Wikipedia:Narzędzia


Skrót: WP:N

Wikipedia:Narzędzia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strona ta ma za zadanie zbierać skrypty, które rozszerzają funkcjonalność serwisu Wikipedii. Poniżej znajdą się linki do instrukcji instalacji oraz obsługi poszczególnych skryptów. Bardziej szczegółowe objaśnienia, dotyczące dostosowywania wyglądu i funkcje Wikipedii, znajdują się na stronie Pomoc:Personalizacja, a w szczególności w sekcji „Parę pytań i odpowiedzi”.

Aby móc zainstalować sobie narzędzia ułatwiające działanie w Wikipedii, trzeba najpierw utworzyć sobie konto.

Spis treści

Dostępne narzędzia

Dostępne jako Gadżety

Gadżety można włączać w preferencjach. Informacje techniczne na temat gadżetów są dostępne na stronie Specjalna:Gadżety.

Pozostałe narzędzia

Niedziałające

Ogólna instrukcja instalacji

Do instalacji większości narzędzi możemy użyć jednej z dwóch metod. Narzędzia mogą zostać włączone na zakładce Gadżety w preferencjach. Jest to metoda nowa i łatwiejsza, jednak nie wszystkie narzędzia możemy zainstalować w ten sposób. Metoda druga, edycja stron zawierających skrypty i style użytkownika, jest starsza i trudniejsza, ale dzięki niej możemy wprowadzić dowolne modyfikacje, wybrać dowolne skrypty i ustawić opcje konfiguracyjne narzędzi. Obie metody można łączyć, część narzędzi włączać poprzez preferencje, część poprzez edycję stron.

Zmiany w pliku JavaScript

W większości przypadków powinny wystarczyć poniższe trzy kroki:

  • KROK 1. Otwórz swoją podstronę o nazwie common.js.
  • KROK 2. Przejdź do jej edycji (klikając na zakładkę "edytuj") i wklej treść skryptu (całą lub podany przez autora fragment).
  • KROK 3. Odśwież pamięć przeglądarki (zobacz jak to zrobić).

Zmiany w CSS

Czasem mogą być konieczne dodatkowe zmiany w swoim arkuszu stylów (CSS). Należy wówczas wykonać kroki podobne do poprzednich:

  • KROK 1. Otwórz swoją podstronę o nazwie common.css.
  • KROK 2. Przejdź do jej edycji (klikając na zakładkę "edytuj") i wklej treść podanego przez autora fragmentu arkusza stylów.
  • KROK 3. Odśwież pamięć przeglądarki (zobacz jak to zrobić).

Dostępne skrypty i narzędzia zewnętrzne

W tej sekcji znajdziesz skrypty i programy zewnętrzne (oraz porady dotyczące korzystania z nich), które mogą pomóc ci w edytowaniu Wikipedii.

Programy i wtyczki do programów

Tworzenie szablonów

Skrypty autorstwa Kpjasa, napisane w Ruby. Uwaga: Generowanie szablonów poniżej roku 50 n.e. jest niezalecane.

Tworzenie grafik

Inne

Przypisy

  1. a b c FF – Mozilla Firefox, IE – Internet Explorer; jeśli nazwa przeglądarki podana jest kursywą, to skrypt nie jest w niej w pełni funkcjonalny (więcej informacji można znaleźć na podstronie skryptu).
  2. a b c Skrypty dostosowane lub testowane na wymienionych.

Zobacz też

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Narzędzia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy