Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2018:12:23:Hutt River


Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2018:12:23:Hutt River w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | artykuły Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hutt River | edytuj kod

 Hutt River (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Kolejne hasło o tzw. "mikronacji", urągające wszelkim standardom. Wedle odpowiednika na en wiki, jakiś facet nie chciał płacić podatków, w związku z czym zaczął się wygłupiać z proklamowaniem własnego państwa. Tutaj ani słowa o tym, natomiast jak zwykle są jakieś wyssane z palca bzdury. Na przykład takie, że wjeżdżając na teren tego "państwa" dostaniemy wizę i pieczątkę. Chyba na czole tę pieczątkę, bo przecież nie ma toto żadnych uprawnień do wbijania czegokolwiek w paszporty. ~ Hoa binh (dyskusja) 20:39, 23 gru 2018 (CET)


Akurat ta mikronacja nie jest taką bzdurą, ponieważ posiada w praktyce realną autonomię, a tekst został przeze mnie wzbogacony o historię mikronacji i o temat uznania jej na arenie międzynarodowej (wersja ta nie została jeszcze przejrzana). Dlatego uważam, że artykuł powinien zostać na Wikipedii, z powodu realnej autonomii.
-- PanRedaktor (dyskusja) 21:47, 23 gru 2018 (CET)

  • Twoja edycja została wycofana, i słusznie. Zamieściłeś bowiem nieuźródłowione kłamstwa. Jakieś poważne źródło na to, że Wybrzeże Kości Słoniowej uznało niepodległość tego czegoś? Wolne żarty. I co ma na celu podkreślanie co drugie zdanie, że Tym sposobem Hutt River potwierdziło swoją suwerenność i podobnych? Sprawienie, że kłamstwo powtórzone milion razy stanie się prawdą? To tylko kolejny dowód na to, że hasła o tzw. mikronacjach nie powinny istnieć, bo jest to miejsce do wpisywania miliona zmyślonych rzeczy przez osoby żyjące w alternatywnej rzeczywistości. Hoa binh (dyskusja) 10:29, 24 gru 2018 (CET)
  • Jedna z wielu mikronacji, tylko w tej ojciec przekazał władzę synowi (czyli przetrwa śmierć jej twórcy). W zasadzie niczym się nie wyróżnia od innych tego typu miejsc – ktoś wpadł na pomysł, by stworzyć swoje państwo i zaczął je tworzyć. To, że nikt nie uznaje jej na świecie to inna sprawa. Hutt River pojawiło się w kilku artykułach naukowych (1, 2, 3). W artykułach o mikronacjach (np. z czerwcowego numeru czasopisma popularno-historycznego Świat wiedzy Historia) Hutt River występuje obok Sealandii czy Republiki Saugais). W jakimś tam stopniu Hutt River jest znane. --Runab (dyskusja) 23:35, 24 gru 2018 (CET)
  • Artykuł właściwie przepisał od zera. Historia była taka, że najpierw był spór o dostawy pszenicy, zaś później (po ogłoszeniu suwerenności) książę przestał płacić podatki. Nie mam zielonego pojęcia, skąd wzięło się Wybrzeże Kości Słoniowej czy też uznanie Fortu za raj podatkowy. W znalezionych przeze mnie źródłach padają raptem takie podstawowe informacje jak spór o podatki (przegrany proces w 2017), zmiana władzy (także 2017) oraz przyczynę powstania „kraju”. Jeśli gdzieś popełniłem błąd merytoryczny lub inny przy poprawie tekstu to z góry przepraszam i proszę o poprawienie i zwrócenie uwagi. Przy okazji – czy naprawdę potrzebny jest ten infobox państwo do mikronacji? Szablon ten pasuje do artykułu jak pięść do nosa. Runab (dyskusja) 00:24, 25 gru 2018 (CET)

Zostawiono. Przeredagowane, uźródłowione. Pablo000 (dyskusja) 12:23, 30 gru 2018 (CET)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2018:12:23:Hutt River" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy