Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:12:30:Kościół Chrześcijański „Nowe Pokolenie” w Katowicach


Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:12:30:Kościół Chrześcijański „Nowe Pokolenie” w Katowicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | artykuły Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościół Chrześcijański „Nowe Pokolenie” w Katowicach | edytuj kod

 Kościół Chrześcijański „Nowe Pokolenie” w Katowicach (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Lokalna wspólnota istniejąca od kilku lat. Mam wątpliwości czy temat ten jest encyklopedyczny. Podane nawet jako misja kościoła w Będzinie, a ten został w DNU usunięty. ~ ~CybularnyNapisz coś ✉ 10:11, 30 gru 2016 (CET)

 • Mam wątpliwości, czy tego typu lokalne wspólnoty wyznaniowe, formalnie chyba nawet niezarejestrowane, są ency. Cała otoczka (nazwa i wkład autora) i forma (dokładny adres kościoła z godzinami nabożeństw w nagłówku) wskazują na promocyjny charakter wpisu. Sekcja historia pisana w czasie teraźniejszym. Hoa binh (dyskusja) 10:15, 30 gru 2016 (CET)
 • Moim zdaniem potrzebne są dane o liczebności lub głośności. Przypuszczam, że liczebność jest na poziomie kilkudziesięciu osób organizujących od czasu do czasu imprezy wielkości parafialnego festynu. W takim razie nie są encyklopedyczni. Grupa kilku tysięcy osób to co innego. Ciacho5 (dyskusja) 16:21, 30 gru 2016 (CET)
 • Witam serdecznie, polska Wikipedia zawiera dziesiątki mniej dokładnych artykułów informujących o istnieniu różnego rodzaju Kościołów ( chociażby cztery wspomniane w artykule ( Kościół Baptystyczny "Opoka", Kościół Metodystyczny, Kościół Chrystusowy, Kościół Wolnych Chrześcijan). Czy zamierzają panowie wszystkie tego typu wpisy usuwać, czy rozwijać?
 • Kościół w Będzinie był moją pierwszą próbą dodania artykułu. Nie udało mi się, jednak postanowiłem się nie zniechęcać i powrócić do idei rozwoju tej gałęzi Wikipedii. W tamtym czasie jak i z resztą teraz byłem początkującym Wikipedystą, jednak natrafiłem na kogoś kto nie potrafił mi pomóc dostosować artykułu do odpowiednich standardów i po prostu go usunął. Liczę, że tym razem będzie inaczej i uzyskam pomoc. Zresztą, od tamtego czasu minęło kilka lat, a liderzy Kościoła założyli tylko na Śląsku 5 niezależnie działających i zarejestrowanych wspólnot i uczestniczyli przy rozwijaniu pracy w całej Polsce.
 • Odnoszę wrażenie, że panowie nie do końca mają kompetencje do wypowiadania się w tematyce zborów ( wspólnot, parafii, Kościołów) protestanckich. Gdybyśmy mieli na przykład przyjąć tezę pana Ciacho5 charakteryzującą encyklopedyczność liczebnością to bylibyśmy zmuszeni usunąć całą część polskiej Wikipedii traktującą o kościołach protestanckich. ( w chwili obecnej największa wspólnota gromadzi ok 800 członków). Z drugiej strony Zdarzały się imprezy gromadzące kilku do kilkudziesięciu tysięcy ludzi ( Chodzi o festiwal Życia - jeśli uda mi się odszukać reportaż w zasobach katowickich mediów to dodam taką informację oraz linki)
 • Gromadzi - ponieważ w przeciwieństwie do KRK gdzie za członka traktuje się każdego kto został poddany w dzieciństwie sakramentowi chrztu, tutaj członkostwo w znacznej mierze jest kwestią obecności na spotkaniach i uczestnictwie w życiu wspólnoty.
 • Ponieważ rejestracja i legalizacja działalności wspólnoty trwa (wpisanie do ewidencji, uzyskanie NIP, REGON, otwarcie konta), Kościół rozpoczął swoją działalność jako misja. Oznacza to tyle, że korzystał z uprzejmości wspólnoty w Będzinie i za jej pomocą rozliczał swoją działalność do czasu uzyskania niezbędnych dokumentów.
 • Myślę, że nick, pod którym występuję nie powinien mieć tutaj znaczenia.
 • Podczas tworzenia artykułu inspirowałem się innymi, podobnymi, większość zawiera takie informacje jak godziny i miejsce spotkań.

Nowepokolenie (dyskusja) 19:49, 30 gru 2016 (CET)

 • Czyli uczysz się na najgorszych dostępnych artykułach. Gratulacje. A masz kompetencje, aby dyskutować w Wikipedii? Zapoznałeś się z zasadą encyklopedyczności? Możesz wysunąć jakieś argumenty na poparcie encyklopedyczności tego ciała, oprócz (błędnego) bo inne są? Ciacho5 (dyskusja) 19:59, 30 gru 2016 (CET)
 • 1) Weryfikowalność tematu wspólnota wymieniona jest na stronie Kościoła Bożego, Poza tym jeśli ma być coś zupełnie nie związane to udało mi się znaleźć informacje o cyklu ewangelizacji przeprowadzonych przez 10 dni na centrum miasta www.katowice.uw.gov.pl/download/28869.doc - notatka Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Działalność wspólnoty reprezentowana przez pastora poruszana jest w mediach. Zatem istnieją źródła niezależne pozwalające na napisanie artykułu.

2) Temat nie tymczasowy Opisywana jest wspólnota - grupa ludzi, która działa i wywiera stały wpływ na mieszkańców miasta. Od kilku lat aktywnie działa nie tylko na "własnym podwórku, ale również stara się pomagać innym zborom protestanckim w poszerzaniu ich strefy wpływów na lokalne społeczności.

3) Szerzej zdefiniowany Uważam, że temat ma jeszcze spore możliwości ;), ale zdecydowanie wykracza poza zdefiniowanie znaczenia językowego.

4) Użyteczność jako informacja encyklopedyczna Temat opisuje wspólnotę, która wywiera znaczący wpływ na duchową kulturę miasta. Jest zaangażowana we współpracę z większą częścią lokalnych wspólnot i aktywnie działa angażując się w tworzenie kultury w regionie.

Nowepokolenie (dyskusja) 02:12, 31 gru 2016 (CET)

 • Autopromocja napisana w formie ulotki (zdania w pierwszej osobie liczby mnogiej!!!), po raz kolejny nie bardzo rozumiem sensu dyskusji nad taką wersją hasła. Andrzej19 (dyskusja) 09:45, 31 gru 2016 (CET)


 • Uważam, że skoro kilka zdań wymaga przeredagowania, to należy je przeredagować a nie usuwać wszystko. Nowepokolenie (dyskusja) 10:51, 31 gru 2016 (CET)
  • To nie działa w ten sposób, jeżeli nowo utworzone hasło posiada nieakceptowalną formę to jest ono usuwane/przesuwane do brudnopisu, tutaj dochodzi jeszcze problem braku wykazania encyklopedyczności. Andrzej19 (dyskusja) 17:11, 1 sty 2017 (CET)

Chciałbym się powołać na opinie pana Adamt , administratora oraz członka komitetu arbitrażowego, który w dyskusji do podobnego tematu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:06:10:Kościół_Chrześcijański_"Nowe_Pokolenie"_w_Tarnowskich_Górach ) stwierdził, że "przyjęło się, że zbory są ency" Nowepokolenie (dyskusja) 17:57, 1 sty 2017 (CET)

  • Ale niezależnie od tego hasło napisane w formie autopromocyjnej, w dużej mierze w pierwszej osobie liczby mnogiej, z historią napisaną w czasie teraźniejszym nie nadaje się do zachowania. Zgodnie z zasadami takie hasło mogło zostać nawet skasowane od razu (WP:EK → treści reklamowe). Andrzej19 (dyskusja) 09:23, 2 sty 2017 (CET)

Zostawiono. Artykuł przeredagowałem. Faktycznie dotychczas był taki usus że zbory podobnie jak parafie katolickie są encyklopedyczne. Mamy zresztą opisanych już kilkanaście zborów i trudno by usuwać akurat jeden z nich. Oczywiście artykuł musi spełniać kryteria Wikipedii - NPOV, brak reklamy, styl, forma - i pod tym wzgledem zgłoszenie było jak najbardziej słuszne. To wszystko zostało już poprawione. Adamt rzeknij słowo 09:50, 2 sty 2017 (CET)

Informację wpisuję w celu przypomnienia, że nie ma ani formalnego ustalenia ani konsensusu co do automatycznej encyklopedyczności parafii lub zborów. Wręcz przeciwnie: dziesiątki tego typu artykułów niespełniających ogólnych zaleceń, a będących głównie wpisami katalogowymi, usunięto. --Wiklol (Re:) 13:36, 2 sty 2017 (CET)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:12:30:Kościół Chrześcijański „Nowe Pokolenie” w Katowicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy