Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2015:02:24:Kategoria:Strugi


Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2015:02:24:Kategoria:Strugi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | kwestie techniczne Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kategoria:Strugi | edytuj kod

 Kategoria:Strugi (dysk.historialinkująceobserwujrejestr • 152 elementów)

Usunąć z wszystkich artykułów (87) kategorię:Strugi. Powód: w Polsce strug jest ponad tysiąc, na świecie - szkoda nawet mówić. Nikt nie jest w stanie upilnować tej kategorii, ogromnej liczby strug brakuje, a zaliczone zostały różne rodzaje cieków nie zawsze będące strugami. Kategoria: Strugi jest też nieprzydatna, jedynym sensownym kryterium klasyfikacji wód jest podział według dorzeczy. Selso (dyskusja) 06:49, 21 lut 2015 (CET)

Te strumyki niewiele łączy. Kategoryzacja wg dorzeczy jest ok, ale wg "typów" strumyka jest zbędna. Drugą sprawą jest jakoś artykułów w tej kategorii. Zajrzałem do kilku i często poza zdaniem (dwoma) i infoboksem nic w nich nie ma. Ew. wydzieloną kategoryzację strug być może dałoby się uzasadnić, gdyby były to podkategorie dorzeczy, ogólna kategoria grupująca strugi świata (bez podziału na podkategorie) jest IMO całkowicie zbędna. ~malarz pl PISZ 22:46, 21 lut 2015 (CET)

WP:ZdB

Przenoszę z WP:ZdB tutaj. ~malarz pl PISZ 12:17, 24 lut 2015 (CET)

Ja jestem za podwójnym kategoryzowaniem cieków tj. wg dorzeczy oraz wg typu. Tak samo jak kategoryzuje się jeziora wg JST oraz regionów fizycznogeograficznych. Tak te arty strug wyglądają jak arty dróg wojewódzkich, więc argument nietrafiony. Zanim stworzysz nową kategorię, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • czy jesteś w stanie w kilku linijkach opisać, czego konkretnie dotyczy kategoria?
  • Tak. Kategoria powstała dla zgrupowania artykułów, które spełniają wytyczne typologiczne dla cieków płynących określane jako strugi. Wytyczne te są określone jako ...
 • czy jeśli znajdziesz artykuł należący do tej kategorii, będziesz mógł jasno odpowiedzieć, czemu się w niej znalazł?
  • Tak, zostały określony w wykazie urzędowym jako struga, ponadto wykazuje cechy strug.
 • czy istnieje już odpowiednia liczba artykułów pasujących do tej kategorii, czy lepiej najpierw te artykuły dopisać?
  • Tak, jest ich ponad 100, będzie kilka razy więcej, a kategoryzacja postępuje w miarę porządkowania artykułów.

Dziwne, że chce się ubić kategorię, gdzie wskazano rodzaj danego podzbioru, podobnie jak istnieją kategorie Dróg wojewódzkich, krajowych i autostrad – IMHO subiektowyność danej dziedziny. Podobnie jak Kategoria:Osoby spalone na stosie, Kategoria:Urodzeni w 1918, które IMO nie są jednoznaczne do grupowania osób. Jeżeli ktoś wskazuje, że daną kategorię należy usunąć, to może warto ktoś by zgłosił ją na DNU, zamiast wywalać na ZDBOT. Obyczaj chyba inny jest. JDavid dyskusja 22:24, 23 lut 2015 (CET)

WP:ZdB

To też powinno się od razu tutaj pojawić. ~malarz pl PISZ 12:19, 24 lut 2015 (CET)

Jest, chociaż tylko częściowa, kategoryzacja potoków względem regionalizacji: Potoki tatrzańskie. Możliwe, że dla innych cieków dałoby się zrobić podobne kategorie, o ile w danym regionie dałoby się znaleźć odpowiednią ich liczbę dla wypełnienia kategorii - to kwestia każdorazowego ustalenia "widełek" - jak wielka jednostka w systemie regionalizacji byłaby odpowiednia dla podkategorii. Ale tu potrzebne byłyby źródła dla takiej regionalnej kategoryzacji, aby wiedzieć czy dopływ cieku xxx znajduje się w tym, czy innym regionie - może wystarczy spojrzeć na mapę biorąc pod uwagę parametry ujścia z KSNG. Tylko, czy są takie serwisy mapowe, które w dość łatwy sposób pokazałyby, jaka geolokalizacja pasuje do jakiego regionu? Sławek Borewicz, → odbiór 16:56, 25 lut 2015 (CET)
 • 1. Przykład Kategoria:Rzeki według państw, Szablon:Rzeki państw_Europy i seria artykułów pokazuje, że dane wody płynące można posegregować wg krajów i taką drugą regionalizacją należałoby iść. Tak powstały Kategoria:Potoki Polski, jednak Selso wyczyścił kategorię i wrzucił EK-a. Kategoria:Rzeki w Polsce jakoś się ostała. Potoki i strugi są dość krótkimi ciekami, więc można nawet rozważyć regionalizację wg województw. Regionalizacja wg dorzeczy, zlewni jest już wprowadzana, należy ją tylko zmodyfikować by dzielić wody płynące i wody stojące.
  2. Natomiast Kategoria:Potoki tatrzańskie jak dla mnie to tak jakby kategoryzować góry i szczyty wg dorzeczy i może autor winien wskazać jak można zakwalifikować, że dany potok jest "potokiem tatrzańskim", a jaki nie? Bo dla mnie to nie jest jednoznaczny termin. JDavid dyskusja 19:14, 26 lut 2015 (CET)

Kategoria:Strugi jak widzę została przywrócona, niech więc sobie będzie. Tylko, że nie sztuka natworzyć różnych kategorii - ci którzy je utworzyli niech teraz dopilnują, by były wypełnione. Tylko z sensem - cieki kategoryzuje się według dorzeczy, a nie województw. Mieszanie kategoryzacji administracyjnej z geograficzną to całkowita głupota - niestety sporo jest takich idiotycznych kategorii, jak np. Rzeki w Szczecinie, które obejmują nie tylko rzeki, ale także kanały, potoki itd w obrębie Szczecina. Tego typu kategorie już z samej nazwy są do skasowania - bo są błędne merytorycznie. Jak już ktoś chce koniecznie je mieć to powinny się nazywać Cieki wodne Szczecina - ale to i tak głupota robić tego typu kategorie. Kategoria:Rzeki w Polsce z konieczności musi zostać, bo są skategoryzowane rzeki świata wg państw, więc muszą być także rzeki w Polsce. Dużym wysiłkiem udało mi się ją uporządkować, bo zawierała także kanały, strugi i niewielkie nawet potoczki. Potoków w samej Polsce jest około 10 tysięcy, więc wrzucenie ich do jednego worka o nazwie kategoria Potoki to całkowity bezsens. Ci którzy tę kategorie utworzyli nie tylko nie zadbali o jej podział na podkategorie, ale w ogóle ją porzucili - bo było w niej może tylko jakieś 10 % istniejących artykułów o potokach. Selso (dyskusja) 14:03, 1 mar 2015 (CET)

Brak wyraźnego głosu za usunięciem. Zostawiono. Teukros (dyskusja) 16:03, 21 maj 2015 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2015:02:24:Kategoria:Strugi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy