Wikipedia:Kooperacja


Wikipedia:Współpraca w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wikipedia:Kooperacja) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kiedy myślimy o edytowaniu Wikipedii, myślimy o pisaniu nowych artykułów i rozwijaniu istniejących. To widoczna część góry lodowej. Część „pod wodą” to dbanie o jakość i rozwój Wikipedii – prace „na zapleczu”.

Wikipedia to nie tylko pisanie artykułów. Objęcie przywództwa jest dziecinnie łatwe. Mamy inkluzywność jak na imprezie karaoke – weź mikrofon i powiedz, że to zrobisz. Każdy może kierować czym chce i sam określa swój zakres przywództwa. Wikipedia sama się zarządza[1].

Sprzątanie Wikipedii Tabelaryczny, najpełniejszy spis zadań stałych i cyklicznych, jakich tylko można się podjąć w Wikipedii.


Wyróżniona zawartość Wikipedii Przyznawanie i weryfikacja wyróżnień artykułów, ocen jakości dokonywanych przez wikiprojekty. Poczekalnia Strony, których encyklopedyczność budzi zastrzeżenia, albo które w obecnej formie nie spełniają wymagań Wikipedii, ale zasługują na szansę na poprawę przed usunięciem. Podzielona na cztery kolejki:
  • artykuły – dyskusje nt. encyklopedyczności lub treści wszystkich zgłoszonych artykułów oprócz biografii,
  • biografie – dyskusje nt. encyklopedyczności lub treści artykułów biograficznych,
  • kwestie techniczne – kategorie, szablony, infoboksy, co do których zasadności istnienia są wątpliwości.
Propozycje tematów Artykuły, których w Wikipedii jeszcze nie ma, a autor zgłoszenia nie może ich sam napisać.


Akcje specjalne Mają charakter wydarzeń („eventów”). Wikiprojekty Koordynują działania zainteresowanych wikipedystów. Tematyczne (nastawione na merytoryczny rozwój artykułów) i specjalne (koordynujące działanie innych wikiprojektów lub zajmujące się metastronami).
  1. Michał Buczyński: Wiki kochają przywódców. Przywódcy kochają wiki. youtube.com, 2011-09-24. [dostęp 2014-12-21].
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Kooperacja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy