Wikipedia:Zadania dla botów


Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów prawdopodobnie zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Spis treści

Instrukcja w encyklopedii

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.Bot nieaktywny od dawna Mathieu Mars (dyskusja) 14:49, 24 sie 2017 (CEST)
Dodaj nowe zgłoszenie

Zadania stałe w encyklopedii


Zlecenia w encyklopedii

Kategoria:Szablony nawigacyjne – dekanaty diecezji katolickich w Polsce

Opis zlecenia

Już po zakończeniu kategoryzacji dostrzegłam, że bardziej poprawne, gdyż w Wikipedia:Kategoryzacja#1.3 Nazewnictwo - "Nazwy „dopełniaczowe” stosowane powinny być natomiast jedynie w wyraźnie rzeczowo uzasadnionych, np. ze względu na kompetencje decyzyjne lub prawa własności". Dekanat jest częścią diecezji, zaś spójnik "w" jest w tym przypadku zbędny i sugeruje inną sytuację (hipotetycznie - "w diecezji" może się znajdować parafia jakiejś diecezji, ale również parafia innego wyznania, nie będąca częścią owej diecezji), więc powinny być zmienione wszystkie poniższe określenia dotyczące kategorii tego działu/drzewka:

 • "parafie dekanatów w archidiecezji" na "parafie dekanatów archidiecezji"
 • "parafie dekanatów w diecezji" na "parafie dekanatów diecezji"

VVerka5 (dyskusja) 17:04, 12 kwi 2021 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Usuwanie dodatkowych kategorii z datą wydania gry

Opis zlecenia
Jeśli gra komputerowa wyszła w różnych latach na różnych platformach lub regionach świata, możliwe, że jej artykuł w Wikipedii jest w więcej niż jednej kategorii [[Kategoria:xxxx w grach komputerowych]], np. zarówno w kategorii [[Kategoria:2002 w grach komputerowych]] jak i [[Kategoria:2003 w grach komputerowych]]. Jeśli to możliwe, prosiłbym bota o usuwanie w takich artykułach dodatkowych kategorii i zostawienie tylko tej z najwcześniejszym rokiem wydania. Swam pl (dyskusja) 15:06, 1 maj 2021 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Peter Bowman (dyskusja) 01:38, 11 maj 2021 (CEST)
Dyskusja
@Swam pl: według tej listy należałoby przebotować 232 artykuły, zrobię to w wolnej chwili. Dla uzupełnienia dodam, że konsensus osiągnięto w tym wątku (permalink). Zauważam też, że daty pierwszego i ostatniego wydania mogą być odległe nawet o 27 lat (pierwszy wynik), a „Salamander” wyróżnia się obecnością w dziesięciu kategoriach. Peter Bowman (dyskusja) 01:38, 11 maj 2021 (CEST) Super, dziękuję :) Swam pl (dyskusja) 09:25, 11 maj 2021 (CEST)

Przestarzałe parametry w szablonie Czasopismo infobox

Opis zlecenia
Zerknąłem na kilka artykułów o czasopismach i rzuciło mi się w oczy, że wiele z nich ma przestarzały parametr email. Potem okazało się, że wiele artykułów z szablonem czasopismo infobox ma przestarzałe parametry (dzięki @Peter Bowman za pomoc na discordzie :)), Za dużo roboty na ręczne poprawki, botem będzie łatwiej. W kategorii Infoboksy – błędne dane – Czasopismo infobox – nieznane parametry mamy 481 stron. bartovx (dyskusja) 01:29, 5 maj 2021 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • Jeżeli pomożesz mi z wyczyszczeniem zawartości pola tematyka to jestem chętny do współpracy. Jakiś czas temu zacząłem grzebać (Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Czasopismo infobox), ale nie było chętnych do pomocy. Trzeba wypisać listę (ręcznie) w miarę dopuszczalnych wartości. Ja spróbuję to przetrawić botem i pewnie trochę resztek zostanie do poprawienia ręcznego. Zaczątki tematu były w Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy/Archiwum 23#Szablon:Czasopismo infobox. Bez poprawienia tego parametru nie botuję, bo szkoda czasu. ~malarz pl PISZ 10:16, 5 maj 2021 (CEST) @Bartovx nie wiem czy obserwujesz. ~malarz pl PISZ 10:16, 5 maj 2021 (CEST)
  • @Malarz pl Dopiero teraz weszłem na ZdB, ping nie zadziałał. Rozumiem, widzę że z tym infoboksem jest trochę problemów. Na czym miałaby polegać pomoc w wyczyszczeniu zawartości pola tematyka? W tematach technicznych jestem jeszcze nieco zielony. bartovx (dyskusja) 18:23, 6 maj 2021 (CEST)
  • @bartovx - mnie możesz nie pingać. Na stele obserwuję tę stronę. Co do infoboksu trzeba przygotować listę potencjalnych nowych wartości tego pola wraz z jakąś informacją jakie dotychczasowe wartości na taką wartość przerabiać. Część bot już potrafi i te mają podaną w zestawieniu wartość w kolumnie "tematyka poprawiona". Należy zacząć od tych często występujących. W nocy odświeżę dotychczasowe zestawienie. ~malarz pl PISZ 23:13, 7 maj 2021 (CEST) Może ten ping @bartovx zadziała. ~malarz pl PISZ 23:15, 7 maj 2021 (CEST)
   • Muszę pogrzebać w ustawieniach, ostatnio tam zmieniałem i może coś przy okazji wyłączyłem, bo pingi nie działają :/. Dodałem sobie tę stronę do obserwowanych. Rozumiem, że docelowo tematyka ma się w infoboksie wyświetlać jako tematyka, a nie jako rodzaj czasopisma? Czyli np., pierwsze z brzegu, Sztuka i Naród: literackie na literatura? bartovx (dyskusja) 01:30, 8 maj 2021 (CEST)
    • Taka była konkluzja we wcześniejszej dyskusji, tak jest przygotowany {{czasopismo infobox/temp}}. ~malarz pl PISZ 11:37, 8 maj 2021 (CEST)
     • Rzucisz okiem czy dobrze zacząłem? I czy w ogóle w taki sposób to robić? bartovx (dyskusja) 21:55, 8 maj 2021 (CEST)
    • Powklepywałem trochę ręcznie (mam nadzieję, że niczego tym nie popsułem, jeżeli tak to przepraszam), ale ogólnie to tak:
 1. regionalny, regionalna, regionalne, lokalna, lokalne -> regionalna
 2. ogólna bez zmian
 3. katolickie -> katolicka
 4. kobiece -> dla kobiet
 5. muzyczne -> muzyka
 6. popularnonaukowy -> popularnonaukowa
 7. motoryzacyjna, motoryzacyjne -> motoryzacja
 8. medyczne -> medycyna
 9. religijna bez zmian, religijne -> religijna
 10. społeczno-kulturalne -> społeczno-kulturalna
   • PS. I teraz tak, czy jak wpisałem ręcznie daną wartość do tabelki tematyka poprawiona to bot jest w stanie zmienić resztę z tą wartością?

bartovx (dyskusja) 22:42, 8 maj 2021 (CEST)

    • W tamtej tabelce nie ma co poprawiać. Albo reguły (tak jak powyżej) wpisz tutaj albo popraw w artykule aby pasowało do jakiegoś z dotychczasowych reguł. Co jakiś czas odnawiam zestawienie, ale skracam listę artykułów do tych, które nie były jeszcze poprawione. Pod koniec zrobię ponownie zestawienie wszystkiego. ~malarz pl PISZ 23:43, 8 maj 2021 (CEST)
     • Wypisuję kolejne, pomalutku ubywa:
 1. popularnonaukowe -> popularnonaukowa
 2. magazyn muzyczny -> muzyka
 3. magazyn biznesowy -> biznes
 4. magazyn komputerowy -> komputerowa
 5. informacyjny -> informacyjna
 6. specjalistyczne -> specjalistyczna
 7. psychologiczne -> psychologia
 8. społeczno-lokalne -> społeczno-lokalna
 9. naukowe, czasopismo naukowe -> naukowa
 10. chrześcijańskie -> chrześcijańska
 11. ogólnoinformacyjne -> ogólnoinformacyjna
 12. kulturalne -> kultura
 13. miejski -> miejska

Widzę też, że trzeba będzie potem ręcznie wyłowić czasopisma, którym bot skrócił tematykę w infoboksie (np. jakieś czasopismo porusza kilka rzeczy, a bot zredukował do jednej w infoboksie), ale chyba nie będzie tego zbyt dużo. bartovx (dyskusja) 00:29, 10 maj 2021 (CEST)

 • Poza specjalistycznym pozostałe zaadoptowałem. ~malarz pl PISZ 11:35, 10 maj 2021 (CEST)
  • Fakt, specjalistyczne chyba trzeba będzie zrobić ręcznie i wyłowić konkretną tematykę. bartovx (dyskusja) 12:50, 10 maj 2021 (CEST)


Oznaczyłem tutaj jako załatwione, ale dyskusję przeniosłem do Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy#Szablon:Czasopismo infobox. Dochodzą inne pomysły zmian w szablonie a wolałbym je mieć w jednym miejscu. Proszę wszystkie uzupełnienia i nowe pomysły dodawać poniżej cytatów we wskazanym wątku w dyskusji wikiprojektu. ~malarz pl PISZ 16:44, 10 maj 2021 (CEST)

Poprawa przekierowania

Opis zlecenia

Proszę poprawić linki z Wybory parlamentarne w Bułgarii w 2021 roku na Wybory parlamentarne w Bułgarii w kwietniu 2021 roku (powinien być disambig). Dzięki :) Elfhelm (dyskusja) 23:59, 10 maj 2021 (CEST)

Chętni operatorzy botów

Peter Bowman (dyskusja) 00:28, 11 maj 2021 (CEST)

Dyskusja

@Elfhelm: zrobione, aczkolwiek warto przejrzeć i przeredagować linkujące, wskazując, że chodzi o wybory w tym właśnie miesiącu. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 00:28, 11 maj 2021 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Zadania dla botów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy