Wikipedia:Nazwa użytkownika


Skrót: WP:NU

Wikipedia:Nazwa użytkownika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skocz poniżej nawigacji.Nazwa użytkownika pełni funkcję loginu i umożliwia zalogowanie się na Wikipedię. Nazwą tą są podpisywane edycje użytkownika; jest także używana do identyfikacji autora w przypadku publikacji zewnętrznych (np. cytatów). W codziennej komunikacji wikipedyści zwracają się do siebie z użyciem nazw użytkowników.

Wymagania

Nazwa może zawierać spacje i znaki diakrytyczne. Musi ona być rozpoznawalna, więc jej pierwsza litera zawsze będzie duża.

Przedstawiciele i współpracownicy podmiotów instytucji GLAM współpracujących z organizacjami wspierającymi projekty Wikimedia (Wikimedia Foundation, Wikimedia Polska), czyli rezydenci GLAM, mogą zakładać w tym celu konta, których częściami nazwy są: część osobista (np. imię, nazwisko, imię i nazwisko, inicjały lub pseudonim) oraz pełna nazwa lub skrót instytucji, np. Jarosław Nowacki Muzeum Narodowe w Warszawie lub Jaron MNW. Na stronie użytkownika takiego konta powinna znaleźć się informacja o tym, z jaką instytucją współpracuje i na jakich zasadach (odpłatnie czy jako wolontariusz).

Użytkownicy obcojęzycznych projektów Wikimedia mogą używać nazw użytkowników w alfabetach używanych w tych projektach. Muszą jednakże zamieścić na swojej stronie użytkownika łacińską transkrypcję swojej nazwy. Wszystkie niełacińskie nazwy (wraz z transkrypcjami i linkami udowadniającymi wcześniejszy udział w innym projekcie) powinny być także wpisane na tę stronę. Niedozwolone są nazwy używające kombinacji znaków z różnych alfabetów (nie dotyczy kont utworzonych automatycznie w ramach konta uniwersalnego).

Nazwy niespełniające zasad

Konta z nazwami niespełniającymi podanych wyżej warunków są blokowane. Użytkownik korzystający z takiej nazwy może utworzyć nowe konto, którego nazwa będzie zgodna z zasadami albo poprosić o zmianę nazwy konta (zobacz sekcja poniżej). Po zakończeniu procesu zmiany nazwy użytkownika, blokadę z konta może zdjąć dowolny administrator bez potrzeby konsultacji z zakładającym blokadę.

Nazwy użytkownika łamiące zasady należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Zmiana nazwy konta

Możliwość zmiany nazwy użytkownika mają stewardzi oraz globalnie zmieniający nazwy. Zmiana dokonywana jest jedynie na wyraźną prośbę danego użytkownika[a].

Prośby o zmianę nazwy konta należy składać na tej lub na tej stronie.

Dokonane zmiany nazw użytkowników widoczne są na tej stronie specjalnej. Należy też poinformować społeczność o swojej decyzji na Tablicy ogłoszeń (nie dotyczy nowych użytkowników).


Zobacz też

Uwagi

  1. w polskojęzycznej społeczności są to Masti, Einsbor, Maire, Nadzik oraz MemicznyJanusz.
  1. szablon do użycia przez administratorów
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Nazwa użytkownika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy