Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2014:12:14:Dariusz Kmiecik


Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2014:12:14:Dariusz Kmiecik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | biografie Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Kmiecik | edytuj kod

 Dariusz Kmiecik (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)  Brygida Frosztęga-Kmiecik (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)
  • Kurz już opadł, minęły już 2 miesiące i czas ponownie przedyskutować te biogramy. Dziennikarze bez większych osiągnięć , wykonujący swój zawód, artykuły na wikipedii powstały dopiero gdy zginęli co tez świadczy o braku encyklopedyczności. Odznaczenie które dostali (już abstrahując od sensowności nadania go) jest bardzo niskiej rangi (w latach 1992 - 2009 złoty krzyż zasługi dostało 50 tys. ludzi). Nic co by czyniło ency. Chwilowy szum medialny skończył się nawet szybciej niż się wydawało. Kasacja--83.7.112.179 (dyskusja) 08:50, 14 gru 2014 (CET)
Zdecydowanie za pozostawieniem. To ma być wolna encyklopedia, a jak ktoś potrzebuje info to znajdzie je tutaj. Usuwając takie hasła usuwacie słowo "wolna" z Wikipedia - wolna encyklopedia. Jeżeli hasło jest wyszukiwane i będzie wyszukiwane to jest potrzebne. Na pewno jest dużo ważniejsze niż wieś w dalekiej Rosji lub lesothoański piłkarz. Adik7swiony, 12:17, 14 gru 2014 (CET) Adik "wolna" to nie znaczy że "piszta co chceta". Wolna to znaczy że pisać może każdy i o wszystkim o ile spełnia wszelkie zasady Wikipedii. Zasady - bo Wikipedia to nie bastion anarchii Adamt rzeknij słowo 19:16, 14 gru 2014 (CET)
  • Rowniez za pozostawieniem –  Złote Krzyże Zasługi, oboje z kilkoma profesjonalnymi nagrodami. Bylabym naturalnie za pozostawieniem rowniez gdyby nie wydarzyla im sie ta tragedia. ziel & 19:05, 14 gru 2014 (CET) 
  • Na problem trzeba spojrzeć z kilku stron. Jeśli oceniamy dokonania zawodowe, to Dariusz Kmiecik nie odbiega zbytnio od Pawła Płuski i Jakuba Sobieniowskiego, których biogramy zostały usunięte zaledwie kilka dni temu. Nie ulega jednak wątpliwości, że śmierć w (przepraszam za słowo) "spektakularnych" okolicznościach może być przesłanką encyklopedyczności. Tak było np. z hasłami Natalia Januszko czy Justyna Moniuszko (zgłaszane dwa razy, ostatecznie zostały). Przy tamtych dyskusjach padały argumenty, że artykuły powinny zostać, bowiem stewardessy były odznaczone pośmiertnie OOP. W przypadku państwa Kmiecików mówimy o Złotych Krzyżach Zasługi, które są dużo niżej w hierarchii orderów i odznaczeń. Ale taki np. Mounir Bouamrane też zginął w tragicznych okolicznościach i też otrzymał "tylko" pośmiertny ZKZ, a jednak od ponad 10 lat ma hasło w polskiej Wikipedii. Staram się jakoś uchwycić tę granicę encyklopedyczności, ale chyba ostatecznie nie pomogę w podjęciu decyzji. Uważam, że są sensowne argumenty zarówno za usunięciem, jak i pozostawieniem artykułów. Dodam jeszcze, że hasła o Kmiecikach są dużo lepszej jakości od usuniętych biogramów Płuski i Sobieniowskiego (co też ma jakieś znaczenie). KoverasLupus (dyskusja) 21:11, 14 gru 2014 (CET)
  • Nie śmierć ency nie czyni, Moniuszko i Januszko były dyskutowane, pewnie jakby ktoś dziś zgłosił to by zostały skasowane. A istnienie artykułu o Bouamrane to widocznie wypadek przy pracy, chyba warty zgłoszenia do kasacji. Po za tym ze jakiś inny biogram jest na wikipeidi to nie znaczy że inny tez ma być. --83.10.75.143 (dyskusja) 21:56, 14 gru 2014 (CET)
  • Po kolei. Po pierwsze, śmierć nieraz czyni ency. Tak już jest i mogę podać więcej przykładów (choćby Kategoria:Ofiary Kuby Rozpruwacza). Po drugie, w kwestii Januszko/Moniuszko zwracam uwagę, że druga dyskusja nad ich usunięciem miała miejsce we wrześniu 2014 roku. Po trzecie, Poczekalnia rzeczywiście nie działa w systemie precedensowym, ale czasami warto spojrzeć na hasło z szerszej perspektywy. KoverasLupus (dyskusja) 22:58, 14 gru 2014 (CET)
  • ZKZ encyklopedyczności nie daje. W przypadku Brygidy Frosztęgi mamy solidniejsze osiągnięcia i tu raczej za zostawieniem za osiągnięcia potwierdzone nagrodami/wyróżnieniami. Dariusz Kmiecik - długoletni reporter, "Krakowski Festiwal Filmów Górskich" to chyba chodzi o "Krakowski Festiwal Górski", festiwale, na których był wyróżniany, raczej lokalne. Elfhelm (dyskusja) 23:18, 14 gru 2014 (CET)
  • Sam nosiłem się z zamiarem powtórnego zgłoszenia. Podrzucam także link do poprzedniej dyskusji, tak by było wiadomo, co było wcześniej. Krzyż Zasługi jest dopiero 7. w kolejności odznaczeniem cywilnym, czyli na pewno autoency z tego nie ma. Nagrody raczej niszowe, a fakt śmierci i chwilowego szumu medialnego też ency z automatu nie daje. Suma nieencyklopedycznych dokonań nie równa się encyklopedyczności, zatem do kasacji. Natomiast Brygidę Kmiecik zdecydowanie zostawić - film z pięcioma nagrodami. ptjackyll (zostaw wiadomość) 23:36, 14 gru 2014 (CET)
  • W odpowiedzi na wypowiedź KoverasLupus i odniesienie do biogramów Pawła Płuski Jakuba Sobieniowskiego, to faktycznie - biogram D. Kmiecika został sporządzony lepiej od dwóch wymienionych. Można jednak przyjąć, że ewentualnie też dałoby się je podobnie zedytować. Jednak we wszystkich trzech przypadkach brak jest mocnych przesłanek za pozostawieniem. Tak jak wspomniał Elfhelm, nagrody D. Kmiecika miały charakter niższego rzędu (zapewne wielu reporterów miało by podobnie w swojej kolekcji), ale to za mało. Co do "spektakularności śmierci" to chyba wymaga to szerszej dyskusji. Ja byłbym za odrzuceniem biogramu Dariusza Kmiecika, natomiast pozostawieniem art. Brygidy Frosztęgi-Kmiecik. Lowdown (dyskusja) 17:40, 16 gru 2014 (CET)~
p. Brygida z uwagi na działalność filmową i nagrody ency - zostawić. P. Dariusz - jak wspomnieli przedmówcy - po prostu dziennikarz wykonujący swoją pracę, ale bez dokonań na miarę encyklopedii. "Spektakularność śmierci" jak dla mnie nie jest przesłanką encyklopedyczności (zazwyczaj). Andrzei111 (dyskusja) 08:39, 18 gru 2014 (CET)
  • Również jestem za pozostawieniem - wieloletni reporter, otrzymał nagrody no i są przypisy Witold1977 (dyskusja) 00:54, 20 gru 2014 (CET) A pani Brygida Frosztęga-Kmiecik za swoją działalność filmową również była nagradzana więc jak najbardziej ency Witold1977 (dyskusja) 01:00, 20 gru 2014 (CET)
  • Znowu wytkne brak jasnych zasad. Siodme oznaczenie z listy - wystarcza, czy nie? A szoste? Osme? Gdzie mamy ta granica autoency? Moim zdaniem, raczej do encyklopedycznosci brakuje troche tutaj, ale dopoki nie bedzie gdzies jasno napisane, czy ZKZ wystarcza, czy nie, od glosu sie wstrzumuje. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 14:13, 24 gru 2014 (CET)

Nie osiągnięto konsensusu. Zaryzykuję zamknięcie dyskusji. Co do Brygidy Frosztęgi-Kmiecik, mamy konsensus co do pozostawienia jej biogramu. W przypadku Dariusza Kmiecika mamy argumenty za i przeciw: kluczowe wydaje się znaczenie przyznanego mu odznaczenia, tj. czy to odznaczenie we spółce z pozostałymi osiągnięciami wystarcza na uznanie jego encyklopedyczności. Głosy w dyskusji są podzielone, choć może nieco z przewagą w stronę usunięcia. Inkluzjonistycznie zamykam jako "bez konsensusu", choć nie ukrywam, że być może w ponownej dyskusji wynik będzie inny, patrząc po tendencji przedstawianych argumentów. Stefaniak ---> śmiało pytaj 18:08, 26 gru 2014 (CET)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2014:12:14:Dariusz Kmiecik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy