Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2011:08:22:Struktury wyznaniowe w powiecie chojnickim


Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2011:08:22:Struktury wyznaniowe w powiecie chojnickim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | artykuły Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Struktury wyznaniowe w powiecie chojnickim | edytuj kod

 Struktury wyznaniowe w powiecie chojnickim (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Hasło napisane jako pretekst do wklejenia kilku opisów o sytuacji Świadków Jehowy przed i krótko po II wojnie. O innych wyznaniach informacje szczątkowe lub żadne. W tej formie do usunięcia. Kriis (dyskusja) 12:42, 22 sie 2011 (CEST)

 • Idealnie pasuje do Wikipedia:Wieszak. Do usunięcia hurtem. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 22:55, 22 sie 2011 (CEST)
 • A kto zabrania opisania sytuacji katolików, prawosławnych, wyznania mojżeszowego w tych powiatach? To że akurat Premia opisała sytuacje swojego wyznania to chwała jej. Problemem są tylko źródła w kilku artykułach, podejrzane opisy (NPA) w innych. Ostrożnie ale jednak za pozostawieniem--Adamt rzeknij słowo 23:46, 22 sie 2011 (CEST)
  • Zgadzam się, że należy docenić wielką pracę i wkład Premii, że mamy na pl.wiki opisy historii świadków Jehowy w danych miejscowościach naszego kraju. Ale czy nie mogłoby to się odbywać według od dawna na wiki powszechnie przyjętych koncepcji? Każde wyznanie ma prawo do tego, aby jego parafie/zbory w danych miejscowościach posiadały na wiki swoje artykuły. I tak mamy artykuły o parafiach katolickich czy zborach ewangelickich w danej miejscowości. Świadkowie nie są tu wyjątkiem, wszak niby dlaczego mieliby takich artykułów nie posiadać? Jednak pytanie jest inne: dlaczego nie stworzą artykułów ich dotyczących (coś w stylu Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy w Chojnicach, czy jaka tam obowiązuje terminologia), tylko jakieś nowe, nieznane dotąd koncepcje tworzenia artykułów o wszystkich religiach według powiatów. Raz, że strasznie trudno takie artykuły będzie znaleźć, bowiem zazwyczaj każdy szuka wspólnot religijnych wg miejscowości, a nie powiatów (choćby odnośniki), a po drugie, katolicy, protestanci i cała reszta zajmują się pisaniem artykułów o swoich wspólnotach według miejscowości i nie sądzę, by znaleźli się chętni do zmiany tej koncepcji na rzecz opisywania wspólnot według powiatów. Mój apel do Premii: czy mógłbyś poprzenosić owoce swej pracy do artykułów wyłącznie o świadkach Jehowy i (o ile to będzie możliwe) według miejscowości? Bowiem szczątkowe i wybrakowane informacje nt. innych wyznań w danym powiecie mogą wprowadzać w błąd. Zrozum także naszą perspektywę, Premio. A ponieważ koncepcja opisywania wspólnot wg miejscowości jest starsza i od wielu lat się sprawdza, wykorzystaj ją także w przypadku świadków Jehowy. Po przeniesieniu uźródłowionych informacji o świadkach Jehowy do odpowiednich artykułów, jestem  Za usunięciem wszystkich haseł. W sytuacji, gdy chcesz opisywać nie poszczególne zbory świadków, lecz większe struktury (odpowiedniki katolickich diecezji, czy protestanckich okręgów), twórz hasła typu: Obwód Świadków Jehowy w X, na podobieństwo artykułów np. Diecezja warszawska. Pamiętaj, że wszystkie tego typu struktury muszą być uźródłowione. Ewentualnie, jeśli na prawdę nie dałoby rady tworzyć artykułów według miejscowości czy okręgów, można byłoby ostatecznie pozostać przy powiatach czy województwach, jeśli dane artykuły dotyczyłyby świadków, np. Świadkowie Jehowy w województwie śląskim. 7puritan (dyskusja) 00:09, 23 sie 2011 (CEST)
 • Ale o czym są te artykuły? W tytule mamy „Struktury wyznaniowe w...”, gdy tymczasem o jakiejkolwiek strukturze wyznaniowej w artykułach mowy nie ma – jaki odsetek jest katolików, jaki protestantów, jaki Świadków Jehowy? Tu mamy spisy parafii katolickich, kościołów protestanckich, zborów Świadków Jehowy, przeważnie nieuźródłowione. Należy najpierw ustalić tytuł artykułu i o czym ma być (jednostkach podziału terytorialnego kościołów czy o konkretnych obiektach-miejscach modlitw), bo teraz to pomieszanie z poplątaniem. W obecnej postaci nie powinno pozostać. Aotearoa dyskusja 18:34, 23 sie 2011 (CEST)
 • Poprawiłem. Wg mnie jest to lista, więc dodałem kryterium. Swoją drogą po uźródłowieniu i dodaniu innych informacji, możemy mieć tu coś, co zapewne byłoby niezłym opracowaniem geograficznym, bo póki co, to jednostki organizacyjne kościołów i wyznań nie pokrywają się z podziałem administracyjnym kraju. Warto zostawić. --Wiklol (dyskusja) 22:22, 23 sie 2011 (CEST)
  • No ale widać wciąż nierównowagę w przedstawieniu reprezentacji (czy występowania) poszczególnych wyznań; przydatniejszy byłby chyba artykuł zbiorczy o położeniu wyznawców i instytucji Świadków Jehowy w poszczególnych powiatach? Picus viridis Odpowiedz zoilowi 22:53, 23 sie 2011 (CEST)
   • Pod warunkiem, że są jakieś dobre=dostępne źródła na ten temat. Z tego, co widzę, to Premia ma tu dużą wiedzę, tylko nie zawsze dobrze (kompletne/o'k technicznie) wpisuje źródła. --Wiklol (dyskusja) 23:12, 23 sie 2011 (CEST)
 • Kolejne hasła są poprawiane (teraz {{Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2011:08:22:Struktury wyznaniowe w powiecie chrzanowskim}} dzięki Wiklolowi) -- Bulwersator (dyskusja) 23:41, 9 wrz 2011 (CEST)
  • Dzięki, ale to Premia wprowadza treść. Ja tylko sprawdzam i, co mogę, poprawiam. --Wiklol (dyskusja) 00:32, 10 wrz 2011 (CEST)

To idealnie pasuje do Wikipedia:Wieszak. Najpierw tralala, a potem opisujemy jak to nasi... Zob. [1] Picus viridis Odpowiedz zoilowi 00:58, 11 wrz 2011 (CEST)

 • Usunąłem nadmiar szczegółów. Jest lepiej? --Wiklol (dyskusja) 23:30, 11 wrz 2011 (CEST)
 • Wikipedia nie jest od opisywania wszystkiego. Zgadzam się w pełni z Picusem. Większość haseł nie na temat. W niektórych znajdujemy "kwiatki" w stylu 'W 2008 roku otoczenie Sali Królestwa w Krzeszowicach było prezentowane w miesięczniku Twój Ogrodnik jako przykład zadbanego ogrodu'... Wikipedia nie jest od uprawiania polityki religijnej. Elfhelm (dyskusja) 20:24, 12 wrz 2011 (CEST)
  • Hasła nie są nie na temat, tylko odnoszę wrażenie, że Premia wpisuje do nich wszystkie informacje z danego terenu. Jedne ściśle związane z tematem, inne - najwyraźniej nadmiarowe ciekawostki. Sam mogłeś usunąć ten ozdobnik i byłoby po sprawie. Cały czas obowiązuje zasada Śmiało edytuj. --Wiklol (dyskusja) 21:39, 12 wrz 2011 (CEST)
   • Pisanie wieszaków jest tworzeniem haseł nie na temat. Naprawdę Wikipedia nie jest do opisywania tego, czy 10 członków takiej czy innej organizacji spotyka się w klubie sportowym czy w sali gimnastycznej. Elfhelm (dyskusja) 22:56, 15 wrz 2011 (CEST)
    • To zależy. - Od tego, czy to jest informacja na temat, czy też nieistotna w tym temacie. Jeżeli masz zdroworozsądkowe podejście, co jest istotne, a co nie, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, byś trochę poedytował. (Ja już się trochę napracowałem przy tych artykułach.) Na razie to chyba ty piszesz nie na temat. (W którym artykule jest napisane, że '10 członków takiej czy innej organizacji spotyka się w klubie sportowym albo w sali gimnastycznej?) --Wiklol (dyskusja) 23:37, 15 wrz 2011 (CEST)
 • Poprawiono, można zostawić -- Bulwersator (dyskusja) 10:50, 16 wrz 2011 (CEST)

Zostawiono. -- Bulwersator (dyskusja) 21:24, 16 wrz 2011 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2011:08:22:Struktury wyznaniowe w powiecie chojnickim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy