Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum/2019-marzec


Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum/2019-marzec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Kawiarenka‎ | Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści


Tech News: 2019-10 | edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 5 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 6 marca, a następnie na wszystkich wiki od 7 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 6 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Możesz wypowiedzieć się na temat przyszłości stron dyskusji.
 • Wersja mobilna będzie korzystać ze standardowych czcionek z Twojego komputera lub telefonu zamiast ogólnie przyjętej czcionki. Sprawi to, że teksty w innych systemach pisma będą zawsze czytelne. [1][2]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:38, 4 mar 2019 (CET)

T Załatwione ~CybularnyNapisz coś ✉ 17:41, 4 mar 2019 (CET)

Kapitaliki | edytuj kod

Jaki skrypt mam wstawić i gdzie, żebym mogła sobie jednym kliknięciem (zamiast każdorazowego wchodzenia w artykuł kapitaliki i kopiowania) z paska edycyjnego wstawić tekst <span style="font-variant:small-caps;"></span>? Soldier of Wasteland (dyskusja) 23:55, 26 lut 2019 (CET)

 • @Soldier of Wasteland Gadżet „Wyszukiwanie i zamiana” dodaje do paska edycji pole „Zamiana wielkości liter” (w pętli KAPITALIKI – Pierwsza Dużą – wszystkie małe), ale nie wiem, czy o to Ci chodzi; niemniej przydatne--Felis domestica (dyskusja) 17:48, 1 mar 2019 (CET)
 • Soldier - tobie chodzi o coś takiego że "zaznaczam tekst, klikam przycisk gdzieś tam gdzie mam np. SK, a później przed zaznaczonym tekstem i po zaznaczonym tekście pojawiają się odpowiednie spany"? PMG (dyskusja) 09:29, 5 mar 2019 (CET)
 • Już otrzymała poradę na swojej stronie dyskusji, T Załatwione --Wargo (dyskusja) 10:16, 5 mar 2019 (CET)

Isdera Spyder | edytuj kod

W hasle Isdera Spyder ktoś przygotował z dużym zacięciem tabelkę. Ma dużo danych, ale nie widać tych treści. Jakiś magik techniczny mógłby tam spojrzeć i jezeli to proste to naprawić? PMG (dyskusja) 09:27, 5 mar 2019 (CET)

Kolor tekstu zlewał się z kolorem tła. Usunąłem całkowicie kolory bo to raczej powinno być ustandaryzowane. --Wargo (dyskusja) 10:16, 5 mar 2019 (CET) Coś w nim się nie zgadza w interwiki. Wedle WD są dwa i te co trzeba, ale po lewej jak się kliknie to przechodzi się do opisu innego samochodu Isdera, który ma inny element WD. Gżdacz (dyskusja) 10:24, 5 mar 2019 (CET) Tak, bo w kodzie na dole są te dwa właśnie. Trzeba by dokładnie porównać i poprawić --Wargo (dyskusja) 10:30, 5 mar 2019 (CET) Poprawiłem. ~malarz pl PISZ 10:34, 5 mar 2019 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 10:34, 5 mar 2019 (CET)

Link do wikicytatów | edytuj kod

Dlaczego w infoboksie Grzegorz Szymonowicz (prawnik) widzę link do wikicytatów? PuchaczTrado (dyskusja) 17:59, 7 mar 2019 (CET)

Tech News: 2019-11 | edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Niektórych wiki nie będzie można edytować przez krótki czas dnia 19 marca (UTC). Przerwa zacznie się o 15:00 UTC. Potrwa około 15 minut. Zobacz listę wiki których to dotyczy. Powodem są prace nad infrastrukturą sieciową. Czytanie będzie nadal cały czas dostępne.
 • Edytujący w edytorze wizualnym korzystający z przeglądarki Firefox mieli problem z kopiowaniem tekstu. Kiedy próbowali zaznaczyć tekst z przypisami, szablonami lub ilustracjami, kopiowana była tylko część zaznaczonego tekstu. Zostało to naprawione. [3]
 • 8 marca niektóre mapy nie wyświetlały się. Zostało to naprawione. [4][5]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 12 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 13 marca, a następnie na wszystkich wiki od 14 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 13 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:29, 11 mar 2019 (CET)

T Załatwione ~CybularnyNapisz coś ✉ 20:31, 11 mar 2019 (CET)

Nawias klamrowy w linku | edytuj kod

Artykuł Fryderyki 2017 w sekcji Album Roku Muzyka Dawna próbuje utworzyć link do zespołu instrumentalnego wykonującego muzykę dawną, którego nazwa to {oh!} Orkiestra Historyczna; jednakże linkowanie [[{oh!} Orkiestra Historyczna]] w mediawiki nie działa ze względu na niedozwolone znaki { }. --WTM (dyskusja) 12:26, 12 mar 2019 (CET)

Strony o tym tytule też nie można utworzyć. Ale w podobnych przypadkach można używać {{(}}. --Wargo (dyskusja) 12:53, 12 mar 2019 (CET) Zmieniłem link wewnętrzny na (oh!) Orkiestra Historyczna. Zrobione ~malarz pl PISZ 15:02, 12 mar 2019 (CET)

Tech News: 2019-12 | edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Podczas wycofywania "rollback" będzie możliwe wyświetlenie prośby o zatwierdzenie operacji. Przyda się w przypadku przypadkowych kliknięć. Będzie trzeba to włączyć w preferencjach. W niemieckojęzycznej Wikipedii będzie dostępne od 28 marca, domyślnie włączone. [6][7]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 19 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 20 marca, a następnie na wszystkich wiki od 21 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 20 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Przyszłe zmiany

 • Administratorzy będą mogli blokować poszczególnym użytkownikom możliwość edycji wybranych stron lub przestrzeni nazw. Działa to już na niektórych wiki. Możesz tutaj przeczytać o tym więcej. Jeżeli Twoja wiki ma zostać wczesnym testerem, powiadom programistów. [8]
 • Toolforge will shut down the Ubuntu Trusty job grid. This will happen the week of 25 March. Tools that use this grid needs to be moved to the new Debian Stretch job grid. If they haven't, they will be taken offline. Maintainers can restart the tools later. Users may not be able to use them in the meanwhile. You can see a list of affected tools.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

20:43, 18 mar 2019 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:47, 18 mar 2019 (CET)

Linkowanie do # | edytuj kod

Chciałbym przebotować wszystkie wywołania Wrestling#Lucha libre do Lucha libre. Nie potrafię jednak (ani w poziomu Wiki ani AWB) wylistować sobie wszystkich takich linkowań. Ktoś podpowie jak szukać? Andrzei111 (dyskusja) 00:40, 20 mar 2019 (CET)

[9] Zrobione ~malarz pl PISZ 11:10, 20 mar 2019 (CET)

Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2019 - infobox | edytuj kod

Normalnie to bym poświęcił kilka minut na rozwiązanie problemu, ale tym razem nie mam czasu :P W infoboxie są wymienione dwie konkurencje drużynowe (bo dwie rozegrano), a infobox "przyjmuje" jedną. Poprawi ktoś? :) Nedops (dyskusja) 11:16, 20 mar 2019 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 12:02, 20 mar 2019 (CET)

Mniejsze coraz mniejsze | edytuj kod

Gdy wchodzę na Wikipedia:Propozycje tematów/Obronność i wojskowość to od "1 Sektor Nadzoru Ruchu Lotniczego Dolnej Przestrzeni Powietrznej w Bydgoszczy" wszystko jest coraz mniejsze i mniejsze. A tam jest po prostu niezamknięty small. W nagorszym przypadku powinno być źle pomniejszone do końca linijki, akapitu,sekcji. Ale dlaczego schodzi do takich rozmiarów że nawet literek nie widzę? Ch/FF najnowsze wersje w incognito. PMG (dyskusja) 17:22, 21 lut 2019 (CET)

Brakowało dwóch domknięć, a jedno zaczynało się w połowie listy numerowanej i obejmowało listę drugiego poziomu. MediaWiki chyba zwariowało. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:46, 21 lut 2019 (CET)

Zrobione PMG (dyskusja) 12:03, 20 mar 2019 (CET)

Problemy kodu Niekompletne znaczniki | edytuj kod

 1. tutaj w szablonie {{Przenieść do projektu siostrzanego}} jest nadmiarowy znacznik small. Nie wiem jak to poprawić bo wywołanie z wikisłownikiem jest nieprawidłowe. PMG (dyskusja) 12:13, 22 mar 2019 (CET)
Zrobione. Tam był tylko jeden small zamykający, wiec go usunąłem. ~malarz pl PISZ 14:01, 22 mar 2019 (CET)

Asking for Help – blackout to protest the EU Copyright Directive | edytuj kod

On German, Czech and Slovak Wikipedia there is the blackout planned on 21st of March 2019 because of the EU Copyright Directive. We (on Slovak Wikipedia) are solving the problem that we were imagining the blackout similarly to one you had here in summer 2018, but Czech users told us they can do it just via Meta with not that good design. My question is how did you do the blackout on Polish Wikipedia in July 2018 from the technical side? Can you maybe link me some code which you used? Thanks for all the answers, --Luky001 (dyskusja) 23:53, 19 mar 2019 (CET)

Tech News: 2019-13 | edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Nowa wersja narzędzia Tłumaczenie Treści będzie używana do nowych tłumaczeń. Starsza wersja zostanie użyta dla rozpoczętych tłumaczeń z użyciem starej wersji. Większość użytkowników nie zauważy żadnej zmiany. Ponad 80% opublikowanych tłumaczeń zostało wykonanych już z nowej wersji. [10]

Problemy

 • Był problem z edytowaniem w przeglądarce Safari na iOS. Po wpisaniu opisu zmian nie można było zapisać edycji. Zostało to naprawione. [11]
 • Pasek edycji czasami znika po przewinięciu strony na urządzeniach iOS. Zostanie to naprawione. [12]
 • Wiki mogą nadpisywać komunikaty systemowe. Ostatnio, pokazywane były jednak starsze wersje komunikatów zamiast najnowszych wersji. Dotknęło to także komunikatów wyświetlanych na górze (sitenotice) i innych ważnych części interfejsu. Zostało to poprawione około 2019-03-22 16:00 (UTC). Niezalogowani nadal mogą widzieć złe wersje komunikatów. [13]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 26 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 27 marca, a następnie na wszystkich wiki od 28 marca (harmonogram).

Spotkania

 • Możesz dołączyć do spotkania IRC, na którym będą udzielane porady techniczne. Podczas tego spotkania programiści-wolontariusze mogą zapytać o poradę. Spotkanie odbędzie się 27 marca o 16:00 (UTC). Zobacz jak dołączyć.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:04, 25 mar 2019 (CET)

T Załatwione ~CybularnyNapisz coś ✉ 19:10, 25 mar 2019 (CET)

A propo tłumaczeń, to czy na pl.wiki trafi też ikonka translatora google przy językach (sekcja Języki po lewej), jak na en.wiki? --MarMi wiki (dyskusja) 20:02, 25 mar 2019 (CET) Preferencje->Wygląd "Używaj kompaktowej listy języków z językami najbardziej Ci odpowiadającymi.". --Wargo (dyskusja) 21:13, 25 mar 2019 (CET) Nie o to mi chodziło (mam to już ustawione, a także angielski zawsze na górze) - jak przejdziesz z tej strony na angielski odpowiednik, to przy liście języków pokazuje się ikonka G do translatora (trzeba być zalogowanym). --MarMi wiki (dyskusja) 01:57, 27 mar 2019 (CET) Zagadka rozwiązana - chodziło o gadżet en:User:Equazcion/SidebarTranslate i jest do tego skrypt do przeglądarki. Za wcześnie się ucieszyłem - strona do skryptu nie działa. --MarMi wiki (dyskusja) 02:04, 27 mar 2019 (CET)

Polskie znaki wewnatrz </math> | edytuj kod

W jednym z artykułów które edytowałem przydatne byłoby opisanie równania z klamrą gdzie kolejne przypadki zawierają polskie znaki. Latex domyślnie nie posiada takich symboli i otrzymujemy ohydny rezultat:


χ i χ i ( g ) χ i ( h ) ¯ = { | C G ( g ) |  dla  g , h  sprzężonych 0  w przeciwnym wypadku {\displaystyle \sum _{\chi _{i}}\chi _{i}(g){\overline {\chi _{i}(h)}}={\begin{cases}\left|C_{G}(g)\right|&{\mbox{ dla }}g,h{\mbox{ sprzężonych}}\\0&{\text{ w przeciwnym wypadku}}\end{cases}}}


Jakieś pomysły jak to naprawić? -- niepodpisany komentarz użytkownika RadostW (dyskusja) 12:05, 05 mar 2019

 • Sądzę, że zostawić jak jest i zgłosić błąd w serwisie Phabricator. To dalekosiężnie dużo lepsze rozwiązanie niż wymyślanie jakichś dziwacznych obejść. Już się w swoim wikiżyciu nasprzątałem po takich "rozwiązaniach". Gżdacz (dyskusja) 19:33, 5 mar 2019 (CET)
  • Spróbowałem kilku znanych mi "sztuczek", ale żadna niestety nie zadziałała na wiki. :/ Chyba trzeba zrobić tak jak Gżdacz mówi. Mariusz Swornóg (dyskusjaedycje) 20:04, 5 mar 2019 (CET)

Oczywiście, że się da, ale oba poniższe rozwiązania są dla masochistów :)

 • efekt prawie idealny (nierówne wiersze):
 • efekt idealny:

Przychylam się do zgłoszenia w Fabricatorze. Beno @ 20:41, 5 mar 2019 (CET)

@Beno ja tam nie pokazuję w kawiarence rozwiązań bez sensu (dla masochistów), których późniejsze odkręcenie jest strasznie kłopotliwe (bo je trudno znaleźć). ~malarz pl PISZ 21:10, 5 mar 2019 (CET)

No tak, teraz wylało się mleko z puszki Pandory. Więc uroczyście proszę nie kopiować do artykułów. Moją intencją było uzasadnienie zgłoszenia poprawy mechanizmu wzorów. Pokazane rozwiązanie rozlatuje się na smartfonach, jest niepoprawne semantycznie i rozpadnie się przy pierwszej lepszej poprawce któregoś z mechanizmów wiki, np. korekty odstępów, z czym mamy od czasu do czasu do czynienia w miarę rozwoju komputerów, także nie w każdej przeglądarce dobrze wyjdzie, więc jest to rozwiązanie nietrwałe. Powinienem częściej gryźć się w język (w pióro?). W palec! Poniosło mnie. :(((( Beno @ 21:58, 5 mar 2019 (CET)

 • Tytułem ilustracji ta edycja. Kiedyś matematyka wyświetlała się troszkę za duża w stosunku do rozmiaru tekstu i niektórzy "dla estetyki" korygowali to wstawiając do niej dyrektywę \scriptstyle. Potem centralnie poprawiono wyświetlanie wzorów LaTeX-a, a te ręcznie poprawione zaczęły być karykaturalnie małe i teraz trzeba je sprzątać. Problem w tym, że czasami \scriptstyle jest jednak potrzebne. Chodzi o to, żeby nie powtórzyć tej akcji. Gżdacz (dyskusja) 22:35, 5 mar 2019 (CET)
  • Dodam, że jest/było pełno scriptstyle w przypisach. Beno @ 09:35, 6 mar 2019 (CET)
 • @Beno zapomniałeś o {{nowrap}} dla opisów z polskimi znakami. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:43, 5 mar 2019 (CET)
 • Bardzo ciekawe. Okazuje się, że znacznik math z jakiejś przyczyny nie obsługuje standardowych encji LaTeX-owych dla polskich znaków typu \c e. — Paelius Ϡ 23:41, 5 mar 2019 (CET)
  • @Paelius Chyba nie są takie standardowe. Co powiedzieliby matematycy z innych wersji językowych Wikipedii? Beno @ 09:35, 6 mar 2019 (CET)
   • Ależ są. One były implementowane w LaTeX-u jeszcze w latach 80. (ASCII, jeszcze przed wszystkimi zabawami z kodowaniem i były niezależne od języka tekstu). — Paelius Ϡ 09:58, 6 mar 2019 (CET)

Hieroglifowe imiona faraonów | edytuj kod

Witajcie. Sprawa jest taka że: kiedy użyje się szablonu {{hieroglify}} lub znacznika <hiero></hiero> gdziekolwiek poza infoboxem wychodzi poprawnie np.

, mianowicie znaki mieszczą się w kartuszu. Jednakże w infoboxie {{władca infobox}} u dowolnego faraona (Narmer, Aha itd.) kartusz jest rozepchany i źle to wygląda. Sam niesfety nie potrafię tego poprawić więc zgłaszam. TheRed'18 (dyskusja) 15:31, 7 mar 2019 (CET)

Strony w Szablon:Cytuj pismo | edytuj kod

W {{Cytuj pismo}} wartość parametru strony= w bibliografii powinna być chyba wyświetlana po parametrach numerów, wydania, i roku, a nie miedzy nimi. Przykładowo - wygląd "3, s. 2-4, 2004" jest moim zdaniem nieco "nietypowy", a tak niestety mechanizm szablonu formatuje wygląd tej pozycji w bibliografii. W podanym przykładzie, powinno raczej być "3, 2004, s. 2-4"--Matrek (dyskusja) 16:37, 8 mar 2019 (CET)

 • Szablon ten ma jeszcze inną, może poważniejszą, wadę: po autorze wstawia kropkę. Ponieważ „Cytuj książkę” wstawia dwukropek, a „Cytuj stronę” przecinek, wygląda to bardzo [tu wpisać odpowiedni przysłówek], gdy te trzy (a nawet już dwa) przypisy są jeden po drugim. Wipur (dyskusja) 20:44, 8 mar 2019 (CET)
 • Pewnie jednym z powodów jest to, że pole | tytuł = jest opcjonalne. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:59, 8 mar 2019 (CET)
 • Rzadko korzystam z tego szablonu, zwykle operuję na Cytuj ksiązkę, ale ostatnio wykorzystałem Pismo kilka razy, i tez to zauważyłem, że musze ręcznie poprawiac ta kropkę. @Paweł Ziemian Czy można coś zrobić z tymi stronami miedzy identyfikatorami wydania czasopisma? --Matrek (dyskusja) 14:36, 11 mar 2019 (CET)
  • A nie chcesz używać uniwersalnego {{cytuj}}? Parametry i wyniki są niemal takie same. Tylko numer strony jest po dacie. Proponowane zmiany w obecnym szablonie wydają się być trywialne. Jednak jego historia ma 12 lat i ryzyko, że coś cię gdzieś zepsuje istnieje. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:14, 11 mar 2019 (CET)
 • Z ciekawości: jak można ręcznie poprawić taką kropkę? Wipur (dyskusja) 17:10, 11 mar 2019 (CET)

Nowe szablony na Wikivoyage | edytuj kod

Dodałem dwa nowe szablony na Wikivoyage. Jako że tamten projekt jest półmartwy, a ja nie jestem specjalistą w zakresie szablonów, może znajdzie się tutaj ktoś, kto by zechciał spojrzeć na nie krytycznym, fachowym okiem? --katafrakt () 22:14, 14 mar 2019 (CET)

Edytowanie tego samego artykułu dwa razy dziennie | edytuj kod

Witam ! Próbuję edytować kartki z kalendarza dwa razy w ciągu tego samego dnia. Edycja Poranna, robiona na laptopie - zostaje zapisana, a edycja popołudniowa, robiona na tablecie - nie zostaje zapisana. Dlaczego? Czy to wina tabletu, czy może istnieje reguła, według której nie wolno edytować dwa razy dziennie tego samego artykułu?

Nie ma ograniczeń technicznych w liczbie edycji dziennie, choć zalecane jest by w praktyce możliwie najwięcej zmian zawrzeć w pojedynczej edycji, aby nie zaciemniać historii strony dużą liczbą drobnych zmian. Natomiast edytować Wikipedię można z każdego urządzenia mającego dostęp do internetu, na tablecie bądź smartfonie masz do wyboru wersje standardową i mobilną. Zatem problem musi leżeć po stronie tabletu, np. może nie łaczy dobrze z siecią. ~CybularnyNapisz coś ✉ 08:58, 15 mar 2019 (CET)

co się stało z szablonem L | edytuj kod

szablon {{L}} całkiem fajnie działał. ktoś zdaje się chciał go ulepszyć i popsuł. niektóre liczby powiększą i nadaje im czerwoną czcionkę, inne pozostawia małe i czarne - np. Christchurch (Nowa Zelandia)). może ktoś się temu przyjrzeć? - John Belushi -- komentarz 21:16, 13 mar 2019 (CET)

Nie wiem jak działało przedtem ale z dokumentacji wynika że trzeba format amerykański z kropką jako przecinek: {{L|f=tak|2.9}} --Wargo (dyskusja) 22:15, 13 mar 2019 (CET) Ale w przypadku kiedy nie chcemy dodatkowo formatować liczby, a tylko ją wyrównać w tabeli (użycie szablonu bez parametru f), to dzieje się coś niepożądanego. --WTM (dyskusja) 03:51, 15 mar 2019 (CET)
 • @Wargo, w polskiej ortografii zapis z kropką jest błędem. mam nadzieję, że nie będziemy bezmyślnie przechodzić na standardy amerykańskie - John Belushi -- komentarz 10:00, 15 mar 2019 (CET)
@Paweł Ziemian może by zrobić string replace tego przecinka żeby do funkcji wchodził tak samo? Wargo (dyskusja) 13:01, 15 mar 2019 (CET) {{formatnum:1,0|R}} daje w efekcie: 1.0 Zamiana wszystkiego przez string replace nie jest najlepszym pomysłem. Można wtedy zamienić za dużo. ~malarz pl PISZ 13:14, 15 mar 2019 (CET) Dodałem zamianę przecinka na kropkę. Jednak to nie rozwiązuje problemu, bo zostają jeszcze spacje. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:53, 15 mar 2019 (CET)

Szablon:SKP | edytuj kod

W Szablon:SKP w haśle Teklin (powiat pabianicki). a) jest pogrubienie, które do niczego nie pasuje, b) jak zerkam w szablon to tam powinny być jakieś informacje o stronie i tomie, które nie wyświetlają się w haśle. Szablon jest używany na wielu stronach. PMG (dyskusja) 20:27, 15 mar 2019 (CET)

To trzeba pytać @Rembeckiego. Ja tam coś wstawiałem na jego prośbę ostatnio, ale nie pamiętam kontekstu. ~malarz pl PISZ 21:09, 15 mar 2019 (CET) To nie Szablon:SKP, lecz Szablon:SgKP. Brakowało litery „g”. Po uzupełnieniu jest OK. Demkoff dyskusja 01:11, 16 mar 2019 (CET)

Nieskategoryzowane strony | edytuj kod

Wydaje mi się, że od pewnego czasu nie działa bot dodający informację o braku kategorii w artykułach. Na stronie specjalnej z artykułami bez kategorii jest ich dość sporo. Camomilla (dyskusja) 10:01, 16 mar 2019 (CET)

@masti już Tobie to zgłaszałem :-( ~malarz pl PISZ 11:56, 16 mar 2019 (CET)

Opis szablonu "Przypisy" | edytuj kod

Przeglądając dokumentację (opis) szablonu {{Przypisy}} zauważyłem, że - jak mi się zdaje - nie uwzględniał on zmiany wprowadzonej dość dawno już temu. Proszę speców od technikaliów o sprawdzenie, czy moja dzisiejsza edycja jest prawidłowa i ewentualną korektę.
Julo (dyskusja) 19:12, 16 mar 2019 (CET)

 • Chyba dobrze niestety. Niestety, bo to była jedna z najbardziej nieszczęśliwych zmian w szablonach jakie zostały dokonane od wielu lat. --Matrek (dyskusja) 19:16, 16 mar 2019 (CET)
  • @Matrek Podzielam tę opinię. Przy okazji: spójrz na następny wątek poniżej (o szablonie "cytuj"). Julo (dyskusja) 19:48, 16 mar 2019 (CET)

Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja | edytuj kod

@Paweł Ziemian: Szablon {{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja}} na Wikiprojekt:Czy_wiesz/propozycje#2_(ulica_Hubska_we_Wrocławiu) nie wykrywa że Ulica Hubska we Wrocławiu ma Wikidane. PMG (dyskusja) 14:49, 16 mar 2019 (CET)

Poprawiłem. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:54, 16 mar 2019 (CET)

szablon:cytuj | edytuj kod

@Paweł Ziemian, @Wostr, @malarz pl, @Matrek, @Viatoro: stwierdziłem dziś, że konstrukcja:

{{Cytuj |autor = Autor |tytuł = Tytuł |czasopismo = Pismo |data = 2015 |isbn = 9788322934654 |issn = 02396661 |numer = 3660 |miejsce = Wrocław |wydawca = Wydawnictwo}}

użyta w przestrzeni takiej jak tu, tzn. Przedrostek:Nazwa_hasła_slash_coś_tam, czyli Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne albo Wikipedysta:Ktośtam/brudnopis daje rezultat z trzema czerwonymi znakami zapytania na końcu:

Autor, Tytuł, „Pismo” (3660), Wrocław: Wydawnictwo, 2015, ISBN 978-83-229-3465-4, ISSN 02396661 .???

ale ta sama konstrukcja użyta w przestrzeni haseł wyświetla to cytowanie bez owych czerwonych znaków zapytania.

Miałem z tym pewien problem, kiedy pomagałem nowemu użytkownikowi stworzyć nowe hasło, najpierw w jego brudnopisie. Nie znając przyczyny pojawiania się tych znaków zapytania, doradziłem mu przeniesienie owego hasła z brudnopisu do przestrzeni głównej. I znaki zapytania znikły.

Zastanawiam się, czy przyczyną owego zjawiska jest Przedrostek:Nazwa_hasła, czy też raczej slash_coś_tam, niezależnie jednak od przyczyny jest to efekt nieoczekiwany. Czyżby jakiś bug w Wiki? A jeśli tak, to może ktoś umiałby go zlikwidować?

Do porównania:

Julo (dyskusja) 19:43, 16 mar 2019 (CET)

A pisma występują z numerem ISBN? ISBN o ile się orientuję to numer dla książek. ISSN jest jego odpowiednikiem dla czasopism. Być może więc to kwestia konfliktu między tymi dwoma identyfikatorami? --Matrek (dyskusja) 20:21, 16 mar 2019 (CET) Tak, to załatwia sprawę. Strona ląduje w kategorii zgłaszanej jako "Cytuj bez określonego trybu". --Wargo (dyskusja) 20:34, 16 mar 2019 (CET) Jako autor czerwonych „szlaczków” potwierdzam, że to jest ów powód. W przestrzeni głównej są one również generowane, lecz ze stylem display: none, więc ich domyślnie nie widać. Dzięki nim mogę namierzać wywołania z problemami. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:00, 16 mar 2019 (CET) Generalnie przydałoby się na stronie modułu opisać co znaczą błędy, bo tego jednego rozgryźć nie mogłem w kodzie. Tak przy okazji, jak każę generować przypis po isbn, potem ręcznie dodam do niego issn, to błędu nie ma. Viatoro (dyskusja) 00:10, 17 mar 2019 (CET) P.S. Tak, ta książka miała jednocześnie ISSN i ISBN, jak mi Julo wytłumaczył, jest to książka, która wyszła w serii jak czasopismo. Viatoro (dyskusja) 00:12, 17 mar 2019 (CET)

Infobox tunel-współrzędne | edytuj kod

Witam, fajnie by było, żeby w infoboksie dotyczącym tuneli była możliwość wprowadzania dwóch rożnych współrzędnych, dla każdego z portali wjazdowych tunelu osobno. W niemieckojęzycznej Wiki takie coś funkcjonuje. Może i w naszej ktoś by się nad tym pochylił. Pozdrawiam. Four.mg (dyskusja) 22:12, 17 mar 2019 (CET)

Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja a brak tłumaczeń | edytuj kod

Szablon {{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja}} ma problem w przypadku gdy cecha opisana na wikidanych nie ma polskiego tłumaczenia. Przykład: Wikiprojekt:Czy_wiesz/propozycje#5_(Krążowniki_typu_FK) w Q5551094 jest użyte "jest to" -> " ship project". PMG (dyskusja) 14:27, 22 mar 2019 (CET)

IMO to nie szablon ma problem. On wyświetla to co jest na WD i to my oczami oceniamy, że to nie jest to co chcemy. ~malarz pl PISZ 14:40, 22 mar 2019 (CET)

szablon:ISBN | edytuj kod

@Paweł Ziemian, @Wostr, @malarz pl, @Matrek, @Viatoro: i jeszcze jeden temat związany z ISBN, dlatego wrzucam tutaj, a nie wg chronologii.

Książki wydawane dawno temu (ale wcale nie aż tak bardzo dawno, to określenie zresztą dla każdego znaczy trochę co innego) nie miały nadawanych numerów ISBN. Co wtedy? Dzisiaj dodając cytowanie takiej książki wpisałem (zob. diff.) w szablonie: isbn=(brak), bo książka, którą mam w rękach, wydana w 1970, tego numeru po prostu nie ma. Wprowadziłem zatem zapis:

{{Cytuj książkę |autor = [[Zygmunt Antkowiak]] |tytuł = Ulice i place Wrocławia |wydawca = [[Ossolineum]] |miejsce = Wrocław |data = 1970 |seria = Biblioteka wrocławska |strony = 70–71 |isbn = (brak) |tom = 11}}

Skutek jest taki, że ten napis wyświetla się dokładnie tak, jak było to moim zamierzeniem:

Zygmunt Antkowiak: Ulice i place Wrocławia. T. 11. Wrocław: Ossolineum, 1970, s. 70–71, seria: Biblioteka wrocławska. ISBN (brak).

Wszystko pięknie, ale jak widać choćby i tu i także w haśle ulica Hubska we Wrocławiu, w podglądzie edycji generowane jest ostrzeżenie:

{{ISBN|(brak)}} nieprawidłowa składnia

Jestem zdania, że słowo „brak” nie jest w tym miejscu „nieprawidłowe”; jest to konkretna i w sumie dość ważna informacja, że cytujący tę książkę nie zapomniał, przeoczył albo w inny sposób ten numer pominął istniejący ISBN, tylko świadomie zaznacza, że ona nie ma ISBN, ten numer nie został nadany. Uważam, że system powinien uznać ciąg liter brak za prawidłowy i nie wywoływać ostrzeżeń. Pozostaje przy tym zastanowić się, czy w ramach „sprzątania kodu” zastępować różne możliwe warianty, które różnym autorom mogą przyjść do głowy, np. „(brak)” w nawiasach, „brak” bez nawiasów, „brak ISBN”, „brak nru”, „bez nru”... jednolitym, np. „(brak)”. Moim zdaniem, jeśli w polu isbn= pojawiłby się napis zawierający brak lub bez, to wówczas można uznać, że autor wiedząc co robi (tj. świadomie) informuje o tym, że książce nie przypisano ISBN.

Julo (dyskusja) 21:38, 24 mar 2019 (CET)

Problemy kodu links in links | edytuj kod

Informacyjnie: Doszła nowa kategoria "links in links". W kategoriach nic nie ma, w szablonie jest jeden problem, nie wiem jak go ruszyć, reszta jest w hasłach. PMG (dyskusja) 09:01, 12 mar 2019 (CET)

 1. @PMG, @Wargo Część z tych problemów w hasłach wywołuje szablon {{IAAF name}}, który produkuje coś w rodzaju [https://www.iaaf.org/athletes/ussr/vladimir-krylov-1526 Władimir Kryłow w bazie [[Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych|IAAF]]]. --WTM (dyskusja) 11:57, 12 mar 2019 (CET) Szablon poprawiłem. ~malarz pl PISZ 15:09, 12 mar 2019 (CET)
 2. Ale chyba ta strona jest mocno testowa. Bo całkiem nie wiem co jest nie tak w [14] ~malarz pl PISZ 15:28, 12 mar 2019 (CET)
 3. No chyba, że to. ~malarz pl PISZ 15:29, 12 mar 2019 (CET)
 4. Posprzątałem ostatnią stronę z "gołych" wpisów - zostały te oszablonowane. PMG (dyskusja) 15:37, 12 mar 2019 (CET) Te oszablonowane to są błędy w wywołaniu ~malarz pl PISZ 15:42, 12 mar 2019 (CET) Te będę sprzątał ręcznie. Jak pisałem tamten wpis to miałem jeszcze dużo błędów z tego IAAF name. PMG (dyskusja) 17:11, 12 mar 2019 (CET)
 5. Z takich rzeczy których nie umiem poprawić to został {{WCF}} (na przykład tutaj) oraz {{Herbarz}} - co do tego mam pytanie do Malarza, czy by takich błędów nie dało sie jakoś poprawić masowo przez poprawki botem w szablonie? PMG (dyskusja) 17:11, 12 mar 2019 (CET) WCF poprawiony. ~malarz pl PISZ 22:58, 12 mar 2019 (CET) Dzięki. PMG (dyskusja) 01:52, 13 mar 2019 (CET) Obejrzałem część wywołań {{herbarz}}a. Jutro wygeneruję sobie kompletną listę wywołań. Najprawdopodobniej to co jest w większości wywołań usuną z nich a wstawię do szablonu. Na razie możesz tego nie poprawiać. ~malarz pl PISZ 23:03, 12 mar 2019 (CET) Ok. PMG (dyskusja) 01:52, 13 mar 2019 (CET) Przerobiłem {{herbarz}} na {{herbarz polski}}. Bot powoli będzie zmieniał partiami wywołania "starego" szablonu na nowy. Ostatnie trzeba będzie pewnie przerobić ręcznie. Będę starał się na bieżąco informować o postępach. ~malarz pl PISZ 17:03, 14 mar 2019 (CET) Bot poprawił 398 artykułów z wywołaniem {{herbarz}}. W tej grupie powinny być wszystkie (a przynajmniej większość) z listy. ~malarz pl PISZ 17:27, 14 mar 2019 (CET) 266 kolejnych ~malarz pl PISZ 20:49, 14 mar 2019 (CET) I jeszcze 113 kolejnych. ~malarz pl PISZ 21:05, 14 mar 2019 (CET) Wszystko załatwione ~malarz pl PISZ 10:23, 15 mar 2019 (CET) Będziesz coś robił z takimi "nagimi" wywołaniami tego herbarza? PMG (dyskusja) 10:56, 15 mar 2019 (CET) Kiedyś się bawiłem i zwijałem linki do isap.sejm.gov.pl do szablonu. To jest kupa ciężkiej roboty i robienie tego botem jest stosunkowo mało efektywne. I tak właściwie wszystkie wywołania trzeba przejrzeć. Raczej mi się nie chce z tym bawić. ~malarz pl PISZ 11:42, 15 mar 2019 (CET)
 6. coś jest z szablonem FIS: tutaj błąd. PMG (dyskusja) 14:09, 14 mar 2019 (CET) Już poprawiłem. ~malarz pl PISZ 14:25, 14 mar 2019 (CET)
 7. Aktualizacja - sam raport ma problem. Np. Na tej stronie wszsytkie linki do błędów są do Herbarza, a nie pokazuje tego raport. Poza tym - sprzątam to, zostawiłem na końcu szablony, ale zostawiam te herbarze i te stare encyklopedie, bo to raczej botem. Wydaje mi się że do końća tygodnia na liście zostaną tylko te dwie grupy problemów. PMG (dyskusja) 16:40, 14 mar 2019 (CET)
 8. Takie coś wyszło w biogramach oficerów Wojska Polskiego. Poprawia się łatwo i zacząłem sprzątać, ale zdaje się, że tego jest kilkaset haseł. Kod w każdym z tych przypadków jest identyczny url=http://www.wbc.poznan.pl/publication/47164|tytuł=[[Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych]]. Więc lepiej będzie zrobić to botem. --WTM (dyskusja) 03:03, 15 mar 2019 (CET) Potwierdzam - jest tego trochę w wojskowych hasłach. PMG (dyskusja) 10:51, 15 mar 2019 (CET)
 9. Szablon Szablon:IBU ma błąd sam w sobie. PMG (dyskusja) 10:51, 15 mar 2019 (CET) załatwiony. ~malarz pl PISZ 11:42, 15 mar 2019 (CET)
 10. Status: wydaje mi się że wszystkie pozostałe błędy to różne rodzaje linków do encyklopedii. Można to sprzątnąć botem? PMG (dyskusja) 18:31, 15 mar 2019 (CET)
 11. Po tym jak posprzątałem mocno zobaczyłem nowe wpisy na tej liście - więc jeszcze nie skończyli chyba skana. Natomiast pytanie do operatorów bota - czy dałoby się posprzątać linki w amerykańskich miejscowościach gdzieś tak od tego miejsca? @Malarz pl takie edycje albo jakoś to oszablonować? PMG (dyskusja) 10:38, 22 mar 2019 (CET) nie wiem, czy wszystko, ale bot znalazł i poprawił 539 artykułów. ~malarz pl PISZ 14:52, 22 mar 2019 (CET) Jakies pojedyncze jeszcze znajdowałem, ale ogólnie mocno mi to ułatwiło życie. PMG (dyskusja) 14:52, 25 mar 2019 (CET)

Powiadomienie o zmianach w obserwowanych | edytuj kod

W mailu informującym o zmianie na stronie obserwowanej, gdy jej tytuł jest w grupie podobnych wypisanych w ujednoznacznieniu, wszystkie linki prowadzą do strony ujednoznaczniającej zamiast na właściwe miejsce. Michael Tav (dyskusja) 09:01, 26 mar 2019 (CET)

Przeklej treść takiego maila. --WTM (dyskusja) 23:02, 28 mar 2019 (CET)

Strona projektu Wikipedia o nazwie Józef Mrozowicki (1747–1828) została zmieniona 24 mar 2019 przez Obizorowic, zobacz aktualną wersję na:

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Mrozowicki_(1747%E2%80%931828)

Aby obejrzeć tę zmianę, zobacz

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=J%C3%B3zef_Mrozowicki_(1747%E2%80%931828)&diff=next&oldid=56253113

Aby obejrzeć wszystkie wszystkie zmiany od Twojej ostatniej wizyty, zobacz

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=J%C3%B3zef_Mrozowicki_(1747%E2%80%931828)&diff=0&oldid=56253113

Michael Tav (dyskusja) 12:11, 29 mar 2019 (CET)

@Michael Tav czyli ucina dłuższy link przed nawiasem? --WTM (dyskusja) 18:25, 29 mar 2019 (CET) @WTM Dokładnie tak, wtedy gdy dotyczy to stron powiązanych z ujednoznacznieniem. Właśnie dostałem kolejny taki mail. W innych sytuacjach, czyli gdy nie ma nawiasu, wtedy nie ucina i jest OK. Michael Tav (dyskusja) 08:05, 30 mar 2019 (CET) @Wargo, @Matma Rex: Chyba T40265? --WTM (dyskusja) 11:51, 30 mar 2019 (CET)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum/2019-marzec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy