Wikipedia:Oświadczenie nt. Wikipedii na WP/Uwagi edytorów Wikipedii


Wikipedia:Oświadczenie nt. Wikipedii na WP/Uwagi edytorów Wikipedii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Oświadczenie nt. Wikipedii na WP Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwagi o mirorze Wikipedii w Wirtualnej Polsce

Prosimy składać tu podpisane nickiem uwagi dotyczące tego mirrora - co się nam w nim nie podoba - co byśmy chcieli aby administratorzy WP zmienili i jak.

 • Stopka copyrightowa na dole każdego hasła w WP jest myląca - WP nie ma i nigdy nie miała praw autorskich do Wikipedii - powinno tam być jasno napisane, że ów copyright dotyczy ogólnego designu strony WP a nie treści samych haseł.
 • W linkach z innych stron WP pojawia się "Informacje na ten temat w innych serwisach WP... Wikipedia", np: [1] Wikipedia nie jest i nigdy nie była serwisem WP - WP tylko pobiera z Wikipedii treść tworzoną przez innych
 • Strona Główna [2] została przerobiona - ale od strony prawnej to jest dzieło pochodne - przy dziełach pochodnych licencja CC-BY-SA wymaga podania informacji o źródle i autorach źródła - a także o autorach aktualnej wersji - strona główna łamie w obecnej postaci licencję
 • Strony userów, zgodnie z naszą prośbą nie są wyświetlane - ale tekst, który tam obecnie jest [3] - jest trudny do zaakceptowania - nie ma czegoś takiego jak "serwis społeczności twórców wikipedii" - jest Wikipedia (pisana z wielkiej litery, bo to nazwa własna), która jednocześnie jest też serwisem jej społeczności. Problem był zgłaszany i został przez pracowników WP zignorowany.
 • Uwaga ogólna: WP tworzy wrażenie (w komunikatach prasowych i także w takich działaniach jak pisane "serwis społeczności twórców wikipedii", czy "Informacje na ten temat w innych serwisach WP") jakby Wikipedia stała się nagle jej serwisem - a tak nie jest - WP tylko mirroruje Wikipedię - należałoby to uczciwie napisać - inaczej to zawsze będzie wywoływało irytację społeczności Wikipedii.

Polimerek (dyskusja) 01:17, 20 wrz 2009 (CEST)

 • Na stronie głównej mirrora [4] powinno być wyraźnie zaznaczone, że jest to "Kopia polskiej Wikipedii w serwisie WP" wraz z linkiem do polskiej Wikipedii.

Elfhelm (dyskusja) 17:27, 20 wrz 2009 (CEST)

 • Mirror na WP nie wykorzystuje mechanizmu wersji oznaczonych, a zatem istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że czytelnicy WP ujrzą akty wandalizmu (np. wulgarne treści, złośliwy kod CSS lub "szokującą pornografię").
 • Nagłówek na stronie głównej "Witamy w Wikipedii WP- wolnej encyklopedii" jest niechlujnie napisany, zamiast dywizu powinna być półpauza, która z obydwóch stron powinna być oddzielona spacją.

LeinaD dyskusja 17:45, 20 wrz 2009 (CEST)

 • W banerze na samej górze mirrora, nazwa z logiem WP linkuje do strony głównej WP, natomiast nazwa z logiem wikipedii kieruje do SG mirrora, zamiast IMHO do SG Wikipedi.

Karol007dyskusja 23:22, 20 wrz 2009 (CEST)

to teraz ja:
 • To że mirror nie obsługuje wersji oznaczonych odczytuję jako krok w tył. Serwis WP przedstawia ostatnią wersję hasła, bez opisu czy jest to wersja oznaczona czy nie.
 • Być może hasło: "Historia i autorzy" jest czytelne na stronach Wikipedii (wszak jest to tylko hasłowa nazwa zakładki), natomiast na serwisie WP przestaje być to takie oczywiste (zwłaszcza dla ludzi nie znających Wikipedii). Proszę spojrzeć na screen: http://wikipedia.wp.pl/wiki/Nieruchomo%C5%9B%C4%87 link do screenu [dostęp: 2009-09-20]. Link jest mało czytelny (czyja historia ? Pana Pawła Piskorkiego który jest na zdjęciu powyżej ?). I znajduje się pod reklamą serwisu WP. Jeszcze niżej znajduje się opis licencji. Czy to znaczy, że powyższe artykuły w stopce "Zobacz więcej w serwisach WP" również są udostępniane na licencjach CC ? Czy to znaczy że jego autorami są ludzie z "historii i autorzy". Coś tu jest nie tak.
 • Sprawa banera poruszona już przez Karola007. Tak wygląda strona wiadomości: link a tak strona mirroru Wikipedii link. Dla mnie jasno z tego wynika, ze Wikipedia jest częścią Wirtualnej Polski. Nie ma nawet wzmianki, że jest inaczej.

Beax 00:00, 21 wrz 2009 (CEST)

 • Cenzura stron dyskusji artykułów: Czytelnicy nie mają dostępu do dyskusji artykułów w których omawiane są często wątpliwości dotyczące tegoż artykułu, przez to wikipedia prezentowana w tym mirrorze traci na wiarygodności. Wikipedyści nie mają żadnego wpływu na rodzaj i treść filtrowanych przez wp.pl linków znajdujących się na http://pl.wikipedia.org oraz na jakość informacji.

to napisał: anonim spod 83.16.144.67 (podpisała Beax 13:50, 21 wrz 2009 (CEST))

 • wszystkie te uwagi powinny powstać do "wersji beta" projektu (ale o takiej wersji nic mi nie wiadomo), wtedy inne było by nastawienie do tego pomysłu. w tym wypadku jest za późno na znaczące zmiany a pisanie uwag trafia w próżnię i stwarza mylące wrażenie że cokolwiek może zostać zmienione. - John Belushi -- komentarz 08:20, 5 paź 2009 (CEST)
 • Jestem po prostu w szoku, ze Wikipedia poszła na mamonę. Potwierdziło się kolejny raz, ze pieniądze nie śmierdzą. Nie wiem jak inni, ale ja czułem się lepiej wiedząc, że piszę coś dla idei. Teraz pisanie po to żeby napchać kasę WP już mi się tak bardzo nie uśmiecha.

Przemek (dyskusja) 03:23, 21 paź 2009 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Oświadczenie nt. Wikipedii na WP/Uwagi edytorów Wikipedii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy