Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2014:04:07:Wał brzegowy


Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2014:04:07:Wał brzegowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | artykuły Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wał brzegowy | edytuj kod

 Wał brzegowy (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Całkowity brak źródeł, brak interwiki. Ostatnio zgłoszono do poczekalnia/naprawa w lutym 2014 gdzie nie nastąpiło dodanie źródeł. Wikipedia:Poczekalnia/naprawa/2014:02:11:Wał brzegowy Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:16, 7 kwi 2014 (CEST)

Co do braku interwiki to jakiś słownik w internecie podaje, że wał brzegowy to po angielsku berm, jednak berm na en.wiki czy de.wiki odnosi się raczej do tarasów ("półek na wale") niż samego wału. Zresztą mamy już na pl.wiki Berm, który podobno jest synonimem wału plażowego i raczej niekoniecznie opisuje to samo co w tamte bermy. Także ciężko stwierdzić które terminy są tożsame z którymi. Co do źródeł to mamy, z poważnych, tylko takie w necie: "Niskie obwałowanie biegnące wzdłuż koryta cieku, utworzone poprzez akumulację osadów niesionych przez wody wezbraniowe" za Międzynarodowym Słownikiem Hydrologicznym PWN. Co ciekawe PWN podaje że to po ang. "natural leeve". Na en.wiki jest Leeve mający też rozdział poświęcony "natural leeve", ale art. linkuje do polskiego grobla. Nie da się chyba przez wikidata linkować do rozdziałów i przekierowań, więc o interwiki można chyba zapomnieć :P Carabus (dyskusja) 15:05, 7 kwi 2014 (CEST)
  • Rodzai wałów jest wiele w słownikach geologicznych wyróżniono ok 9. Angielski jest tak prymitywny że tam należy się nieco napocić by rozróżnić który jest który. Wał brzegowy to co innego niz wał burzowy, kemowy, pływowy, przykorytowy, solny, meandrowy, morenowy czy niwalny. Dodałem źródła słownikowe. --Adamt rzeknij słowo 09:14, 8 kwi 2014 (CEST)
  • Skoro znalazły się źródła i termin istnieje – artykuł do zachowania. Kenraiz (dyskusja) 01:05, 9 kwi 2014 (CEST)

Hasło poprawione. Zostawiono. Teukros (dyskusja) 10:23, 9 kwi 2014 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2014:04:07:Wał brzegowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy