Wikipedia:Nazwa użytkownika


Skrót: WP:NU

Wikipedia:Nazwa użytkownika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skocz poniżej nawigacji.Nazwa użytkownika pełni funkcję loginu i umożliwia zalogowanie się na Wikipedię. Nazwą tą są podpisywane edycje użytkownika; jest także używana do identyfikacji autora w przypadku publikacji zewnętrznych (np. cytatów). W codziennej komunikacji wikipedyści zwracają się do siebie z użyciem nazw użytkowników.

Wymagania

Nazwa może zawierać spacje i znaki diakrytyczne. Musi ona być rozpoznawalna, więc jej pierwsza litera zawsze będzie duża.

Użytkownicy obcojęzycznych projektów Wikimedia mogą używać nazw użytkowników w alfabetach używanych w tych projektach. Muszą jednakże zamieścić na swojej stronie użytkownika łacińską transkrypcję swojej nazwy. Wszystkie niełacińskie nazwy (wraz z transkrypcjami i linkami udowadniającymi wcześniejszy udział w innym projekcie) powinny być także wpisane na tę stronę. Niedozwolone są nazwy używające kombinacji znaków z różnych alfabetów (nie dotyczy kont utworzonych automatycznie w ramach konta uniwersalnego).

Nazwy niespełniające zasad

Nazwy niespełniające podanych wyżej warunków są blokowane. Użytkownik korzystający z takiej nazwy może utworzyć nowe konto, którego nazwa będzie zgodna z zasadami albo poprosić o zmianę nazwy konta (zobacz sekcja poniżej).

Nazwy użytkownika łamiące zasady należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Zmiana nazwy konta

Możliwość zmiany nazwy użytkownika mają stewardzi i tak zwani global renamers. Zmiana dokonywana jest jedynie na wyraźną prośbę danego użytkownika.

Prośby o zmianę nazwy konta należy składać na tej lub na tej stronie.

Dokonane zmiany nazw użytkowników widoczne są na tej stronie specjalnej. Należy też poinformować społeczność o swojej decyzji na Tablicy ogłoszeń (nie dotyczy nowych użytkowników).

Zobacz też

  • Szablony do umieszczania w dyskusji użytkownika z niedozwoloną nazwą: {{Kom/nick}}, {{Kom/blokada-nick}} (dla administratorów)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Nazwa użytkownika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy