako załatwione. Beau (dyskusja) 08:02, 10 lis 2011 (CET)

Artykuł nie pojawia się na liście obserwowanych | edytuj kod

T Załatwione

Artykuł Laura Pollán jest przeze mnie obserwowany, jednak zmiany nie pojawiają się na mojej stronie obserwowanych. W szczególności w scenariuszu 1 nie pojawia się edycja Michała Rosy z 16 paź 2011 23:00. Być może została przysłonięta przez późniejsze edycje botów, ale w moim odczuciu to wciąż błąd – w przypadku zaznaczenia opcji Ukryj edycje botów na liście obserwowanych powinna być brana pod uwagę ostatnia edycja nie-bota. Pozdrawiam, Skalee. 12:45, 22 paź 2011 (CEST)

Scenariusz 1

 • Pokaż na liście obserwowanych wszystkie zmiany, nie tylko ostatnie: nie
 • Ukryj edycje botów na liście obserwowanych: tak
 • Ukrywaj drobne zmiany na liście obserwowanych: nie
15 paź 2011 16:31 (Przeniesione) . . Skalee (dyskusja | edycje) Wikipedysta:Skalee/Laura Pollan przeniesiono do Laura Pollán (do przestrzeni głównej) 

Scenariusz 2

 • Pokaż na liście obserwowanych wszystkie zmiany, nie tylko ostatnie: nie
 • Ukryj edycje botów na liście obserwowanych: nie
 • Ukrywaj drobne zmiany na liście obserwowanych: nie
19 paź 2011 b 06:39 Laura Pollán (różn. | hist.) . . (+21) . . EmausBot (dyskusja | edycje) (r2.6.4) (Robot dodał fr:Laura Pollán) [cofnij ]15 paź 2011 16:31 (Przeniesione) . . Skalee (dyskusja | edycje) Wikipedysta:Skalee/Laura Pollan przeniesiono do Laura Pollán (do przestrzeni głównej) 

Scenariusz 3

 • Pokaż na liście obserwowanych wszystkie zmiany, nie tylko ostatnie: tak
 • Ukryj edycje botów na liście obserwowanych: nie
 • Ukrywaj drobne zmiany na liście obserwowanych: nie
19 paź 2011 b 06:39 Laura Pollán (różn. | hist.) . . (+21) . . EmausBot (dyskusja | edycje) (r2.6.4) (Robot dodał fr:Laura Pollán) [cofnij] 17 paź 2011 b 11:42 Laura Pollán (różn. | hist.) . . (+21) . . Luckas-bot (dyskusja | edycje) (r2.7.1) (Robot dodał vi:Laura Pollán) 16 paź 2011 m 23:00 (bież. | poprz.) . . (+574) . . Michał Rosa (dyskusja | edycje) ("was a prominent Cuban opposition leader", "she was a great leader in the opposition", drobne redakcyjne, drobne merytoryczne) (… inne edycje tego artykułu) 
 • To czego ty wymagasz (domyślam się) wymagało by sporej analizy. Tak sytuacja jest prosta: sprawdzana jest ostatnia wersja, jeżeli jest bota, a botów nie ma być pokazywanych to nie jest pokazywana. Gdyby miało być tak jak ty chcesz to musiała by być przeprowadzana kolejna analiza "jeżeli ostatnia edycja jest bota, a nie ma być pokazywanych edycji botów, to sprawdź przedostatnią i jeżeli nie jest bota to ją pokaż". Sporo wymagasz od idiotoodpornego systemu. Tutaj prosta zmiana konfiguracji na pl.wiki nic nie zmieni raczej (podejrzewam - nie mam pewności) potrzebna by była interwencja deweloperów. A na to to możesz czekać równie dobrze jak na zajęcie przez Polskę I miejsca w Euro 2012. PMG (dyskusja) 18:15, 2 lis 2011 (CET)
 • Jest na tą funkcję otwarte zgłoszenie 9790, dlatego oznaczam wątek jako załatwiony. Istnieje techniczna możliwość napisania gadżetu, który mógłby pokazywać takie schowane edycje. Mamy jednak proste obejście problemu jakim jest włączenie pokazywania wszystkich zmian, dlatego nie uważam za sensowne inwestowanie czasu w tworzenie takiego rozwiązania po naszej stronie. Beau (dyskusja) 08:08, 10 lis 2011 (CET)

Co gryzie rowspana | edytuj kod

T Załatwione

Chodzi o tabelkę Wikipedia:Dzień Nowego Artykułu/statystyki. Nie wiem co się stało, ale coś w kodzie przestało funkcjonować, bo mimo, że "Data" jest z rowspanem, to włazi pod nią jakoś dziwnie "Niezalogowani". Kolumny pod nagłówkami są ok, tylko ten drugi wiersz szwankuje. Nic nie było zmieniane - patrzałem w historię strony. Przykuta (dyskusja) 07:38, 10 lis 2011 (CET)

Drugi wiersz nie był nagłówkowy, dlatego wynikowa tabelka wyglądała dziwnie. Poprawiłem, tylko teraz pojawia się problem z sortowaniem kolumn. Jak to działało poprzednio? Beau (dyskusja) 07:51, 10 lis 2011 (CET) Dzięki - nie pamiętam, czy sortowanie działało poprzednio. Przykuta (dyskusja) 08:03, 10 lis 2011 (CET) W takim razie wyłączyłem sortowanie, bo ta tabelka się dziwnie w tej chwili sortuje. Beau (dyskusja) 08:12, 10 lis 2011 (CET)

Duchy na stronie specjalnej (Specjalna:Potrzebne_kategorie) | edytuj kod

T Załatwione

Czemu tam uparcie wisi "Zalążki artykułów - kwiecień 2005 (23 elementy)"? Od 4 odświeżeń strony (5, 7, 9, 10 IX) ta pusta kategoria nie znika, jest takich kilka. -- Bulwersator (dyskusja) 10:56, 11 wrz 2011 (CEST)

Patrz Wikipedia:Narzędzia/Raporty konserwacyjne kategorii oraz bugzilla:16112. Beau (dyskusja) 11:09, 11 wrz 2011 (CEST) Dzięki. Może info o tym bugu i skrypcie dać do opisu tej strony specjalnej? -- Bulwersator (dyskusja) 11:26, 11 wrz 2011 (CEST) Nie udało mi się znaleźć strony z komunikatem dla tej strony, dlatego oznaczam wątek jako załatwiony. Beau (dyskusja) 18:15, 10 lis 2011 (CET)

Nie działa wyszukiwanie książek w bazie NUKAT za pomocą strony specjalnej "Książki" | edytuj kod

T Załatwione

Wyszukiwanie w bazie NUKAT książki po numerze ISBN nie działa od dłuższego czasu.

Przykład:

 1. Proszę otworzyć URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Ksi%C4%85%C5%BCki/9788374145572
 2. Po kliknięciu na odnośnik "Wyszukaj informację o tej książce" (http://www.nukat.edu.pl/cgi-bin/gw_48_1_12/chameleon?search=KEYWORD&function=INITREQ&SourceScreen=CARDSCR&skin=default&conf=.%2fchameleon.conf&lng=pl&itemu1=1035&u1=1035&t1=9788374145572) otwiera się pusta strona z napisem: Could not open error_screens/errorscreenconfig.html for skin default and language pl.

Błąd spowodowany jest przeprojektowaniem stron NUKAT-u w związku z czym zmienił się format URL-a do wyszukiwania książki po numerze ISBN:

Prawidłowy URL dla powyższego przykładu wygląda tak: http://www.nukat.edu.pl/cgi-bin/gw_2010_1_3_1/chameleon?&t2=&u1=1035&t1=9788374145572&skin=reader&function=INITREQ&search=KEYWORD&rootsearch=KEYWORD

Osobę posiadającą uprawnienia do modyfikacji stron specjalnych proszę o naprawienie powyższego błędu. RobertBlaut (dyskusja edycje)

Poprawiłem. Proszę, sprawdź czy teraz jest już dobrze i napisz tutaj. Beau (dyskusja) 19:29, 12 lis 2011 (CET) U mnie już działa. ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 20:49, 12 lis 2011 (CET) Potwierdzam, działa, dziękujemy! Michał Sobkowski dyskusja 21:02, 12 lis 2011 (CET) Dla zainteresowanych podam jeszcze link do zmiany. Beau (dyskusja) 08:29, 13 lis 2011 (CET)

WP:SK | edytuj kod

T Załatwione

Znikł mi z paska edycji. FF8, monobook. Masur juhu? 08:26, 21 lis 2011 (CET)

Mi guzik zniknął wczoraj wieczorem (FF8, monobook WinXP), dzisiaj na innym komputerze jest - np. teraz go widzę (FF8, monobook Win 7), myślałem, że się naprawiło, ale widać nie jest to takie proste. A może jest naprawione, tylko w cache'u Ci siedzi niepełny pasek? Michał Sobkowski dyskusja 08:47, 21 lis 2011 (CET) Heh, mam na odwrót. Teraz (FF8, monobook WinXP) guzik jest; rano na innym kompie (FF8, monobook Win 7) nie było :D Masur juhu? 10:43, 21 lis 2011 (CET) Swego czasu zdublowałem go sobie dla wygody:
dodatkowePrzyciskiOpisuEdycjiUstawienia = [ {funkcja: function() { wp_sk.cleanup(document.getElementById('wpTextbox1')); }, skrot: 'wp sk', nrWiersza: 1, kolorTla: 'white'} ]; importScript('Wikipedysta:Skalee/dodatkowe przyciski opisu edycji.js'); 
może posłużyć jako tymczasowe rozwiązanie (pod warunkiem, że skrypt WP:SK w ogóle się ładuje). Pozdrawiam, Skalee. 11:26, 21 lis 2011 (CET) Wycofałem moje zmiany w SK, które mogły powodować problem. Beau (dyskusja) 16:49, 21 lis 2011 (CET) Działa. Dzięki. Masur juhu? 20:02, 21 lis 2011 (CET)

Kropka na przecinek w szablonie Vb repr2 team | edytuj kod

W szablonie {{Vb repr2 team}} generowane są stosunki setów i punktów, jednak wynik podawany jest w wersji angielskiej - z kropką jako separatorem dziesiętnym. Czy potrafiłby ktoś to skorygować, aby pojawił się polski przecinek dziesiętny? Po zmianie sposobu wyświetlania wyniku dzielenia trzeba pamiętać, aby podmienić w szablonie tekst ".000" na ",000". Michał Sobkowski dyskusja 09:57, 22 lis 2011 (CET)

teoretycznie Zrobione ~malarz pl PISZ 10:42, 22 lis 2011 (CET) Praktycznie też Zrobione, jest jak trzeba, dzięki! Obawiam się jednak, że różnych klonów tego szablonu jest więcej - właśnie znalazłem Kategoria:Szablony Vb i Kategoria:Szablony związane ze sportem. Ale pewnie wiesz o tym lepiej ode mnie! :-) Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 18:18, 22 lis 2011 (CET)

Blokowanie dywizu | edytuj kod

T Załatwione

Mamy np. wyrażenie "w Kościele rzymsko-katolickim". Jest tam błąd ortograficzny, bo tego dywizu nie powinno być, ale cóż... autor popełnił błąd, wydawca przeoczył i tak zostało. W opisie bibliograficznym takich błędów nie poprawia się, ale niezorientowany wikipedysta może z rozpędu to poprawić. I teraz moje pytanie:

Czy jest rozwiązanie, które blokowałoby ten znak w jakiś sposób? Może jakiś szablon? Np. {{dywiz}}?

Bo gdyby w polu edycji było "w Kościele rzymsko{{dywiz}}katolickim", "w Kościele rzymsko{{blokuj|-}}katolickim", "w Kościele rzymsko{{zostaw_ten_znak|-}}katolickim", albo "w Kościele rzymsko{{pisownia_oryginalna|-}}katolickim", to ani niezorientowany wikipedysta, ani bot, ani nawet zmodyfikowany WP:SK nie ruszyłyby tego. Beno @ 03:29, 28 paź 2011 (CEST)

Myślę, że to dobry pomysł. Zdecydowanie najbardziej podoba mi się nazwa {{pisownia oryginalna}}. ToSter→¿? 10:20, 28 paź 2011 (CEST) a może {{sic}}. Dla redaktorów jednoznaczny, a to głównie tacy się w takie rzeczy bawią. Pisownia oryginalna może być myląca. — Paelius Ϡ 16:24, 28 paź 2011 (CEST) Ale czy konieczny jest do tego odrebny szablon? IMO oczywiste jest, ze np. tresci zawarte we wszelakich szablonach, zarowno cytowania tresci, jak i zrodel, nie podlegaja bezwzglednie i bez ograniczen zasadom ortografii i wg mojego zdrowego rozsadku tresc zawarta w szablonach cytowania (a nawet w cudzyslowie) nie powinna byc automatycznie botowana, ani korygowana "bez glowy", a jesli ktos zmienia to recznie, to powinien w takich przypadkach wiedziec co robi, bo inaczej zmieniajac tresc cytatow/tytulow wg wlasnego "widzimisie" jedynie tu balagani. Sa przy tym jeszcze i rozne inne sposoby na podkreslenie juz obecnie dostepnymi srodkami technicznymi jakichs szczegolnych przypadkow pisowni wystepujacych jedynie w odosobnionych przypadkach, np. poprzez <!-- Komentarz --> lub tez w ostatecznosci chocby w formie wyraznego podkreslenia poprzez wstawienie do szablonu {{j|pl|Treść}}. Ale generalnie jesli chodzi tu jedynie o tytul ksiazki/publikacji, to IMO wystarcza tu wstawienie tego do odpowiedniego szablonu cytowania. -- Alan ffm (dyskusja) 17:50, 28 paź 2011 (CEST) A skąd będzie wiadomo, że tak naprawdę powinno być, a nie że autor popełnił byka przy przepisywaniu? szablon {{j}} nie tyczy się, według opisu, języka polskiego. — Paelius Ϡ 12:21, 29 paź 2011 (CEST) Proponuję użyć wikiskładni "w Kościele rzymsko<!-- Uwaga! Ten dywiz został umieszczony celowo, proszę go nie usuwać-->-katolickim". Tworzenie innego mechanizmu, którego większość edytujących nie będzie rozumieć nie ma sensu. Beau (dyskusja) 12:27, 29 paź 2011 (CEST)
 • Jeżeli ma być demokratycznie, to popieram gorąco ostatnią propozycję Beau. Z rosnącym przerażeniem czytałem powyższe propozycje szablonowe. Jeżeli w miarę doświadczony Wikipedysta (no, mam nadzieję, że mogę się tak określać) nie rozumie, o co chodzi, to czego wymagać od mniej doświadczonych lub tzw. przeciętnego IP-ka? Jest taka dobra zasada: KISS, warto ją tu zastosować. mulat(napisz) 16:59, 29 paź 2011 (CEST)
 • Nie ma sensu tworzenia szablonu, skoro jest rozwiązanie proste, klarowne i elastyczne - komentarz przezroczysty dla czytelnika, a widoczny dla edytora. Michał Sobkowski dyskusja 13:34, 1 lis 2011 (CET)
 • Dyskusja ucichła, dlatego oznaczam wątek jako załatwiony. Beau (dyskusja) 18:44, 25 lis 2011 (CET)

Błąd parsera | edytuj kod

T Załatwione

Ze "Zgłoś błąd": (dotyczy hasła Funkcja pierwotna)

Błąd wyrażenia latex, zaraz po zdaniu: "W drugim składniku stosowany jest wzór rekurencyjny:" Zgłasza: Kamil M. 87.207.203.214 (dyskusja) 22:44, 22 lis 2011 (CET)


Treść błędu: Parser nie mógł rozpoznać (Konwersja z lub do formatu PNG nie powiodła się. Sprawdź, czy poprawnie zainstalowane są latex i dvipng (lub dvips, gs i convert)): \int \frac{1}{(T(x))^n}dx=\begin{cases} \frac{2}\sqrt{-\Delta}\operatorname{arctg}\frac{2x+p}\sqrt{-\Delta}& \mbox{ dla } n=1, \\ \frac{1}{(1-n)\Delta}\left( \frac{2x+p}{(T(x))^{n-1}}+(4n-6)\int\frac{1}{(T(x))^{n-1}}dx\right)& \mbox{ dla } n>1, \end{cases}

Dla mnie to za ciężka sprawa - podczas edycji, na podglądzie wzór wyświetla się poprawnie i nie wiadomo, co poprawiać. Jakieś pomysły? Michał Sobkowski dyskusja 09:38, 23 lis 2011 (CET)

 • Melduję, że błąd naprawiłem. Tzn. po prawdzie błędu w kodzie nie było, bo wystarczyła drobna edycja i jej cofnięcie. Wniosek: błąd w bazie danych? mulat(napisz) 20:12, 23 lis 2011 (CET)
  • Niezła metoda, postaram się zapamiętać. Ciekawe, czy wystarczyłoby "?action=purge". Michał Sobkowski dyskusja 21:11, 23 lis 2011 (CET)
T Załatwione Ravpawlisz (dyskusja) 22:03, 23 lis 2011 (CET)
 • OK, załatwione, ale czy ktoś ma pomysł, dlaczego to tak działa? Czy mamy po prostu założyć, że nie istnieje poprawne oprogramowanie? mulat(napisz) 12:29, 25 lis 2011 (CET)
 • Kolejne zgłoszenie w ZB: Secure Remote Password
"Błąd parsera przy wzorze <math> Zgłasza: 46.112.198.85" Błąd widziałem dopiero po wylogowaniu. Po odświeżeniu bufora (?action=purge) jest OK. Ale sytuacja jest niepokojąca. Michał Sobkowski dyskusja 17:41, 25 lis 2011 (CET) Przez krótki okres oprogramowanie MediaWiki zainstalowane na serwerach nie potrafiło sobie poradzić z pewnymi wyrażeniami matematycznymi - więcej o tym mówi zgłoszenie 31442. Błąd został zauważony i poprawiony, dlatego strony użytkownikom zarejestrowanym pokazują się poprawnie. Z użytkownikami niezalogowanymi problem polega na tym, że serwowana dla nich treść pochodzi z serwerów pamięci podręcznej. Kiedy występował opisywany błąd, część stron nieprawidłowo wygenerowanych została zachowana w tej pamięci. Strony nie są przechowywane w cache w nieskończoność, więc problem powinien z czasem sam się rozwiązać. Chwilowym rozwiązaniem jest wykonywanie ?action=purge na stronach z błędami. Dorzucę jeszcze link do zgłoszenia 31546, w którym zaproponowano poprawkę umożliwiającą tworzenie kategorii konserwacyjnych zawierających takie strony. Beau (dyskusja) 18:56, 25 lis 2011 (CET)

Przesyłanie prac pochodnych na Commons | edytuj kod

T Załatwione

Podaję do informacji, że na stronie uploadu na Commons pod linkiem Jest pracą pochodną w stosunku do pliku z Wikimedia Commons, dostępne jest narzędzie do przesyłania prac pochodnych względem innych plików z Commons. Od dzisiaj narzędzie owo jest dostępne w spolszczonej wersji. Zachęcam do testów i zgłaszania błędów językowych (jako, że techniczne powinniśmy zgłaszać bezpośrednio do Luxa na Commons). Masur juhu? 10:44, 9 lis 2011 (CET)

Proponuję przenieść tą informację na WP:TO. Tutaj użytkownicy głównie zaglądają wtedy, jeśli coś nie działa. Beau (dyskusja) 10:46, 9 lis 2011 (CET) Dodałem. Masur juhu? 10:49, 9 lis 2011 (CET)

Sprzątanie kodu | edytuj kod

Ostatnio w gadżetach nie pojawiała się ikonka sprzątania kodu. Teraz wróciła, ale chyba jest jakiś błąd, bo po sprzątaniu do wszystkich kategorii dodanych za pomocą HotCat (tak mi się wydaje, że tylko do tych; tak zaobserowałem, ale nie mam pewności) dodaje {{PAGENAME}}, co powoduje zamieszanie w alfabetycznym sortowaniu nazwisk w kategoriach np. Oskar Hoffmann był pod O. Trzeba to wszystko ręcznie poprawiać, no i pamiętać, żeby po "sprzątaniu" jeszcze po sprzątać... Pewnie to świetnie działa w pozostałych hasłach, ale "rozwala" hasła biograficzne. Czy można to poprawić? Blackfish (dyskusja) 21:05, 24 lis 2011 (CET)

T Załatwione Oznaczam jako załatwione, ponieważ zgłoszenie zostało umieszczone także na stronie Dyskusja Wikiprojektu:Sprzątanie kodu, o czym piszący nie wspomniał. Beau (dyskusja) 09:33, 26 lis 2011 (CET)

MediaWiki 1.18 - Zakładki | edytuj kod

T Załatwione

Artykuły oczekujące na przejrzenie mają do wyboru zakładki "artykuł" i "oczekuje na przejrzenie". Dla zalogowanych nie da się wyświetlić wersji "artykuł", pokazuje się wyłącznie wersja oczekująca na przejrzenie. Przy tym obie zakładki wyświetlają się równocześnie jako otwarte. Sprawdzałem dla monobooka i wektora, FF i IE (najnowsze). Po wylogowaniu można jak dawniej obejrzeć obie wersje. Michał Sobkowski dyskusja 20:02, 25 lis 2011 (CET)

Zakładka "Artykuł" oraz "Dyskusja" służą do przełączania przestrzeni nazw, nie są to elementy interfejsu wersji przejrzanych. W skórce Vector masz dwie zakładki "Czytaj" (pokazującą wersję stabilną) oraz "Oczekuje na przejrzenie", w skórce Monobook link "Czytaj" jest wyświetlany jako "Podgląd", można się zastanowić nad ujednoliceniem. Beau (dyskusja) 09:42, 26 lis 2011 (CET) Dzięki za wyjaśnienia, nie zauważyłem dotąd tej zakładki! Czy najlepszą nazwą nie byłoby "Wersja przejrzana" lub "Przejrzany"? Michał Sobkowski dyskusja 16:08, 26 lis 2011 (CET) Treść tego komunikatu znajduje się na stronie MediaWiki:Vector-view-view dla skórki Vector. Beau (dyskusja) 20:05, 26 lis 2011 (CET)

Nowe strony anonimów | edytuj kod

T Załatwione

Od kilku dni na stronie specjalnej Nowe strony anonimów nie wyświetla sie kolor oznaczający, że strona została już sprawdzona. Strasznie utrudnia to pracę. Sprawdzałem w Chromie i Firefoksie - w obu tak samo. Ktoś wie w czym problem/jak to naprawic? Matek M (dyskusja) 10:55, 13 lis 2011 (CET)

U mnie jest poprawnie: niesprawdzone są na żółtym tle, sprawdzone na białym. FF 8.0/monobook. Sprawdzone możesz w ogóle ukryć (opcja "Ukryj sprawdzone"), może to Ci ułatwi? Michał Sobkowski dyskusja 11:10, 13 lis 2011 (CET) Oznaczam wątek jako załatwiony - brak komentarzy ze strony zgłaszającego. Beau (dyskusja) 20:26, 26 lis 2011 (CET)

"Zapisz z opisem zmian" w brudnopisie | edytuj kod

O ile pamiętam to ten temat był już poruszany wcześniej. Od pewnego czasu, przy ”Zapisywaniu” artykułu w brudnopisie, wymagany jest opis zmian. Jak to można wyłączyć?--Władysław Komorek (dyskusja) 09:26, 25 lis 2011 (CET)

 • Tak, ja poruszałem. Na jakiś czas wyłączono żądanie opisu zmian, teraz znowu się domaga jego wypełnienia. Hoa binh (dyskusja) 09:28, 25 lis 2011 (CET)
 • Nie jest wymagany, moja poprawka w skrypcie nie została wycofana i dalej obowiązuje. Zawsze możesz sobie wyłączyć w gadżetach skrypt odpowiedzialny za przypominanie o opisie zmian. Beau (dyskusja) 18:43, 25 lis 2011 (CET)
Dziękuję. Moja wina, nie zauważyłem. --Władysław Komorek (dyskusja) 20:22, 26 lis 2011 (CET) T Załatwione Ravpawlisz (dyskusja) 21:54, 26 lis 2011 (CET)

Utworzone hasła przestały dodawać się do obserwowanych | edytuj kod

T Załatwione W Preferencjach w zakładce 'Obserwowane' mam oznaczoną opcję 'Dodaj do obserwowanych strony tworzone przeze mnie'. Od kilku dni (od aktualizacji oprogramowania?) utworzone strony przestały dodawać się automatycznie do obserwowanych. Nie dotyczy to przekierowań tworzonych za pomocą ikonki nad oknem edycji – te wskakują do obserwowanych. Używam skórki Vector, przeglądarki FF. Kenraiz (dyskusja) 14:14, 11 paź 2011 (CEST)

Hmm. Ciekawe. Testowo zrobiłem podstronę. Okienko "obserwuj" było odhaczone, po zapisaniu strona była "zagwiazdkowana", a po kliknięciu w obserwowane jej nie było. Przykuta (dyskusja) 14:39, 11 paź 2011 (CEST) U mnie działa bez problemu. Czy masz włączone pokazywanie własnych edycji w obserwowanych? Może masz bardzo dużo stron w obserwowanych i nowe nie są dodawane? Beau (dyskusja) 21:11, 26 paź 2011 (CEST) Nie mam włączonego ukrycia moich edycji. W preferencjach mam oznaczone tylko ukrycie zmian dokonywanych przez boty i dodawanie stron utworzonych przeze mnie. Obserwuję teraz 1628 haseł. Problem cały czas istnieje – napisane od nowa hasło nie dodaje się do obserwowanych. Przekierowania utworzone za pomocą ikonki w pasku 'Zaawansowane' wskakują natomiast do obserwowanych bez problemu. Kenraiz (dyskusja) 21:20, 26 paź 2011 (CEST) Spróbuj wyłączyć tą opcję w preferencjach, zapisać zmiany, po czym włączyć ją ponownie. Napisz, czy pomogło. Beau (dyskusja) 20:54, 26 lis 2011 (CET) Dzięki, pomogło. Wcześniej radziłem sobie odznaczając i zaznaczając ponownie kwadracik "obserwuj" przed zapisaniem hasła. Kenraiz (dyskusja) 23:13, 26 lis 2011 (CET)

informacja o blokadzie | edytuj kod

Dlaczego w informacji o blokadzie (która pojawia się przy próbie edycji) jest napis: "Blokada rozpoczęła się 18:08, 26 lis 2011, wygaśnie na zawsze"? To jest trochę nieskładne a nawet wprowadza w błąd. ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 18:53, 26 lis 2011 (CET)

Może da się to zmienić na "blokada bezterminowa" lub coś takiego? Jeśli nie jest to trywialne, to może chociaż zamienić "na zawsze" na "nigdy"? Michał Sobkowski dyskusja 19:00, 26 lis 2011 (CET) Na [17] wyświetla się "czas blokady: na zawsze" i tam pasuje. Trzeba zatem wymyślić coś co pasuje i tu i tam. "Nigdy" chyba nie, ale już "bezterminowa" wydaje się być dobrym kandydatem. ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 20:44, 26 lis 2011 (CET) To chyba z MediaWiki:Blockedtext. Mam nadzieję, że można tam umieścić instrukcję warunkową typu {{#ifeq:$6|na zawsze|nie wygaśnie samoczynnie|wygaśnie $6}}. BartekChom (dyskusja) 15:52, 27 lis 2011 (CET) Poprawiłem. Beau (dyskusja) 17:49, 27 lis 2011 (CET) Fantastycznie :) 157.158.188.29 (dyskusja) 20:23, 27 lis 2011 (CET) || Wylogowało mnie a nie zauważyłem. ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 20:24, 27 lis 2011 (CET) T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 20:43, 27 lis 2011 (CET)

Szablon:Linki zewnętrzne i Szablon:Bibliografia - błąd | edytuj kod

T Załatwione

Ww. szablony nie działają, jeśli w linku znajduje się znak "|". Np. tutaj. Czy da się to skorygować? Michał Sobkowski dyskusja 18:30, 26 lis 2011 (CET)

Rzeczywiście, chowa link. Spróbowałem z {{Linki zewnętrzne|1=(...)}} i jest poprawa ale wtedy i tak wyświetla część linku, zatrzymuje się na tej pionowej kresce... ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 18:51, 26 lis 2011 (CET) Chowa się też, gdy w url wystąpi znak "=". Ale wydaje mi się, że to bug na poziomie mediawiki, bo nie tylko w tych szablonach tak się dzieje. Najprościej jest zamienić te problematyczne znaki na encje znakowe html. Karol007dyskusja 18:58, 26 lis 2011 (CET) Najprościej, ale to moim zdaniem nie jest wyjście. Link moim zdaniem ma być linkiem, niezmienionym :/ A możę <nowiki> zadziała? ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 19:03, 26 lis 2011 (CET) Kod linku nie ma IMHO znaczenia, grunt żeby działał prawidłowo. Gorzej, że rozwiązanie takie wymaga wiedzy od edytującego, że z linkiem trzeba robić jakieś cuda, żeby się wyświetlał. IMHO dysklasyfikuje to te szablony, mogą generować tysiące błędów. Lepiej po prostu wrócić do {{Bibliografia start}} i {{Bibliografia stop}} i zrobić podobne dla LZ. Michał Sobkowski dyskusja 19:09, 26 lis 2011 (CET) To jest prawidłowe działanie MediaWiki i nie zostanie ono zmienione w najbliższym czasie. Wywołując szablony zawsze najbezpieczniej jest używać nazwanych argumentów, czyli {{ek|1=wartość pierwszego|2=wartość drugiego}}. Jeżeli dany tekst ma zawierać np. znak | to należy użyć <nowiki> lub &#124;. Beau (dyskusja) 20:00, 26 lis 2011 (CET) A nie ma żadnej funkcji albo znacznika, która powoduje, że parametr jest wyświetlany "as is"? Np. jak w wyszukiwarce Google cudzysłów "" albo w innych czasami nawias (). ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 22:55, 26 lis 2011 (CET) <nowiki>. Beau (dyskusja) 00:03, 27 lis 2011 (CET) Ale <nowiki> zmieni mi to na wyrażenie traktowane jako tekst zwykły a nie "as is". A mi chodzi o coś jak, hm... Np. w JavaScripcie możesz przekazać funkcji ciąg znaków jak i element, por. myfunction('parameter1','parameter2') i myfunction(element1,'parameter2'). I mi chodzi o przekazanie elementu (tu: szablonu i innego wikikodu) w jakiś sposób, w jakichś klamrach w jakimś nie wiem czym, żeby był tylko pobrany i nie wchodził w interakcję z szablonem, do którego go wpisano jako paramentr. Bo <nowiki> działa tu trochę jak element1.toString() (czy jak tam ta składnia leciała). Ale widzę, że chyba czegoś takiego nie ma...? ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 03:08, 27 lis 2011 (CET) Załóżmy, że przypadek z "" działa, jak wtedy chcesz podać cudzysłów w takim argumencie? Bez dodatkowych meta-znaków się nie da, a zatem nie będzie się dało podać tekstu "as is", bo zawsze z którymś ze znaków będzie problem. Beau (dyskusja) 09:31, 27 lis 2011 (CET) No tak... w JS zawsze można zamiennie stosować " i '. Poza tym można zrobić escape czy jak to się nazywa \". Tutaj nic takiego nie da się zrobić...? :l ~~ Vinne2 [czyt. "winetu"] ! 10:11, 27 lis 2011 (CET)
 • A czy można wyznaczyć stałe zadanie dla jakiegoś sprawnego bota, aby sprawdzał na bieżąco zawartość tych szablonów i podmieniał | i = na encje? Przecież | oraz = to poprawne znaki wikiskładni, jak bot ma odróżnić prawidłowe wywołanie od błędnego? Beau (dyskusja) 12:25, 27 lis 2011 (CET) Warunki do zmiany znaku na encję musiałyby być takie:
 1. Znak jest wewnątrz tych szablonów
 2. Znak jest po "http", a przed spacją lub końcem linii
 3. Znak nie jest modyfikowany, jeśli znajduje się wewnątrz {{...}} lub [[...]]
Jeśli to nie da się zrealizować, to jestem za usunięciem obu szablonów. Michał Sobkowski (dyskusja edycje) Moim zdaniem takie rozwiązanie nie ma sensu. Stwarza ono więcej problemów niż rozwiązuje. Największym z nich jest wprowadzanie zamieszania wśród edytujących. Beau (dyskusja) 17:40, 27 lis 2011 (CET) Skoro tak, to ponawiam propozycję wycofania się z obu szablonów, skoro {{Bibliografia start}} i {{Bibliografia stop}} robią w zasadzie to samo, a nie generują takich błędów. Czy "Bibliografia start" mogłaby też dzielić na kolumny? Michał Sobkowski dyskusja 14:31, 29 lis 2011 (CET) Już widzę, że może. {{Bibligrafia start|2}} (dodałem opis). Michał Sobkowski dyskusja 15:13, 29 lis 2011 (CET)

Dyskusje nad artykułami zgłoszonymi do medalu itp. | edytuj kod

N Niezałatwione

Czy można się doprosić, by fragmenty wyróżniane nagłówkami jako "Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne" itd. były nagłówkami sekcji - co doskonale ułatwiłoby pisanie? Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/FSO Warszawa/2 ma już kilkadziesiąt akapitów... Picus viridis Odpowiedz zoilowi 02:16, 22 paź 2011 (CEST)

Powiat infobox | edytuj kod

T Załatwione Dla obu powiatów opolskich i obu bielskich linki do artykułów o herbie i fladze prowadzą do ujednoznacznień, nie do artykułów.Xx236 (dyskusja) 10:58, 18 lis 2011 (CET) Już wiem – powiat_odmiana_gramatyczna = brzeskiego (opolskiego). Niestety do poprawienia jest kilkanaście infoboxów.Xx236 (dyskusja) 13:02, 18 lis 2011 (CET)

Które jeszcze? Ravpawlisz (dyskusja) 20:03, 19 lis 2011 (CET) Zob. Powiaty i gminy o identycznych nazwach#Powiaty --WTM (dyskusja) 22:56, 20 lis 2011 (CET)

Disfixer - błąd | edytuj kod

N Niezałatwione

W edycji [18] wyszedł dość dziwny błąd. Tutaj informacje z WikiDebuga. A. Bronikowski zostaw wiadomość 18:05, 7 lis 2011 (CET)

Jeśli chodzi o błąd Disfixera to więcej na ten temat będzie mógł powiedzieć autor. Zauważyłem w raporcie, że masz dwa razy włączony skrypt refTools, jeden raz w gadżetach, drugi raz w Special:Mypage/common.js poprzez importScript('Wikipedysta:Holek/refToolbar.js'). Powinieneś zrezygnować z jednego, ponieważ mogą wywoływać konflikty. Beau (dyskusja) 07:57, 10 lis 2011 (CET)

Zachodzenie grafiki na infobox (Alliina) | edytuj kod

Zgłoszono na ZB błąd [19] w haśle Alliina: przy powiększeniu widoku strony lub znacznym zwężeniu okna, w niektórych przeglądarkach (FF 7, GC 15) grafika (wzory chemiczne) zachodzi na infobox. W innych przeglądarkach (IE8, Opera Mobile) jest właściwie, tzn. jeżeli grafika nie mieści się obok infoboksu to przeskakuje pod niego. Czy ktoś mógłby zerknąć na CSS, czy to się nie da poprawić? Szczerze mówiąc, nie jest to jakieś szczególnie istotne zjawisko, mi np. nie przeszkadza. Ale zgłoszenie, z obowiązku, przekazuję tu. mulat(napisz) 14:21, 11 lis 2011 (CET)

Dziwne sortowanie artykułów w kategoriach | edytuj kod

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć dlaczego część artykułów w kategoriach Krainy geograficzno-historyczne Anglii oraz Hrabstwa Anglii wyświetla się poza kolejnością (sekcja z artykułami na "C" oraz artykuł Hampshire wyświetlają się przed wszystkimi innymi, w tym przed sekcjami z artykułami na "A" oraz artykułem głównym posortowanym przez spację)? Delta 51 (dyskusja) 20:42, 29 paź 2011 (CEST)

Zgłoszone, 32039. Beau (dyskusja) 21:35, 29 paź 2011 (CEST)
 • Trochę pokopałem i chciałbym podzielić się wynikami, może komuś pomoże w innym miejscu. W haśle Cheshire mamy taki kod: [[Kategoria:Cheshire| ]] (...) [[Kategoria:Krainy geograficzno-historyczne Anglii]]. Użyto tu tricku mającego wymusić wyświetlanie hasła w kategorii Kategoria:Cheshire na pierwszym miejscu, przed "A" (konkretnie w sekcji "Zaczynające się od spacji"). (Dla nieobznajmionych robi się to tak: [[Kategoria:Cheshire|(Spacja)] ) Prawidłowo, działa. Jednak z niewiadomych względów powoduje to błąd w sortowaniu w innych kategoriach. W dodatku, jeżeli choć jedno hasło z danej litery (tu "C") ma taki trick, cała sekcja "C" wylatuje na początek, jakby zaczynała się od spacji. Ewidentnie bug w kodzie. Czekamy na poprawienie. Można tymczasowo to obejść, wymuszając sortowanie od właściwej litery w innych kategoriach: [[Kategoria:Cheshire| ]] (...) [[Kategoria:Krainy geograficzno-historyczne Anglii|C]] (czyli dodając |C do wywołania kategorii. Zrobiłem to z problematycznymi Cheshire i Hampshire, co naprawiło zgłoszony błąd. Przy okazji zauważyłem, że na enwiki używają gwiazdki, a nie spacji do wymuszania sortowania. Próbowałem, powoduje taki sam błąd, więc chyba nie ma znaczenia, jakiego znaku użyjemy. Spacja jest niewidoczna, więc chyba lepsza. mulat(napisz) 15:43, 26 lis 2011 (CET)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum/2011-listopad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy