Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2013:10:11:Alojzy Adamczyk


Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2013:10:11:Alojzy Adamczyk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | biografie Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alojzy Adamczyk | edytuj kod

 Alojzy Adamczyk (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Wydaje sie podpadac pod "biogram osób o przeciętnych dokonaniach." Sa trzy ordery, w tym Kawalerski Odrodzenia Polski, ale 1) czy to wystaczy i 2) ordery nie maja zrodel, wiec jest problem z weryfikowalnoscia. Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 08:48, 11 paź 2013 (CEST)

 • Zgłoszenie bezsensowne. Powstaniec śląski, działacz polonijny na Śląsku, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski co według zaleceń daje ency., a do czego jest źródło podane w haśle bo jak wskazuje historia hasła jest nim wpisana w bibliografii książka Jerzego Klistała, Martyrologium mieszkańców Ziemi Rybnickiej, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Raciborza w latach 1939–1945. Słownik biograficzny, (Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem 2006, ​ISBN 83-916718-2-8​) Z uszanowaniem Mateusz Opasiński (dyskusja) 09:50, 11 paź 2013 (CEST)
  • Prosze, podaj gdzie jest to zalecenie, ktore dowodzi ency - gdzie jest jasno napisane, ze kazdy "powstaniec śląski, działacz polonijny na Śląsku, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" (których, na marginesie, przyznano z poł miliona) jest ency. Chetnie wycofam to zgloszenie, jesli podasz mi linka do takiego zalecenia. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 10:52, 11 paź 2013 (CEST)
 • Dziwne to zgłoszenie. Biogram wyraźnie do pozostawienia. Ggolob (dyskusja) 14:32, 11 paź 2013 (CEST)
  • Wyraźnie. Super. Podaj, proszę, zasadę, że takie uwarunkwanie jest wystarczające i nie wymaga żadnej głębeszej argumentacji, ani odwołania do zasady projektu. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 06:00, 12 paź 2013 (CEST)
 • Mam podobne zdanie, jak Mateusz. Odznaczanie plus działalność w zupełności wystarczają do encyklopedyczności. Boston9 (dyskusja) 14:35, 11 paź 2013 (CEST)
  • A ja tylko prosze - gdzie jest to napisane w zasadach? Jakie odznaczenia, w jakiej kombinacji, daja encyklopedycznosc? Pytam sie o to tez tutaj. Czy kazdy z ok. 12k odznaczonych Śląskim Krzyżem Powstańczym, ~700k z Orderem Odrodzenia, i ~4 milionów odznaczonych Krzyżem Zasługi jest ency? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 05:53, 12 paź 2013 (CEST)
   • Piotrze, dopóki nie powstaną takie zasady, i nie zostaną one przez Społeczność przegłosowane, musimy się kierować własną oceną w oparciu o zasady ogólne. Dla mnie powstaniec śląski z taką biografią i z tymi odznaczeniami jest ency. Ucieszyłbym się, gdyby każdy z 12k oznaczonych ŚKP z solidnym biogramem znalazł się na Wikipedii. Boston9 (dyskusja) 22:15, 12 paź 2013 (CEST)
 • Poniekąd zgadzam się ze zgłaszający, są trzy ważne ordery - ale brakuje np. nagrody Nobla... Także na pewno warto było zgłosić i przedyskutować. Andrzej19@. 11:32, 12 paź 2013 (CEST)
  • Sakrazm jest, a argumentów merytorycznych dalej nie widzę. Kolega Andrzej, jak widzę, nie uznał za stosowne odnieść się do jakichkolwiek punktów, np. takich, że te "ważne ordery" ma koło pięciu milionów Polaków... tak z 1/8 narodu naszego jest ency? Ho ho, ile roboty nam zostało... --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 11:39, 12 paź 2013 (CEST)
   • Nie lubię bardzo dzikiego parcia na usunięcie - tym bardziej parcia na zasadzie: "pokaż mi zasadę" - oczywistym jest, że nie ma zasad dla każdej profesji a są też biogramy, których zasadami nie da się sklasyfikować. Ja tutaj widzę biogram osoby, która brała udział w 3 powstaniach, a następnie w młodym wieku - 45 lat zginęła w obozie koncentracyjnym. Osoba ta ma 3 ordery, jest wspomniana w różnych materiałach historycznych + a autor haseł (jak rozumiem ktoś z rodziny) wgrał ważne dokumenty oraz zdjęcia. Bardzo nie podoba mi się, że pomimo sprzeciwu kilku osób powyżej - dalej "na dziko" ciśniesz na usunięcie - co chcesz w ten sposób osiągnąć? Andrzej19@. 12:34, 12 paź 2013 (CEST)
    • Probuję zrozumiec zasady usuwania biografii, i dlaczego wszyscy to wydają się ignorować zasady projektu. Udział w powstaniach śląskich brały dziesiątki tysięcy osób, nie każda z nich jest ency; podobnie uwięzienie w hitlerowskich obozach - to na Śląsku nie była rzadkość. Piszesz, że widzisz "wspomniania w różnych materiałach historycznych". Podaj, proszę, jakich - bo ja w Google Books nie widziałem żadnych długich wzmianek, są wymieniane osoby o tym nazwisku, ale żadna z datami urodzin/śmierci. 3-4 żródła wspominają o powstańcu / działaczu PPS, "Alojzy Adamczyk — działacz z terenu Górnego Śląska, członek katowickiego OKR, w 1932 r. był komendantem okręgowym milicji PPS", i to jest całkowita długość najdłuższego wpisu o tej osobie, którą jestem w stanie zweryfikować. Jakoś mi to nie wybiją się ponad - zgodnie z Wikipedia:Encyklopedyczność - ponadprzeciętne osiągnięcia, choć to zależy od ich definicji. Np. po raz n-ty pytam się o znaczenie ponadprzeciętnych osiągnięć co do medali: czynią ency? To znaczy, że te 5 milionów Polaków, które otrzymało te same medale, co p. AA, jest ency? Troszkę to by była przesada, moim zsdaniem, ale jeśli taka wola społeczności - dostosuję się, tylko proszę o dowód, że to jest wola społeczności, pokazana w zasadach, a nie kilku losowych Wikipedystów. Mamy podane w art. jedno żródło, regionalny słownik biograficzny. Ja jestem całkowicie za, żeby napisać w zasadach, że pojedyńcza zmianka wystarcza - ale to trzeba zapisać, by stosować do wszelkich biogramów. Więc kończąc: zostawić można, ale trzeba podeprzeć to zasadami, a nie "moim zdaniem". --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 13:26, 12 paź 2013 (CEST)
 • Od sierpnia 2012 w artykule jest szablon dot. braku źródeł, a w Dyskusji artykułu wyjaśniono, po co wstawiono ten szablon: "Całość bigoramu to pomieszanie publikacji Pana Klistały ( który piszę o Adamczyku z Marklowic) z relacją wnuka (Adamczyka z Jedłownika), nic tutaj nie jest niestety wiarygodne bez kolejnych źródeł i dokumentów". W takim razie artykuł narusza w sposób rażący jedną z podstawowych zasad - WP:WER. Oczywiście  Usunąć --Wiklol (Re:) 23:15, 12 paź 2013 (CEST)

Usunięto. Bez jasności w sprawie źródeł nie możemy tego trzymać w mainie. Chętnie odtworzę hasło (i stronę dyskusji!) komuś, kto podjąłby się napisania biogramu na nowo. Nie odlinkowuję, bo skasowałem nie ze względu na ewentualną nieencyklopedyczność. Do przemyślenia kwestia interwiki. Nedops (dyskusja) 23:28, 12 paź 2013 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2013:10:11:Alojzy Adamczyk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy