Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2017:11:02:Tau’ri


Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2017:11:02:Tau’ri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | artykuły Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tau’ri | edytuj kod

 Tau’ri (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)  Jaffa (Gwiezdne wrota) (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)  Unasi (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)  Tok’ra (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)  Pradawni (Gwiezdne wrota) (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)  Widma (Gwiezdne wrota) (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)  Goa’uld (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Artykuł z serii o serialu Gwiezdne wrota, który opisuje... ludzi. W serialu "Tau'ri" to określenie wobec ludzi i Ziemi stosowane przez nie-ludzi. Jak dla mnie materiał najwyżej na fanowską wiki, ponadto brak źródeł ani żadnego wpływu na rzeczywistość. Nawet nie warto dawać tego jako przekierowania, bo i do czego? Alvea (dyskusja) 14:20, 2 lis 2017 (CET)

  • Pozwolę sobie podpiąć tu jeszcze sześć innych artykułów, w których krzty encyklopedyczności nie widać. Nawet jeśli są ency, to powinny wyglądać zdecydowanie inaczej (źródła, wpływ na rzeczywistość, wyróżnienia, itp.). ptjackyll (zostaw wiadomość) 14:42, 2 lis 2017 (CET)
Powiem tak - od jakiegoś czasu staram się zrobić porządek z artykułami powiązanymi z gwiezdnymi wrotami, powoli (bo czas mam ograniczony i niekoniecznie zawsze ochotę na robienie akurat tego) poprawiam jakość tych artykułów i je porządkuje. Zgłosiłam już tu ich część (choć robiłam to do tej pory po kolei, nie "na hurra"), część scaliłam, część poszerzyłam, ustalając sobie chronologię ich ważności i zasadności ich istnienia w wiki. W tej chwili to zgłoszenie wygląda dla mnie jak wylewanie dziecka z kąpielą. Piszę tę wiadomość także dlatego, ponieważ po pierwsze nie uważam, że wszystkie te artykuły zawierają nieencyklopedyczne treści (choć tak wiem przypisów brak), a po drugie wiem, że w ciągu tego tygodnia nie jestem wstanie tych artykułów wystarczająco poprawić, tak jak planowałam, by spełniały wszystkie warunki. Ostatecznie moim planem było pozostawienie i rozwinięcie artykułów Goa’uld, Widma (Gwiezdne wrota), Pradawni (Gwiezdne wrota) ze względu na rolę odegraną w serialach i filmach uniwersum. Nadal zastanawiałam się jak rozwiązać sprawę z atykułami Tok’ra i Jaffa (Gwiezdne wrota) (a także Asgardzi (Gwiezdne wrota) i Ori (Gwiezdne wrota) których tu nie zgłoszono). (Choć jeśli już miałabym decydować, to artykuły Tok’ra i Ori (Gwiezdne wrota) pewnie bym scaliła z główną Listą postaci lub kolejno z Goa’uld i Pradawni (Gwiezdne wrota)) Co do artykułu Unasi, także planowałam zgłosić do usunięcia, ale jak widać zrobiono to za mnie. Alvea (dyskusja) 16:03, 2 lis 2017 (CET) Jako fan gatunku dorzucę swoje trzy grosze. Goa’uld, Widma (Gwiezdne wrota), Pradawni (Gwiezdne wrota) i Jaffa (Gwiezdne wrota) to rasy kluczowe dla fabuły seriali, dobrze byłoby je (po poprawkach) zostawić, można też próbować zintegrować ale wtedy powstanie objętościowa kobyłka. Tok’ra podpiął bym pod Goa’uld-ów, na temat Ori jest wystarczająca wzmianka w Gwiezdne wrota (serial telewizyjny) więc do usunięcia, podobnie jak Unasi o znaczeniu marginalnym. Jacek rybak (dyskusja) 17:22, 2 lis 2017 (CET) Popieram przedpiścę, nie wylewajmy wszystkich kosmitów z jedną kąpielą. Wywalmy Tau'ri i Unasi, a resztę, skoro Alvea się nimi opiekuje, to może zostawmy w fachowych rękach. Yashaa (dyskusja) 10:03, 3 lis 2017 (CET) Pozwoliłam sobie zcalić artykuły Tok’ra i Goa’uld wrzucając po wstępnym przeredagowaniu treść tego pierwszego do tego drugiego. Alvea (dyskusja) 01:18, 5 lis 2017 (CET)
  • Tau'ri to słowo o niewątpliwie bardziej ponadlokalnym znaczeniu, niż jakaś Kozia Wólka w Niewiadomojakiem. Artykuł powinien być disambigiem prowadzącym do: 1) Tau'ri - nazwa ludu sarmackiego w języku (staro?)angielskim (żródło), angielski zapis łacińskiej nazwy Tauri i link do artykułu Taurowie i 2) właśnie znaczenia z Gwiezdnych Wrót - przy czym nie muszą mieć dla tego znaczenia osobnego artykułu, wystarczy sekcja w którymś ze zbiorczych artykułów dotyczącej terminologii/mitologii SG, tam powinien być ten termin oraz jego pochodzenie (w jęz. Goa'uld "Pierwsi" jeśli w odniesieniu do ziemian lub "Pierwszy Świat", jeśli do Ziemi) wyjaśniony. Taki disambig będzie podpowiadał czytelnikowi możliwy źródłosłów słowa Tau'ri w fikcyjnym języku Goa'uld, ale nie będzie go narzucał (niestety źródła na temat tej zbieżności nazw nie są zbyt mocne). KamilK7 13:47, 6 lis 2017 (CET)

Usunięto. Brak poprawy, brak źródeł. Dwa hasła zbiorcze pozostawiam, wiele inertwiki i potencjalne ency. Pablo000 (dyskusja) 20:07, 9 lis 2017 (CET)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2017:11:02:Tau’ri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy