Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2015:08:16:Edyta Duda-Olechowska


Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2015:08:16:Edyta Duda-Olechowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | biografie Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edyta Duda-Olechowska | edytuj kod

 Edyta Duda-Olechowska (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Andrzej19 wspomniał w dyskusji niżej, faktycznie nie widać nic świadczącego o ency. Rólki w serialach encyklopedyczności nie dają, ale może ten teatr ratuje?? ~ Nedops (dyskusja) 22:04, 16 sie 2015 (CEST)

Faktem jest że ta aktorka ma w filmie znacznie mniejszy dorobek niż np. P. Agata Rzeszewska--Robert Kania (dyskusja) 23:07, 16 sie 2015 (CEST)
 • Ma za to bardzo dużo ról teatralnych. Bez sensu jest trochę dyskutować po kolei o każdym, co nam przyjdzie do głowy. Mogę podać jeszcze z kilka podobnych biogramów, ale nie po to by więcej usunąć, tylko by je wszystkie zostawić :P Andrzej19@. 20:32, 17 sie 2015 (CEST)
 • Z eteatru wynika raczej, że pani Duda-Olechowska była etatowym pracownikiem teatru w BB i wykonywała swój zawód. Lokalność teatrów sprawia, że encyklopedyczność aktorów teatralnych jest bardziej restrykcyjna. Raczej wymagalibyśmy tu głównych ról w uznanych spektaklach czołowych reżyserów teatralnych. Aktor jest normalnym zawodem, od aktora encyklopedycznego wymagajmy osiągnięć ponadprzeciętnych dla tej branży. Od katalogowania aktorów są właśnie stosowne serwisy branżowe. Elfhelm (dyskusja) 21:40, 17 sie 2015 (CEST)
  • Nie jest do końca tak jak mówisz, ponieważ zawód aktora nie do końca jest takim zwykłym zawodem. Aktor tworzy kulturę, a kultura jako produkt jest czymś innym aniżeli produkty powstałe w wykonywaniu innych zawodów "mniej twórczych". Andrzej19@. 22:00, 17 sie 2015 (CEST)
  • Owszem, ale nie każda produkcji kultury jest encyklopedyczna. A to oznacza, że od osób pracujących w tej branży wymagamy zauważalności wykraczającej poza zwykłe wykonywanie zawodu. Będą to więc nagrody i wyróżnienia, odznaczenia, ważne indywidualne wystawy dla malarzy, wydawanie publikacji w czołowych wydawnictwach dla pisarzy czy istotne role dla aktorów. A tych u pani Dudy nie widać. Elfhelm (dyskusja) 22:13, 17 sie 2015 (CEST)
  • Każdy zawód ma jakąś swoją specyfikę, dla której można by domagać się dla niego szczególnych kryteriów ency. Są osoby, dla których to np. prawo (a nie sztuka) jest szczytem rozwoju cywilizacji, ktoś inny powie że nie ma większej wartości niż zdrowie i życie ludzkie, więc winniśmy opisywać lekarzy. Rozwiązaniem tego dylematu jest stosowanie kryterium ponadprzeciętnych, wyjątkowych osiągnięć w ramach danego zawodu, dzięki czemu likwidujemy spory w stylu "czy piłkarz z 20 meczami jest lepszy od aktora z 20 rolami". W przypadku omawianego hasła encyklopedyczność można by przyjąć chyba tylko na takiej zasadzie, że każdy aktor jest encyklopedyczny, bo nie widać żadnego ponadprzeciętnego osiągnięcia. --Teukros (dyskusja) 22:16, 17 sie 2015 (CEST)
   • Bardzo ciężko o kryteria "ponadprzeciętności". W skrajnym przypadku przy zawężeniu, iż potrzeba np. głównej roli w filmie kinowym bądź głównej roli w serialu emitowanym przez popularny kanał lub jakieś nominacji zawęzimy się tylko do gwiazd i wówczas podobne obostrzenia należałoby wprowadzić też w innych grupach biografii: naukowych (dr habilitowany wykonujący swoją pracę bez odznaczeń czy ważnych publikacji też będzie musiał wylecieć), u sportowców, poetów, pisarzy itp. Wyleciałoby na wejściu wtedy ze 200 polskich poetów, którzy mają udokumentowane wydanie kilka tomików. Żadna jednak Wikipedia nie ma tak restrykcyjnych kryteriów. Andrzej19@. 12:41, 20 sie 2015 (CEST)
   • Raczej nie widzę prób "zamachu" na hasła o aktorach regularnie grających drugoplanowe role w filmach/serialach czy też aktorów okazjonalnych w tej działce lecz grających główne role na najważniejszych scenach teatralnych. Tu pani jakiś czas temu grywała w lokalnym teatrze i ma trzecioplanowe lub niższej rangi role w tasiemcowych serialach. Niewiele po prostu. Elfhelm (dyskusja) 23:22, 20 sie 2015 (CEST)

Usunięto. Brak osiągnięć wykraczających ponad standardowe wykonywanie zawodu. Myopic pattern (dyskusja) 15:23, 6 wrz 2015 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2015:08:16:Edyta Duda-Olechowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy