Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2019:07:23:Komitet Kultury Niezależnej


Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2019:07:23:Komitet Kultury Niezależnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | artykuły Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitet Kultury Niezależnej | edytuj kod

 Komitet Kultury Niezależnej (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Artykuł napisany niezgodnie z WP:WER. Napisany u nas w 2007 roku, potem w oparciu o nasz artykuł powstał art w Encyklopedii Solidarności (wówczas pod innym adresem). Następnie w 2009 roku art z Encyklopedii Solidarności został u nast dodany jako LZ, by w kolejnej edycji w cudowny sposób stać się u nas źródłem zewnętrznym. Zakres lat działalności nie zgadza się z danymi podanymi w Encyklopedii PWN. ~ KamilK7 10:04, 23 lip 2019 (CEST)

  • Brak jakichkolwiek sensownych przypisów. Wg mnie usunięcie / brudnopis, ale pod warunkiem że autor wykaże chęć do pracy nad artykułem. Luki4812 (dyskusja) 15:21, 29 lip 2019 (CEST)
  • @KamilK7, skąd wiadomo, że powstał w oparciu o nasz artykuł? Nie neguję, ale po prostu pytam. Teraz to strach Encyklopedię Solidarności podawać jako źródło. RoodyAlien (dyskusja) 19:32, 30 lip 2019 (CEST)
    • @RoodyAlien całkiem prawdopodobne, że nie strach. Bardzo możliwe, że się pomyliłem. Mój tok rozumowania: I tom wydany w 2010, wcześniej działalność społeczności, ale nie udało mi się trafić na odwołania do adresu sprzed 2009 roku, a nasz artykuł powstał w 2007, projektem IPN stało się to później, wiki w adresie, dane dot. zakresu dat działalności zarówno u nas, jak i u nich, niezgodne z tym, co jest w Encyklopedii PWN, u nas źródło dodane dopiero w 2009. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że pierwszą wersję tam stworzyła jeszcze społeczność na podstawie naszego artykułu. Ale teraz poszperałem trochę i czuję, że mogłem się pomylić. Znalazłem informację, z której wynika, że strona ta istniała, pod innym adresem (www.encyklopedia-solidarności.pl) już w 2007 roku. Czyli tym samym roku, w którym powstał nasz artykuł. Jest więc możliwe, że stworzony przez społeczność www.encyklopedia-solidarności.pl artykuł istniał wcześniej niż nasz. Nie zdołam tego dzisiaj sprawdzić (i nie wiem, czy zdołam w ogóle to zrobić, dzisiaj trochę próbowałem, przypuszczalnie nie dojdę też, czy był ze źródłami. Kwestii rozbieżności dat działalności pomiędzy Encyklopedią PWN, a artykułem na Wikipedii oraz w Encyklopedii Solidarności rónież nie potrafię wyjaśnić. KamilK7 20:49, 30 lip 2019 (CEST)

O szczegółach nic nie wiem, ale jeśli nasz artykuł A staje się dla kogoś podstawą merytoryczną do napisania swojego artykułu B, podpisania go swoim nazwiskiem i przejścia procesu recenzyjnego właściwego dla miejsca gdzie się ukazuje, to B jest dla nas po publikacji równie dobrym źródłem jak każde inne. Nawet gdyby nasz artykuł A został wprost opublikowany wtórnie po przejściu procesu recenzyjnego (to zgodne z licencją CC), to staje się dla nas dobrym źródłem. Bo jakość źródła bierze się z autorytetu miejsca publikacji i tamtejszych standardów, a nie pochodzenia tekstu. Gżdacz (dyskusja) 13:48, 7 sie 2019 (CEST)

  • @Gżdacz gdyby było tak, jak piszesz, to byłoby złamanie licencji (nie podaliby info o Wiki). Na szczęście chyba tak nie było. Nie wiem natomiast, na ile artykuły w Encyklopedii AWS przechodzą coś w rodzaju procesu recenzji. KamilK7 22:27, 7 sie 2019 (CEST)
    • W pierwszym wariancie myślałem o wzięciu informacji i opisaniu własnymi słowami (nie trzeba podać Wiki), w drugim o publikacji ze wskazaniem autorów (warunki CC spełnione). Proces recenzji: są podane zespoły redaktorskie tomów składające się z ludzi ze stopniami naukowymi, zapewne one czytają i oceniają poszczególne hasła. Większość encyklopedii chyba tak to właśnie rozwiązuje. Gżdacz (dyskusja) 23:49, 7 sie 2019 (CEST)

Zostawiono. Dyskusja zamarła już miesiąc temu. @Gżdacz Twoja opinia przeważa. Pablo000 (dyskusja) 22:42, 10 wrz 2019 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2019:07:23:Komitet Kultury Niezależnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy