Wikipedia:Narzędzia/wikEd/Pomoc w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Narzędzia | wikEd Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaStrona pomocy dla dodatku wikEd, przeglądarkowego bogatego edytora tekstowego ułatwiającego redagowanie Wikipedii i innych stron obsługiwanych przez MediaWiki.
Spis treści
- 1 Szybki samouczek
- 2 Opis przycisków
- 3 Składniowe wyróżnianie znaków specjalnych
- 4 Rozwiązywania problemów
- 5 Często zadawane pytania (FAQ)
- 6 Miejsce zgłaszania błędów
- 7 Przypisy
Szybki samouczek | edytuj kod
Większość przycisków działa zgodnie z oczekiwaniami i przypomina przyciski rozpowszechnionych programów do przetwarzania tekstu. wikEd jest jednak trochę inny – przede wszystkim dlatego, że korzysta z przeglądarkowej wbudowanej obsługi sformatowanego tekstu (więcej informacji można znaleźć poniżej). wikEd jest uruchamiany natychmiast po kliknięciu przycisku [Edytuj] dowolnej strony danej wikipedii pod warunkiem, że jest poprawnie zainstalowany w tej wikipedii, nie jest on w niej wyłączony, i że używana przeglądarka, która go obsługuje.
Tekst sformatowany | edytuj kod
W przeciwieństwie do standardowego okna edycji, do okna edycji wikEda można wkleić tekst sformatowany: odsyłacze pozostają odsyłaczami, tabele – tabelami, niestandardowe formatowanie tekstu też pozostaje jak jest. Po zleceniu zapisu wszelkie tego typu formatowania zostaną usunięte z redagowanego tekstu i pozostanie tylko czysty kod. Można także pozbyć się formatowania tekstu, naciskając przycisk Konwertuj .
Konwersja do wikikodu | edytuj kod
Dla zachowania określonego formatowania, np. odsyłacza lub tabeli, można przekonwertować sformatowany wklejony tekstu na wikikod naciskając przycisk Wikizacja . Każdy przycisk edycji automatycznie wikizuje tekst, który zostanie zmieniony.
Aktualizacja podświetlania składni | edytuj kod
Z przyczyn technicznych podświetlanie składni nie jest aktualizowane automatycznie. Może się zdarzyć, że dodany tekst będzie wyświetlany w niewłaściwym kolorze lub formatowaniu. Wtedy po prostu należy nacisnąć przycisk Konwertuj lub Konwertuj , aby zaktualizować podświetlanie składni oraz docelowe miejsca odsyłaczy wewnętrznych i zewnętrznych w tekście (ctrl-klik, aby otworzyć je w nowym oknie lub karcie).
Większość przycisków (w tym trzy poprzednie) działają dla całego tekstu, jeśli nie zostanie zaznaczony jakiś jego fragment, albo tylko dla fragmentu zaznaczonego.
Przyciski sterowania | edytuj kod
Pasek po prawej zawiera przyciski sterujące. Za pomocą tych przycisków można przełączać się pomiędzy standardowym oknem edycji i oknem wikEda, wyłączyć podświetlanie składni i standardowy pasek narzędzi lub przełączyć się w tryb pełnoekranowy. Po naciśnięciu dowolnego z tych przycisków, jego ustawienia zostaną zapisane w ciasteczku – będzie to dotyczyło wszystkich nowych stron oraz zostanie zachowane dla przyszłych sesji.
Opis przycisków | edytuj kod
Główny przełącznik wikEda, informacje o wersji i wskaźnik błędu | edytuj kod
Poniższe logo wskaźników stanu wikEda są wyświetlane na górze strony, obok przycisku Wyloguj. Umieszczenie na nim wskaźnika myszy wyświetli dymek z informacją o aktualnej wersji. wikEd co 20 godzin sprawdza dostępność aktualizacji i automatycznie ją wykonuje. Można manualnie sprawdzić, czy jest dostępna nowsza wersja i wykonać aktualizację samodzielnie, naciskając klawisz Shift i klikając przycisk Przeładuj lub wciskając klawisze Shift-Ctrl-R (technicznie aktualizacji to po prostu przeładowanie strony po wyczyszczeniu pamięci podręcznej przeglądarki danej strony).
Zwijane paski przycisków | edytuj kod
Paski przycisków powyżej okna edycji posiadają uchwyt do ich zwijania. Może to być użyteczne dla monitorów z małymi rozmiarami (rozdzielczością) jak np. 600×800 lub 1024×768 piksli
Aby zwinąć pasek, należy kliknąć uchwyt. Umieszczenie wskaźnika myszy na uchwycie tymczasowo rozwinie pasek, a kliknięcie rozwinie go na stałe.
Przyciski formatowania | edytuj kod
Przyciski szukania i zamiany | edytuj kod
Przyciski szukania i zamiany znajdują się z prawej strony paskaprzycisków formatowania, bezpośrednio nad oknem edytowania
Przyciski napraw | edytuj kod
Przyciski napraw znajdują się z prawej strony przycisków Szukaj i Zamień, bezpośrednio nad oknem edycji
Po użyciu tych przycisków zawsze należy sprawdzać zmiany przyciskiem na nieoczekiwane efekty uboczne. Zawsze należy stosować naprawy dla najmniejszego możliwego zaznaczenia. Należy pamiętać, że stosowane zasady napraw są bardzo proste. Tylko naprawy dla znaków Unicode są całkowicie bezpieczne.
Przyciski sterujące wikEda | edytuj kod
Przyciski sterujące znajdują się z prawej strony, bezpośrednio nad oknem edycji
Ustawienia danych przełączanych przycisków są zapisywane w ciasteczkach i mają zastosowanie tylko dla nowo otwieranych stron.
Podgląd i zmiany | edytuj kod
Pole opisu zmian | edytuj kod
Składniowe wyróżnianie znaków specjalnych | edytuj kod
wikEd wyróżnia niektóre znaki specjalne Unikodu. Najechanie na nie kursorem pokazuje ich nazwę.
Rozwiązywania problemów | edytuj kod
wikEd działa wolno | edytuj kod
Niekiedy można mieć do czynienia z opóźnieniami ładowania stron do edycji oraz wolnym działaniem funcji wiEda, zwłaszcza dla długich stron i wolnych komputerów. Najbardziej zasobożerną funkcją jest wyróżnianie składniowe. Można je wyłączyć przyciskiem . Pozostałe zasobożerne funkcje to przyciski edycji całego tekstu oraz szukanie poprzez wyrażenia regularne (przyciski ). Nie należy ich używać w przypadku edycji długich stron.
wikEd nie ładuje się | edytuj kod
Pomimo zastosowania ww. instrukcji instalacyjnych logo wikEda nie pojawia się na górze strony obok przycisku "Wyloguj" i przycisk wikEd nie pojawia się na stronie edycji. Proszę w takim przypadku wypróbować poniższe zalecenia:
- odświeżenie pamięci podręcznej przeglądarki: z wciśniętym klawiszem "Shift" kliknięcie "Reload" (lub jednoczesne naciśnięcie klawiszy Ctrl-Shift-R)
- włączenie obsługi JavaScript w przeglądarce (w Firefoksie 6 Narzędzia → Opcje → Treść → (zaznaczenie pola wyboru) Włącz obsługę języka JavaScript)
- w przypadku używania wikEda w instalacjach innych niż Wikipedia należy sprawdzić, czy $wgAllowUserJs jest ustawiona na "prawda" w skrypcie LocalSettings.php
- (dla użytkowników zaawansowany w technikach internetowych) sprawdzić konsolę błędów JavaScriptu i w razie stwierdzenia komunikatów wywołanych przez wikEda zgłosić je na stronie dyskusji wikEda (ang.)
Przyciski zainstalowane, a wikEd zawiesza się | edytuj kod
Przyciski zostały zainstalowane jakiś czas temu, a teraz wikEd zawiesza się przy ładowaniu stron lub edytowanie jest możliwe po deaktywacji JavaScriptu:
- definicje przycisków zostały zmienione w wersji 0.9.26 (23 lutego 2007), więc należy uaktualnić definicje w swoim skrypcie monobook.js
- jeśli nadal nie można edytować, to należy wyłączyć JavaScript w swojej przeglądarce
Zniknęły wszystkie przyciski wikEda | edytuj kod
Logo wikEda na górzez strony jest wyszarzone i przyciski wikEda nie są widoczne na stronie edycji:
- wikEd został wyłączony kliknięciem logo – należy kliknąć je ponownie, aby uaktywnić wikEda
Zniknęły przyciski formatowania wikEda | edytuj kod
Przyciski sterowania wikEda są wyświetlone na stronie edycji, ale zniknęły wszystkie pozostałe:
- czasowo wikEd został wyłączony przez kliknięcie przycisku sterującego – należy go kliknąć ponownie, aby uaktywnić wikEda (należy pamiętać, że ustawienie generowane danym przyciskiem jest pamiętane dla wszystkich okien i kart przeglądarki)
Błąd (Error: invalid range in character class) | edytuj kod
wikEd został zainstalowany przez wklejenie pełnego kodu do wiki, ale nie ładuje się i konsola błędów przeglądarki pokazuje komunikat: "Error: invalid range in character class", a w nagłówku wkopiowanego kodu w zdaniu: "The code has to be saved as UTF-8 in your editor to preserve Unicode characters like ♥ (heart)" zamiast symbolu "♥" jest "?".
Powodem jest utrata symboli Unikodu podczas przekopiowywania z powodu użycia programu, który nie obsługuje unikodu lub nie został przestawiony w tryb takiej obsługi.
Często zadawane pytania (FAQ) | edytuj kod
Czy można stosować tylko niektóre funkcje wikEda | edytuj kod
Czy można stosować tylko niektóre funkcje wikEda, np. tylko wyróżnianie składniowe, lub bez takiego wyróżniania, tylko wyszukiwanie?
Nie ma prostego sposobu na wybiórcze stosowanie funkcji wikEda, gdyż większość z nich jest mocno współzależnych. Tym niemniej program jest konfigurowalny i można próbować ustalic odpowiednie ustawienia (np. bez wyróżniania) – zobacz w tym celu sekcję o strojeniu (ang.). Doświadczeni programiści mogą zmienić lub usunąć niektóre funkcje z kodu, ale taka nowa wersja nie będzie automatycznie aktualizowana w związku z usuwaniem błędów i dodawaniem nowych funkcji. Zapraszamy do zgłaszania nowych konfiguracji w dyskusji wikEda (ang.) po pewnym czasie korzystania z niego (aby poznać go bliżej ...).Brakujące funkcje i inne niedoskonałości | edytuj kod
Automatyczne wyróżnianie składniowe | edytuj kod
Powszechnym oczekiwaniem jest automatyczne odświeżanie wyróżniania składniowego podczas pisania ("wyróżnianie na żywo").
Funkcjonalność taka nie jest możliwa z powodów technicznych. Każda automatyczna zmiana w ramce edytowania wymazuje lub zaśmieca historię cofania zmian. Aby uzyskać wyróżnianie składniowe na żywo cały system cofania/powtarzania i cała logika przeglądarkowego pośrednictwa tekstu sformatowanego musiałaby być zasymulowana z pamięci podręcznej w JavaScripcie, łącznie z operacjami myszy. Nie wydaje się to możliwe do zrealizowania, gdyż rozdęłoby to program i uczyniłoby bezużytecznym przeglądarkowe menu cofania/powtarzania. Tym niemniej można zapoznać się z raportem o błędzie Firefoksa i zagłosować na niego.WYSIWYG | edytuj kod
Prosimy o uprzednie zapoznanie się z esejem o tej kwestii (w trakcie pisania) (ang.)Powszechnym oczekiwaniem jest dodanie do wikEda pełnego trybu WYSIWYG.
Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka to dobry pomysł, ale obecnie to krok do tyłu. Bardzo łatwo dodać WYSIWIG dla podstawowych formatowań jak wytłuszczenie lub kursywa, ale w przypadku niewiele bardziej zaawansowanych formatowań staje się to znacznie bardziej skomplikowane:- prawdziwy edytor WYSIWIG musi ukrywać wbudowany wikikod podczas edycji
- zatem obrazy, tabele, szablony, wikiodsyłacze, odsyłacze zewnętrzne, a nawet zwykłe znaczniki div z parametrami wymagałyby stosowania dedykowanego wyskoku (wyskakującego okna) dla edycji wbudowanej ukrytej treści
- wklejanie sformatowanego tekstu psuje formatowanie, zwłaszcza kolejność nagłówków
- istniejący nieprawidłowy składniowo tekst na stronie może zniknąć z edycji i w najgorszym przypadku zginąć przy zapisaniu tej strony lub zepsuć istniejący artykuł
- proste (podobne do MS Worda) pośrednictwo użytkownika z zaawansowanymi funkcjami edycyjnymi takimi jak szukanie i zamiana (przydatne też do nauki wikikodu)
- klasyczne strukturalne pole tekstowe zawierające wyróżnienia składniowe i podgląd na stronie
Filozofia projektu wikEda | edytuj kod
wikEd zaprojektowano na podstawie poniższych założeń:
- proste, poręczne i intuicyjne pośrednictwo – bez nawigacji przez złożone struktury menu, bez wyskoków (wyskakujących okien) czy specjalnych przycisków dodawanych jako wtyczki
- skrośna zgodność pomiędzy wszystkimi instalacjami Mediawiki (nie tylko dla Wikipedii)
- wielojęzykowość
- wieloprzeglądarkowe wsparcie poprzez użycie standardowego kodu skrośnie zgodnego
Miejsce zgłaszania błędów | edytuj kod
Błędy należy zgłaszać na stronie dyskusji wikipedianina Leafnode lub na stronie dyskusji wikEda (ang.).
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Zademonstrowanie użycia przycisku Przypis (ref): .
OryginałEdytujHistoria i autorzy
