Wikipedia:Wiki lubi e-podręczniki/jak znaleźć obrazki


Wikipedia:Wiki lubi e-podręczniki/jak znaleźć obrazki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Wiki lubi e-podręczniki Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konkurs Stowarzyszenia Wikimedia Polska

STRONA GŁÓWNA  /  TABELE  /  KOMISJA KONKURSOWA  /  NAGRODY  /  PARTNERZY  /  KONTAKT

Skąd brać obrazki

Jeśli nie masz talentu do samodzielnego wykonywania zdjęć czy ilustracji wektorowych, możesz się wziąć udział w konkursie poprzez wyszukanie odpowiednich materiałów.

Wyszukiwanie materiałów udostępnionych na wolnych licencjach | edytuj kod

W internecie jest mnóstwo zdjęć i ilustracji udostępnionych na licencjach zgodnych z regulaminem konkursu, ale ich odnalezienie wymaga w niektórych przypadkach sporo pracy. Wikimedia Commons niestety nie ma zbyt dobrego mechanizmu wyszukiwania zdjęć. Można jednak posłużyć się wyszukiwarką zdjęć Google. W tym celu:

  • Idziemy do strony głównej Google’a: google.com
  • Wpisujemy szukane słowa kluczowe i następnie klikamy na opcję „grafika” a następnie na opcję „narzędzia wyszukiwania”.
  • W opcjach „narzędzia” wybieramy rozmiar (większe niż 8 Mpx, gdy szukamy zdjęcia) lub opcję typ: grafika wektorowa, gdy szukamy rysunku, a następnie „prawa użytkowania: Oznaczone do ponownego wykorzystania z modyfikacją”.
  • Jeśli mamy szczęście ukaże się nam przynajmniej kilka obrazków spełniających zadane kryteria, gdy jedno z nich jest istotnie tym, czego szukamy, klikamy na jego miniaturkę, po czym dostajemy opcję wejścia na stronę z której on pochodzi
  • O ile faktycznie na stronie jest podana licencja tego materiału i jest ona zgodna z warunkami konkursu, możemy zdjęcie skopiować na własny dysk, poddać je ewentualnie przeróbce i zgłosić klikając w tabeli konkursowej w odpowiednią pozycję. Należy przy tym pamiętać o podaniu w odpowiednim polu formularza ładowania zdjęć, źródła, z którego go pobraliśmy.

Najtrudniejsze w tym wszystkim jest wymyślenie odpowiednich słów kluczowych. Na to niestety nie ma ogólnej rady, trzeba w tym miejscu wykazać się własną kreatywnością.

A co gdy materiału nie udało się znaleźć? | edytuj kod

O ile materiał, którego szukamy nie jest przez właścicieli majątkowych praw autorskich udostępniony na licencji CC-BY lub CC-BY-SA, można próbować uzyskać od niego odpowiednią zgodę. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy znaleźliśmy potrzebne zdjęcie, ale nie jest ono udostępnione na ww. licencjach, lub gdy mamy podejrzenie, że ktoś potrzebne zdjęcie może posiadać i jest nadzieja, że zgodzi się je udostępnić na ww. licencjach, gdy się go/ją do tego przekona. Przed zgłoszeniem takiego materiału do konkursu trzeba najpierw pozyskać od właścicieli praw odpowiednią licencję na ich użycie.

W tym celu zaś należy:

  • Dowiedzieć się, kto jest aktualnym właścicielem majątkowych praw autorskich do tego materiału.
  • Uzyskać od tego właściciela stosowne, pisemne oświadczenie woli zgodne ze wzorem podanym na stronie: [1]. Do zgody należy dołączyć informacje o tym, kto jest autorem materiału i jeśli właścicielem praw majątkowych nie jest autor, w jaki sposób doszło do przeniesienia praw (umowa, stosunek pracy itp.)
  • Nakłonić wydającego oświadczenie aby wysłał je na adres: permissions-pl@wikimedia.org lub wysłać skan ręcznie podpisanego oświadczenia na ww. adres e-mail.
  • Po otrzymaniu informacji zwrotnej od osób obsługujących system „permissions-pl”, że zgoda dotarła i została zaakceptowana, można materiał zgłosić do konkursu klikając w tabeli konkursowej w odpowiednią pozycję.
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Wiki lubi e-podręczniki/jak znaleźć obrazki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy