Wikipedia:Zadania dla botów


Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów prawdopodobnie zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Spis treści

Instrukcja w encyklopedii

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.Bot nieaktywny od dawna Mathieu Mars (dyskusja) 14:49, 24 sie 2017 (CEST)
Dodaj nowe zgłoszenie

Zadania stałe w encyklopedii


Zlecenia w encyklopedii

Zmiana sortowania w kategoriach (gdy nazwa artykułu == nazwa kategorii)

Opis zlecenia
W dużej liczbie kategorii główny artykuł nie jest wyróżniony pierwszym miejscem - przykładowo w Kategoria:Bzowiec (województwo lubelskie) wieś Bzowiec (województwo lubelskie) jest pod "B", a wypadało by żeby była wyróżniona, czyli na stronie artykułu powinno być [[Kategoria:Bzowiec (województwo lubelskie)| ]] (analogicznie jak powiedzmy Warszawa na Kategoria:Warszawa). Moja propozycja - wszystkie artykuły o nazwie identycznej jak nazwa kategorii powinny być sortowane pod spacją, a nie pod pierwszą literą nazwy - czyli dodać im "| " o ile nie mają. To w sumie mogło by być stałe zadanie. Koshal (dyskusja) 01:13, 26 lut 2020 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • Kiedyś popularnym rozwiązaniem było sortowanie pod "*". PMG (dyskusja) 12:44, 28 lut 2020 (CET)
  • Teraz chyba dominuje spacja. Tak też zaleca Pomoc:Kategorie. I słusznie, bo estetyczniej to wychodzi. Michał Sobkowski dyskusja 21:28, 3 mar 2020 (CET)
  • Zauważyłem, że któreś WP:SK zmienia gwiazdę w sortowaniu na spację. Jeżeli nie główne to pewnie te od Beno. ~malarz pl PISZ 21:35, 3 mar 2020 (CET)

Spam z kuriaczestochowa.pl do pozamiatania

Opis zlecenia
Należy usunąć z artykułów linki do stron kuriaczestochowa.pl – to jakiś spam, z webarchive wynika, że do 2016 była to faktycznie domena kurii, potem jest chwila przerwy i ten spam się zaczyna… Tam gdzie link jest w linkach zewnętrznych lub bibliografii myślę, że można bez żalu usuwać, jeśli jest w przypisie w tekście, w przypisie – to zastąpić {{fakt}}em, a jeśli w przypisie w sekcji przypisy… to nie wiem – wygenerować listę takich przypadków do ręcznego sprawdzenia? albo też usunąć a wywołania w tekście zastąpić {{fakt}}em. Trochę się tego nazbierało. I – ku pamięci, bot już tu niepotrzebny – jak już się tego pozbędziemy, to powinno na spamlistę trafić. Piastu βy język giętki… 16:44, 8 mar 2020 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • W sumie, to nie mam już takiej pewności, co zrobić z linkiem, jeśli jest w przypisie – być może da się znaleźć sensowną wersje zarchiwizowaną takiego linka, no ale to trzeba zrobić ręcznie – więc może jednak lepiej by było, gdyby linki użyte w refach trafiły na jakąś zbiorczą listę, do przejrzenia, a nie prosto do /dev/null Piastu βy język giętki… 17:12, 8 mar 2020 (CET)
 • Linki są w 341 artykułach (reszta to dyskusje i brudnopisy). Spośród tych 341 artykułów w 144 są linki w linijkach zaczynających się od * (więc prawie na pewno LZ/biblio), ale są też czasami w tych samych artykułach jako refy. Mój bot usunął na razie cztery [1], [2], [3], [4]. Kompletna lista linków jest w Wikipedysta:MalarzBOT/link2szablon/kuriaczestochowa.pl. Jeżeli nie będzie sprzeciwów to za kilka dni dokończę resztę oznaczonych na liście jako "DO SKASOWANIA". ~malarz pl PISZ 21:33, 8 mar 2020 (CET)
 • Usunąłem te z bibliografii, LZów itp. Czasami niestety pozostał zbędny nagłówek. REFy pozostały. @Piastu jak uznasz za skończone to odhacz w nagłówku, jak nie to może ktoś się inny znajdzie, kto będzie chciał refy pousuwać. ~malarz pl PISZ 16:27, 30 mar 2020 (CEST)
 • Trochę narozrabiałem i posprzątałem po sobie. Mam nadzieję, że już tam śmieci po mnie nie ma. Chyba usunąłem tez większość zbędnych nagłówków. Piastu mnie trochę za bardzo popędzał na Telegramie :-). ~malarz pl PISZ 16:49, 30 mar 2020 (CEST)

Przekierowania w dyskusji

Opis zlecenia

Zainteresowałem się Wikipedysta:MalarzBOT.admin/przekierowania dyskusji, wiele z nich to przerobione artykuły na ujednoznacznienia np. Dyskusja:Earth. Czy można zrobić zestawienie dyskusji będących przekierowaniami jeśli artykuł nie jest przekierowaniem i gdyby jeszcze wyróżnić te w których artykuł jest ujednoznacznieniem?

Później inne relacje.

StoK (dyskusja) 22:54, 11 mar 2020 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Wszystko można. Tylko czasami jest to zbyt pracochłonne, nawet dla bota. Jak mam się tym zająć to wypisz wszystkie relacje co cię interesują. Wtedy się zastanowię jak to zrobić szybko o wszystkim. Ta lista to jest sprawozdanie z tego, czego bot nie skasował. Bot kasuje jak nie ma linkowań i jest tylko jedna wersja. Pozostałe są do przejrzenia ręcznego i są widoczne z odpowiednią informacją na liście. Kod bota jest przejęty od Beau. Później otrzymał tylko wymuszone aktualizacje związane ze zmianami wiki/api. ~malarz pl PISZ 23:18, 11 mar 2020 (CET)

Przepraszam, bot to robi pisząc hasło właściwe xxx jest artykułem. Ale w sprawdzonych wyrywkowo dyskusjach (ok. 10) z tego zestawienia natknąłem się na sytuacje gdy hasło nie było przekierowaniem. Albo miałem jakieś wyjątkowe szczęście, albo ten komunikat jest przykrywany komunikatem są linkujące.

A teraz inna propozycja.

Testując przypadkowe (ok. 10), zauważyłem że jedynym linkującym jest Czy wiesz, gdy po zgłoszeniu CW, zmieniono nazwę artykułu a pod starą nazwą utworzono przekierowanie. Możliwość pierwsza, to usunąć odniesienie do dyskusji z szablonu zgłoszenia do CW, wówczas te dyskusje nie będą miały linkujących i bot będzie mógł je skasować. Sądzę, że link do dyskusji w zgłoszeniu CW nie jest używany, a szczególnie w historycznych zgłoszeniach. StoK (dyskusja) 08:16, 12 mar 2020 (CET)

 • Dlaczego mielibyśmy kasować te przekierowania? Jeść nie wołają, a przekierowują dobrze. PMG (dyskusja) 10:18, 18 mar 2020 (CET)

Tu realizacja początku zgłoszenia: Wikipedysta:MalarzBOT.admin/przekierowania dyskusji/pary --Wargo (dyskusja) 01:14, 19 mar 2020 (CET)

Uważam, że linkowania do tych dyskusji należy poprawić. Jeżeli korzystając z takiego przekierowania trafimy na usuniętą dyskusję disambigu to w miarę łatwo można trafić na dyskusję właściwego hasła. Ale w przypadku Łasztowni to już nie będzie takie proste. ~malarz pl PISZ 08:48, 19 mar 2020 (CET)

Stworzenie dużej liczby przekierowań w głosowaniach na ilustracje na medal

Opis zlecenia

Po standaryzacji stron głosowań pojawił się poważny problem, polegający na tym, że nie da się sprawdzić za pomocą historii strony, co było głosowane w danym momencie np. 16 lutego br. Można to rozwiązać poprzez stworzenie przekierowań o schemacie „Wikipedia:Propozycje do Ilustracji na Medal/Tytuł, pod jakim było głosowanie przed przenosinami”. Uwaga, aby działało, przekierowanie musi zaczynać się od nowej nazwy „Propozycje do Ilustracji na Medal”, ale kończyć starym tytułem głosowania. W celach testowych stworzyłem jedno takie przekierowanie – Wikipedia:Propozycje do Ilustracji na Medal/Sfigmomanometr elektroniczny – i jak widać działa. Teraz trzeba stworzyć analogiczne przekierowania do pozostałych głosowań, ale to już nie jest rzecz do robienia ręcznie. Problem dotyczy tylko tych głosowań, w których standaryzowana była ostatnia część tytułu nazwy (po ukośniku). Pozostałe działają bez problemu np. tutaj, lecz stanowią one mniejszość. ~CybularnyNapisz coś ✉ 15:40, 27 mar 2020 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Wymiana w szablonach {{order|OZRW na {{order|HU-OZ

Opis zlecenia
Wymiana we wszystkich hasłach w szablonach "{{order|OZRW" na "{{order|HU-OZ" i biorąc pod uwagę wielkie litery "{{Order|OZRW" na "{{order|HU-OZ". Jakub Kaja () 10:12, 28 mar 2020 (CET)
Chętni operatorzy botów
masti <dyskusja> 11:08, 3 kwi 2020 (CEST)
Dyskusja

Zmiana kategorii

Opis zlecenia
Dzień dobry, czy ktoś posiadający odpowiednie narzędzia, mógłby pomóc mi zbiorowo zmienić w biogramach kategorię Polscy Ormianie na Polacy pochodzenia ormiańskiego? Pozdrawiam, Kanion (dyskusja) 12:45, 31 mar 2020 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Załatwione przez The Polish Bot. Dziękuję, Kanion (dyskusja) 10:35, 3 kwi 2020 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Zadania dla botów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy