Wikipedia:Poczekalnia


Skrót: WP:SDU, WP:SDU/P, WP:POCZ, WP:DNU

Wikipedia:Poczekalnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na stronie Poczekalni zaleca się zgłaszanie artykułów, szablonów, portali i kategorii, których encyklopedyczność budzi zastrzeżenia lub które w obecnej formie nie spełniają zasad Wikipedii, ale zasługują na ostatnią szansę na poprawę przed usunięciem.

Jeżeli zastanawiasz się nad zgłoszeniem hasła o specjalistycznej tematyce, w której nie jesteś specjalistą (czy nie uważasz się za specjalistę), nie poddawaj hasła pod ogólną dyskusję, ale zostaw wiadomość na ten temat na stronie dyskusji wikiprojektu, który zajmuje się tą dziedziną.

A tu możesz wyszukać dawne zgłoszenia i dyskusje:


Procedura zgłaszania artykułu | edytuj kod

Metoda automatyczna (prostsza) | edytuj kod

Metoda ta może być stosowana przez zarejestrowanych (potocznie nieprecyzyjnie jest to utożsamiane z pojęciem "zalogowanych") użytkowników pod warunkiem uaktywnienia w swoich preferencjach przycisku "Zgłoś do usunięcia", widocznego po takim uaktywnieniu w lewym menu bocznym, jako ostatnia pozycja w sekcji "Narzędzia".

Uaktywnienie wykonuje się w preferencjach konta, w zakładce Gadżety, po zaznaczeniu w sekcji "Inne" pozycji „Przycisk «Zgłoś do usunięcia» na pasku bocznym, wyświetlający formularz, ułatwiający zgłaszanie stron do Poczekalni”.

Gdy dana metoda jest uaktywniona, wówczas zgłoszenie artykułu do Poczekalni polega na wykonaniu poniższych kroków, dla których należy:

 1. przejść na stronę, którą ma być zgłoszona do usunięcia;
 2. w lewym bocznym menu, w sekcji "Narzędzia", kliknąć przycisk „Zgłoś do usunięcia”;
 3. podać uzasadnienie, dlaczego dany artykuł powinien zostać usunięty - podpis do zgłoszenia zostanie dodany automatycznie;
 4. określić typ strony (artykuł, biogram, techniczna);
 5. wybrać wikiprojekt lub wikiprojekty do powiadomienia; można nie wybierać wikiprojektu do powiadomienia, a dla powiadomienia więcej niż jednego należy kliknąć przycisk (+). (Wikiprojekty mogą dodawać lub usuwać z formularza administratorzy interfejsu, edytując stronę MediaWiki:Gadget-AjaxQuickDelete.js)
 6. i na końcu kliknąć przycisk „Poddaj pod dyskusję”.

Użytkownik, który utworzył pierwszą wersję zgłaszanego artykułu zostanie powiadomiony automatycznie. Warto jednak sprawdzić historię edycji hasła, czy nie ma ono głównego autora innego niż twórca pierwszej wersji – w takim przypadku na jego stronę dyskusji należy wstawić szablon:

{{DNUinfo|tytuł hasła|tytuł podstrony zgłoszenia}} ~~~~

Na przykład:

{{DNUinfo|Adam Mickiewicz|Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2020-09-28:Adam Mickiewicz}} ~~~~

Jeżeli chcesz zgłosić artykuł do naprawy, przejdź do warsztatu PopArt.

Powyższa metoda wykorzystuje JavaScript.

Metoda ręczna | edytuj kod

Jeżeli z jakiegoś powodu nie można zastosować metody automatycznej (na przykład jest się niezarejestrowanym użytkownikiem, wystąpił błąd lub przeglądarka nie obsługuje JavaScriptu), można zastosować poniższą metodę:

 1. Przejdź do strony, którą chcesz usunąć.
 2. Kliknij przycisk „Edytuj kod źródłowy”.
 3. Wstaw odpowiedni szablon w zależności od typu strony:
  • {{subst:DNUa}}, jeśli chcesz przedyskutować usunięcie artykułu
  • {{subst:DNUb}}, jeśli chcesz przedyskutować usunięcie biografii
  • {{subst:DNUt}}, jeśli chcesz przedyskutować usunięcie szablonu lub kategorii.
 4. Zapisz stronę.
 5. Wykonaj polecenia wskazane we wstawionym szablonie.

Wszystkie szablony znajdują się na stronie grupującej szablony DNU.

Regulamin Poczekalni | edytuj kod w encyklopedii

Ogólne
 1. Każdy użytkownik Wikipedii może zgłaszać artykuły, szablony i kategorie do Poczekalni.
 2. Każde zgłoszenie musi być opatrzone merytorycznym uzasadnieniem.
 3. Każda zgłoszona strona powinna pozostać w Poczekalni przez minimum 24 godziny (wyjątkiem są strony, których encyklopedyczność lub jej brak nie wzbudza wątpliwości lub których zgłoszenie jest wygłupem).
 4. Zgłaszający artykuł ma obowiązek poinformowania głównego autora albo współautorów (z wyjątkiem dynamicznego IP) o zgłoszeniu strony do Poczekalni – przez wstawienie na stronę dyskusji użytkownika szablonu {{DNUinfo|Tu podaj tytuł strony}} ze stosownym opisem.
 5. Głosy niezawierające argumentów merytorycznych są wykreślane z Poczekalni.
 6. Artykuł pozostawiony w Wikipedii w wyniku dyskusji można ponownie zgłosić po upływie 30 dni od chwili ostatniego zgłoszenia.
Ocena strony
 1. Ostateczną decyzję co do losów strony, wobec których brak jest wyraźnego konsensusu, podejmuje administrator. W pozostałych przypadkach może zrobić to każdy doświadczony wikipedysta.
 2. Decyzja podejmowana jest na podstawie merytorycznych opinii zawartych w dyskusji nad stroną.
 3. Zgłoszenie, które nie doczekało się komentarza, jest przenoszone do załatwionych. Przedmiotowa strona pozostaje wówczas w Wikipedii.
 4. Zgłoszenia, przy których nie osiągnięto konsensusu, mogą być zdjęte z Poczekalni nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni.
 5. Jeżeli nie zostanie osiągnięty konsensus co do dalszego postępowania, strona zostaje opatrzona odpowiednim szablonem {{DNU|brak wyniku}} i pozostaje w Wikipedii. Stronę można zgłosić ponownie po upływie 30 dni.
 6. Każda decyzja dotycząca losu strony musi być uargumentowana.
Szablony Poczekalni

Do przedmiotowej strony administrator powinien dodać odpowiedni szablon informujący o jej statusie (czyli o wyniku dyskusji). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie dokumentacji szablonu oraz na stronie grupującej wszystkie szablony DNU.

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy