Wikipedia:Propozycje tematów/Geografia fizyczna


Wikipedia:Propozycje tematów/Geografia fizyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Propozycje tematów Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Ogólne | edytuj kod

  1. 180. południk
  2. Arkisole - suche gleby czerwono cynamonowe
  3. Badania geologiczne
  4. Badania hydrogeologiczne
  5. Chapada (typ płaskowyżu) w Brazylii
  6. chorografia <gr. chōrographía> – szczegółowy opis geograficzny kraju lub jego części
  7. Crivet - chłodny, suchy wiatr w Karpatach Pd
  8. diagram aerologiczny charakteryzujący powietrze atmosferyczne
  9. Fala przypływu w ujściu rzeki
  10. Fitoral rodzaj litoralu
  11. Geografia astronomiczna
  12. Klimat aridowy? - jałowy obszar?
  13. Klimat podzwrotnikowy monsunowy
  14. Klimat podzwrotnikowy wilgotny
  15. Konfluencja rzek
  16. Krajobraz wyżyny wapiennej
  17. krajobrazy astrefowe
  18. meandry błędne
  19. obrzeże rzeki
  20. Okres bezmroźny
  21. pasmmolitoral (rodzaj litoralu)
  22. en:Plinian eruption – wybuch wulkanu podobny do wybuchu Wezuwiusza w 79 roku
  23. Płaskowzgórze
  24. puszcza równikowa
  25. Śnieg w Brazylii en:Snow in Brazil
  26. Wulkan podwodny, Wulkan podmorski
  27. Wybrzeże zalewowe – rodzaj wybrzeża morskiego
  28. Zagłębienie końcowe lub niecka jęzorowa WIEM
  29. Zatoczka
  30. Zrąb górski

Afryka | edytuj kod

Ukształtowanie terenu | edytuj kod

  1. Depresja Charga – Egipt
  2. Depresje Afryki - spis depresji w Afryce
  3. Basen Ouled Abdoun – Maroko
  4. Basen Syrty – Libia
  5. Metakraton saharyjski
  6. Al-Dżifara (nizina) – w Tunezji i Libii
  7. Nizina Libijska - Egipt
  8. Dżabal Hamata - szczyt, Egipt
  9. Amour, Babor, Beni-Chougrane, Bibans, Chenoua, Dahra (góry), Djurdjura, Edough, Hodna, Khroumire, Ksour (góry), Ouarsenis, Ougarta, Ouled Naïl, Teffedest – łańcuchy górskie w Algierii
  10. Basen Iullemmeden – Afryka Zachodnia
  11. Rów Benue
  12. Rów Nilu Białego
  13. Linia kameruńska – łańcuch wulkanów
  14. Aoukar – depresja, Mauretania
  15. Djebel Aïssa, Djebel Chélia, Lalla Khedidja, Teffedest – góry w Algierii
  16. Saoura – dolina, Algieria
  17. Tarcza tuareska
  18. Tarcza arabsko-nubijska
  19. Rów Bahr el Arab
  20. Basen Muglad – Sudan, Sudan Południowy
  21. Basen Angoli
  22. Mabu (góra), Namuli – Mozambik
  23. Bvumba – góry, Zimbabwe-Mozambik
  24. Eastern Highlands (łańcuch górski) – Zimbabwe
  25. Eastern Rift – góry we wschodniej Afryce
  26. Guinée forestière – górski region w Gwinei
  27. Strefa uskokowa Foumban – Kamerun
  28. Bambouk (góry) – Mali
  29. Kaouar – skarpa w Nigrze
  30. Montagnes Bleus – pasmo górskie w Nigrze
  31. Sankwala – góry w Nigerii
  32. Mandara (góry) – Kamerun-Nigeria
  33. Chaillu – góry, Gabon-Kongo
  34. Central African Shear Zone – uskok poprzeczny
  35. Orotava – dolina, Wyspy Kanaryjskie
  36. Park Narodowy Kilimandżaro (osobne hasło) – w Tanzanii
  37. Kraton tanzański
  38. Serra da Chela, Serra da Leba – pasmo górskie w Angoli
  39. Kraton Kalahari
  40. Great Karas – góry w Namibii
  41. Great Escarpment – strome stoki w RPA
  42. Chyulu Hills – Kenia
  43. Elmenteita Badlands – pole lawy, Kenia
  44. Park Narodowy Teide na Teneryfie
  45. Lower Valley of the Awash Etiopia
  46. Kraton Zimbabwe
  47. Przełęcz God Help Me Pass (d), Przełęcz Mahlasela (d), Przełęcz Mokhoabong (d), Przełęcz Moteng (d) - Lesotho
  48. Boina, Bongolava, Ikalamavony (równina), Karimbola, Mahafaly, Menabe (równina), Ranotsara, Zomandao (równina) - równiny, Madagaskar
  49. Ambongo, Analamaitso, Androy, Anjafy, Anjara, Ankara, Ankazobe, Bemaraha, Beveromay, Bongolava, Fenoarivo, Horombe, Kamoro, Kelifely, Mahakira, Marovoalavo - wyżyny, Madagaskar
  50. Ambohitra (Montagne d’Ambre), Analavelona, Andringitra, Ankaizina, Anosy (góry), Beampingaratra, Isalo, Itremo, Ivakoany, Makay, Marojezy, Salo - góry, Madagaskar
  51. Boby, Enaniliha, Itongafeno, Manongarivo (góra), Marojejy, Mont Lokobe, Mont Passot, Tsiafajavona, Vohibe - szczyty, Madagaskar
  52. Płyta Madagaskaru
  53. Kraton Kaapvaal
  54. Bankberg, Bokkeveldberge, Dwunastu Apostołów, Góry Murchisona, Hexrivierberge, Kamiesberge, Komsberge, Kougaberge, Małe Góry Czarne, Njesuthi, Nuweveldberge, Outeniekwaberge, Pilanesberg, Roggeveldberge, Stormberg, Suurberge, Swartruggens, Wielkie Góry Czarne, Winterberge, Witteberge i inne z listy - góry, Południowa Afryka
  55. Karru Małe, Karru Wielkie, Nizina Mozambicka, Równina Przylądkowa - równiny, niziny, kotliny, Południowa Afryka
  56. Karru Wysokie, Średni Weld, Wyżyna Południowoafrykańska - wyżyny, Południowa Afryka
  57. Basen Agulhas

Jaskinie | edytuj kod

  1. Dahredj – jaskinia w Algierii

Jeziora, bagna | edytuj kod

  1. Bagna Busanga - Zambia
  2. Bagna Machar – Sudan Płd.
  3. Amparihmandriambavy, Antanavo, Ihotry, Itasy (jezioro), Kinkony, Mantasoa, Sahambavy, Tsiazompaniry, Tsimanampetsotsa - Madagaskar
  4. Jipe – Kenia, Tanzania
  5. Makgadikgadi Pan – solnisko w Botswanie
  6. No (jezioro) Sudan Płd.
  7. Kihansi, Nyumba ya Mungu – tamy w Tanzanii
  8. Pool Malebo – rodzaj jeziora niedaleko ujścia rzeki Kongo
  9. Sossusvlei – solnisko, Namibia
  10. Chew Bahir, Shala, Zway – Etiopia
  11. Chott el Hodna, Sebkha el Melah – Algieria

Lasy | edytuj kod

  1. Mopane - Zambia
  2. Forêt des Mikea - Madagaskar
  3. Sambisa – Nigeria

Półwyspy | edytuj kod

  1. Półwysep Barka - Półwysep w północno-wschodniej Libii, półwysep Barqah
  2. półwyspy Afryki
  3. Saikanosy Ambato, Saikanosy Ankify, Saikanosy Masoala, Saikanosy Sahamalaza - Madagaskar
  4. Bakassi (en) - Kamerun

Przełęcze | edytuj kod

  1. Itermo, Radama - Madagaskar

Przylądki | edytuj kod

  1. Tanjona Angontsy, Tanjona Ankaboa, Tanjona Anorontany, Tanjona Masoala, Tanjona Vilanandro, Tanjona Vohimena - Madagaskar
  2. Cape Columbine, Cape Recife, Cape Saint Francis - Południowa Afryka

Pustynie | edytuj kod

  1. Pustynia Murzuq – Libia

Rzeki | edytuj kod

Lista rzek Afryki jest kompletna oprócz mało znanych.

  1. Inaouen, Loukkos, Noun (rzeka), Oued Guir, Oued Mellah, Oum Er-Rbia, Ourika, Río de Oro (Melilla), Tensift – Maroko
  2. Khatt Atui, Saguia el-Hamra (rzeka) – Sahara Zachodnia
  3. Djedi, Mazafran, Oued Guir, Oued Saoura, Oued Zouzfana, Sebaou, Seybouse, Soummam – Algieria
  4. Wadi Feiran, Wadi Hammamat – Egipt
  5. Kurkul (rzeka) – Mauretania
  6. Angereb, Bashilo, Beles, Dabus, Dechatu, Didessa, Erer, Ganale Doria, Germama, Gilo (rzeka), Gojeb, Gumara, Hanger, Kibish, Lesser Abay, Mille (rzeka), Rahad (rzeka), Reb (rzeka), Sagan (rzeka), Weito, Weyib – Etiopia
  7. Adar (rzeka), Angereb, Jur (rzeka), Lol (rzeka), Rahad (rzeka) – Sudan
  8. Anseba (rzeka), Haddas, Mareb, Obel, Wadi Laba, Wokiro – Erytrea
  9. Ribeira da Garça – Zielony Przylądek
  10. Goulbi de Maradi, Mékrou, Sirba, Tapoa – Niger
  11. Banifing – Burkina Faso
  12. Doué, Niokolo Koba – Senegal
  13. Afram, Birim, Daka (rzeka) – Ghana
  14. Couffo, Kara (rzeka), Okpara, Yewa (rzeka) (en) - Benin
  15. Jong – Sierra Leone
  16. Konkouré, Lawa (rzeka), Lofa, Milo (rzeka), Nunez (rzeka), Sankarani, Tinkisso – Gwinea
  17. Bagoé – WKŚ
  18. Cestos, Mesurado – Liberia
  19. Cacheu (rzeka), Grande de Buba – Gwinea Bissau
  20. Xufexufe – Wyspa Świętego Tomasza
  21. Aba (rzeka), Calabar (rzeka), Cross (rzeka w Nigerii oraz Kamerunie), Donga, Escravos, Faro (rzeka), Forçados, Imo (rzeka), Osun (rzeka), Taraba (rzeka) – Nigeria
  22. Campo (rzeka), Dibamba, Menchum (rzeka), Mungo (rzeka), Noun (rzeka), Vina (rzeka) – Kamerun
  23. Dział wodny Kongo-Nil
  24. Chiloango, Inkisi (rzeka), Lokoro, Lulonga, Lulua (rzeka), Mongala (rzeka), Ndjili, Rutshuru (rzeka) – DR Kongo
  25. Bahr el Zeraf, Daga (rzeka), Jikawo, Lotilla – Sudan Płd.
  26. Kotto, Nana Barya, Ouaka (rzeka), Pendé (rzeka) – RŚA
  27. Lolo (rzeka), Mpassa, Ngounié (rzeka), Nyanga (rzeka) – Gabon
  28. Congue, Komo, Muni (rzeka) – Gwinea Równikowa
  29. Bahr el-Ghazal (ued w Czadzie), Bragoto, Nana Barya – Czad
  30. Togdheer – Somaliland
  31. Dorzecze Turkana
  32. Gucha, Lumi (rzeka), Malewa, Mbagathi, Nairobi (rzeka), Njoro (rzeka), Nzoia, Southern Ewaso Ng'iro, Thika (rzeka), Tsavo – Kenia
  33. Achwa, Bisina, Kafu, Katonga, Kazinga Channel, Nkusi – Uganda
  34. Lukuledi, Lumi (rzeka), Malagarasi, Ngerengere, Sibiti (rzeka), Simiyu (rzeka), Songwe (rzeka), Ulanga, Wami, Zigi – Tanzania
  35. Akanyaru, Mbirurume, Mwogo, Nyabarongo, Ruhwa, Rukarara – Rwanda
  36. Malagarasi – Burundi
  37. Mutirikwe, Nata (rzeka) – Zimbabwe
  38. Bengo (rzeka), Catumbela (rzeka), Dande, Luanginga, Lucala (rzeka), Luena (rzeka), Lungwebungu, Mbridge, Quicombo – Angola
  39. Lepashe (rzeka), Motloutse, Notwane – Botswana
  40. Khan (rzeka), Kuiseb, Nossob, Tsauchab, Ugab – Namibia
  41. Kabampo, Kalungwishi, Mulungushi - Zambia
  42. Buzi, Manyame, Mazowe, Messalo, Mwenezi, Pungwe – Mozambik
  43. Ngwavuma – Eswatini
  44. Little Caledon, Tele, Tsedike, Malibamatso, Matsoku, Dinakeng, Khubelu - Lesotho
  45. Andratina, Androranga, Bombetoka, Faraony, Fiherenana, Ifasy, Ihosy, Irodo, Ivondro, Linta, Loky, Lokoho, Maevarano, Mahavavy, Mahavavy Sud, Mahajilo, Mahavavy, Manambaho, Manabovo, Mananara, Mananara, Mania, Manambato, Manambaty, Namorona, Nosivolo, Onive, Onive, Ramena, Rianila, Sakaleona, Sakanila, Sakeni - Madagaskar
  46. Apies, As (rzeka), Berg (rzeka), Black Kei, Blood (rzeka), Blyde, Buffalo (Eastern Cape), Buffalo (KwaZulu-Natal), Chalumna, Crocodile (Limpopo), Crocodile (Mpumalanga), Gamtoos, Gourits, Jukskei, Keiskamma, Kowie, Kraai, Krom, Letaba, Levubu, Little Brak, Marico, Mbhashe (rzeka), Modder, Msunduzi, Mzimvubu, Nahoon, Ngwavuma, Nossob, Notwane, Olifants (Southern Cape), Olifants (Western Cape), Palala, Sabie, Salt (rzeka), Sand (Free State), Sand (Limpopo), Sonderend, Storms, Sundays, Tsomo, Umzimkulu, Vet, White Kei, Wilge (Free State) – RPA

Wodospady | edytuj kod

  1. Wodospady Kagera Burundi
  2. Wodospad Ketane, Wodospady Maletsunyane (en) - Lesotho
  3. Rusumo Rwanda/Tanzania
  4. Gauthiot – Czad
  5. Inga (wodospad), Lofoi – DR Kongo
  6. Boti, Kintampo (wodospad), Tagbo, Wli – Ghana
  7. Tinkisso – Gwinea
  8. Derna (wodospad) – Libia
  9. Andriamamovoka, Mahamanina, Mandraka, Rianbavy, Riandahy, Sakaleona – Madagaskar
  10. Gouina – Mali
  11. Erin-Ijesha, Farin Ruwa, Gurara – Nigeria
  12. Lamadaya – Somaliland
  13. Bridal Veil, Lone Creek, Mac-Mac, Ncandu – RPA
  14. Sipi – Uganda
  15. Chisimba, Kundalila, Mumbuluma, Mutumuna – Zambia
  16. Mutarazi – Zimbabwe

Wulkany | edytuj kod

Kompletna lista.

  1. Atakor – pole wulkaniczne w Algierii
  2. Ardoukoba – Dżibuti
  3. Gelai, Igwisi Hills, Mount Loolmalasin, Mount Rungwe – Tanzania
  4. Bisoke, May-Ya-Moto, Tshibinda – DR Kongo
  5. Tarso Toh, Tarso Voon – Czad
  6. Alid, Asseb (wulkan), Dubbi, Gufa, Jalua – Erytrea
  7. Haruj, Waw an Namus – Libia
  8. Pole wulkaniczne Bayuda, Pole wulkaniczne Meidob – Sudan
  9. Manengouba – Kamerun
  10. Barrier, Emuruangogolak, Korosi, Longonot, Menengai, Namarunu, Ol Doinyo Eburru, Paka (wulkan), Silali, Suswa – Kenia
  11. Adwa, Afdera, Alayta, Ale Bagu, Alu, Asavyo, Ayalu, Borale Ale, Borawli, Dabbahu, Dalaffilla, Dama Ali, Dendi (wulkan), Fentale, Gada Ale, Hayli Gubbi, Hertali, Mallahle, Manda Hararo, Manda-Inakir, O'a, Sork Ale, Tat Ali, Zuqualla – Etiopia

Wydmy, plaże, klify | edytuj kod

  1. Abu Muharrik wydmy w Egipcie

Wyspy | edytuj kod

  1. Ssese - wyspy na jeziorze Wiktoria w Ugandzie
  2. Quirimbas - wyspy u wybrzeży Mozambiku
  3. Roda (wyspa) wyspa w Kairze
  4. Sa'ad ad-Din - wyspy u wybrzeży Somalilandu
  5. Bajuni (wyspy) - u wybrzeży Somalii
  6. Bunce - wyspa w Sierra Leone
  7. Gezira - wyspa w Kairze
  8. El Aouana, Habibas – Algieria
  9. Moucha - wyspa w Dżibuti
  10. Sete Pedras - wyspa, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
  11. Lété – Niger
  12. Chete Island, Sekula, Chikanka - wyspy na Jeziorze Kariba, Zambia
  13. Central Island, Pate – Kenia
  14. Rubondo, Ukara – Tanzania
  15. Archipelag Radama, Île Chesterfield, Marotia, Nosy Anambo, Nosy Andriamitaroka, Nosy Ankao, Nosy Barren, Nosy Berafia, Nosy Faly, Nosy Komba, Nosy Lava, Nosy Manitse, Nosy Mitsio, Nosy Radama, Nosy Ve, Pain de Sucre - Madagaskar

Zatoki | edytuj kod

  1. Zatoka Lagos - zatoka w Nigerii
  2. Helondrano Ampasindava, Helondrano Ankoririky, Helondrano Antalihy, Helodrano Antongila, Helondrano Baly, Helondrano Boeny, Helodrano Bombetoka, Helondrano Courrier, Helodrano Fanemotra, Helodrano Ianantsony, Helodrano Mahajamba, Helodrano Manafiafy, Helodrano Mananivo, Helodrano Marambitsy, Helodrano Narinda, Helodrano Ranobe, Helodrano Tsingilofilo, Helondranon Ambakaka, Helondranon Ambanizana, Helondranon Abararata, Helondranon Ambaro, Helondranon Ambavanibe, Helondranon Ambavatoby, Helondranon Ambodivahibe, Helondranon Ampalaza, Helondranon Ampasimena, Helondranon Ampasindava, Helondranon Amponkarana, Helondranon Andarvina, Helondranon Ankazofotsy, Helondranon Ankazomalemy, Helondranon Antongila, Helodranon Antsirañana, Helondranon Iharaña, Helondranon Irodo, Helodranon Ivondro, Zatoka Diego-Suarez?, Zatoka Saint-Augustin?, Zatoka Tintingue? - Madagaskar

Ameryka Południowa | edytuj kod

Ukształtowanie terenu | edytuj kod

  1. Cordillera Darwin / Cordillera de Darwin – pasmo górskie w Andach
  2. Cerros de Campanguiz, Cordillera Urubamba, Kordyliera Środkowa - góry w Peru
  3. Chacraraju, Pucahirca, Pumasillo, Quitaraju, Ranrapalca, Santa Cruz, Sarapo, Vinicunca - szczyty w Peru
  4. Chaco Seco, Alto Chaco - niziny w Paragwaju
  5. Cordillera del Amambay, Cordillera de Caaguazú, Cordillera del Ybyturuzú, Cordillera de Mbaracayú - góry w Paragwaju
  6. Dolina Paraíby Brazylia
  7. Doliny Calchaquí – Argentyna
  8. Niecka Amazonki
  9. Chapada do Araripe – płaskowyż, Brazylia
  10. Chapada das Mangabeiras, Góry Amambai, Góry Canastra, Góry Carajás, Góry Maracaju, Góry Tumuk Humak, Maciço do Urucum, Monte Caburaí, Monte Pascoal, Morro da Boa Vista, Morro da Igreja, Pedra da Mina, Pico 31 de Março, Pico Alto, Pico do Barbado, Pico do Jabre, Pico do Jaraguá, Pico do Monte Negro, Pico do Papagaio, Pico dos Marins, Pico Paraná, Serra da Cantareira, Serra do Cachimbo, Serra do Caparaó, Serra do Cristal, Serra do Divisor, Serra do Rio do Rastro, Serra dos Órgãos, Serra Geral – góry w Brazylii
  11. Sierra de Maracayú - szczyt w Paragwaju
  12. Cocora – dolina w Kolumbii
  13. Tepui (typ góry)
  14. Gran Sabana – Wenezuela
  15. Ayanganna, Caburaí, Wei-Assipu – góry w Gujanie
  16. Wschodnie tepui – pasmo górskie
  17. Valle de la Luna – dolina w Chile
  18. Callejón de Huaylas – dolina w Peru
  19. Kordyliera Wschodnia (Boliwia), Kordyliera Środkowa (Boliwia), Kordyliera Zachodnia (Boliwia)- łańcuchy górskie w Boliwii
  20. Yungas - przedgórze w Boliwii

Jeziora | edytuj kod

  1. Chungará – Chile
  2. Otún (jezioro) (en), Kolumbia
  3. Aquiles, Aricare, de Araré, Azul (Boliwia), Bolivia (jezioro), Bravo (jezioro), Buenos Aires (Boliwia), Cachimbo, Carreras, Colorado (jezioro), El Bi, El Océano, El Triunfo (jezioro), Francia, Guachuna, Huachi, Huaytunas, Isirere, Jara (jezioro), La Encerrada, La Porfía, La Sarca, Larga (Boliwia), Las Habras, Mancornadas, Maracaibo (Boliwia), Matuwal, Mercedes (jezioro), Navidad, Nuevo Mundo, Omoro, Portia (jezioro), Rogagua, Rogaguado, San Antonio (jezioro), San Francisco (jezioro), Conguagua, San José (jezioro), San Lorenzo (jezioro), San Pedro (jezioro), San Roque (jezioro), Suárez (jezioro), Tacuaral, Tanguina, Tapada, Todos Santos (jezioro), Tumichucua, Verde (Beni), Victoria (jezioro), Yusala, LaLaguna(jezioro), Alalay, Asiruqucha, Corani, La Angostura, Larati, Parququcha, Rodeo (jezioro), Blanca (Boliwia), Cañapa, Celeste (jezioro), Chojllas, Colorada, Coranto, Coruto, Guayaques, Hedionda (Nor Lípez), Hedionda (Sud Lípez), Kalina (jezioro), Kara (jezioro), Honda (Boliwia), Loromayu, Pastos Grandes, Salada (Boliwia), Verde (Potosí), Zapaleri, Cráter, Sajama (jezioro), Diasada, Mentiroso, Murillo (jezioro), Adán y Eva, Bahía Toco Largo, del Becerro, Bellavista (jezioro), Boysarazo, Chaplín, Concepción (jezioro), Consuelo (jezioro), Cáceres (jezioro), España (jezioro), La Gaiba, Verde (Comarapa), Mandioré, de Marfil, Mirim (Boliwia), Nuevo Mundo, Pailas, Pajaral, de Palmira, Pistola, Tatarenda, Conguagua, Taborga, Tejas, Todos Santos (jezioro), Uberaba (jezioro), Achiri, Aguallamaya, Cacha, Chalalán, Chilata, Cololo, Glaciar, Suches, Ventarrón, Grande (jezioro) – Boliwia; słone jeziora, solniska: Lagunas de colores, Chiguana, Salar de Coipasa

Bagna | edytuj kod

  1. Bañados de Izozog – Boliwia

Półwyspy, przylądki | edytuj kod

  1. Illescas (półwysep), Punta Aguja, Punta Carretas, Punta Coles, Punta Negra, Punta Salinas - Peru
  2. Macanao – Wenezuela
  3. Cape Meredith, Lafonia – Falklandy
  4. Arauco (półwysep), Hardy (półwysep), Muñoz Gamero, Tres Montes, Tumbes (półwysep) – Chile
  5. Itapagipe (półwysep) – Brazylia
  6. Taraco, Yampupata – Boliwia
  7. Mitre – Argentyna

Rzeki | edytuj kod

Brakuje rzek w Argentynie, Chile, Wenezueli.

  1. Camaná, Caplina, Casma, Cenepa, Chambira, Chillón (rzeka), Chinchipe, Chira, Cunas, Ene, Fortaleza (rzeka), Huancabamba, Huarmey, Huenque, Ica (rzeka), Jequetepeque, La Leche, Llave, Majes, Manú (rzeka), Mayo (rzeka), Moche (rzeka), Moquegua, Motupe, Nieva (rzeka), Osmore, Pachitea, Palcazu, Pastaza, Perené, Piura, Rio Osmore (Río Osmore), San Antonio (rzeka), Santa, Santiago, Sechín, Tambo (rzeka), Tambopata, Tapiche, Tigre, Tumbes (rzeka), Utcubamba, Yuruá, Zarumilla - Peru
  2. Acaray, Aquidabán, Jejuí Guazú, Manduvirá, Monday, Monte Lindo, Ñacunday (rzeka), Piribebuy (rzeka), Salado (dopływ Paragwaju), Tebicuary, Ypané (rzeka), Rzeki Paragwaju (en.) - Paragwaj
  3. Anchicayá, Apaporis, Aquio, Arapey Chico, Arapey Grande, Ariguaní, Arzobispo, Batán (rzeka), Baudó, Bogotá (rzeka), Bojacá (rzeka), Caguán, Cali (rzeka), Caño Cristales (en), Capanaparo, Casanare (rzeka), Ceibas, Cesar (rzeka), Chicamocha, Cinaruco, Cuja, Dagua (rzeka), Fucha (rzeka), Fundación (rzeka), Guáitara, Guamués, Guatapurí, Guayabero, Guayuriba,Guayas, Igara Paraná, La Miel, La Vieja, Lebrija (rzeka), Medellín (rzeka), Mendihuaca, Mira (rzeka), Murrí, Nare, Nechí (rzeka), Opon, Orteguaza, Otún, Páez (rzeka), Pamplonita (rzeka), Pance (rzeka), Patía, Pauto, Quindío (rzeka), Ranchería (rzeka), Río Frío, Saldaña (rzeka), San Juan (rzeka), San Juan de Micay, San Jorge (rzeka), San Juan (rzeka), Sanquianga, Sardinata (rzeka), Sinú, Sogamoso (rzeka), Suárez (rzeka), Subachoque (rzeka), Sumapaz, Tapaje, Teusacá, Tomo, Tunjuelo, Upía, Vichada (rzeka), Zulia (rzeka) – Kolumbia
  4. Coeroeni, Coppename, Cottica, Gonini, Kabalebo, Kutari, Lawa (rzeka), Lucie (rzeka), Nickerie (rzeka), Oelemari, Paloemeu, Saramacca (rzeka), Sipaliwini (rzeka) – Surinam
  5. Amacuro, Barima, Berbice, Demerara (rzeka), Ireng, Mazaruni, Pomeroon, Potaro, Takutu, Waini, Wenamu – Gujana
  6. Cayenne (rzeka) – Gujana Francuska
  7. Jaguarão (rzeka), Miguelete (rzeka), Olimar Chico, Pando (rzeka), Patía, Porongos, Santa Lucía Chico – Urugwaj
  8. Santa Cruz (rzeka w Argentynie),
  9. Maullin; Maule (rzeka) - Chile
  10. Abuna (rzeka), Apere, Arque, Ayopaya (rzeka), Boopi, Caine (rzeka), Chapare, Chimoré, Chipiriri, Choqueyapu, Cotacajes, Cotagaita, Ichilo, Isiboro, Itaú, Itonomas, Kaka (rzeka), Laq'a Jawira, Leque, Maniqui, Manuripi, Mauri (rzeka), Orthon, Paragúa, Parapetí, Paucerna, Piray, Puka Mayu, Quizer, Rápulo, Río Blanco (rzeka), Río Grande (rzeka), Río Grande de Lipez, Río Grande de Tarija, Rocha (rzeka), Sabaya, Sacambaya, Sajama (rzeka), San Pedro (rzeka w Boliwii), San Martin (rzeka), San Matéo, Sécure, Silala, Suárez (rzeka), Suches, Surutú, Tallija, Tambopata, Tumusla, Tupiza (rzeka), Verde, Yacuma, Yapacaní (rzeka), Yata – Boliwia
  11. Ambato (rzeka), Babahoyo (rzeka), Bobonaza, Carrizal (rzeka), Catamayo (rzeka), Cayapas, Chambo (rzeka), Chinchipe, Chira, Chone (rzeka), Chota, Coca (rzeka), Conambo, Corrientes (rzeka), Curaray, Cutuchi, Guayas, Guayllabamba, Jubones, Machángara, Matadero, Mira (rzeka), Morona, Palora (rzeka), Pastaza, Paute (rzeka), Payamino, Pintoyacu, San Pablo (rzeka), Tarqui (rzeka), Tigre (rzeka), Tiputini, Tomebamba, Tumbes (rzeka), Upano, Yanuncay, Zarumilla – Ekwador
  12. Cuiabá (rzeka), Itapecuru, Jacuí (rzeka), Jarí, Juruena (rzeka), Paraíba do Sul (rzeka), Paru, Teles Pires, Trombetas, Uraricoera – Brazylia
  13. Malo (rzeka), Moody Brook, Warrah – Falklandy

Wulkany | edytuj kod

  1. Puyehue-Cordón Caulle (en:Puyehue-Cordón Caulle) – kompleks wulkaniczny[1] Chile
  2. Quetena, Villa Pucarani, Vilama (wulkan), Tocorpuri, Linzor, Lípez, Ollagüe (wulkan), Putana, Sairecabur, Tunupa, Uturuncu, Nuevo Mundo, Zapaleri - Boliwia

Wyspy | edytuj kod

  1. Albuquerque (atol), Archipelag San Bernardo, Bajo Nuevo, Banco Quitasueño, Banco Roncador, Banco Serrana, Barú, Cayo Roncador, Fuerte (wyspa), Gorgona (wyspa Kolumbii), Isla de Providencia, Santa Catalina (wyspa Kolumbii), Santa Cruz del Islote, Serranilla, Tierra Bomba, Tortuguilla, Wyspy Rosario – Kolumbia
  2. Independencia - Peru
  3. Santa Catarina (wyspa), Tinharé – Brazylia
  4. Trinidad (wyspa Argentyny)
  5. Isla del Pescado, Suriqui, Jochihuata, Chelleca, Campanario (wyspa), Incahuasi (wyspa), Isla de Panza - wyspy jeziorne Boliwii
  6. Beni (wyspa), Busch, Isla Cumprida, Isla del Gato, Grande (wyspa), Isla Murillo, Isla del Río Negro, San Simón, Isla del Sauce, Sirenas - wyspy rzeczne Boliwii

Zatoki | edytuj kod

  1. Zatoka Caballos, Zatoka Paita, Zatoka Paracas, Zatoka Salinas, Zatoka San Juan, Zatoka San Nicolás, Zatoka Sechura - Peru
  2. Zatoka Montevideo
  3. Bahía Kona, Achacachi (zatoka) – Boliwia
  4. Baía da Babitonga, Baía de São José, Baía de São Marcos – Brazylia

Ameryka Północna | edytuj kod

Ukształtowanie terenu | edytuj kod

  1. Driftless Area – płyta paleozoiczna
  2. Mount Konocti – Kalifornia
  3. Nizina Centralna - USA
  4. Antelope Valley/Dolina Antelope (en), Dolina Kalalau (en) - doliny, USA
  5. Keathley Canyon - Zat. Meksykańska
  6. Barnes Hill, Five Island Harbour, Devil's Bridge, Parham Peninsula - Antigua i Barbuda
  7. Basen Aleucki
  8. Valley of Desolation - dolina, Dominika
  9. Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych
  10. Basen Amundsena – arktyczny, nad Grenlandią
  11. Cibao - dolina, Dominikana
  12. en:Grand Banks of Newfoundland – podwodne płaskowyże u wybrzeży Kanady
  13. Mount Assiniboine – Kanada
  14. Oscylacja arktyczna - indeks opierający się na wahaniach ciśnienia (na poziomie morza) na północ od szerokości geograficznej 20°N
  15. Park Narodowy Los Haitises – Dominikana
  16. Płycizna Albatros Albatross Plateau, koło Meksyku, nie ma jej w en.wiki, ale jest w pracach naukowych
  17. Płaskowyż Cariboo – Kanada
  18. Annapolis (dolina) – w Kanadzie
  19. San Joaquin Valley, Hetch Hetchy, Imperial Valley, San Gabriel Valley, Dolina Sacramento, Coachella Valley, Santa Clara Valley – Kalifornia
  20. San Luis Valley – w stanie Kolorado, USA
  21. Valley of Ten Thousand Smokes – dolina na Alasce
  22. Athabasca (lodowiec) – Kanada
  23. Hudson Valley – stan Nowy Jork
  24. Jackson Hole (dolina) – Wyoming
  25. Antelope Valley, Owens Valley – Kalifornia
  26. Red River Valley – region w Kanadzie i USA
  27. Rocky Mountain Trench
  28. Wyoming Valley – Pensylwania
  29. Salt Lake Valley – Utah
  30. Snake River Plain – równina w Idaho
  31. Yucca (góra) – w Newadzie
  32. Rów Acapulco
  33. Dolina Oaxaca – Meksyk
  34. Seibo - nizina, Dominikana
  35. Sierra de Bahoruca - pasma górskie, Dominikana
  36. Dolina Maracas, Maracas-Saint Joseph - doliny, Trynidad i Tobago
  37. Góry Centralne, Trinity Hills, Góry Północne - góry, Trynidad i Tobago
  38. San Fernando Hill - szczyt, Trynidad i Tobago

Cieśniny | edytuj kod

  1. Saint-Barthélemy Channel - Saint Barthélemy
  2. Anguilla Channel, Saint-Barthélemy Channel, Baie Nettlé - Sint Maarten/Saint-Martin
  3. Cieśnina Long Island, przylega do miasta Nowy Jork

Jaskinie | edytuj kod

  1. Aripo Cave, Crusoe Cave, Cumaca Cave, Dunston Cave, La Vache (Trynidad i Tobago), Lopinot Cave, Tamana caves - Trynidad i Tobago
  2. Conch Bar Caves - Turks i Caicos

Jeziora i bagna | edytuj kod

  1. Aberdeen (jezioro), Caniapiscau Reservoir, Gods Lake, Island Lake (jezioro), Jezioro Williston, Jezioro Kasba, Jezioro Kootenay, Jezioro Molson, Jezioro Hazen, Jezioro Island, Jezioro Cree, Jezioro Dauphin, Jezioro Bistcho, Jezioro Babine, Jezioro Baker, Jezioro Atlin, Lac la Ronge, Smallwood Reservoir, Contwoyto Lake, Ferguson Lake (Kitikmeot Region) – Kanada
  2. Dismal Swamp / Great Dismal Swamp – obszar bagienny w USA
  3. Kanał Nikaraguański
  4. Calima (jezioro), Fúquene (jezioro), Iguaque, Jeziora Siecha, Laguna de la Cocha, Otún, Suesca (jezioro) – Kolumbia
  5. Merced (jezioro) (en) - USA
  6. Graeme Hall Nature Sanctuary - Barbados
  7. Jan Tiel - Curaçao
  8. Emerald Pool - Dominika
  9. Caroni-Arena Dam, Hillsborough Reservoir, Hollis Reservoir, Navet Dam - Trynidad i Tobago
  10. Caroni Swamp, Nariva Swamp - mokradła, Trynidad i Tobago

Laguny | edytuj kod

  1. Grand Étang de Simsonbaai - Sint Maarten/Saint-Martin

Plaże | edytuj kod

  1. Blanchisseuse, Cedros (plaża), Las Cuevas (plaża), Plaża Manzanilla, Plaża Maracas - Trynidad i Tobago

Półwyspy | edytuj kod

  1. Kent Peninsula - Kanada
  2. Boca Paila – Meksyk

Przylądki | edytuj kod

  1. Lady Franklin Point, Cape Bexley, Rymer Point - Kanada
  2. Cape Cruz, Cape San Antonio, Cuba - Kuba
  3. Przylądek Isabela, Przylądek Beata, Przylądek Engaño - Dominikana
  4. Guatauro Point, Manzanilla Point, Icacos Point - Trynidad i Tobago

Pustynie | edytuj kod

  1. Pustynia Colorado – Kalifornia

Rzeki | edytuj kod

  1. Banana River, Big Wood River/Big Wood (rzeka) (en), Bull Run River (Oregon), Calcasieu (rzeka) - USA
  2. Croker River, Ekalluk River, Finlay (rzeka), Hay (rzeka), Tree River - Kanada
  3. Bruce Vale (rzeka), Constitution, Indian (rzeka), Joes (rzeka), Long Pond - Barbados
  4. Yaque del Norte, Yuna - Dominikana
  5. Cautillo, Buey, Jicotea, Jibacoa, Macío, Mota Vicana, Yara (rzeka) - Kuba
  6. Guaracara, Nariva, Ortoire, Caura (Trynidad i Tobago), Caroní (Trynidad i Tobago) - Trynidad i Tobago

Wyspy, atole | edytuj kod

  1. Acklins, Harbour Island – wyspa na Bahamach
  2. Coiba - wyspa należąca do Panamy
  3. Amczitka, Amelia Island (en), Amlia, Annette (wyspa), Antelope Island (wyspa), Bois Blanc, Drummond Island, Dry Tortugas, Grand Isle (wyspa), Hagemeister, Hinchinbrook Island, Jekyll Island, Kanaga, Kruzof, Mitkof, Montague (wyspa), Nagai (wyspa), Seguam, St. Matthew Island, Sugar Island, Tanaga, Unga, Whidbey, Wyspa Etolina, Wyspa Mitkowa, Wyspa Nelsona (USA), Wyspa Wrangla (Alaska), Zarembo - USA
  4. Duke of York Archipelago, Edinburgh Island, Hat Island (Victoria Strait), Michipicoten (wyspa), St Ignace Island, St. Joseph Island, Sutton Island (Nunavut) - Kanada
  5. Socorro Island - Meksyk
  6. Canarreos Archipelago, Cayo Largo del Sur, Cayo Santa María, Colorados Archipelago - Kuba
  7. Karaiby Południowe
  8. Crump Island - Antigua i Barbuda
  9. Klein Bonaire - Bonaire
  10. Lucayan - archipelag, znany też jako archipelag Bahama, obejmuje Bahamy oraz Turks and Caicos
  11. Great Thatch, Guana Island, Beef Island, Scrub Island, Prickly Pear Island, Norman Island, Peter Island, Salt Island, Cooper Island, Ginger Island, Little Jost Van Dyke - Brytyjskie Wyspy Dziewicze
  12. Saba Bank - Saba
  13. Île Fourchue - Saint Barthélemy
  14. Tintamarre, Grand Îlet, Little Key - Sint Maarten/Saint-Martin
  15. Caledonia Island, Carrera Island, Craig Island, Cronstadt Island, Gaspar Grande, Huevos, Lenagan Island, Monos, Nelson Island (Trynidad i Tobago), Pelican Island, Saint Giles Island - Trynidad i Tobago
  16. Dellis Cay, West Caicos, South Caicos, Parrot Cay, Pine Cay - Turks i Caicos
  17. Klein Bonaire

Zatoki | edytuj kod

  1. Axarfjörður - Grenlandia
  2. Albert Edward Bay, Bernard Harbour, Grays Bay, Ogden Bay, Denmark Bay, Chantrey Inlet - Kanada
  3. Bahía de La Habana, Bahía de Nipe, Bahia de Santa Clara, Cárdenas (zatoka), Cienfuegos (zatoka), Ensenada de la Broa, Golfo del Guacanayabo, Bay of Buena Vista - Kuba
  4. Bottom Bay, Carlisle Bay, Cave Bay, Conset Bay, Crane Bay, Foul Bay, Freshwater Bay, Long Bay, Maycock's Bay, Oistins Bay, Palmetto Bay (Barbados), Paynes Bay, Six Men's Bay, Women's Bay - Barbados
  5. Castle Harbour - Bermudy
  6. Bahía de Samaná, Bahía de Ocoa, Bahía de Neibá, Bahía Escocesa - Dominikana
  7. Acul – Haiti
  8. Zatoka North Sound - Kajmany
  9. Marigot (zatoka), Rodney (zatoka) – Saint Lucia
  10. Woodbridge (zatoka) – Dominika
  11. Bahía de Mayaro, Bahía de Englishman, Claxton Bay - Trynidad i Tobago
  12. Charco Azul, Laguna Chiriquí, Limon (zatoka), Panama (zatoka) – Panama
  13. Bahia Honda – Kolumbia

Antarktyka | edytuj kod

Ukształtowanie terenu | edytuj kod

  1. Góra Belecza, Góra Kaplana, Góra Listera, Góra Markhama
  2. Wybrzeże Saundersa
  3. Dolina Taylora, Dolina Wrighta

Jeziora | edytuj kod

  1. Concordia (jezioro), Jezioro 90°E, Sowietskaja (jezioro)

Lodowce | edytuj kod

  1. Olentangy, Lodowiec Lawriego, Lodowiec Szelfowy Abbota, Lodowiec Szelfowy Jerzego VI (osobne hasło), Lodowiec Szelfowy Riiser-Larsena, Lodowiec Szelfowy Sulzberga, Lodowiec Szelfowy Wilkinsa, Lodowiec Szelfowy Wordiego, Zachodni Lodowiec Szelfowy, Lodospad Stwosza

Półwyspy | edytuj kod

  1. Półwysep Evansa, Półwysep Martina, Półwysep Mawsona, Półwysep Krakowski

Wyspy | edytuj kod

  1. Renaud Island, Romeo Island, Wyspa Pauleta, Wyspy Fletchera, Wyspy Haswella

Australia i Oceania | edytuj kod

Ukształtowanie terenu | edytuj kod

  1. Darling Range – pasmo górskie w Australii
  2. Góry McPhersona - Australia
  3. Wyżyna Wulkaniczna (Nowa Zelandia)

Jeziora | edytuj kod

  1. Guraga - jezioro w zachodniej Australii
  2. Jezioro Corangamite - Australia
  3. Waikaremoana, Mokeno, Kuwakatai, Kohangapiripiri, Kohangatera, Waikaremoana - Nowa Zelandia
  4. Rotoaira, Okataina - jeziora w kalderach, Nowa Zelandia
  5. Fena - Guam
  6. Murray (jezioro) (en) - Papua-Nowa Gwinea
  7. Willandra Lakes Region – jeziora w Nowej Południowej Walii, Australia

Laguny | edytuj kod

  1. Laguny Nowej Kaledonii (en)

Lodowce | edytuj kod

  1. Lodowiec Foxa, Lodowiec Franciszka Józefa - Nowa Zelandia

Przylądki | edytuj kod

  1. Przylądek Ijuw, Przylądek Anna, Przylądek Menen - Nauru
  2. Przylądek Północny (Nowa Zelandia)

Rafy | edytuj kod

  1. Carondelet, Filippo, Winslow - Kiribati
  2. Banc de Lansdowne - Nowa Kaledonia
  3. Indispensable Reefs - Wyspy Salomona

Rzeki | edytuj kod

  1. Alberga (rzeka), Richmond (rzeka w Australii) – Australia
  2. Abercrombie (rzeka), Aberfoyle (rzeka), Allyn (rzeka), Apsley (rzeka w Nowej Południowej Walii), Araluen (rzeka), Avon (rzeka w Nowej Południowej Walii), Back (rzeka w Nowej Południowej Walii), Barcoongere (rzeka), Barnard (rzeka), Barrington (rzeka w Australii), Barwon (rzeka w Nowej Południowej Walii), Beardy, Bega (rzeka w Nowej Południowej Walii), Bell (rzeka w Nowej Południowej Walii), Bellinger, Belubula, Bemboka (rzeka), Bendoc, Bermagui (rzeka), Bielsdown, Big Badja, Bimberamala, Birrie, Blicks, Bluff (rzeka w Nowej Południowej Walii), Bobo (rzeka), Bogan, Bokhara, Bolong (rzeka), Bombala (rzeka), Boomi (rzeka), Boonoo Boonoo, Boorowa (rzeka), Bow (rzeka w Nowej południowej Walii), Bowman (rzeka), Boyd (rzeka w Nowej Południowej Walii, Bredbo (rzeka), Brogo, Brunswick (rzeka) - Nowa Południowa Walia, Australia
  3. Mohaka, Mokau, Waipa, Oreti, Wairoa (rzeka), Toitoi (na wyspie Stewart), Paturau, Jollie Brook, Glenrae River, Mandamus River - Nowa Zelandia

Wyspy | edytuj kod

  1. Pingelap – atol daltonistów, Mikronezja
  2. Mamanuca, Totoya, Yasawa - wyspy w Fidżi
  3. Airukiiji - wyspa, Wyspy Marshalla
  4. Austral Islands – grupa wysp w Polinezji Francuskiej
  5. Niua – trzy wyspy w Tonga
  6. Wyspy Muttonbird (nieopodal wyspy Stewart), Poteriteri - Nowa Zelandia
  7. Yap (wyspa) należąca do Mikronezji
  8. Mānana, Mokoliʻi, Mokuʻauia, Moku Manu, Na Mokulua - Hawaje, USA
  9. Penguin Bank, Hancock Seamount, Colahan Seamount, Abbott Seamount - góry podmorskie, Hawaje, USA
  10. Chichijima Rettō, Hahajima Rettō, Mukojima Rettō; Minami Daitō-jima, Kita Daitō-jima, Ani-jima, Kita Iō-tō, Otōto-jima, Minami Iō-tō, Muko-jima - Japonia
  11. Abaiang, Aranuka, Beru (Kiribati), Birnie, Flint (Kiribati), Manra, Marakei, McKean (Kiribati), Nikunau, Orona, Rawaki, Starbuck (Kiribati), Tabiteuea, Tabuaeran, Teraina, Vostok - Kiribati
  12. Ant (atol), Eauripik, Elato, Etal, Faraulep, Fayu (atol), Kapingamarangi, Kuop (Neoch), Lamotrek, Losap, Lukunor, Namoluk, Namonuito, Ngulu, Piagailoe, Pingelap, Poluwat, Sorol - Mikronezja
  13. Île de Walpole, Wyspy Matthew i Hunter (en) - Nowa Kaledonia
  14. Ngerekebesang (Arakabesan), Rock Islands (en) - Palau
  15. Fergusson (wyspa), Goodenough, Kiriwina (Boyowa), Normanby (wyspa), Rambutyo, Vanatinai (Tagula) - Papua-Nowa Gwinea
  16. Anaa, Amanu, Anuanuraro, Anuanurunga, Apataki, Aratika, Arutua, Faaite, Fangatau, Hao, Haraiki, Hereheretue, [[Kaitu], Kaukura, Marokau, Marutea Nord, Napuka, Nukutepipi, Pukarua, Raraka, Raroia, Reao, Tahanea, Takume, Tatakoto, Tepoto, Tepoto Nord, Toau,Tureia - Polinezja Francuska
  17. Aunu‘u, Taʻū, Wyspy Manuʻa - Samoa Amerykańskie
  18. ʻEua, Foa (wyspa), Fonualei, Late (wyspa), Tofua, Niuatoputapu - Tonga
  19. Nukusavalevale, Pukasavilivili - wyspy atoly Funafuti, Tuvalu
  20. Hiw, Lo (wyspa), Merelava, Tegua, Toga (wyspa), Ureparapara, Wyspy Torresa - Vanuatu
  21. Jaluit (atol), Lib (wyspa), Majuro (atol), Toke (atol) - Wyspy Marshalla
  22. Bellona (wyspa), Nendö, Sikaiana, Wyspy Florida (Nggela), Kasolo (en) - Wyspy Salomona
  23. Maria Island – Australia

Cieśniny | edytuj kod

  1. ʻAlenuihāhā – cieśnina, Hawaje

Zatoki | edytuj kod

  1. Zatoka Duvauchelle - zatoka w Nowej Zelandii na Wyspie Północnej źródło: Encyklopedia dla dociekliwych wyd. Elżbieta Jarmołkiewicz ​ISBN 83-7117-759-3
  2. Zatoka Agana - Guam
  3. Zatoka Corio - Australia
  4. Colville Channel, Golden Bay, Jackson Bay, Mason Bay (na wyspie Stewart), kanał Rangitoto, Northwest Bay (nieopodal wyspy Campbell), Te Waewae Bay, Zatoka Pallisera - Nowa Zelandia

Azja | edytuj kod

Ukształtowanie terenu | edytuj kod

  1. Burkhan Khaldun – Mongolia
  2. Dong Phaja Yen – pasmo górskie w Tajlandii
  3. Khorat płaskowyż, Tajlandia
  4. Góry Foja – w zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, należącej do Indonezji
  5. Wzgórze Malabar w Bombaju
  6. Dac Lac – płaskowyż w Wietnamie
  7. Hamiguitan – góra na Filipinach
  8. Huadong – dolina na Tajwanie
  9. Barun – dolina w Nepalu
  10. Jordan Rift Valley – depresja Izrael-Jordania-Palestyna
  11. Nubra – dolina w Indiach
  12. Hukawng – dolina w Mjanmie
  13. Rasht – dolina w Tadżykistanie
  14. Ōwakudani – dolina w Japonii
  15. Aq Tash, Bandarpunch, Betlingchhip, Chaukhamba, Dewodi Munda, Grupa Gangotri, Guru Shikhar, Gya, Hardeol, Kalsubai, Kang Yatze, Kedarnath (góra), Kodachadri, Mullayanagiri, Nanda Kot, Nilkantha (góra), Nun Kun, Nyegyi Kansang, Om Parvat, Panchchuli, Pandim, Parasnath, Pauhunri, Phawngpui, Pushpagiri, Reo Purgyil, Rishi Pahar, Swargarohini – góry w Indiach, słabo opracowane w innych Wikipediach
  16. Anaimalai Hills, Cardamom Hills, Dhauladhar, Garo Hills, Góry Asamskie, Khasi Hills, Jaintia Hills, Lushai Hills, Naga Hills, Palani Hills, Płaskowyż Karbi Anglong, Pothigai – pasma górskie w Indiach
  17. Bara-lacha la, Niti – przełęcze, Indie
  18. Aino (góra), Akaishi (góra), Hijiri, Kita (góra), Minami (góra), Naka (góra), Norikura, Nōtori, Obami, Senjō, Shiomi, Tate (góra), Warusawa – najwyższe szczyty Japonii, słabo opracowane w innych Wikipediach
  19. Baiyun, Danxia, Dingjun, Jinfo, Kawagarbo, Lao (góra), Li (góra), Liang (góra), Lingtren, Liushi Shan, Longhu, Luofu, Sanqing (góra), Sauyr Zhotasy, Siguniang, Tianmen (góra), Tianmu, Tiantai (góra), Tomort, Wutong, Wuzhi, Xiqiao, Yuelu, Yulong Xueshan, Zijin Shan – góry w Chinach
  20. Jabal al-Nour – Arabia Saudyjska, w niej jaskinia ważna dla muzułmanów; Jabal Thawr
  21. Kamikōchi – turystyczna dolina w Japonii
  22. Orkhon - dolina w Mongolii
  23. Dolina Krzyża Jerozolima
  24. Lion Rock – góra w Hongkongu
  25. Kaghan, Kalam (dolina), Nagar (dolina) – w Pakistanie
  26. Mtacminda (ka) - góra w Gruzji
  27. Kotlina Asam - Indie
  28. Lorentz National Park – w Papui, Indonezja
  29. Nizina Brahmaputry - Indie
  30. Park Narodowy Bandhavgarh – Indie
  31. en:South China Karst – obszar krasowy w płd. Chinach
  32. Wuling (góry) – w Chinach
  33. Wyżyna Bhander, Wyżyna Betul, Wyżyna Dandakaranya, Wyżyna Hazaribagh, Wyżyna Karnataka, Wyżyna Mysore, Wyżyna Malwa, Wyżyna Ranchi, Wyżyna Riva, Wyżyna Telangana - Indie
  34. Doliina Kangra, Dolina Kulu, Dolina Lahaul, Dolina Spiti, Dolina Shyok - Indie
  35. Pegunungan Barisan , Pegunungan Fakfak, Pegunungan Gauttier, Pegunungan Iran, Pegunungan Jayawijaya, Pegunungan Kapuas Hulu, Pegunungan Kumawa, Pegunungan Lina, Pegunungan Mekongga, Pegunungan Meratus, Pegunungan Muller, Pegunungan Serayu Selatan, Pegunungan Serayu Utara, Pegunungan Sewu, Pegunungan Sudirman, Pegunungan Tamrau, Pegunungan Tiyo, Pegunungan Van Rees - góry, Indonezja
  36. Bukit Raya, Bulu Gandadiwata, Bulu Tilu, Buntu Rantemario, Gunung Abongabong, Gunung Agung, Gunung Argopuro, Gunung Arjuna, Gunung Balease, Gunung Bandahara, Gunung Besar, Gunung Binaiya, Gunung Bromo, Gunung Cirema, Gunung Gamkonora, Gunung Gedang, Gunung Gede, Gunung Geureudong, Gunung Guguang, Gunung Hijau, Gunung Inerie, Gunung Irau, Gunung Kaba, Gunung Kambuno, Gunung Kaplamada, Gunung Kerinci, Gunung Kwoka, Gunung Latimojong, Gunung Lawit, Gunung Lawu, Gunung Lembu, Gunung Leuser, Gunung Liangpran, Gunung Liman, Gunung Lompobatang, Gunung Malino, Gunung Mebo, Gunung Mekongga, Gunung Menyapa, Gunung Merapi, Gunung Merbabu, Gunung Muria, Gunung Murud, Gunung Mutis, Gunung Niut, Gunung Nokilalaki, Gunung Ophir, Gunung Pangrango, Gunung Papandayan, Gunung Pesagi, Gunung Raung, Gunung Rinjani, Gunung Salak, Gunung Semeru, Gunung Sinabung, Gunung Slamet, Gunung Sumbing, Gunung Sundoro, Gunung Tambora, Kong Kemul, Poco Mandasawu, Puncak Mandala, Sojolo, Ubia - szczyty, Indonezja
  37. Doi Phi Pan Nam, Dong Ap Bia, Phou Khe, Phou Pha Thi, Phu Soi Dao, Phu Xai Lai Leng, Shiceng Dashan - szczyty, Laos
  38. Burkhan Khaldun - Mongolia
  39. Amik Valley - dolina, Turcja
  40. Belen Pass - przełęcz, Turcja
  41. Uludağ – góra, Turcja
  42. Siedem wzgórz Stambułu (en) - Turcja
  43. Naltar – dolina, Pakistan

Cieśniny | edytuj kod

  1. Cieśnina Nikobarska, Duncan Passage, Sombrero Channel - Indie

Jaskinie | edytuj kod

  1. Tora Bora (en) - Kompleks jaskiń w Afganistanie
  2. Azokh Cave - Azerbejdżan
  3. Jeita Grotto - Liban

Jeziora | edytuj kod

  1. Yamdrok, Yangcheng, Kanas, Ayding, Chao (jezioro), Chagan, Siling – Chiny
  2. en:Kerala backwaters – laguny w Kerali
  3. Zbiorik Bhadra, Zbiornik Bhavanisagar, Chilka, Fateh Sagar, Zbiornik Gandhi Sagar, Zbiornik Govind Ballabh Pant, Govind Sagar, Hirakud, Hussain Sagar, Zbiornik Koyna, Kolleru, Zbiornik Krishnarajasagar, Zbiornik Linganamakki, Zbiornik Mayurakshi, Zbiornik Nagarjun Sagar, Naini, Zbiornik Nizamsagar, Parshuram Kund, Pulicat, Zbiornik Stanley, Zbiornik Tungabhadra - Indie
  4. Danau Kerinci, Danau Matana, Danau Paniai, Danau Ranau, Danau Sentarum, Danau Tempe, Danau Toba, Danau Towuti, Waduk Jatiluhur, Waduk Serbaguna Gajahmungkur - Indonezja
  5. Burabaj (jezioro) (en) - Kazachstan
  6. Demirköprü – hydrowęzeł w Turcji
  7. Akgöl – Turcja
  8. Akna, Parz – Armenia
  9. Tharthar – Irak
  10. Jezioro Południowoaralskie (en) - Kazachstan, Uzbekistan
  11. Inya, Kandawgalay, Kandawgyi, Miktila (jezioro), Moe Yin Gyi, Nong Fa, Rih dïl, do rozszerzenia: Indawgyi, Inle - Mjanma
  12. Lista jezior Singapuru, Jezioro Jurong, Zbiornik retencyjny Bedok, Zbiornik retencyjny Kranji, Zbironik retencyjny Lower Peirce, Zbiornik retencyjny Lower Seletar, Zbiornik retencyjny MacRitchie, Zbiornik retencyjny Marina, Zbiornik retencyjny Murai, Zbiornik retencyjny Pandan, Zbiornik retencyjny Poyan, Zbiornik retencyjny Pulau Tekong, Zbiornik retencyjny Punggol, Zbiornik retencyjny Sarimbun, Zbiornik retencyjny Serangoon, Zbiornik retencyjny Tengeh, Zbiornik retencyjny Upper Peirce, Zbiornik retencyjny Upper Seletar - Singapur
  13. Hoàn Kiếm, Hồ Tây, Thiền Quang, Trúc Bạch, Ba Mẫu, Bảy Mẫu, Giảng Võ, Ba Bể, Bien Ho, Xuan Hong, Núi Cốc, Định Bình, Phú Ninh - Wietnam

Pustynie, wydmy, plaże, klify | edytuj kod

  1. en:Arabian Desert
  2. Carnatic – część wybrzeża Indii
  3. Palolem - plaża w Indiach
  4. Park Narodowy Pustyni w Radżastanie
  5. Khongoryn Els - wydmy, Mongolia
  6. Cholistan – pustynia w Pakistanie
  7. Badain Jaran – pustynia w Chinach
  8. Plaże Singapuru, Changi Beach Park - Singapur
  9. Umm al Samim – Oman

Półwyspy | edytuj kod

  1. Kaććh - Indie
  2. Bukit Badung, Jazirah Onin, Semenanjung Blambangan, Semenanjung Bomberai, Semenanjung Minahasa, Semenanjung Selatan, Semenanjung Tenggara, Semenanjung Timur, Semenanjung Ujungkulon - Indonezja
  3. Bicol (półwysep), Bondoc, Caramoan – Filipiny
  4. Armutlu, Datça, Kapıdağ, Karaburun, Kocaeli (półwysep) – Turcja

Przylądki | edytuj kod

  1. Anamur (przylądek) – Turcja, nie ma go w żadnej Wiki, tylko w starym atlasie
  2. Przylądek Godawari, Przylądek Calimere, Przylądek Malabar, Przylądek Palmyras, Przylądek False Divi, Przylądek False - Indie
  3. Tanjung Api, Tanjung Arus, Tanjung Bantenan, Tanjung Batu, Tanjung Bohia, Tanjung Bugel, Tanjung Bulu Bulu, Tanjung Bunkulan, Tanjung Cangkuang, Tanjung Datu, Tanjung Indramayu, Tanjung Jabung, Tanjung Jambuair, Tanjung Karosso, Tanjung Krawang, Tanjung Layar, Tanjung Mangkalihat, Tanjung Paku, Tanjung Pangkalsiang, Tanjung Papisoi, Tanjung Puting, Tanjung Ringgit, Tanjung Sambar, Tanjung Selatan, Tanjung Sopi, Tanjung Tarabitan, Tanjung Tua, Tanjung Vals, Tanjung Yamursba, Ujung Cukuredak, Ujung Genteng, Ujung Kareueng - Indonezja

Rafy | edytuj kod

  1. Byramgore, Cherbaniani, Perumalpar - Indie

Rzeki | edytuj kod

Brakuje rzek w środkowoazjatyckich republikach poradzieckich, azjatyckiej części Rosji.

  1. Abhaim - rzeka w Mezopotamii, dopływ Tygrysu między Dijalą a Wielkim Zabem.
  2. Al-Gharraf (rzeka), Khabur, Khasa (rzeka), Khawr Abd Allah, Khazir, Wadi Hamir, Wadi Hauran – Irak
  3. Alingar, Andarab, Anjuman, Arghandab, Arghistan, Balkh, Bartang (rzeka), Dori (rzeka), Ghorband, Gomal, Kaj (rzeka), Khanabad, Khulm, Kurram, Landai Sin, Logar (rzeka), Musa Qala, Pech (rzeka), Safid, Salang (rzeka), Surkhab, Tarnak - Afganistan
  4. Kedayan, Bakulong, Teraja, Peradayan - rzeki Brunei
  5. Angke, Ayung, Banyuasin, Indragiri, Jelai-Bila, Jeneberang, Kapuas (dopływ Barito), Keriau, Kumbe, Lalindu, Lamandau, Lasolo, Lorentz (rzeka), Maro (rzeka), Martapura (rzeka), Melawi, Mina (rzeka), Noel Besi, Ok Tedi, Opak, Paguyaman, Palu (rzeka), Pawan, Poso, Progo, Pulau, Sadang, Sampara, Serayu, Sesayap, Sungi, Sekayam, Tabalong (rzeka), Tariku, Taritatu, Walanae, Wampu - Indonezja
  6. Comoro, Irabere, Noel Besi, Sahen, Seiçal, Tono (rzeka) – Timor Wschodni
  7. Suusamyr (rzeka) (en) - Kirgistan
  8. Astore, Bara (rzeka), Braldu, Dasht, Dori (rzeka), Dras, Gambila, Ghaggar-Hakra, Gomal, Haro (rzeka), Hispar (rzeka), Hub (rzeka), Hushe, Jindi, Kech, Kunhar, Kundar, Ling, Lyari, Malir, Mula (rzeka), Neelum, Panjkora, Panjnad, Poonch, Rakshan, Rupal (rzeka), Shaksgam, Shigar, Shingo (rzeka), Soan, Suru (rzeka), Tawi – Pakistan
  9. Mongkol Borei, Siem Reap (rzeka), Srepok – Kambodża
  10. Abra (rzeka), Abulog, Agno, Agusan, Aklan (rzeka), Angat, Bay (rzeka), Bicol (rzeka), Chico (rzeka na Filipinach), Davao (rzeka), Jalaur, Loboc, Magat, Marikina (rzeka), Morong, Muleta (rzeka), Pampanga (rzeka), Panay (rzeka), Pansipit, Parañaque (rzeka), Pulangi, San Cristobal (rzeka), San Juan (rzeka), Santa Cruz (rzeka), Tagoloan, Tarlac (rzeka) – Filipiny
  11. Banghiang, Cả, Hueang, Kong (rzeka), Nam Ngum, Nam Sam, Nam Song, Nam Theun, Nam Xan, Sepon, Tha, Xe Bang Fai, Xe Kaman - Laos
  12. Ataran, Pegu (rzeka), Chindwin, Dagā, Tawè (rzeka), Wielki Tenasserim, Gyaing, Haungtharaw, Heinze, Hsim, Kaladan (rzeka), Kaleindaung, Kraburi, Kyaw, Lenya, Loi, Mae Sai, Mali (rzeka), Manipur (rzeka), Maykha, Mayu, Moei, Myitmaka, Myu, N'Mai, Naf, Nam Pang, Nam, Nanding, Neyinzaya, Pai,Pāng, Pathein, Pawn, Pazundaung, Pilu (rzeka), Pyamalaw, Ruak, Sittaung, Taping (rzeka), Teng, Thandi, Tizu, Uyu, Rangun (rzeka), Yaw, Yay (rzeka), Yin (rzeka), Yunzalin, Zami (rzeka), Zawgyi - Mjanma
  13. Adyar, Ajay, Alaknanda, Amaravati (rzeka), Arkavati, Atrai, Baitarani, Banas, Barak (rzeka), Barakar, Betwa, Bhadra, Bhagirathi, Bharathappuzha, Bhavani, Bhilangna, Bhima (rzeka), Brahmani, Chaliyar, Cooum,Dhauliganga, Doda (rzeka), Dras, Feni (rzeka), Ghaggar-Hakra, Hemavati, Hindon (rzeka), Indravati, Jalangi, Kabini, Kali (rzeka), Ken (rzeka), Koyna (rzeka), Luni (rzeka), Mahananda, Mahi (rzeka), Mandakini, Mandovi, Manjira, Manu (rzeka), Markha, Musi (rzeka w Indiach), Mutha, Nandakini, Neelum, Netravati, Palar, Pamba, Panchganga, Panjnad, Parbati, Penna,Periyar, Phalgu, Pranhita, Purna, Sabarmati, Sabari, Sarayu, Sharavati, Sharda, Shingo (rzeka), Shipra, Subarnarekha, Suru (rzeka), Thamirabarani, Tsarap, Tunga, Ulhas, Vaigai, Wardha (rzeka), Zanskar (rzeka), Zuari - Indie
  14. Babai, Bagmati (rzeka), Bheri (rzeka), Bhote Koshi, Bisnumati, Budhi Gandaki, Dudh Kosi (rzeka), East Rapti, Imja Khola, Indravati, Kalapani, Kamala, Kankai, Lakhandei, Likhu Khola, Marshyangdi, Rohni, Sarju, Seti (rzeka), Seti Gandaki, Sharda, Sun Kosi, Thuli Bheri, Tinau, Trishuli – Nepal
  15. Arun (rzeka w Chinach i Nepalu), Beipan, Bhote Koshi, Chishui, Dadu (rzeka), Daling, Daxia He, Ganga Chhu, Han (rzeka w Guangdongu), Hun (rzeka), Jing He, Jiulong (rzeka), Kaidu, Karakash (rzeka), Lhasa (rzeka), Liu (rzeka), , Lohit, Luo (Henan), Luo (Shaanxi), Mei (rzeka), Miluo (rzeka), Muzat, Nanpan Jiang, Ou (rzeka), Qinhuai, Qian, Qu (rzeka), Ruo Shui, Sanggan, Shaksgam, Subansiri, Sun Kosi, Suzhou (rzeka), Taizi, Tao (rzeka), Tuo, Xar Moron, Xiliao, Yarlung Tsangpo, Yurungkax, Zi (rzeka) – Chiny
  16. Arigiin, Erzin, Khanui, Ongi, Suman, Tamir (rzeka), Uilgan, Zelter – Mongolia
  17. Bang Pakong, Chi (rzeka), Hueang, Ing, Lam Wa, Loei, Lopburi (rzeka), Mun (rzeka), Nakhon Nayok, Nan (rzeka), Noi, Pa Sak, Pattani (rzeka), Phachi, Phetchaburi, Prachin Buri, Ruak, Sai (rzeka), Sakae Krang, Tapi, Tha Chin, Wang (rzeka), Yom – Tajlandia
  18. Balui, Baram (rzeka), Batu Pahat (rzeka), Bernam, Endau, Golok, Gombak, Johor (rzeka), Kedah (rzeka), Kelantan (rzeka), Kemena, Kerian, Kinabatangan, Kinta (rzeka), Klang (rzeka), Kuyoh, Langat, Liwagu, Malacca (rzeka), Merbok, Mersing, Muar (rzeka), Muda (rzeka), Pelentong (Negeri Sembilan), Perlis (rzeka), Pulai, Rajang, Sarawak (rzeka), Segget, Selangor (rzeka), Tebrau, Tembeling – Malezja
  19. Bằng, , Bến Nghé, Bến Tre (rzeka), Bình Di, Cả, Cái, Cà Lồ, Cấm, Cầu, Cổ Chiên, Cu Đê, Đồng Nai (rzeka), Đuống, Gâm, Gianh, Hàn, Hà Thanh, Kiến Giang, Kong (rzeka), Krông Ana, La Ngà, La Tinh, Mỹ Tho (rzeka), Nam Sam, Nhật Lệ, Nho Quế, Phó Đáy, Quây Sơn, Ray (rzeka), Sepon, Srepok, Thái Bình (rzeka), Thị Vải, Thu Bồn, Tiền, Tô Lịch, Kanał Vĩnh Tế – Wietnam
  20. Mo Chhu, Paro Chhu, Raidāk – Bhutan
  21. Atrai, Balu (rzeka), Bangali, Baral, Bhairab, Buriganga, Dakatia, Dhaleshwari, Dharla, Dhepa, Gorai-Madhumati, Halda, Ichamati, Jaldhaka, Jamuna (rzeka w Bangladeszu), Jinai, Kangsha, Karatoya, Karnaphuli, Kushiyara, Mahananda, Manu (rzeka), Mathabhanga, Muhuri, Nabaganga, Naf, Padma, Pasur, Punarbhaba, Shitalakshya, Teesta, Titas – Bangladesz
  22. Singapur (rzeka) (en), Sungei Serangoon - Singapur
  23. Teesta – rzeka w Indiach i Bangladeszu
  24. Dzoraget (rzeka), Getik (rzeka), Kasagh, Pambak (rzeka) – Armenia
  25. Karkar (rzeka), Levçay, Vilesh – Azerbejdżan
  26. Vorotan – rzeka w Armenii i Azerbejdżanie
  27. Abasha, Choloki, Machakhlistskali, Qvirila, Tskhenistsqali, Vere – Gruzja
  28. Suramula – Osetia Płd.
  29. Aksu (rzeka w Turcji), Aksu Deresi, Ankara (rzeka), Bakırçay, Balikh, Bartın (rzeka), Berdan, Botan, Çekerek, Deli Çay, Delice, Dim (rzeka), Efrenk, Filyos, Gelevara Deresi, Gök, Hezil Suyu, Jaghjagh, Kara Dere, Karamenderes, Karasu (Hatay), Kelkit, Khabur, Köprüçay,Küçükmenderes, Limonlu, Machakhlistskali, Manavgat (rzeka), Payas (rzeka), Pinarus, Sajur (rzeka), Simav (rzeka), Terme, Yağlıdere, Yeşilırmak, Zamantı – Turcja
  30. Awali, Ghadir, Kadisha, Nahr al-Kabir al-Janoubi, Nahr Bayrūt, Zahrani – Liban
  31. Abhar (rzeka), Aji Chay, Alamut (rzeka), Alwand (rzeka), Bahmanshir, Bahu Kalat, Bakhtiari, Chalus (rzeka), Dez, Gadar, Halil (rzeka), Haraz (rzeka), Jajrood, Jarahi, Karaj (rzeka), Kashafrud,Koohrang, Lar (rzeka), Marun, Mehran (rzeka), Mond (rzeka), Noor (rzeka), Qarasu, Qizil Üzan, Qom (rzeka), Quri Chay, Seimare, Shahrood, Simineh, Sirwan, Zarrineh, Zayanderud, Zola – Iran
  32. Wadi al-Hasa, Zarqa – Jordania
  33. HaBesor, Na'aman, Nahal Gerar, Nahal Mishmar, Nahal Paran, Nahal Poleg, Nahal Sorek, Tze'elim, Wadi Og, Wadi Qana – Izrael
  34. Wadi Qelt – Palestyna
  35. Awaj, Queiq, Sajur (rzeka) – Syria
  36. Abashiri (rzeka), Abe (rzeka), Agano (rzeka), Arakawa (rzeka), Ashida, Chikugo (rzeka), Chitose (rzeka), Edo (rzeka), Fuji (rzeka), Gōnokawa, Ibi (rzeka), Iwaki (rzeka), Jinzū, Jōganji, Kakehashi, Kanda (rzeka), Kamo (rzeka), Kano (rzeka), Katsura (rzeka), Kikuchi (rzeka), Kinokawa (rzeka), Kumano (rzeka), Kuma (rzeka w Japonii), Kurobe (rzeka), Mabechi, Makomanai, Ōi, Oirase, Omono, Sagami (rzeka), Saru (rzeka), Shimanto (rzeka), Shiribetsu, Shō (rzeka), Shokotsu, Shōnai (rzeka), Takahashi (rzeka), Takase, Tama (rzeka), Tenryū (rzeka), Teshio (rzeka), Tokachi, Tokoro, Toyohira, Yamato (rzeka), Yoshino (rzeka) – Japonia
  37. Chaeryong, Dorimcheon, Geum (rzeka), Geumho, Hantan (rzeka), Hwang, Hyeongsan, Nam, Namhan, Pungdeokcheon, Ryesong, Seohocheon, Seomjin, Soyang (rzeka), Soyang (tama), Taehwa, Tancheon, Yangjaecheon, Yeong (rzeka), Yeongsan – Korea Płd.
  38. Bongocheon, Changja, Changjin (rzeka), Hochon, Pothong, Ryesong, tama Sup'ung, Taeryong – Korea Płn.
  39. Kwan Tei, Lam Tsuen, Sha Tau Kok, Sham Chun, Shing Mun – Hongkong
  40. Bazhang, Beigang (rzeka), Beinan, Beishi, Da'an (rzeka), Dadu (rzeka), Dahan, Donggang, Dongshan, Erren, Fengping, Keelung (rzeka), Lanyang, Maoluo, Nanshi, Qishan (rzeka), Sanxia (rzeka), Xindian (rzeka), Xiuguluan, Yanshui, Yilan (rzeka), Zengwen, Zhuoshui – Tajwan
  41. Wadi Bani Khalid – Oman
  42. Wadi Bana, Wadi Dawan, Wadi Hamir – Jemen
  43. Khawr Dubayy, Wadi Abadilah, Wadi al-Far'a, Wadi Shis, Wadi Wurayah – ZEA
  44. Wadi Al-Batin, Wadi al-Rummah, Wadi Hamir – Arabia Saudyjska
  45. Gal Oya, Gin Ganga, Kalu Ganga, Kanakarayan Aru, Kelani, Kotmale Oya, Maduru Oya, Maha Oya, Pali Aru, Walawe – Sri Lanka
  46. Anyuy, Kur (rzeka), Moneron, Tunguska (rzeka), Urmi – Rosja

Wodospad | edytuj kod

  1. Khone Phapheng – wodospad w Laosie

Wulkany | edytuj kod

  1. Żupanowski - wulkan na płw. Kamczatka, Rosja
  2. Mount Karadağ - Turcja
  3. Mount Hasan – stratowulkan w Turcji
  4. Bas Dong Nai, Cù Lao Ré, Haut Dong Nai, Ile des Cendres, Toroeng Prong, Veteran (wulkan) - Wietnam
  5. Sabalan (wulkan w Iranie) – nieaktywny stratowulkan w Iranie
  6. Wulkany Kamczatki, np. Yelovsky

Wyspy | edytuj kod

  1. Aoshima – wyspa kotów w Japonii
  2. Abagaitu sporna wyspa, Chiny-Rosja
  3. Bolszoj Ussurijskij sporna wyspa, Chiny-Rosja
  4. Chirinkotan, Wyspy Niedźwiedzie Rosja
  5. Boracay znana turystyczna wyspa, Filipiny
  6. Czedżu (wyspa) – największa wyspa Korei Płd., wszystko o wyspie jest w haśle: Czedżu_(prowincja)
  7. Hwanggumpyong, Wihwa – Korea Płn.-Chiny
  8. Ishigaki (wyspa) - wyspa w archipelagu Wysp Okinawa, Japonia
  9. Ko Lipe - wyspa w Tajlandii
  10. Gulangyu – Chiny
  11. Koh Rong Sanloem - wyspa w Kambodży
  12. Run (wyspa) - wyspa w Indonezji, ważna kiedyś w handlu korzennym
  13. Malé (atol) Atol na Malediwach
  14. Scarborough Shoal – sporna mielizna koło Filipin
  15. Sir Bani Yas – wyspa w ZEA z bogatą historią
  16. Perhentian - wyspy w Malezji
  17. Port Island – sztuczna wyspa, Kobe, Japonia
  18. Sriharikota, Teressa – wyspy w Indiach
  19. Wyspy Amami - grupa wysp japońskich
  20. Wyspy Miyako ja:宮古列島 - grupa wysp w prefekturze Okinawa, Japonia
  21. Wyspy Okinawa w Japonii
  22. Wyspy Oceanu Spokojnego
  23. Fai Tsi Long - archip. w północnym Wietnamie, w Zat. Tonkińskiej, na wschód od Hajfongu; ok. 1000 wysepek (największe Cai Bau i Cat Ba) oraz skał; ok. 1500 km2; lasy monsunowe; ośr. wypoczynkowy Bai Chay.
  24. Wyspy Hazar/Wyspy Hazarskie/Khazar Islands/Wyspy Xəzər (en) - Azerbejdżan
  25. Archipelag Filipiński, Archipelag Indonezyjski, Archipelag Visayan
  26. Taiping (wyspa)/Itu Aba (en), Thitu (en) - Filipiny
  27. Amindiwy, Wyspy Cannanore - archipelagi, Indie
  28. Sriharikota - wyspa, Indie
  29. Panaitan, Sangiang, Karimun Java, Rangsang, Rinca - wyspy, Indonezja
  30. Kepulauan Alor, Kepulauan Anambas, Kepulauan Asia, Kepulauan Babar, Kepulauan Bacan, Kepulauan Banda, Kepulauan Banggai, Kepulauan Banyak, Kepulauan Bonerate, Kepulauan Kai, Kepulauan Kangean, Kepulauan Karimata, Kepulauan Laut Kecil, Kepulauan Leti, Kepulauan Lingga, Kepulauan Mapia, Kepulauan Mentawai, Kepulauan Natuna, Kepulauan Obi, Kepulauan Raja Ampat, Kepulauan Riau, Kepulauan Sabalana, Kepulauan Sangihe, Kepulauan Sawu, Kepulauan Schouten, Kepulauan Seribu, Kepulauan Sermata, Kepulauan Solor, Kepulauan Sula, Kepulauan Talaud, Kepulauan Tambelan, Kepulauan Tanimbar, Kepulauan Tengah, Banda Islands, Nusa Kambangan (en) - archipelagi i grupy wysp, Indonezja
  31. Minami Daitō-jima, Kita Daitō-jima, Okinoshima, Rishiri - Japonia
  32. en:Jabal al-Tair Island - Jemen
  33. Wyspy Singapuru - Lista wysp Singapuru, Pulau Senang (en), Pulau Ujong (en), Saint John's Island, Pedra Branca (Singapur), Pulau Anak Bukom, Pulau Bajau, Pulau Berkas, Pulau Biola, Pulau Brani, Pulau Buaya, Pulau Bukom, Pulau Bukom Techil, Pulau Buloh, Pulau Busing, Pulau Damar Laut, Pulau Damien, Pulau Hantu, Pulau Jong, Pulau Keppel, Pulau Khatib Bongsu, Pulau Malang Siajar, Pulau Palawan, Pulau Pawai, Pulau Pergam, Pulau Renggis, Pulau Sakijang Bendera, Pulau Sakijang Pelepah, Pulau Salu, Pulau Samulun, Pulau Sarimbun, Pulau Satumu, Pulau Sebarok, Pulau Sekudu, Pulau Seletar, Pulau Semakau, Pulau Selugu, Pulau Senang, Pulau Serangoon, Pulau Seringat, Pulau Seringat Kechil, Pulau Subar Darat, Pulau Subar Laut, Pulau Sudong, Pulau Tekukor, Pulau Tembakul, Pulau Ular, Pulau Unum, Pulau Ubin, Sultan Shoal, Wyspy sztuczne: Chinese Garden (Singapur), Coral Island (Singapur), Paradise Island (Singapur), Pearl Island (Singapur), Pulau Punggol Barat, Pulau Punggol Timor, Japanese Garden, Sandy Island (Singapur), Treasure Island (Singapur), Dawne wyspy: Anak Pulau, Berhala Reping, Pulau Ayer Chawan, Pulau Ayer Merbau, Pulau Bakau, Pulau Darat, Pulau Merlimau, Pulau Mesemut Darat, Pulau Mesemut Laut, Pulau Meskol, Pulau Pesek, Pulau Pesek Kecil, Pulau Saigon, Pulau Sakeng, Pulau Sakra, Pulau Sanyongkong, Pulau Sejahat, Pulau Sejahat Kechil, Pulau Semechek, Pulau Seraya, Pulau Tekong Kechil, Terumbu Retan Laut
  34. Bạch Long Vĩ, Cần Giờ (wyspa), Co To, Cồn Cỏ, Côn Đảo, Cu Iao Ham, Cu Iao Xanh, Tuần Châu - Wietnam

Zatoki | edytuj kod

  1. Avacha – Rosja
  2. Cam Ranh (zatoka) – Wietnam
  3. İzmit (zatoka) – Turcja

Europa | edytuj kod

Ukształtowanie terenu | edytuj kod

  1. Diabla Góra (Garb Tarnogórski) – wzniesienie
  2. Pasma górskie w Polsce
  3. Wzgórze Katzenberg - wzgórze w okolicy Parchoskiego Młyna
  4. Wzniesienia polskich nizin
  5. Likawitos najwyższe wzgórze w Atenach
  6. Sierra Arana, Sierra de Alcaraz – góry w Hiszpanii
  7. Szwajcaria nadsłuczańska - przełom rzeki Słucz na pograniczu Wyżyny Wołyńskiej i Polesia Wołyńskiego na Ukrainie - Park Krajobrazowy
  8. Aitana – masyw górski w Hiszpanii
  9. Alpy Szwajcarskie
  10. Avala - góra w Serbii
  11. Preševo (dolina) w Serbii
  12. Dents du Midi – masyw górski w Alpach
  13. Dovrefjell – pasmo górskie w Norwegii
  14. Glenmacnass – dolina w Irlandii
  15. Glens of Antrim – region w Irlandii Północnej
  16. Glyn Tarell – dolina w Walii
  17. Annandale (dolina), Glen Affric, Glen Urquhart – w Szkocji
  18. Bøverdal, Gauldal, Hallingdal, Setesdal, Stjørdalen – doliny, Norwegia
  19. Aspe (dolina), Tarentaise (dolina) – we Francji
  20. Dolina Mozeli Francja-Niemcy-Luksemburg
  21. Mont'Albano - wzgórze we Włoszech
  22. Val d'Orcia – kraina w Toskanii
  23. Myzeqe – równina w Albanii
  24. Ossau – dolina we Francji
  25. Gorges de l'Ardèche – wąwozy we Francji
  26. Oisans – region w Alpach francuskich
  27. Prättigau – region geograficzny w Szwajcarii
  28. Rezerwat Biosfery Entlebuch – Szwajcaria
  29. Szwajcarskie Muzeum Alp w Bernie
  30. Brixental, Großwalsertal, Lechtal, Oberinntal, Ötztal, Tannheimer, Tuxertal, Unterinntal – doliny, Austria
  31. Airiselkä – wyżyna w fińskiej Laponii
  32. Campo Imperatore - łąki w Abruzji
  33. Valchiavenna – alpejski region we Włoszech
  34. Bardenas Reales – półpustynia w Hiszpanii
  35. Równina Ateńska
  36. Turda (wąwóz) – w Rumunii
  37. Paiko – łańcuch górski, Bułgaria-Macedonia
  38. Rugova – kanion w Kosowie
  39. Ovče Pole – równina w Macedonii Płn.
  40. Wye (dolina) Anglia, Walia
  41. Araku, Bersntol, Canale (dolina), Eisacktal, Etschtal, Fassa, Itria, Non (dolina), Ossola, Passeier, Primiero, Puster, Sabbia (dolina), Schnalstal, Sessera, Spluga, Sugana, Susa (dolina), Taleggio (dolina), Trompia, Ulten (dolina), Valdarno, Valdichiana, Vallo di Diano, Valsassina, Valtellina, Veny, Vigezzo, Wipptal – doliny, Włochy
  42. Val Bregaglia, Müstair (dolina) – doliny, Szwajcaria, Włochy
  43. Calanca, Emmental, Haslital, Leventina, Lötschental, Maggia, Mesolcina, Poschiavo (dolina), Simmental, Urseren, Val Roseg, Vallée de Joux, Verzasca – doliny, Szwajcaria
  44. Mälaren (dolina), Rapa (dolina), Tarfala, Lapporten – Szwecja
  45. Numedal, Østerdalen – doliny, Norwegia
  46. Þjórsárdalur, Haukadalur – doliny, Islandia
  47. Tena (dolina), Valle de Broto – w Hiszpanii
  48. Sil (kanion) – w Hiszpanii
  49. Ida (góra na Krecie)
  50. Mortirolo, Susten, Valparola - przełęcz w Alpach
  51. Niecka Kozielska
  52. Nizina Salonicka, Nizina Tesalska, Nizina Argolidzka – Grecja
  53. Vipavska dolina (en) (Słowenia)
  54. Crni Vrh (Bor) (en) (Serbia)
  55. Dolina Jiu (en) (Rumunia)
  56. Cindrelu – góra (Rumunia)
  57. Sprengisandur (en), Þórólfsfell (en) - Islandia
  58. Równina Satmarska -Równina Baczki - BiH
  59. Nizina Drawska - BIH
  60. Piaskowce w Tatrach
  61. Süntel - jest np. en:Süntel, masyw górski w Niemczech
  62. Trossachs – Szkocja
  63. Ansó (dolina), Roncal (dolina), Vall de Núria, Valle de Benasque – dolina w Hiszpanii
  64. Wąwóz Syczewski – wąska część doliny Niszawy (Serbia), ok. 20 km od miasta Niš
  65. Tabernas (półpustynia) – w Hiszpanii
  66. Tara (masyw) -Góry Zakola Dunaju -Rudnik (masyw) -Pilis (góry) -Góry Wyszehradzkie -Góry Budzińskie -Javor (masyw) -Góry Aggteleckie -Villány (góry) -Velence (wzgórza) -Kamenna gora - góry, BiH
  67. Bat (szczyt) -Kapa (szczyt) -Otis (szczyt) - BiH
  68. Dolina Środkowego Dunaju, Podgórze Północnowęgierskie -Wschodnie Przedgórze Alp, Wysoczyzna Somogy -Średniogórze Północne
  69. Akromandra - szczyt, Cypr
  70. Liechtensteinklamm – wąwóz, Austria
  71. Aiguille Noire de Peuterey, Aiguille de Leschaux, Alburni, Alpe della Luna, Alpe di Succiso, Averau, Bec d'Epicoune, Becco di Mezzodì, Bellavista, Bollettone, Breithornzwillinge, Bric Agnellino, Bric Gettina, Bric del Terma, Bric delle Camere, Bulgheria, Calà del Sasso, Campo dei Fiori di Varese, Canto Alto, Catena delle Tre Croci, Central Breithorn, Cervati, Cervialto, Cesen, Chiunzi, Cima Garlenda, Cima Valmora, Cima Viola, Cima da Lägh, Cima de Barna, Cima de Pian Guarnei, Cima del Fop, Cima del Redentore, Cima del Rosso, Cima del Serraglio, Cima delle Pozzette, Cima di Cugn, Cima di Fojorina, Cime di Caronella, Cime di Lemma, Cimon del Froppa, Cimone della Bagozza, Coccovello, Col Nudo, Col di Lana, Colle La Croce, Colle di Brianza, Colline Metallifere, Concarena, Corna Mara, Corna Trentapassi, Corni di Canzo, Cornizzolo, Corno Campascio, Corno Guazza, Corno Zuccone, Corno dei Tre Signori, Corno di Dosdè, Cornone di Blumone, Cresta di Enghe, Croce di Monte Bove, Dente di Coca, Denti della Vecchia, Dolomiti lucane, Eastern Breithorn, Erean Mountains, Faliesi, Furggen, Furgghorn, Furggubäumhorn, Gazzirola, Glockenkarkopf, Gobba di Rollin, Gridone, Grieshorn, Gross Schinhorn, Jazzihorn, Kastelhorn, Klein Grieshorn, La Singla, La Spedla, Lagazuoi, Lucretilis Mons, Madonie, Marchhorn, Margherita Hut, Martschenspitz, Massiccio del Sirino, Matese - góry, Włochy
  72. Ajtoska płanina, Bukowa płanina, Babin nos, Bataszka płanina, Bełoczerkowski rid, Berkowska płanina, Biło, Bochowska płanina, Wakarełska płanina, Wasilowska płanina, Weriła, Włachina, Wiskjar, Wraczanska płanina, Wuczibaba, Wyrbiszka płanina, Golema płanina, Gołouch, Goło byrdo (góra), Grebenec, Gjumjustrumski chrebet, Dewinska płanina, Dybrasz, Edzimirska płanina, Eleno-Twyrdiszka płanina, Ełowiszka płanina, Eminska płanina, Erułska płanina, Etropołska płanina, Zawałska płanina, Złatiszko-Tetewenska płanina, Izworska płanina, Kałoferska płanina, Kamczijska płanina, Karakułas, Karnobatska płanina, Kobiłska płanina, Koznica (góra), Konjawska płanina, Kruszewska płanina, Kyrwaw kamyk, Kyrkarija, Lestwic (góra), Lesznikowska płanina, Lisa płanina, Lulak (góra, Mała płanina, Meczkowec, Pekjowska płanina, Pereliksko-Prespanski djał, Presławska płanina, Rawnec (góra), Stidowska płanina, Sliwenska płanina, Sofijska płanina, Styrgacz, Terzijski bair, Trewnenska płanina, Trojanska płanina, Cariczka płanina, Czamlija, Cziprowska płanina, Szipczenska płanina, Jazowa płanina - góry, Bułgaria
  73. Małkija Jumruk, Golam Kademlija, Mleczija czał, Małyk Kademlija, Sarykaja, Paradżika, Pirgos (szczyt), Bezimenen wrych, Juruszka gramada, Uszi, Kamenica (Stara Płanina), Małyk Kupen, Kafadikiłdi, Tetewenska baba, Bułubanja, Kostenurkata, Krystcite, Obow, Kartała, Martinowa czuka, Rawnec, Kosica, Maragidik, Swiszti płaz, Etropołska Baba, Todorini Kukli, Babin zyb, Czełopeczka Baba, Kawładan, Bedek, Dragojca, Golama Wyszkadałnica, Kamenica (szczyt górski), Bajuwi Dupki, Golama straża, Małka straża, Jałowarnika, Kajmakczał, Golama Todorka, Bynderiszki czukar, Dżangał, Momin dwor, Koteszki czał, Małka Todorka, Czengenczał, Disilica, Kameniszka Kukła, Kukpite, Baszlijski czukar, Muratow wrych, Dżano, Bezbog (szczyt górski), Siwrija, Sinanica (szczyt górski), Kitka (szczyt górski), Ruen (szczyt górski), Gocew wrych, Golam Perelik, Radomir (szczyt górski), Ruj (szczyt górski) - szczyty, Bułgaria

Fiordy | edytuj kod

  1. Hornafjörður (fiord), Jökulfirðir (Islandia)

Góry | edytuj kod

  1. Aiguilles Dorées – Szwajcaria
  2. Ida (góra na Krecie)
  3. Monte Amaro
  4. Bungsberg – Niemcy
  5. Monte Sacro – wzgórze w Rzymie
  6. Profitis Ilias – najwyższy szczyt Peloponezu
  7. Tibidabo – koło Barcelony
  8. Tara (góra) – Serbia

Jaskinie | edytuj kod

  1. Jaskinia Przegińska - więcej w artykule Kajasówka
  2. Jaskinia Demenowska – jaskinia Słowacji
  3. Borgio Verezzi Caves, Castelcivita Caves, Castellana Caves, Castle of Sperlinga, Duino Mithraeum, Ear of Dionysius, Grotta Bianca, Grotta Verde, Grotta del Castiglione, Grotta del Cavallone, Grotta del Pisco, Grotta dell'Addaura, Grotta dell' Arco, Grotta dell' Arsenale, Grotta delle Felci, Grotta dello Smeraldo, Grotta di Matromania, Grotte di Pilato, Neptune's Grotto, Jaskinia Nereo, Jaskinia Paglicci, Jaskinie Pastena, Grotte di Pertosa, Jaskinie Toirano - Włochy
  4. Djawołskoto gyrło, Dewetaszka pesztera, Sneżanka (jaskinia), Uchłowica, Borow kamyk, Emen - Bułgaria

Jeziora | edytuj kod

  1. Jezioro Człuchowskie – trzy połączone jeziora
  2. Jezioro Dębskie
  3. Jezioro Lipno
  4. Jezioro Białe Wigierskie, Jezioro Długie Wigierskie
  5. Jezioro Żółwie w województwie zachodniopomorskim, powiecie goleniowskim (53°35′45,44″N 14°53′15,17″E/53,595956 14,887547)
  6. Lough Allen – jezioro w Irlandii
  7. Altevatnet – Norwegia
  8. Alūksne (jezioro), Bakans, Drīdzis, Kaņieris, Pape (jezioro), Pitelis, Rychy, Sivers – Łotwa
  9. Skrzyneckie – jezioro w województwie kujawsko-pomorskim na pojezierzu gostynińskim
  10. Zalew Tatar - w Rawie Mazowieckiej
  11. GZWP 425 - Główny Zbiornik Wody Podziemnej nr 425 - Największy w województwie podkarpackim Zbiornik Wody Podziemnej. Rozciąga się od Rzeszowa porzez Stalową Wolę aż do Dębicy. (Wody czwartorzędowe)
  12. Achen (jezioro) – jezioro w Austrii
  13. Akkajaure – jezioro w Szwecji
  14. Loch Rannoch – Szkocja
  15. Alcántara (jezioro), Ibón de Estanés, Pantano de Alarcón, Tama Mequinenza – Hiszpania
  16. sv:Amungen – jezioro w Szwecji
  17. Laka (jezioro) – Czechy
  18. Koroneia, Orestiada (jezioro), Pamvotida – Grecja
  19. Czystołuża – bagno lub staw leśny w Lisowie (województwo lubelskie).
  20. Jezioro Fucyńskie
  21. Kanał Falsterbo kanał morski łączący Bałtyk z Sundem, przebiegający przez szwedzką miejscowość Höllviken
  22. Mazurski Park Narodowy
  23. Bela Crkva (jezioro), Borsko, Gazivoda, Gruža (jezioro), Ludaš, Okanj, Palić (jezioro), Perućac (jezioro), Rusanda, Srebrno, Vlasina (jezioro), Zavoj, Zlatar (jezioro), Zvornik (jezioro) – Serbia
  24. Carska Bara, Zasavica – bagna w Serbii
  25. Sempach (jezioro) – jezioro w Szwajcarii
  26. Sihlsee - jezioro w północnej Szwajcarii, w kantonie Zurych, w kierunku północno-wschodnim od pobliskiej miejscowości Einsiedeln.
  27. Amvrakia, Doxa (jezioro), Kaiafas, Karla (jezioro), Kastraki (jezioro), Kerkini (jezioro), Koroneia, Kournas, Kremasta, Ladon (jezioro), Lysimachia (jezioro), Mała Prespa, Maraton (jezioro), Orestiada (jezioro), Ozeros, Pamvotida, Plastiras, Stratos,Vegoritida, Vouliagmeni, Wistonida, Yliki – Grecja
  28. Bovilla, Butrint (jezioro), Koman (jezioro), Mała Prespa – Albania
  29. Tyrifjorden – jezioro w Norwegii
  30. Żwirownia w Panience - zbiornik wodny, Polska
  31. Grímsvötn (jezioro), Hafravatn, Hálslón Reservoir, Holtsós, Lagarfljótsormurinn, Nyrðra-Vatnalautavatn (Islandia)
  32. Jezioro Jablanica -Niecka Balatońska - BiH
  33. Lago Acquato, Lago Agnel, Agno, Agnuzzo, Lago Ampollino, Lago Angitola, Antholzer See, Lago Aviolo, Lago Baccio, Bacino di San, GiacomoLago Becco, Bedretto, Biasca (jezioro), Bissone, Lago Biviere, Bodio, Boesio, Lago Boracifero, Lago Bordaglia, Brenno (jezioro), Brissago, Brissago Islands, Brusino Arsizio, Lago Campelli, Cannobino, Capolago, Carabietta, Lago Casere, Caslano, Cassarate, Cassarate, Castelli di Cannero, Lago Cecita, Claro, Lago Colombo, Lago Costantino, Cuccio, Lago Delio, Lago Dirillo, Lago Disueri, Durnholzer See, Dürrensee, Faido, Lago Fanaco, Lago Fedaia, Fucine Lake, Fusaro Lake, Gandria, Lago Garcia, Lago Gelt, Lago Gerundo, Giona, Grafsee, Great St Bernard Lake, Grünsee, Lago Gurrida, Gusana, Haidersee, Hatzlacke, Isolino Partegora, Isolino di San Giovanni, Kalterer See, Karersee, Lago La Vota, Laghetto delle Conche, Laghetto di Sassi Neri, Laghetto di Terra Nera, Laghi Gemelli, Laghi del Gorzente, Laghi di Lavagnina, Lago Bianco, Lago Morto, Lago Nero, Lago Nero, Lago Nero, Lago Olivo, Lago Piatto, Lago Ravasanella, Lago Verde, Lago d'Ampola, Lago d'Arno, Lago dei Monaci, Lago del Barbellino, Lago del Barbellino Naturale, Lago del Brugneto, Lago del Chiotas, Lago del Frassino, Lago del Gattero, Lago del Mucrone, Lago del Predil, Lago del Salto, Lago del Segrino, Lago del Tafone, Lago del Turano, Lago dell'Accesa, Lago della Busalletta, Lago della Malgina, Lago della Meja, Lago della Piastra, Lago della Rovina, Lago della Serraia, Lago della Vacca, Lago della Vecchia, Lago delle Lame, Lago delle Nazioni, Lago delle Piane, Lago delle Trote, Lago di Acerenza, Lago di Alserio, Lago di Annone, Lago di Aviasco, Lago di Barrea, Lago di Bientina, Lago di Bilancino, Lago di Bomba, Lago di Burano, Lago di Calaita, Lago di Caldonazzo, Lago di Candia, Lago di Canterno, Lago di Caprolace, Lago di Cavazzo, Lago di Cei, Lago di Centro Cadore, Lago di Ceresole, Lago di Chiusi, Lago di Coca, Lago di Comabbio, Lago di Doberdò, Lago di Fiastra, Lago di Fimon, Lago di Fondi, Lago di Ganna, Lago di Ganzirri, Lago di Ghirla, Lago di Giacopiane, Lago di Giulianello, Lago di Gramolazzo, Lago di Guardialfiera, Lago di Lases, Lago di Ledro, Lago di Lei, Lago di Lentini, Lago di Levico, Lago di Livigno, Lago di Magazzolo, Lago di Malciaussia, Lago di Massaciuccoli, Lago di Mergozzo, Lago di Mezzola, Lago di Monate, Lago di Montedoglio, Lago di Montepulciano, Lago di Nicito, Lago di Occhito, Lago di Ogliastro, Lago di Ortiglieto, Lago di Piana degli Albanesi, Lago di Piano, Lago di Piediluca, Lago di Pietra del Pertusillo, Lago di PilatovLago di Poggio Perotto, Lago di Pontesei, Lago di Posta Fibreno, Lago di Prà della Stua, Lago di Recentino, Lago di Rimasco, Lago di Salarno, Lago di San Casciano, Lago di San Domenico, Lago di San Floriano, Lago di Santa Croce, Lago di Santa Giustina, Lago di Santa Rosalia, Lago di Sartirana, Lago di Scandarella, Lago di Scanno, Lago di Sibolla, Lago di Telese, Lago di Tenno, Lago di Toblino, Lago di Tovel, Lago di Trebecco, Lago di Vagli, Lago di Val di Noci, Lago di Viverone, Laguna di Orbetello, Laguna del Mort, Agnano - Włochy

Poldery | edytuj kod

  1. Polder Olawka – polder na Odrze, pod Wrocławiem

Półwyspy, przylądki | edytuj kod

  1. Stevns - półwysep w Danii
  2. Półwysep Akamas - Cypr
  3. Kasandra (półwysep), Spinalonga (półwysep) – Grecja

Regionalizacja fizycznogeograficzna | edytuj kod

  1. Wielkopojezierze – makroregion od Wisły i Bugu na północny wschód po granice Państwa. Obejmuje wszystkie regiony geograficzne.

Rzeki | edytuj kod

  1. Żeniłka - górny bieg rzeki Bukowa (dopływ Sanu)
  2. Rachanka – rzeka w województwie lubelskim
  3. rzeka Prądnia
  4. Kopanina (ciek wodny) – znaczny ciek wodny płynący we wschodniej Legnicy uchodzący do Wierzbiaka.
  5. Kanał Zyblikiewicz – kanał odwadniający, łączący Dunajec (gm. Żabno) z Wisłą (gm. Bolesław)
  6. Bergse Moza - odnoga rzeki Mozy w Holandii
  7. Acheron (rzeka), Agrafiotis, Angitis, Aroanios, Cephissus (Beocja), Cephissus (Równina Ateńska), Charadros, Elissonas, Enipeas, Eridanos (rzeka), Erymanthos, Erythropotamos, Evinos, Fonissa, Gallikos, Glafkos, Gorgopotamos, Granitsiotis, Ilisos, Inachos (rzeka), Kanianitis, Krafsidonas, Krathis, Krios (rzeka), Ladon (rzeka), Larissos, Loudias, Louros, Megdovas, Mornos, Neda (rzeka), Nedonas, Oenus, Olvios, Parapeiros, Pavllë, Peiros, Pineios, Pleistos, Sarantaporos (Epir), Sarantaporos (Tesalia), Selinountas, Spercheios, Thyamis, Titarisios, Tyria, Voidomatis, Volinaios, Vouraikos, Zacholitikos – Grecja
  8. Binačka Morava, Dlaboka, Kadina (rzeka), Kumanovska Reka, Nerodimka, Otinja, Ribnička, Sateska – Macedonia Płn.
  9. Ammerån – rzeka w Szwecji
  10. Anarjohka – rzeka w Norwegii i Finlandii
  11. Pielisjoki, Tammerkoski – Finlandia
  12. Frederiksholms Kanal – kanał w Kopenhadze
  13. Passer (rzeka), Sele (rzeka) – rzeki we Włoszech
  14. Europejski dział wód
  15. Kolva, Malka (rzeka), Południowa Keltma, Ustya, Vym – Rosja
  16. Amata (rzeka), Bārta, Bērze, Cena (rzeka), Čeriaukštė, Dienvidsusēja, Iecava, Kukhva, Ludza (rzeka), Mazā Jugla, Misa (rzeka), Nereta (rzeka), Slocene, Stende (rzeka), Šventoji, Svete, Tartaks, Utroya – Łotwa
  17. Park Naturalny Górnego Dunaju
  18. Przewłoka (dopływ Leśnej)
  19. Schwechat (rzeka), Wien (rzeka) – Austria
  20. Amblève – rzeka w Belgii
  21. Breg (rzeka) – Niemcy
  22. Bila (rzeka), Bioštica, Bistrica (rzeka), Bobovica, Bosanka (rzeka), Bregava, Brka (rzeka), Bunica (rzeka), Ćorkovac, Crkvenica, Crna (Ilomska), Crna (Vrbas), Crna (Željeznica), Čudnić, Cvrcka, Demićka, Doljanka, Dragočaj (rzeka), Drinjača (rzeka), Duboka (rzeka), Fojnička, Glina (rzeka), Goruša (rzeka),Grabovička, Ilomska, Jakotina (rzeka), Janja (rzeka), Jezerka, Jošavka, Kobilja (rzeka), Kreševka, Krivaja (rzeka), Lašva (rzeka), Lepenica (rzeka), Lištica, Mala Usora, Misoča, Mlječanica (rzeka), Pljačkovac, Prača (rzeka), Rakitnica (dopływ Neretwy), Rzav (rzeka), Sadika, Stupčanica, Ukrina, Unac (rzeka), Usora (rzeka), Velika Usora, Vigošća, Vrbanja (rzeka), Vrbaška (rzeka), Željeznica (rzeka) - BiH
  23. Savinja – Słowenia
  24. Aranca, Bega (rzeka) – w Rumunii i Serbii
  25. Jegrička, Rasina (rzeka) – Serbia
  26. Wandle – w obrębie Londynu
  27. Wołogda (rzeka) - rzeka w Rosji, dorzecze Dwiny
  28. Wyżwa – rzeka na Polesiu wołyńskim dopływ Prypeci, nazwa polska używana w II RP, Ukraińcy zwą ją Wyżewka rzekę o tej nazwie wymienia się w tym artykule: Powiat kowelski
  29. Kiełmiczanka - dopływ Moszczenicy, pow.zgierski
  30. Rzeki Hiszpanii: Adaja, Águeda (rzeka), Algodor, Almanzora, Andarax, Anllóns, Anoia (rzeka), Asón, Avia (rzeka), Bayas (rzeka), Bergantes, Cabriel, Cadagua, Cardener, Cares, Carrión, Cea (rzeka), Cidacos, Darro (rzeka), Deva (rzeka), Ega, Eo (rzeka), Ésera, Esla, Foix (rzeka), Francolí, Gállego, Guadaíra, Guadalentín, Guadalfeo, Guadalhorce, Guadalimar, Guadalmedina, Guadalope, Guadiamar, Guadiana Menor, Guadiaro, Henares (rzeka), Huebra, Ibaizabal, Jiloca (rzeka), Leitzaran, Lérez, Magro, Mijares (rzeka), Muga (rzeka), Mula (rzeka), Mundo (rzeka), Narcea, Noguera Pallaresa, Noguera Ribagorçana, Odiel, Odra (rzeka w Hiszpanii), Órbigo, Oria (rzeka), Pas (rzeka), Piedra (rzeka), Pisueña, Queiles, Río Alfambra, Río Guadajoz, Río Nansa, Río Valderaduey, Ripoll (rzeka), Saja (rzeka), Sar, Tambre (rzeka), Tiétar (rzeka), Tordera (rzeka), Ulla (rzeka), Urola, Vinalopó, Zújar (rzeka)
  31. Rzeki Norwegii: Altaelva, Begna, Gudbrandsdalslågen, Hallingdalselva, Karasjohka, Namsen, Nea-Nidelvvassdraget, Nidelva (rzeka), Otra, Renaelva, Vorma, Dział wodny Skien
  32. Rzeki Słowenii: Natisone, Vipava (rzeka), Reka (rzeka), Lahinja, Krupa (rzeka), Čabranka, Mirna (Słowenia), Savinja, Voglajna (rzeka), Hudinja (rzeka), Ložnica (rzeka), Bolska, Paka (rzeka), Dreta, Gradaščica, Iška, Kamnik Bistrica, Pšata, Nevljica, Sora (rzeka), Kokra (rzeka), Tržič Bistrica, Sava Bohinjka, Sava Dolinka, Pesnica (rzeka), Dravinja, Polskava, Fram (rzeka), Meža, Mislinja (rzeka), Ledava, Kerka, Ščavnica
  33. Ałansko dere, Barata (rzeka), Bakyrdere, Butulijska reka, Bunowska reka, Gabreska reka, Gospodarewska reka, Gradaewska reka, Dawidkowska reka, Eledżik (rzeka), Złatariszka reka, Kałamica, Kopriwen, Kjoszdere, Łazowa reka, Łomja, Makocewska reka, Mładeżka reka, Owczarica, Oczusznica, Pakusza, Pjasycznik (rzeka), Radowa reka, Swetla (rzeka), Syrnena reka, Tekirska reka, Fakijska reka, Cibyr, Czoparata, Szugawica - Bułgaria

Torfowiska | edytuj kod

  1. Dartmoor (wrzosowisko) - w hrabstwie Devon, patrz: Park Narodowy Dartmoor
  2. Torfowisko Sieciemińskie Rosiczki - Bardzo malownicze, małe torfowisko i zarastające jeziorko. Projektowany rezerwat przyrody. Solidna drewniana kładka umożliwia wejście na torfowisko i obejrzenie ciekawych roślin. Obok przy leśnej drodze parking. Na terenie torfowiska żyją owadożerne rosiczki.

Lasy | edytuj kod

  1. Dzika Tajga, Finlandia
  2. Obedska bara – lasy z bagnami, Serbia
  3. Park leśny Monsanto – Lizbona
  4. Dyrehaven – park koło Kopenhagi
  5. Rezerwaty przyrody w Polsce - dużo czerwonych linków

Wodospady | edytuj kod

  1. Babsko pryskało, Etropołski wodopad, Karłowsko pryskało, Kruszunski wodopadi, Popinołyszki wodopadi, Skakawica (wodospad) - Bułgaria
  2. Rjukan (wodospad), Steinsdalsfossen, Vøringfossen – wodospady w Norwegii

Wulkany | edytuj kod

  1. Adatepe – Bułgaria
  2. Ciomadul – Rumunia
  3. Krakatindur, Lýsuhóll, Thorolfsfell, Tjornes, Þórólfsfell en:Þórólfsfell - wulkany na islandii

Wydmy, plaże, klify | edytuj kod

  1. Wydma Łącka – Mierzeja Łebska, Słowiński Park Narodowy
  2. Ateńska Riwiera
  3. Białe klify Dover
  4. Höga kusten, Wysokie wybrzeże – część wybrzeża Szwecji
  5. Bellevue (plaża) – w Kopenhadze

Wyspy | edytuj kod

  1. Alsten, Grip, Vegaøyan – Norwegia
  2. Æðey, Borgarey, Brandur, Drangey, Geirfuglasker, Geldungur, Hellisey, Hvalbakur, Lundey, Skáleyjar, Súlnasker – Islandia
  3. Buise, Dänholm, Düne (wyspa), Hallig Habel, Halligen, Hamburger Hallig, Kachelotplate, Langenwerder, Lühesand, Mellum, Norderoog, Nordstrandischmoor, Oland, Ruden (wyspa), Süderoog, Südfall, Walfisch – Niemcy
  4. Great Island, Tory Island – Irlandia
  5. Budelli – wyspa koło Sardynii
  6. Cavallo, Chausey, Er Lannic, Fort National, Glénan, Grande Ile, Île de la Jatte, Île de Nantes, Île de Sein, Île d'Or, Île-Grande, Île Illiec, Île Madame, Île Milliau, Île Saint-Honorat, Île Sainte-Marguerite, Îles Saint-Marcouf, Îlot Saint-Michel, Molène, Petit Bé, Ratonneau, Tatihou, Téviec, Tombelaine – Francja (w części europejskiej)
  7. Vasilyevsky – Petersburg, Rosja
  8. Berat (wyspa), Franc Jozeph, Ksamil (wyspy), Maligrad, Paqe, Shurdhah, Stillo, Tongo (wyspa), Zvërnec – w Albanii
  9. Veliko ratno ostrvo en (Serbia)
  10. Eilean nan Ròn, Muckle Roe - wyspy w Szkocji
  11. Slotsholmen – Kopenhaga
  12. Agios Achillios, Kyra Panagia – Grecja
  13. Soisalo – Finlandia

Zatoki | edytuj kod

  1. Bellsund – w Norwegii
  2. Andfjorden, Hardangerfjord – fiordy w Norwegii
  3. Zatoka Orfańska - w Grecji
  4. Zatoka Alborska w Danii, koło miasta Aalborg
  5. An Ribhéar - Irlandia
  6. Héradsflói, Þistilfjörður (Islandia)
  7. Eteläsatama – Helsinki
  8. La Concha – Hiszpania
  1. Ann Chin. Wybuch z piorunami. „Świat Nauki”. nr. 9 (241), s. 8, wrzesień 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Propozycje tematów/Geografia fizyczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy