Wikipedia:Warsztat PANDA


Skrót: WP:PANDA

Wikipedia:Warsztat PANDA w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Warsztat PANDA

Przygotowywanie Artykułów do Nominacji do tytułu Dobrego Artykułu (lub nawet medalu)

Zadaniem Pandy jest wskazywanie, ocenianie i poprawianie artykułów wyróżniających się jakością do poziomu spełniającego wymagania do nominacji do wyróżnienia (medalu lub DA). Można tu też zgłaszać do naprawy artykuły już wyróżnione, które z różnych powodów nie spełniają standardów dla wyróżnień. Wybór artykułów

Zamieszczamy tutaj artykuły:

  1. które mogą po poprawkach (rozbudowie) zostać nominowane do wyróżnienia,
  2. które zostały już wyróżnione, jednak nie spełniają standardów swojego wyróżnienia, np.:
Wyróżniona zawartość Wikipedii

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii Instrukcja obsługi
  1. Wstaw na stronę artykułu szablon {{PANDA}};
  2. Dodaj sekcję == [[Nazwa artykułu]] ==
    możesz prosić o pomoc we wszystkich sprawach dotyczących poprawy artykułu; jeśli artykuł nie otrzymał jeszcze wyróżnienia, możesz tu zasięgnąć porady, czy zgłosić go po medal, czy po DA; jeśli artykuł nie spełnia standardów wyróżnienia, które już otrzymał, tuż pod nagłówkiem nowej podsekcji wstaw * [[Wikiprojekt:Odpowiedni wikiprojekt, w którym można uzyskać pomoc przy poprawie artykułu].
  3. Jeśli artykuł jest gotowy do nominacji (albo odebrania wyróżnienia) albo jeśli ostatni wpis w dyskusji pojawił się ponad 4 tygodnie temu, usuń go z warsztatu, a dyskusję przenieś na stronę dyskusji omawianego artykułu.
  4. Usuń ze strony artykułu szablon {{PANDA}}.

Spis treści

Dysonans poznawczy | edytuj kod

Medal z 2007 roku. Napisany średnio encyklopedycznym stylem (zdania w pierwszej osobie, przykłady rodem z poradnika), do tego występują w nim liczne braki w uźródłowieniu. Główny autor ówczesnego zgłoszenia, @Floriann, jest średnio aktywny na Wikipedii. Proszę o opinie, zanim artykuł zostanie poddany procedurze weryfikacji medalu. Ironupiwada (dyskusja) 11:15, 10 sie 2020 (CEST)

Joe Nieuwendyk | edytuj kod

Artykuł rozbudowany w 2016 (dla zaciekawionych wersja przed tutaj). Jest to tłumaczenie z en.wiki. Nie dodałem jedynie sekcji dot. stylu gry ponieważ ok. połowa to cytaty, ale nie będzie problemu z dodaniem pozostałej części jeśli jest taka konieczność. Rozszerzyłem natomiast m.in. wątki rodzinne. Prośba o weryfikację czy się nadaje. Pumpernikiel90 (dyskusja) 21:45, 24 lip 2020 (CEST)

Kamil Stoch | edytuj kod

Medal z 2011 i jedno z częściej wyświetlanych haseł w polskiej Wikipedii. Artykuł jest jednym z najdłuższych haseł; ogromna liczba szablonów, w szczególności szablonów przypisów, powoduje, że od kilku lat nie wyświetla się poprawnie czytelnikom. Mimo tego opis kariery po 2016 jest niepełny. W ostatnich dniach trwa intensywna poprawa hasła, zgłaszam więc artykuł do Warsztatu Panda, by można tu było koordynować prace. Wcześniejsze dyskusje na temat kształtu tego biogramu m.in. tutaj oraz tutaj. Barcival (dyskusja) 14:49, 20 lip 2020 (CEST)

  • Jeśli dobrze rozumiem, to nadal chcemy odchudzać artykuł. Widzę jeszcze takie fragmenty do skrócenia:
1) Kilka pierwszych sezonów kariery. Pełno tam zawodów dla dzieci i juniorów (Puchar McDonald’s, Nadzieje Beskidzkie, Puchar SMS, Puchar Prezesa PZN Młodzików, Mistrzostwa Śląska, Puchar Burmistrza Karpacza). Nie wiem, co z tym zrobić. Nie można wszystkiego wywalić, bo powstanie dziura w karierze. Ale czy te wszystkie puchary są niezbędne? A jeśli nie, to które można poświęcić? Być może te sezony da się scalić w mniejszą, ogólniejszą sekcję, ale tu potrzebna jest jakaś dyskusja. 2) Sekcje "Igrzyska olimpijskie", "Mistrzostwa świata", "Mistrzostwa świata w lotach narciarskich", "Mistrzostwa świata juniorów" i "Olimpijski festiwal młodzieży Europy". Każda z tych sekcji dzieli się na ogólne informacje o wynikach oraz tabele ze szczegółami. To zresztą typowa praktyka w biogramach skoczków. Czy nie wystarczą nam same tabele? 3) Tabela ze zwycięstwami w PŚ. Mamy już miejsca na podium – czy musimy wydzielać wygrane? Nie wiem, pytam. W każdym razie ta kwestia dotyczy wielu haseł, więc jeśli kasować, to wszędzie. KoverasLupus (dyskusja) 01:07, 22 lip 2020 (CEST) Jak pisałem w dyskusji 99keroba, opisy poszczególnych sezonów powinny być wycięte jako osobne hasła w stylu en:2003 Roger Federer tennis season, a w artykule głównym powinny zostać tylko najważniejsze informacje. Moim zdaniem te kilka pierwszych sezonów jest do wycięcia praktycznie w całości. Pierwsze pojedyncze występy w zawodach FIS-owskich są oczywiście wszystkie do zostawienia, ale z krajowych zawodów zostawiłbym tylko mistrzostwa Polski i ogólnopolską olimpiadę młodzieży, z międzynarodowych dziecięcych chyba tylko FIS Schüler Grand Prix (ale raczej opisane zbiorczo, nie o każdej edycji z osobna). Co do punktów 2) i 3), to nie wiem czy dokądkolwiek dojdziemy z tym hasłem, jeśli zaczniemy dyskutować ogólnowikipedyjne rozwiązania, ale faktycznie tabele w dużym stopniu dublują się. Tabele ogólne w sekcjach o zawodach mistrzowskich mają nad szczegółowymi przewagę czytelności, pozwalają np. szybko ocenić progres wyników w danej konkurencji. Tabele ze zwycięstwami w PŚ faktycznie są mało przydatne – licznik zwycięstw jest akurat wartościowy, ale można go po prostu dodać jako dodatkową kolumnę w tabeli podiów. Barcival (dyskusja) 15:55, 23 lip 2020 (CEST)

Bitwa pod Grand Coteau | edytuj kod

Ostatnio rozbudowałem, a właściwie w dużej mierze napisałem od nowa, artykuł o bitwie pod Grand Coteau. Z racji tego, że jestem początkującym wikipedystą, nie mam uprawnień potrzebnych do zgłoszenia go do DA. Poza tym nie wiem, czy w obecnej formie zasługuje on na to wyróżnienie. Mimo tego myślę, że zgłoszenie go do Warsztatu PANDA tak czy inaczej pomoże mi lepiej zapoznać się z zasadami pisania dobrych artykułów. Dla ułatwienia poniżej załączam zarys kwestii, które w moim odczuciu mogą wymagać poprawy (wraz z wytłumaczeniem, czemu tak napisałem). Będę wdzięczny za konstruktywną krytykę. Spędziłem nad tym artykułem trochę czasu, więc chciałbym go ulepszyć niezależnie od tego, czy w najbliższym czasie ma szansę na DA, czy nie.

1. Imię prawdopodobnego (patrz: sekcja uwagi w artykule) wodza Indian (Matowakan) w anglojęzycznych źródłach brzmi Medicine (Sacred) Bear. Chciałbym podać polskie tłumaczenie, ale nie mam w tym doświadczenia i nie chcę, żeby brzmiało to dziwnie. Z tego, co wiem, w polskojęzycznych źródłach imię to nie było jeszcze nigdy tłumaczone, więc nie ma uzusu, na który mógłbym się powołać. Próbowałem skorzystać ze słownika lakota-polskiego - https://www.lakotadictionary.org/phpBB3/nldo.php# - ale niewiele mi to nie pomogło (zdaję sobie sprawę, że imię "Matowakan" najprawdopodobniej nie pochodzi z języka lakota, lecz z języka z nim spokrewnionego).
2. Być może brakuje bardziej szczegółowych informacji o losach trzech zwiadowców, którzy dostali się 12 lipca do niewoli Siuksów, oraz o wydarzeniach bezpośrednio poprzedzających bitwę (najwyraźniej nieszczerych próbach prowadzenia negocjacji przez Siuksów). To pierwsze umieściłem w uwadze, ale nie wiem, czy to wystarczy oraz czy to stylistycznie dobre rozwiązanie. Źródła, w których jest najwięcej o wspomnianych kwestiach (na wypadek gdyby ktoś chciał sprawdzić, czy w artykule nie brakuje jeszcze jakichś ważnych informacji) to [Morton] (http://www.mhs.mb.ca/docs/transactions/3/grandcouteau.shtml), [Haag i Barkwell] (http://www.metismuseum.ca/resource.php/11683) i [Smith i Beaudry] (http://www.metismuseum.ca/resource.php/11684).
3. Edytując artykuł, zostawiłem informacje o współrzędnych pola bitwy na mapie tak, jak wyglądały wcześniej. Skoro jednak nie jest jasne, gdzie bitwa miała miejsce, może należałoby je usunąć. Większość źródeł wskazuje na to, że starcie z 13 lipca odbyło się w bliżej nieokreślonym miejscu na północy zachód od wzniesienia Dogden Butte; miejsce drugiej części bitwy - z 14 lipca - byłoby jeszcze trudniejsze do określenia, bo tabor trochę zmienił swoje położenie względem dnia pierwszego.
4. Być może kogoś rażą przypisy we wstępie do artykuły. Żaden z nich nie jest jednak zdublowany, tj. nie powtarza się już w dalszych częściach artykułu. Oprócz tego nie mam pomysłu, gdzie indziej można by umieścić te informacje, jeśli nie tam (nie chcę przeładowywać treścią infoboxa, który i tak już jest dość obszerny).
5. Jeżeli chodzi o infoboxa, sekcja o stratach Siuksów jest dość rozbudowana i może przez to mniej czytelna. Jeśli będzie taka potrzeba, mogę przenieść cały tekst do uwagi i napisać, że straty są nieznane. Poza tym w artykule istnieje sekcja o stratach, która zawiera właściwie te same informacje, co infobox, ale według mnie bardziej przystępnie podane.
6. Link zewnętrzny do strony Wirtualnego Muzeum Historii i Kultury Metysów (http://www.metismuseum.ca/) może zostać uznany za powtarzający się, bo kilka przypisów jest podstronami tej witryny. Sądzę jednak, że ilość różnorodnych informacji dotyczących wszystkich aspektów życia Metysów, jakie są zawarte na naprawdę niezliczonych podstronach http://www.metismuseum.ca/, wymaga dodatkowej wzmianki w linkach zewnętrznych.
7. Być może w końcu komuś nie podoba się, że znaczna część przypisów pochodzi z [Morton] (http://www.mhs.mb.ca/docs/transactions/3/grandcouteau.shtml). Jest to jednak bardzo użyteczne i przekrojowe źródło napisane przez fachowca (Williama Lewisa Mortona) i chyba nic na to nie poradzę.

Na koniec chciałbym dodać, że gdyby nie edytowanie tego artykułu, nie wiedziałbym nawet o istnieniu kanadyjskich Metysów, więc nie jestem ekspertem w temacie i mogę się mylić. Starałem się jednak uźródłowić każdą informację i tylko zdanie: Szybkość przemieszczania się i mobilność kawalerii pozwalały nie tylko efektywniej polować na bizony, lecz także przeprowadzać niespodziewane ataki, skuteczniej ścigać pokonanego wroga czy samemu uciekać w przypadku klęski lub odwrotu nie ma przypisu, choć myślę, że jest dość oczywistym wnioskiem z informacji podanych wcześniej w tej sekcji i służy za jej podsumowanie. KarolloraK555 (dyskusja) 22:10, 20 cze 2020 (CEST)

Czy wysłałem powyższą wiadomość na właściwej stronie? Może powinienem najpierw zacząć wątek w Kawiarence albo jeszcze gdzieś indziej, żeby szybciej uzyskać odpowiedź (chociaż widzę, że brak odzewu po 4 tygodniach to nie tylko mój problem)? Będę wdzięczny za wszystkie uwagi, a w szczególności te krytyczne, bo tylko dzięki nim mogę się posunąć naprzód w edytowaniu. Jeśli artykuł jest zbyt krótki, żeby o nim dyskutować, to jakich informacji w brakuje w nim najbardziej lub z których źródeł powinienem jeszcze skorzystać, żeby go rozszerzyć i ulepszyć? Pewnym problemem może być to, że nie znam francuskiego, a w dalszej kolejności także dakota, lakota ani miszif, przez co tekst oparty jest w całości na źródłach anglojęzycznych – po polsku nie ma nic ciekawego na ten temat. Jednakże przed moimi edycjami artykuł był prawie dwa razy krótszy od swojej angielskiej wersji, a teraz jest od niej ponad dwa razy dłuższy i ma sporo więcej przypisów i bibliografii. Zanim zacząłem nad nim pracę, miał on też za sobą nawet zgłoszenie do usunięcia (wtedy jeszcze nazywał się Wojna Metysów z Siuksami). Trzej najbardziej aktywni (poza mną) w edytowaniu strony o bitwie pod Grand Coteau wikipedyści – Jonasz, Belissarius i Arche – zrezygowali z edytowania Wikipedii prawie 14 lat temu (Jonasz), tragicznie zmarli prawie 5 lat temu (Belissarius) lub zostali zablokowani do końca życia ponad 5 lat temu (Arche), w związku z czym nie mam z kim konsultować treści artykułu. Poza tym strona jest dość niszowa (ostatnia edycja powyżej 100 bajtów miała miejsce w 2008 roku) i wątpię, żeby ktoś tam zaglądał sam z siebie (może oprócz przeglądających nowe zmiany). Również spośród wikipedystów zrzeszonych w projekcie historycznym tylko jedna osoba (Anagram16) interesuje się historią krajów anglosaskich, ale nie edytuje już Wikipedii od ponad roku. Przykro mi, jeżeli kogoś odstrasza długość poprzedniej wiadomości – chciałem w niej zawrzeć wszystkie moje pytania, postulaty oraz wątpliwości i wyszła bardziej obszerna, niż się spodziewałem. Na koniec chciałbym dodać, że bezowocne czekanie jest dość zniechęcające dla początkującego wikipedysty, jakim jestem, gdyż edytuję już ten artykuł prawie od półtora miesiąca. KarolloraK555 (dyskusja) 11:36, 18 lip 2020 (CEST) Brak odpowiedzi nie oznacza zupełnego braku zainteresowania. Wielu na pewno przeczytało Twój wpis i zajrzało do artykułu. Jest trochę tak jak piszesz – tematyka jest dość egzotyczna, a i zgłoszone problemy są specjalistyczne. Ludzie nie mający konkretnej wiedzy w temacie nie bardzo mogą pomóc. Od strony redakcyjnej nic tu nie dzieje się złego, także zresztą po sposobie opisania problemów widać, że sam sprawnie orientujesz się w robocie redakcyjnej. W efekcie nikt nic nie napisał, bo trudno o merytoryczną dyskusję, gdy nie ma do niej wyraźnego pretekstu. Ogromna większość edytorów rozwija treści Wikipedii tworząc je w zasadzie w pojedynkę, bez wsparcia, ale też i bez wchodzenia w konflikty z innymi. W tematach, gdzie jest kilku edytorów, bywa różnie – czasem ludzie wspierają się wzajemnie, współdziałają i mobilizują do edytowania, ale też nierzadko dochodzi do scysji i ciągle są problemy. Kenraiz (dyskusja) 12:12, 18 lip 2020 (CEST) Przepraszam, nie chciałem być nachalny. Pozdrawiam. KarolloraK555 (dyskusja) 13:19, 18 lip 2020 (CEST) Śmiało modyfikuj strony – daj spokój z przeprosinami. To ja przepraszam w imieniu niemrawej społeczności. Trochę też formuła warsztatu Panda się wyczerpała i stało się to miejsce ziejące pustką. Powstało w czasach, gdy ludzie nominowali mnóstwo stron do DA i AnM, oceniających artykuły było wielu, a z toczących się wówczas dyskusji rodziła się wizja "wzorcowego artykułu" w polskiej Wikipedii. Teraz DA i AnM przestały budzić emocje i niestety mocno spadła liczba artykułów nominowanych do wyróżnień, brakuje też sprawdzających i oceniających artykuły. W zgłoszonym przez Ciebie artykule ktoś mógłby się czepić linków do nie istniejących artykułów w sekcji "Zobacz też". Niby uzasadnieniem są podlinkowane wersje angielskie, ale część edytorów usuwa takie puste linki z tej sekcji. Współrzędne podane w przybliżeniu mogą się przydać – to rozległe obszary i bez współrzędnych trudno w ogóle byłoby nawet w przybliżeniu sytuować bitwę. Co do nazwy wodza możesz ew. spróbować zadać pytanie na stronie Wikipedia:Kawiarenka/Nazewnictwo. Może ktoś tam pomoże. Kenraiz (dyskusja) 13:47, 18 lip 2020 (CEST) Bardzo dziękuję. Linki z "Zobacz też" wkrótce usunę, zaś co do imienia wodza, przy okazji pisania artykułu założyłem sobie konto na anglojęzycznym forum dla ludzi uczących mówić się w spokrewnionym z dakota języku lakota (https://www.lakotadictionary.org/phpBB3/index.php). Z tego, co widziałem, są tam użytkownicy mówiący po czesku, rosyjsku, polsku, a nawet dolno- i górnołużycku, więc spróbuję ich spytać o tłumaczenie i preferowaną pisownię (jako jeden lub dwa wyrazy). KarolloraK555 (dyskusja) 14:32, 18 lip 2020 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Warsztat PANDA" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy