Wikipedia:Wolność panoramy 2015


Wikipedia:Wolność panoramy 2015 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wersja strony z 25 czerwca 2015 roku w encyklopedii

Wolność panoramy jest zagrożona! Bez niej Wikipedia straci miliony ilustracji. 25 czerwca 2015

Przez ostatnie piętnaście lat tysiące ochotników z całego świata poświęciło miliony godzin swojej pracy na tworzenie artykułów Wikipedii – i poprawne ich zilustrowanie setkami tysięcy fotografii dostępnych na wolnych licencjach.

Spora część haseł dotyczących europejskich miejscowości, ich historii, zwyczajów, kultury czy tradycji zawiera ilustracje przedstawiające obiekty znajdujące się w przestrzeni publicznej: budynki, pomniki, parki, place czy ulice. Jest to możliwe, gdyż większość krajów Europy – w tym Polska – uznaje pełną wolność panoramy. To wyjątek wpisany w prawo autorskie zezwalający na wykonywanie i wykorzystywanie bez ograniczeń fotografii obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej.

Wolność panoramy jest dziś zagrożona. Jeśli Parlament Europejski przegłosuje rekomendacje przygotowane 16 czerwca przez Komisję Prawną, już wkrótce setki tysięcy zdjęć będą musiały zniknąć z Wikipedii i jej projektów siostrzanych. W teorii chodzi wyłącznie o współczesne budynki, których twórcy zmarli mniej niż siedemdziesiąt lat temu. W praktyce w polskich warunkach dotyczy to także odbudowanych po wojnie zabytków i całych dzielnic. Sprawa idzie o rzecz znacznie ważniejszą niż tylko selfie na tle znanego budynku. Jak zilustrować artykuł o Zamku Królewskim w Warszawie, jeśli jego zdjęcia nie będą wolne do 2053 roku? Jak pisać o Gdańsku, Ostródzie, Wrocławiu, Szczecinie i setkach innych miejscowości w Polsce?

Dowiedz się więcej →

Napisz do europosła

Facebook i Twitter: #saveFoP  –  Link: https://pl.wikipedia.org/wiki/WP:saveFoP

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Wolność panoramy 2015" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy