Wikipedia:Opisy licencji grafiki


Skrót: WP:OLG

Wikipedia:Opisy licencji grafiki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niniejsza strona zawiera listę szablonów, z których co najmniej jeden zawsze musi być obecny na stronie opisu pliku. Szablon najlepiej wpisać w pole „Opis” podczas ładowania pliku lub wybrać z rozwijanej listy dostępnej przy ładowaniu.

Zobacz też: odpowiednik tej strony na CommonsCommons:Oznaczenia licencji

Spis treści

Instrukcja | edytuj kod

Ładując pliki:

  1. pamiętaj, że nie możesz umieszczać materiałów chronionych prawem autorskim bez zgody ich właściciela! Dotyczy to szczególnie znaków towarowych, zrzutów ekranów, okładek książek, płyt, plakatów filmowych itd. jeśli masz pozwolenie na wykorzystanie — przeczytaj co dalej;
  2. zawsze dodawaj co najmniej jeden z poniżej opisanych znaczników opisujących licencję;
  3. jeśli jesteś autorem pliku, to polecane jest licencjonowanie: {{self|cc-by-sa-3.0}} (zalecany) i {{GFDL-self}}. Możesz jednak zamiast tego wybrać inną licencję;
  4. jeśli plik nie jest twój, poczytaj instrukcję z Commons (diagram) i upewnij się, czy można go przesłać (stosuje się też do Wikipedii);
  5. zawsze podawaj źródło pliku. Jeśli to możliwe – bezpośredni adres do opisu pliku (strony, na której się znajduje). Jeśli jesteś jego autorem – napisz to wyraźnie;
  6. jeśli skopiowałeś plik ze strony internetowej, która wyraża na to zgodę, podaj link do tekstu jasno wyrażającego pozwolenie jak i link do strony opisu pliku.
  7. zasada ogólna: dawaj zawsze jak najwięcej informacji o pliku.

Używane szablony opisu licencji plików | edytuj kod

Ponieważ pliki zaleca się przesyłać nie lokalnie, do Wikipedii, a do repozytorium Wikimedia Commons, większy wybór szablonów licencji znajduje się właśnie tam (Commons:Oznaczenia licencji).

Licencje Creative Commons | edytuj kod

Licencje Creative Commons (CC) posiadają kilka wersji związanych z kombinacją warunków. W polskojęzycznej Wikipedii zakazane są warunki NC (noncommercial) i ND (no derivative works).

Licencje GNU | edytuj kod

Pliki w domenie publicznej | edytuj kod

Są to pliki, co do których istnieje pewność, że znajdują się w domenie publicznej, gdyż wygasły do nich prawa autorskie, lub nie są one przedmiotem tego prawa (są spod niego wyłączone) na mocy zapisów ustawowych, lub ich autor oświadczył, że całkowicie rezygnuje ze swoich praw autorskich do nich.

Łączenie licencji | edytuj kod

Plik można udostępniać na kilku różnych licencjach. Często wybieranym wariantem jest nadawanie licencji {{GFDL}} oraz Creative Commons. Można to zrobić włączając do opisu pliku odpowiednie szablony. Dla plików własnego autorstwa można użyć szablonu {{self}}, na przykład: {{self|GFDL|cc-by-sa-3.0}} oznacza udostępnienie utworu na dwóch licencjach do wyboru: GFDL oraz Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, co ułatwia ich dalsze rozpowszechnianie i jest polecane do własnych plików. Zobacz też: inne informacje o Podwójnej licencji CC i GNU FDL (po angielsku).

Inne | edytuj kod

Szablony organizacyjne | edytuj kod

Nieakceptowalne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Opisy licencji grafiki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy