Wikipedysta:Bmalta/brudnopis4


Wikipedysta:Bmalta/brudnopis4 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szop pracz (Procyon lotor) – średnich rozmiarów ssak pochodzący z Ameryki Północnej. Największy przedstawiciel rodziny szopowatych, o ciele długości od 40 do 70 cm i wadze 3,5–9 kg, zazwyczaj aktywny w nocy. Szop jest wszystkożerny, a jego dieta zawiera w 40% bezkręgowce, w 33% – rośliny i w 27% – kręgowce. Szarego koloru sierść szopa w 90% składa się z gęstego podszerstka, który chroni przed zimnem. Najbardziej charakterystyczne cechy szopa pracza to niezwykle zręczne przednie łapy i czarny wzór maski wokół oczu; są one elementami mitologii kilku szczepów Indian. Szopy znane są z inteligencji; badania wykazują, że zwierzęta te przechowują w pamięci rozwiązania zadań nawet przez trzy lata.

Pierwotne miejsca występowania szopa pracza to lasy liściaste i mieszane Ameryki Północnej, jednak dzięki dużej zdolności adaptacji zwierzęta te przystosowały się do życia na terenach górskich i mokradłach słonych, a także na obszarach zurbanizowanych, gdzie bywają uważane za szkodniki. Na skutek ucieczek z ludzkich domów i przeprowadzanych w połowie XX wieku introdukcji szopy spotyka się również w kontynentalnej Europie, w rejonie Kaukazu i w Japonii.

Przez długi czas uważano, że szopy pracze prowadzą typowo samotniczy tryb życia, lecz istnieją dowody, że zwierzęta te angażują się w różne zachowania społeczne zależnie od płci. Spokrewnione samice często żyją na wspólnym terytorium, a niespokrewnione samce łączą się w grupy maksymalnie czterech osobników, aby wspólnie bronić się przed intruzami, przeważnie obcymi samcami podczas okresu godowego. Rozmiar areału osobniczego jest sprawą indywidualną i wynosi od 3 ha dla żyjących w mieście samic do 50 km² w przypadku samców żyjących na prerii. Po ciąży trwającej około 65 dni samica rodzi na wiosnę dwoje do pięciorga młodych, którymi opiekuje się do późnej jesieni. Mimo że szopy żyjące w niewoli mogą osiągnąć wiek ponad 20 lat, przewidywana długość życia na wolności wynosi tylko 1,8 do 3,1 roku. Głównymi przyczynami śmierci szopów praczy są polowania i wypadki drogowe.

Spis treści

Systematyka | edytuj kod

Wzór maski wokół oczu szopa przecięty jest często ciemnobrązowym pasem ciągnącym się od czoła do czubka nosa.[3]

W ciągu pierwszych kilkudziesięciu lat od odkrycia tego gatunku przez ekspedycję Krzysztofa Kolumba (autora pierwszej pisemnej wzmianki o szopie praczu) taksonomiści byli zdania, że szop spokrewniony jest z wieloma różnymi zwierzętami, w tym psami, kotami, borsukami, a zwłaszcza niedźwiedziami[4]. Karol Linneusz, ojciec współczesnej taksonomii, umieścił szopa pracza w rodzaju Ursus – z początku, w drugim wydaniu swojego dzieła Systema Naturae, pod nazwą Ursus cauda elongata („niedźwiedź długoogoniasty”) potem jako Ursus Lotor („niedźwiedź pracz”) w dziesiątym wydaniu[5]. W roku 1780 Gottlieb Conrad Christian Storr umieścił szopa pracza w osobnym rodzaju Procyon, co można przetłumaczyć albo jako "przedpsowate" albo "psokształtne"[6]. Jest też możliwe, że Storr przez wzgląd na nocny tryb życia szopów wybrał gwiazdę o nazwie Procjon jako eponim dla tego gatunku[7].

Ewolucja | edytuj kod

Na bazie skamieniałości pochodzących z terenów Francji i Niemiec można założyć, że pierwsi przedstawiciele rodziny szopowatych zamieszkiwali Europę w późnym oligocenie, około 25 milionów lat temu[8]. Podobne kształty zębów i czaszek sugerują istnienie wspólnego przodka szopowatych i łasicowatych, lecz analiza molekularna wskazuje na bliższe pokrewieństwo między szopami i niedźwiedziami[9]. Po tym, jak ówczesne szopowate przekroczyły cieśninę Beringa co najmniej 6 milionów lat później, główne ich skupisko powstało prawdopodobnie w Ameryce Środkowej[10]. Podejrzewa się, że koati (rodzaj Nasua i Nasuella) oraz szopy (Procyon) mogą mieć wspólnego przodka – gatunek rodzaju Paranasua żyjący między 5,2 a 6 milionami lat temu[11]. Ta hipoteza, oparta na porównaniach morfologicznych, konfliktuje z analizą genetyczną z 2006 roku, wykazującą, że szopy są bliżej związane z kotofretkami (Bassariscus)[12]. W przeciwieństwie do innych szopowatych, takich jak szop rakojad (Procyon cancrivorus), przodkowie szopa pracza opuścili strefę międzyzwrotnikową i podzwrotnikową i zawędrowali na północ około 4 milionów lat temu podczas wielkiej migracji, co potwierdza odkrycie na Wielkich Równinach skamielin pochodzących ze środkowego pliocenu[13].

Podgatunki | edytuj kod

Cztery podgatunki szopa endemiczne dla niewielkich wysp Ameryki Środkowej i Karaibów często były po odkryciu uznawane za osobne gatunki. Zaliczają się do nich Procyon lotor maynardi, zwany po angielsku „Bahaman raccoon”, podobny do niego Procyon lotor minor („Guadeloupe raccoon”), Procyon lotor insularis („Tres Marias raccoon”), większy niż przeciętna i o bardziej kanciastym kształcie głowy, a także wymarły Procyon lotor gloveralleni („Barbados raccoon”). Badania ich morfologicznych i genetycznych cech przeprowadzone w latach 1999, 2003 i 2005 doprowadziły do umieszczenia tych „szopów z wysp” jako podgatunków szopa pracza w pochodzącym z roku 2005 trzecim wydaniu Mammal Species of the World, podręczniku taksonomii zawierającym opisy i dane bibliograficzne ssaków[14][15][16]. Piąty „szop z wysp”, Procyon pygmaeus („Cozumel raccoon”), ważący zaledwie 3 lub 4 kg i mający charakterystyczne drobne zęby, wciąż jest uznawany za osobny gatunek.

Cztery najmniejsze podgatunki szopa pracza, o średniej wadze ciała od 2 do 3 kg, można spotkać na południowym wybrzeżu Florydy i przyległych wysp. Przykładem jest Procyon lotor marinus („Ten Thousand Island raccoon”) [17]. Większość z piętnastu podgatunków tylko nieznacznie różni się między sobą barwą sierści, rozmiarem i innymi zewnętrznymi cechami[18]. Dwa najliczniejsze podgatunki to Procyon lotor lotor („eastern raccoon”) i Procyon lotor hirtus („upper Mississippi Valley raccoon”), które wyróżniają się stosunkowo ciemną sierścią o długich włosach, przy czym Procyon lotor hirtus jest większy. Procyon lotor lotor występuje we wszystkich stanach USA i prowincjach Kanady na północ od Karoliny Południowej i Tennessee. Przyległy obszar występowania Procyon lotor hirtus obejmuje wszystkie stany USA i prowincje Kanady na północ od Luizjany, Teksasu i Nowego Meksyku[19].

Opis gatunku | edytuj kod

Cechy fizyczne | edytuj kod

Trop szopa Czaszka z uzębieniem: 2/2 trzonowce, 4/4 przedtrzonowce, 1/1 kły, 3/3 siekacze

Od głowy do zadu ciało szopa pracza ma długość od 40 do 70 cm, nie licząc puszystego ogona długości od 20 do 40 cm (zazwyczaj nie dłuższego niż 25 cm)[20]. Wysokość w kłębie wynosi od 23 do 30 cm[21]. Czaszka dorosłego samca mierzy 94,3–125,8 mm długości i 0,2–89,1 mm szerokości, czaszka samicy zaś: 89,4–115,9 mm długości i 58,3–81,2 mm szerokości[22]. Masa ciała dorosłego szopa może przybierać bardzo różne wartości w zależności od warunków życia; waha się między 2 a 14 kg i zazwyczaj wynosi 3,5–9 kg. Najmniejszych rozmiarów osobniki można napotkać na południu półwyspu Floryda, zaś szopy żyjące bliżej północnej granicy występowania gatunku są zwyczajowo największe, zgodnie z regułą Bergmana[23]. Samce ważą zazwyczaj o 15–20% więcej niż samice[24]. Na początku zimy osobnik może ważyć dwukrotnie więcej niż na wiosnę ze wzlędu na zgromadzone zapasy tłuszczu[25]. Poszczególne szopy pracze bardzo różnią się między sobą rozmiarami; pod tym względem jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie gatunków. Największym znanym dzikim szopem był osobnik o wadze ciała 28,4 kg, mierzący 140 cm od głowy do końca ogona; był to rekord wielkości wśród zwierząt z rodziny szopowatych[26][27].

Najbardziej charakterystyczną cechą szopa pracza jest obszar czarnej sierści wokół oczu, silnie kontrastujący z resztą twarzy. Przypomina on kształtem maskę bandyty, co podkreśla w ludzkich oczach psotne usposobienie tego zwierzęcia[28]. Brzegi lekko zaokrąglonych uszu obwiedzione są linią białej sierści. Pierścienie na ogonie przypominają umaszczenie lemura katta[29][30]. Uważa się, że dzięki tym wyraźnym czarno-białym wzorom na twarzy i ogonie szopy łatwiej odczytują język ciała swoich pobratymców. Możliwe, że czarna maska ma też za zadanie zmniejszać odblask światła wokół oczu[30]. Reszta ciała pokryta jest nie przepuszczającymi wilgoci długimi i sztywnymi włosami okrywowymi, w kolorze szarym lub rzadziej brązowym[31]. Szopy o ciemniejszym zabarwieniu sierści są częściej spotykane w Niemczech, ponieważ osobniki o takiej właśnie barwie były tam introdukowane[32]. Gęsty podszerstek, stanowiący 90% okrywy włosowej, chroni przed zimnem i składa się z włosów długości 2–3 cm[31].

Kość prącia szopa pracza.

Szop pracz porusza się, dotykając podłoża całą powierzchnią stopy, może też stawać na tylnych łapach, aby dokładnie zbadać przedmiot trzymany w przednich[33]. Ponieważ szopy mają krótkie kończyny w stosunku do krępego torsu, zazwyczaj nie potrafią szybko biegać ani wykonywać długich skoków[34]. Najwyższa prędkość, jaką szop może rozwinąć na krótkim dystansie, to 16–24 km/h[35][36]. Szopy pływają ze średnią prędkością 5 km/h i mogą pozostawać w wodzie przez wiele godzin[37]. Możliwość obrócenia tylnej stopy o 180° jest przydatna przy schodzeniu z drzewa głową w dół, co samo w sobie jest niezwykłą umiejętnością wśród ssaków tego rozmiaru[38]. Szopy mają dwie możliwości zwiększenia odbioru ciepła poprzez parowanie, czyli w celu oddania ciepła mogą zarówno pocić się, jak i ziajać[39].

Czaszka szopa ma krótką i szeroką część twarzową oraz pojemną mózgoczaszkę. Długość czaszki od szczytu do podbródka jest większa niż od szczytu do podstawy, a kość nosowa jest krótka i dość szeroka. Struktura kostna otaczająca ucho środkowe jest wyjątkowo duża, a grzebień strzałkowy słabo rozwinięty.[40] Uzębienie – 40 zębów o wzorze 3142 3142 {\displaystyle {\tfrac {3142}{3142}}} – jest przystosowane do diety wszystkożercy: łamacze nie są tak ostre i spiczaste jak u drapieżników, a trzonowce są węższe niż u roślinożerców[41]. Kość prącia samców mierzy około 10 cm i jest wyraźnie zagięta w przedniej części. Badając jej wygląd, można określić stopień dojrzałości seksualnej osobnika[42]. Wyróżnia się trzynaście różnych sygnałów dźwiękowych wykorzystywanych przez szopy, z czego siedem służy do komunikacji między matką a młodymi. Jednym z nich jest podobny do ćwierkania dźwięk wydawany przez noworodki[43].

Zmysły | edytuj kod

Spodnia strona przedniej łapy z widocznymi wibrysami na końcach palców

Najważniejszym zmysłem szopa jest dotyk[44]. Jego „nadwrażliwe”[45] przednie łapy są chronione cienką warstwą zrogowaciałego naskórka, która staje się elastyczna pod wpływem wilgoci[46]. Palce nie są połączone błoną, co jest dość niezwykłe, ponieważ błona obecna jest u większości drapieżnych ssaków[47]. Niemal dwie trzecie obszaru odpowiedzialnego za postrzeganie zmysłowe w korze mózgowej szopa jest wyspecjalizowane w interpretacji impulsów dotykowych, co stanowi więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego badanego zwierzęcia[48]. Szop jest w stanie zidentyfikować przedmiot zanim go dotknie, dzięki włosom czuciowych umiejscowionym ponad ostrymi pazurami[49]. Ponieważ nie są wyposażone w przeciwstawne kciuki, łapom szopa brak zręczności charakterystycznej dla naczelnych[50]. U szopów stojących przez kilka godzin w wodzie o temperaturze poniżej 10 °C nie zaobserwowano upośledzenia postrzegania dotykowego[51].

Uważa się, że szopy nie są zdolne do postrzegania barw, a z pewnością niezbyt dobrze rozróżniają między nimi, mimo że ich oczy są dobrze przystosowane do wykrywania światła o zielonym odcieniu[52]. Percepcja wzrokowa ma dla tych zwierząt stosunkowo niewielkie znaczenie, mimo że akomodacja ich oczu wynosząca 11 dioptrii porównywalna jest z ludzką, i mimo poprawiającej widzenie w słabym świetle błony odblaskowej położonej za siatkówką. Szopy słabo widzą odległe obiekty[53]. Węch szopa, poza przyczynianiem się do lepszej orientacji w ciemności, ważny jest dla komunikacji wewnątrzgatunkowej. Szopy znaczą teren przy pomocy wydzieliny gruczołów zapachowych (zazwyczaj gruczołów odbytowych), moczu i kału[54]. Przy swym szerokim zakresie słyszalności, szopy postrzegają dźwięki o częstotliwości między 50 a 85 kHz, a także dźwięki bardzo ciche, na przykład odgłosy poruszającej się pod ziemią dżdżownicy[55].

Inteligencja | edytuj kod

Przeprowadzono zaledwie kilka eksperymentów dotyczących zdolności umysłowych szopów praczy. Większość badań bazowała na zmyśle dotyku. Podczas doświadczenia przeprowadzonego przez etologa H. B. Davisa w roku 1908, szopy zdołały otworzyć 11 z 13 skomplikowanych zamknięć w mniej niż 10 próbach i bez problemu powtarzały właściwą czynność nawet jeśli zamknięcia były zamienione miejscami lub obrócone do góry nogami. Davis uznał, że zwierzęta zrozumiały abstrakcyjną zasadę działania mechanizmów, a ich szybkość uczenia się była porównywalna ze zdolnościami rezusów[56]. Przedmiotem badań przeprowadzonych w latach 1963, 1973, 1975 oraz 1992 była pamięć szopów. Okazało się, że zwierzęta te przechowują w pamięci rozwiązania zadań nie dłużej niż przez trzy lata[57]. Doświadczenie przeprowadzone przez B. Pohla w roku 1992 wykazało, że szopy bez wahania odróżniały, kiedy dwa symbole były identyczne, a kiedy różne, i po krótkiej fazie nauki pamiętały rozwiązania przez trzy lata[57]. Stanislas Dehaene, w swojej książce The Number Sense (Zmysł matematyczny), twierdzi, że szopy potrafią odróżnić pudełka zawierające dwa lub cztery winogrona od pudełek zawierających trzy[58].

Zachowanie | edytuj kod

Zachowania społeczne | edytuj kod

Szopy pracze na drzewie. Struktura społeczna szopów składa się z trzech „klas społecznych”, jak nazywa je Ulf Hohmann, niemiecki etolog

Badania przeprowadzone w latach 90. XX wieku przez etologów Stanleya D. Gehrta i Ulfa Hohmanna wykazały, że szopy przeciwnych płci różnią się pod względem zachowań społecznych, oraz że zwierzęta te nie są typowymi samotnikami, jak wcześniej sądzono[59][60]. Spokrewnione ze sobą samice często żyją w tzw. rozczepialno–zlewających się społecznościach, co oznacza, że przebywają na tym samym terytorium i od czasu do czasu spotykają się w miejscach odpoczynku i żerowania[61]. Niespokrewnione samce często tworzą luźne grupy, by wspólnie bronić się przed intruzami, przeważnie obcymi samcami podczas okresu godowego[62]. Zazwyczaj grupa taka składa się z nie więcej niż czeterch osobników[63]. Ponieważ niektóre samce zachowują się agresywnie wobec niespokrewnionych młodych, matki izolują się od grupy, dopóki młode nie urosną na tyle, by móc się bronić[64]. Ponieważ szopy przejawiają powyższe trzy różne sposoby życia, Hohmann określił ich strukturę społeczną mianem „trójklasowego społeczeństwa”[65]. Samuel I. Zeveloff, profesor zoologii na Weber State University, autor książki Raccoons: A Natural History (Szopy pracze. Historia naturalna), nie posuwa się aż tak daleko w interpretacji i uznaje, że przynajmniej samice przebywają przez większość czasu w samotności, a zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Erika K. Fritzella w Dakocie Północnej w roku 1978, dotyczy to również samców na terenach o niewielkim zagęszczeniu osobników[66].

Kształt i rozmiar areału osobniczego szopa pracza jest różny w zależności od wieku, płci i rodzaju terenu. Dorosłe osobniki mają dwukrotnie większe terytorium niż osobniki młodociane[67]. Rozmiar terytoriów na nieprzyjaznych preriach Dakoty Północnej waha się od 7 do 50 km² w przypadku samców i od 2 do 16 km² dla samic, za to na terenach bagnistych nad jeziorem Erie średnia wielkość terytorium samicy wynosi 0,49 km²[68]. Niezależnie od tego, czy terytoria różnych grup szopów pokrywają się, nie są one zazwyczaj aktywnie bronione (za wyjątkiem okresu godowego), o ile zasoby pożywienia są wystarczające[69]. Uważa się, że sygnały zapachowe pozostawiane w wyraźnych miejscach służą do oznaczenia granic terytoriów i identyfikacji poszczególnych osobników[70]. Mocz i kał pozostawione w jednym miejscu przez różne osobniki prawdopodobnie służą zaznaczaniu żerowisk, ponieważ można zaobserwować, że szopy spotykają się w takich miejscach, aby wspólnie żerować, spać i bawić się[71].

Zdanie Gehrta na temat wyznaczania ogólnych wzorców zachowań szopów praczy brzmi: „zazwyczaj 10 do 15 procent szopów zachowuje się w sposób przeciwny do oczekiwań”[72].

Pożywienie | edytuj kod

Chociaż zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia, szopy bywają aktywne w dzień, jeśli właśnie wtedy dostępne są źródła pożywienia[73]. Dieta szopów składa się w 40% z bezkręgowców, w 33% z roślin i w 27% z kręgowców[74]. Ze względu na taką różnorodność spożywanych rodzajów pokarmu Zeveloff twierdzi, że „być może są to najbardziej wszystkożerne zwierzęta na świecie”[75]. Wiosną i wczesnym latem żywią się głównie owadami, robakami i innymi zwierzętami występującymi obficie w tej porze roku, ale preferują owoce i orzechy, takie jak żołędzie i orzechy włoskie, które pojawiają się późnym latem i jesienią, i które stanowią bogate źródło kalorii ważnych dla budowy podściółki tłuszczowej na zimę[76]. Duże i ruchliwe stworzenia, takie jak ptaki i ssaki, rzadko pojawiają się w diecie szopów, ponieważ te wolą zdobycz łatwiejszą do schwytania, zwłaszcza ryby i płazy[77]. Ptasie gniazda zawierające jaja lub pisklęta są często plądrowane przez szopy, a małe ptaki nie są w stanie powstrzymać napastnika[78]. Jeśli pożywienia jest pod dostatkiem, szopy mogą wykształcić silne indywidualne preferencje wobec konkretnych rodzajów pokarmu[79]. Szopy żyjące bliżej północnej granicy występowania gatunku zapadają w letarg zimowy, co oznacza, że znacznie zmniejszają swoją aktywność na czas, kiedy głęboka pokrywa śniegowa uniemożliwia poszukiwanie pokarmu[80].

Płukanie pokarmu | edytuj kod

Szopy trzymane w niewoli często płuczą pokarm w wodzie przed zjedzeniem

Szopy pracze badają pokarm i inne przedmioty za pomocą przednich łap, aby je dokładnie obejrzeć i usunąć niechciane fragmenty. Wrażliwość łap jest zwiększona, jeśli ta czynność odbywa się pod wodą, ponieważ wilgoć zmiękcza zrogowaciały naskórek[81]. Jednakże powszechne wśród szopów trzymanych w niewoli zachowanie, polegające na zanoszeniu pożywienia do basenu z wodą, by je „umyć” lub zamoczyć przed zjedzeniem, nie jest obserwowane u zwierząt żyjących na wolności[82]. W XIII wieku badacz historii naturalnej Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon sądził, że szopy nie wytwarzają dostatecznej ilości śliny, by zwilżyć pożywienie, dlatego zanurzają je w wodzie, lecz jest to całkowicie niezgodne z prawdą[83]. Szopy trzymane w niewoli zanurzają pożywienie częściej, jeśli basen z wodą przypominający wyglądem strumień znajduje się nie dalej niż w odległości 3 metrów[84]. Powszechnie akceptowana teoria głosi, że płukanie pożywienia jest tzw. aktywnością jałową (ang. vacuum activity), imitującą poszukiwanie pokarmu nad brzegiem zbiorników wodnych[85]. Teoria ta znajduje potwierdzenie w obserwacji, że właśnie te typy pokarmu, które występują w okolicy wody, są najczęściej zanurzane. Oczyszczanie pożywienia nie wydaje się odgrywać roli w tej przypominającej pranie czynności [84]. Eksperci podają w wątpliwość zaobserwowane przypadki takiego zachowania wśród dzikich szopów[86].

Rozmnażanie | edytuj kod

U szopów praczy zazwyczaj sygnałem do rozpoczęcia aktywności seksualnej jest zwiększenie natężenia światła słonecznego, mające miejsce pomiędzy końcem stycznia a środkiem marca[87]. Występują jednak duże różnice regionalne, które nie zawsze dają się wyjaśnić poprzez związek ze słońcem. Na przykład szopy żyjące w południowych stanach USA zwyklerozpoczynają okres godowy później niż przeciętnie, a okres godowy szopów z Manitoby w Kanadzie wchodzi w fazę szczytową w marcu i rozciąga się aż po czerwiec[88]. Podczas okresu godowego samce przemierzają swoje terytoria w poszukiwaniu samic, aby połączyć się w pary podczas trzy- lub czterodniowego okresu, kiedy możliwe jest zapłodnienie. Kopulacja często odbywa się we wspólnych miejscach spotkań[89]. Spółkowanie wraz z grą wstępną może trwać ponad godzinę i jest powtarzane przez kilka nocy[90]. Słabsi członkowie grupy samców również otrzymują szansę kopulacji, ponieważ silniejsze samce nie są w stanie pokryć wszystkich dostępnych samic[91]. Podczas badania przeprowadzonego w południowym Teksasie podczas okresów godowych w latach 1990 – 1992, około jedna trzecia samic spółkowała z więcej niż jednym samcem[92]. Jeśli samica nie zostanie zapłodniona lub wcześnie straci młode, może niekiedy ponownie stać się płodna w ciągu od 80 do 140 dni[93].

Młody szop

Po ciąży trwającej zwykle od 63 do 65 dni, (choć możliwa jest ciąża długości od 54 do 70 dni), samica rodzi miot składający się z dwóch do pięciu młodych[94]. Średni rozmiar miotu różni się znacznie w zależności od środowiska życia, od 2,5 w Alabamie do 4,8 w Dakocie Północnej[95]. Większe mioty zdarzają się częściej na terenach, gdzie występuje duża śmiertelność spowodowana na przykład polowaniami lub srogimi zimami[96]. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku jednego roku, i dzieje się to najczęściej dopiero po zakończeniu okresu godowego tego roku. Roczne samice natomiast dojrzewają wcześniej i mogą odpowiadać za około 50% wszystkich urodzeń w danym roku, co może kompensować wysoką śmiertelność w danej populacji[97]. Samce nie zajmują się opieką nad młodymi[98]. Młode szopy rodzą się ślepe i głuche, ale mają już widoczny wzór maski na jasnej sierści[99]. Masa urodzeniowa około 19-centymetrowej długości noworodków wynosi od 60 do 75 g[100]. Przewody słuchowe otwierają się po 18 do 23 dniach, na kilka dni przed pierwszym otwarciem powiek[101]. Kiedy młode osiągają wagę około 1 kg, zaczynają badać otoczenie gniazda i spożywać pokarm stały; dzieje się to po 6 do 9 tygodniach od urodzenia[102]. Po osiągnięciu tego etapu rozwoju matka karmi młode mlekiem coraz rzadziej; szopy są już zwykle w pełni odstawione od sutka w wieku 16 tygodni[103]. Jesienią, gdy matka pokaże już młodym kryjówki i żerowiska, miot się rozprasza[104]. Wiele samic pozostaje niedaleko terytorium swoich matek, ale samce przenoszą się nawet 20 km dalej[105]. Uważa się, że takie zachowanie instynktowe ma na celu zapobieżenie chowowi wsobnemu[106]. W chłodnym klimacie matka i młode mogą dzielić kryjówkę podczas pierwszej zimy[107].

Długość życia | edytuj kod

Odtwórz plik multimedialny Szopy trzymane w niewoli, jak ten osobnik pochodzący z Bear Country w USA, mogą żyć ponad 20 lat

Wiele szopów trzymanych w niewoli żyje dłużej niż 20 lat[108], jednak przewidywana długość życia na wolności to jedynie 1,8 do 3,1 lat, w zależności od warunków lokalnych, takich jak ruch samochodowy, polowania i pogoda[109]. Nie jest niezwykłym, że tylko połowa wszystkich młodych urodzonych danego roku dożywa następnego lata[110]. Po osiągnięciu tej granicy, śmiertelność spada do 10–30%[111]. Młode szopy są narażone na osierocenie przez matkę i śmierć głodową, zwłaszcza podczas długiej i mroźnej zimy[112]. Najczęstszą naturalną przyczyną śmierci wśród szopów w Ameryce Północnej jest nosówka, która może przybierać rozmiary epidemii i powodować śmierć większości populacji szopów w danym regionie [113]. Na obszarach, gdzie występuje duży ruch samochodowy i mają miejsce częste polowania, te dwa czynniki mogą przyczyniać się do 90% przypadków śmierci wśród dorosłych szopów praczy[114].

Najważniejszymi naturalnymi wrogami szopów są ryś rudy, kojot i puchacz wirginijski, przy czym ten ostatni jest niebezpieczny głównie dla młodych szopów. W rejonie Zatoki Chesapeake szopy są jedną z głównych ofiar bielika amerykańskiego [115] Na terenie byłego Związku Radzieckiego ich głównymi wrogami są wilki, rysie eurazjatyckie i ptaki z rodziny puszczykowatych[116] Jednak drapieżniki nie są znaczącą przyczyną śmierci szopów, ponieważ wielcy mięsożercy występujący na terenach zamieszkałych przez szopy wymarli podczas holocenu [117].

Występowanie | edytuj kod

Siedlisko | edytuj kod

Poszukiwanie schronienia na drzewie w Ottawie, w prowincji Ontario

Mimo że w ostatnich dziesięcioleciach szopy nauczyły się radzić sobie na słabo zalesionych terenach, nadal polegają na pionowych strukturach, na które wdrapują się, gdy czują się zagrożone[118]. Unikają otwartych przestrzeni i terenów porośniętych lasem bukowym, ponieważ kora tych drzew jest zbyt gładka, aby się po niej wdrapać[119]. Dziuple w starych dębach lub innych drzewach oraz jaskinie skalne są najczęściej wybierane przez szopy na schronienia służące do snu, zimowego letargu i wychowywania młodych. Jeśli tego typu kryjówki są niedostępne lub dostęp do nich jest utrudniony, szopy chronią się w norach wykopanych przez inne ssaki, na gałęziach drzew lub w przepustach odprowadzających wodę na terenach miejskich[120]. Badanie przeprowadzone w pagórkowatym regionie Solling w Niemczech wykazało, że 60% legowisk było wykorzystanych tylko raz, ale szopy preferowały legowiska wcześniej używane. W 7 przypadkach na 10 zwierzę wybierało miejsce, w którym oprzebywało już wcześniej[121]. Ponieważ płazy, skorupiaki i inne zwierzęta spotykane na brzegach jezior i rzek stanowią ważną część diety szopów, nizinne lasy liściaste i mieszane na terenach podmokłych i bagnistych sprzyjają gromadzeniu się tych zwierząt[122] Zagęszczenie populacji szopów przyjmuje wartości od 0,5 do 3,2 osobników na km² na preriach i zazwyczaj nie przekracza 6 osobników na km² w lasach mieszanych na terenach wyżynnych, jednak w nizinnych lasach i na bagnach na jeden km² może przypadać więcej niż 20 osobników[123].

Rozmieszczenie w Ameryce Północnej | edytuj kod

Szopy są powszechne w całej Ameryce Północnej od Kanady po Panamę, gdzie podgatunek procyon lotor pumilus koegzystuje z szopem rakojadem (procyon cancrivorus)[124]. Populacja szopów praczy na Haiti została całkowicie wytrzebiona w XVI wieku przez hiszpańskich kolonistów, którzy polowali na nie dla mięsa[125]. Gatunek ten wytrzebiono również na Kubie i Jamajce, gdzie ostatniego szopa widzianow 1687 roku[126]. Procyon lotor maynardi został uznany za gatunek zagrożony przez IUCN w roku 1996[127].

Szop pracz poszukujący nocą pożywienia (Góry Sierra-Nevada, Kalifornia)

Istnieją dowody, że w czasach prekolumbijskich szopy pracze żyły licznie tylko na brzegach rzek i w lasach południowo-wschodniej Ameryki Północnej[128]. Ponieważ brak wzmianek o szopach we wczesnych relacjach amerykańskich pionierów[129], być może gatunek ten zaczął się rozprzestrzeniać na obecną skalę dopiero w drugiej połowie XIX stulecia. Od lat 50. XX wieku zasięg populacji szopów wykroczył poza teren Wyspy Vancouver, będącej niegdyś północną granicą ich występowania, i rozciąga się aż po północne granice czterech południowo-centralnych prowincji Kanady[130]. Do nowych środowisk zasiedlonych przez szopy zaliczyć można, poza terenami zurbanizowanymi, wysokie góry (na przykład wschodnie partie Gór Skalistych), prerie i słone mokradła[131]. Po gwałtownym wzroście liczebności populacji zapoczątkowanym w latach 40. XX wieku, szacowana liczba osobników zamieszkujących Amerykę Północną w późnych latach 80. była 15–20 razy większa niż w latach 30., kiedy to szopy spotykało się stosunkowo rzadko[132]. Ten ogromny wzrost zasięgu i gęstości populacji przypisuje się takim czynnikom jak urbanizacja, ekspansja rolnictwa, celowe introdukcje i wytrzebienie naturalnych wrogów szopów[133].

Rozmieszczenie poza Ameryką Północną | edytuj kod

Rozmieszczenie szopów w Niemczech: liczba szopów upolowanych lub znalezionych martwych przez myśliwych w latach 2000/01, 01/02 i 02/03 w różnych okręgach administracyjnych Niemiec

W rezultacie ucieczek i celowych introdukcji przeprowadzonych w XX wieku, szopy pracze żyją obecnie dziko na terenie niektórych krajów Europy i Azji. Pojedyncze szopy napotyka się we wszystkich krajach graniczących z Niemcami, gdzie żyje największa populacja tych zwierząt poza Ameryką Północną[134]. Inna stabilna populacja istnieje w północnej części Francji, gdzie kilka domowych szopów zostało wypuszczonych na wolność przez członków Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w pobliżu Bazy Lotniczej Laon-Couvron w roku 1966[135]. Około 1,240 tych zwierząt wypuszczono w dziewięciu regionach byłego ZSRR w latach 1936–1958 z myślą o przyszłych polowaniach na szopy dla futra. Dwie z tych introdukcji powiodły się: jedna w południowej części Białorusi w latach 1954 i 1958, druga na terenie Azerbejdżanu w latach 1941–1957. W roku 1974 szacowano wielkość populacji szopów w regionie Kaukazu na około 20.000 osobników, a jej zagęszczenie na 4 osobniki na km². Co roku pada tam łupem myśliwych od 1000 do 1500 zwierząt[136].

Rozmieszczenie w Niemczech | edytuj kod

12 kwietnia 1934 roku dwie pary oswojonych szopów praczy zostały wypuszczone na terenach wiejskich nad jeziorem Eder w północnej Hesji przez pracownika służby leśnej Wilhelma Freiherra Sittich von Berlepsch, na prośbę ich właściciela Rolfa Haaga, właściciela kurzej fermy[137]. Odbyło się to na dwa tygodnie przed wydaniem przez związek łowiecki Prus pozwolenia na takie "wzbogacenie fauny", jak ujął to Haag w swojej prośbie[138]. Kilka poprzednich prób introdukcji szopów w Niemczech nie powiodło się[139]. Drugiej populacji szopów w Niemczech dała początek ucieczka 25 zwierząt z fermy futerkowej w Wolfshagen w NRD podczas ataku powietrznego w roku 1945. Szopy pochodzące z tych dwóch populacji można od siebie odróżnić za sprawą nicienia Baylisascaris procyonis; 70% szopów z Hesji jest zarażonych tym pasożytem, ale nie ma go żadne ze zwierząt z Brandenburgii[140]. W roku 1956 szacowano rozmiar populacji szopów z Hesji na 285 osobników. Szacunki z roku 1970 wskazują na ponad 20 000 osobników w Hesji i od 200 000 do 400 000 zwierząt na terenie całego kraju[113][141].

Szop pracz miał dawniej w Niemczech status zwierzęcia chronionego, jednak od roku 1954 znajduje się na liście zwierząt łownych w 14 krajach związkowych Niemiec[142]. Myśliwi i działacze na rzecz ochrony środowiska głoszą przekonanie, że szopy mnożą się w sposób niekontrolowany, zagrażając chronionym gatunkom ptaków i wypierając lokalne zwierzęta drapieżne[32]. Temu poglądowi sprzeciwia się zoolog Frank-Uwe Michler, który nie widzi dowodów negatywnego wpływu dużego zagęszczenia szopów na różnorodność biologiczną środowiska[32] Hohmann utrzymuje, że intensywny odstrzał nie może być usprawiedliwiany nieobecnością naturalnych wrogów, ponieważ drapieżniki nie należą do głównych przyczyn śmierci szopów w Ameryce Południowej[143].

Rozmieszczenie w byłym ZSRR | edytuj kod

Próby introdukowania szopów praczy na teren ZSRR rozpoczęto w roku 1936 i do roku 1962 powtarzano je 25 razy. W sumie wypuszczono 1222 osobniki, z których 64 pochodziły z ogrodów zoologicznych i ferm futerkowych. 38 pochodziło z Europy Zachodniej. Pozostałe zwierzęta przeniesiono z populacji stworzonej na Zakaukaziu. Zasięg występowania tego gatunku na terenie ZSRR był zawsze dynamiczny i nie dotyczył jednego terenu, ponieważ szopy introdukowano w różnych, odległych od siebie miejscach. Żadna z prób wprowadzenia szopa na wschodnich obszarach Rosji nie powiodła się. Melanistyczne szopy wypuszczone na wyspie Petrov niedaleko Władywostoku i na niektórych terenach południowych Kraju Nadmorskiego, nie przetrwały tam. Na terenie Azji Środkowej szopy wypuszczono w Obwodzie dżalalabadzkim w Kirgistanie, ale w styczniu 1963 roku określono tamtejszą ich populację jako "praktycznie nieistniejącą". Duża i stabilna populacja (pozwalająca na coroczny odstrzał 1000–1500 osobników) powstała w Azerbejdżanie w wyniku skutecznej introdukcji w roku 1937. Prawdopodobnie przetrwały introdukcję szopy wypuszczone na nizinnych terenach w okolicy rzek Tieriek i Sulak w Dagestanie. Nie udało się wprowadzić szopów w okolicach rzeki Kubań i w Kabardo-Bałkarii. Powiodło się na terenie Białorusi, gdzie w latach 1954 i 1958 przeprowadzono trzy próby introdukcji grup szopów składających się z 52, 37 i 38 osobników. Dane z 1 stycznia 1963 roku szacują rozmiar populacji szopów w tym kraju na 700 osobników[144].

Rozmieszczenie w Japonii | edytuj kod

Prawdopodobnie nawet 1500 szopów praczy sprowadzono do Japonii jako zwierzęta domowe w związku z popularnością serialu anime z 1977 roku, pod tytułem Szop Hultaj (na motywach powieści Thomasa Sterlinga Northa). W roku 2004 potomkowie porzuconych lub zbiegłych zwierząt żyli dziko na terenie 42 z 47 prefektur[145][146][147]. Na terenie Japonii zdziczałe szopy konkurują o pożywienie z jenotami, dzikimi psami o podobnym wyglądzie i zwyczajach[147].

W Polsce | edytuj kod

W latach 80. XX wieku szopy pracze pojawiły się w Polsce zachodniej. Obecnie można je napotkać na przykład w Parku Narodowym „Ujście Warty” oraz w rezerwacie „Łęgi Słubickie” niedaleko Słubic w województwie lubuskim. W Polsce jest to gatunek łowny bez okresu ochronnego.

Miejskie szopy | edytuj kod

Na dachu domu w Albertshausen, Niemcy

Dzięki dużej zdolności przystosowania, szopy mogą zasiedlać tereny zurbanizowane. Pierwsze miejskie szopy zaobserwowano na przedmieściach Cincinnati w latach 20. XX wieku. Od lat 50. szopy można spotkać w Filadelfii, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Chicago, San Francisco, Los Angeles, i Toronto[148] Od lat 60. XX wieku Kassel jest siedzibą największej w Europie populacji miejskich szopów, która jest też najbardziej zagęszczoną populacją tych zwierząt w Europie – 50 do 150 osobników na km², co jest porównywalne z miejskimi siedliskami tych zwierząt w Ameryce Północnej[148][149]. Rozmiar rewiru żyjącego w mieście szopa nie przekracza 3–40 ha w przypadku samic i 8–80 ha w przypadku samców[150]. W małych miastach i na przedmieściach szopy mogą sypiać w pobliskim lesie, a żerować na terenie zabudowanym[148][151]. Owoce i owady z ludzkich ogrodów oraz śmieci stanowią łatwo dostępne pożywienie[152]. Oprócz tego w mieście znajduje się wiele miejsc odpowiednich na kryjówki, takich jak dziuple drzew, składziki, garaże, opuszczone domy i poddasza. Procent szopów sypiających w opuszczonych lub zamieszkanych ludzkich domach waha się od 15% w Waszyngtonie (dane z 1991 roku) do 43% w Kassel (2003)[153].

Zdrowie | edytuj kod

Larwy Baylisascaris procyonis

Szopy pracze mogą być nosicielami wścieklizny, śmiertelnej choroby wywoływanej przez atakujący komórki układu nerwowego wirus, przenoszący się zazwyczaj przez ugryzienie. Pierwsze przypadki zachorowań wśród szopów zaobserwowano w stanach Floryda i w Georgia w latach 50. XX wieku, a rozprzestrzenianie się wścieklizny przyspieszyła introdukcja zainfekowanych osobników do Wirginii i Dakoty Północnej w latach 70.[154]. Spośród wszystkich 6940 udokumentowanych przypadków wścieklizny w Stanach Zjednoczonych w roku 2006, 2615 (37,7%) dotyczyło szopów praczy[155]. Departament Rolnictwa USA, podobnie jak władze lokalne niektórych stanów USA i prowincji Kanady, stworzyło programy szczepień doustnych, aby powstrzymać szerzenie się wścieklizny w zagrożonych populacjach[156][157][158]. Zanotowano tylko jeden przypadek śmierci człowieka w wyniku zarażenia się wirusem od szopa pracza[159]. Główne objawy wścieklizny u szopów to ogólny chorowity wygląd, upośledzenie ruchowe, wydawanie nienormalnych dźwięków i agresywność[160]. Osobnik może jednak nie wykazywać żadnych zewnętrznych oznak, a większość wściekłych szopów nie przejawia agresji charakterystycznej dla zakażonych psowatych; chory szop często zaszywa się w swojej kryjówce[32][140][160]. Organizacje takie jak Służba Leśna Stanów Zjednoczonych zalecają, by nie zbliżać się do zwierząt przejawiających niezwykłe zachowanie lub wygląd, i powiadomić odpowiednie władze[161][162]. Ponieważ zdrowe zwierzęta, a zwłaszcza karmiące samice, niekiedy żerują w ciągu dnia, aktywność dzienna nie jest miarodajnym wskaźnikiem choroby[73].

W przeciwieństwie do wścieklizny i kilku innych patogenów przenoszonych przez szopy pracze, nosówka, wirus epizootyczny, nie przenosi się na ludzi[163]. Ta choroba jest najczęstszą naturalną przyczyną śmierci w północnoamerykańskiej populacji szopów i dotyczy zwierząt z każdej grupy wiekowej[113]. Podczas epidemii tej choroby w Clifton (Ohio) w roku 1968 umarło 94 z 145 szopów[164]. W toku choroby może wywiązać się zapalenie mózgu, które wywołuje objawy podobne do wścieklizny[154]. W Niemczech pierwsze przypadki nosówki zanotowano w roku 2007[113].

Do najważniejszych chorób bakteryjnych atakujących szopy należą leptospiroza, listerioza, tężec i tularemia. Chociaż obecność pasożytów wewnętrznych z zasady odbija się negatywnie na układzie odpornościowym szopa, dobrze karmione osobniki mogą nie wykazywać żadnych objawów, nawet mając w układzie pokarmowym wielkie ilości nicieni[165]. Larwy nicienia Baylisascaris procyonis, które wydalane są z kałem, mogą przenieść się na człowieka, jeśli sprzątał on toaletę szopa bez maski ochronnej[166].

Szopy i ludzie | edytuj kod

Konflikty | edytuj kod

Skunks i szop pracz dzielą się kocią karmą na podwórzu domu w Hollywood w stanie Kalifornia Szop stojący na tylnych łapach oczekuje, by człowiek rzucił mu kąsek – San Francisco, Kalifornia

Powiększająca się populacja szopów praczy na terenach miejskich spotyka się wśród ludzi z różnorodnymi reakcjami, od oburzenia po celowe dokarmianie[167]. Niektórzy eksperci do spraw zwierząt i większość władz przestrzegają, aby nie karmić dzikich zwierząt, ponieważ mogą stać się bardziej natrętne i zależne od ludzi[168]. Inni specjaliści mają odmienne zdanie i w swoich publikacjach zalecają dokarmianie szopów i innych zwierząt[169][170]. Szopy, które nie boją się ludzi, mogą budzić podejrzenie wścieklizny, jednak naukowcy uspokajają, że takie zachowanie jest raczej strategią przystosowawczą, wynikającą z życia od wielu pokoleń w środowisku, w którym nie da się uniknąć bliskich kontaktów z ludźmi[171]. Atakowanie ludzi przez grupę szopów niezarażonych wścieklizną zdarza się niezwykle rzadko i przeważnie jest sprowokowane przez człowieka. Zanotowano co najmniej jeden przypadek podobnej agresji[172]. Szopy pracze raczej nie atakują domowych psów i kotów, ale znane są pojedyncze przypadki zabicia przez nie takiego zwierzęcia[173].

Przewrócone pojemniki na śmieci i splądrowane drzewa owocowe są stratą dla ludzi, ale nieporównywalną z sięgającymi kilku tysięcy dolarów kosztami naprawy zniszczeń dokonanych na poddaszu domu przez ukrywające się tam szopy[174]. Wywożenie lub zabijanie szopów bez specjalnego pozwolenia jest nielegalne w wielu miastach, ze względów dotyczących ochrony praw zwierząt. Takie metody sprawdzają się jedynie w przypadku problemów z wyjątkowo dzikimi lub agresywnymi osobnikami, ponieważ miejsca nadające się na kryjówkę są zazwyczaj znane większej liczbie szopów lub szybko zostają ponownie odkryte[162][175]. Hałas, błyski światła i niemiłe zapachy należą do najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się matki z młodymi[162][176]. Na dłuższą metę skuteczne są jednak tylko środki zapobiegawcze, takie jak ograniczanie dostępu do kryjówek i źródeł pożywienia[162][177].

Spośród wszystkich typów owoców i roślin uprawianych przez ludzi szopy najbardziej lubią kukurydzę cukrową w fazie dojrzałości mlecznej[178]. W wyniku trwającego przez dwa lata badania przeprowadzonego przez pracowników Purdue University ustalono, że szopy pracze odpowiadały za 87% wszystkich strat w uprawach kukurydzy[179]. Podobnie jak inne drapieżniki, szopy mogą w poszukiwaniu pożywienia przedostawać się do kurników i zjadać kurczęta, kaczki, jaja lub karmę[162][180]. Ponieważ potrafią wedrzeć się do namiotów i próbować otworzyć pojemniki z żywnością, zaleca się, aby obozowicze trzymali jedzenie i pastę do zębów poza namiotem[181].

Ponieważ szopy pracze są w stanie do pewnego stopnia zwiększać liczbę urodzeń, intensywne polowania często nie rozwiązują problemu przerostu populacji. Starsze samce zajmują większe terytoria niż młodsze, można się więc spodziewać zmniejszenia gęstości populacji po pewnym czasie. Koszty zakrojonych na szeroką skalę środków mających służyć pozbyciu się szopów z pewnego obszaru są zwykle wyższe niż koszty naprawy dokonanych przez nie zniszczeń[32].

Mitologia, sztuka i kultura | edytuj kod

Raccoon Priests Gorget – medalion odkryty na terenie wykopalisk w okolicy Spiro, w stanie Oklahoma

W mitologii Indian amerykańskich szop pracz jest bohaterem wielu baśni[182]. Opowieści takie jak "W jaki sposób szopy łapią tak wiele raków" pochodzące ze szczepu Tuskarora, skupiają się na umiejętnościach pozyskiwania przez szopy pokarmu[183]. W innych baśniach szop odgrywa rolę spryciarza, który przechytrza inne zwierzęta, takie jak kojoty i wilki[184]. Między innymi Dakotowie wierzyli, że szopy mają naturalne moce duchowe, ponieważ ich maska przypomina malunki na twarzach – nakładane palcami pasy czerni i bieli – stosowane podczas rytuałów, aby połączyć się z duchami[185]. Aztekowie przypisywali nadnaturalne moce zwłaszcza samicom, których poświęcenie wobec młodych było kojarzone z rolą starszych kobiet w społeczności[186].

Szop pojawia się powszechnie również w sztuce indiańskiej. Petroglify z wizerunkami tropów szopa odnaleziono w Lewis Canyon w Teksasie, w hrabstwie Grayson w stanie Kentucky[187][188] oraz w dorzeczach rzek w pobliżu San Francisco w Kalifornii i Tularosy w stanie Nowy Meksyk[189]. Wykonana z dużą dbałością o szczegóły figurka szopa z kwarcu zwana Ohio Mound Builders' Stone Pipe, została odkryta niedaleko rzeki Scioto. Nieznane jest przeznaczenie medalionu ze stylizowanym wizerunkiem szopa pracza (nazwanego Raccoon Priests Gorget), pochodzącego z wykopalisk niedaleko Spiro w Oklahomie [190][191].

W kulturze Zachodu istnieje kilka autobiograficznych powieści na temat oswajania szopa pracza, większość których zalicza się do literatury dziecięcej. Najlepiej znaną jest Hultaj autorstwa Sterlinga Northa. Jej narrator opowiada, jak opiekował się młodym szopem podczas I wojny światowej. W ostatnich latach antropomorficzne szopy pojawiły się w głównych rolach w serialu animowanym Szopy pracze, animowanym komputerowo filmie Skok przez płot i serii gier Sly Cooper.

Futrzarstwo i polowania | edytuj kod

Płaszcz samochodowy z futra szopów (1906)

Futro szopów wykorzystywane jest jako materiał odzieżowy, zwłaszcza do wyrobu futrzanych płaszczy i czapek. Właśnie z tego rodzaju futra, o nieadekwatnej nazwie sealskin (ang. focza skóra), wykonowane są nakrycia głowy brytyjskich Królewskich Fizylierów [192]. W przeszłości Indianie z różnych szczepów wykorzystywali futra szopów nie tylko jako zimową odzież, ale też nosili ogony tych zwierząt w charakterze ozdoby[193]. Od czasu późnego wieku XVIII w Stanach Zjednoczonych hoduje się różne typy psów gończych wyszkolonych do zapędzania zwierzyny, w szczególności szopów, na drzewo (rasy typu coonhound)[194]. W wieku XIX, kiedy skóry szopów służyły niekiedy za środek płatniczy, wiele tysięcy tych zwierząt zabijano w Stanach Zjednoczonych każdego roku[195]. Liczba ta szybko wzrastała wraz z popularnością płaszczy samochodowych (ang. automobile coat) na początku XX stulecia. W latach 20. tego wieku noszenie futra z szopów było uważane za oznakę statusu w kręgu studentów[196]. Próby tworzenia hodowli szopów na wzór ferm zwierząt futerkowych, podejmowane w latach 20. i 30. XX wieku, okazały się nieopłacalne. Całkowicie zaprzestano tej działalności po gwałtownym spadku cen długowłosych skór w latach 40.[197][198]. Mimo że szopy stały się rzadziej spotykane w latach 30. XX wieku, zabito ich co najmniej 388 tysięcy podczas sezonu polowań 1934/35[199].

Czapka z szopa

W latach 40. XX wieku populacja Amerykańskich szopów rosła, a polowania osiągały coraz wyższe wyniki – około miliona zwierząt w roku 1946/47 i dwa miliony w roku 1962/63[200]. Kampania senatorska Estesa Kefauvera z roku 1948, podczas której nosił on czapkę z szopa ze względów promocyjnych[201], a także wyświetlenie trzech odcinków serialu o pionierze Davym Crocketcie oraz filmu Davy Crockett, King of the Wild Frontier w latach 1954 i 1955 spowodowało wzrost popytu na charakterystyczne, ozdobione ogonem czapki z szopa. Czapki sprzedawane w odpowiedzi na tą modę były zazwyczaj wykonane ze sztucznego futra z doczepionym ogonem[202]. Paradoksalnie, mało prawdopodobne jest, by Crockett lub odgrywający jego rolę aktor Fess Parker nosili czapki z prawdziwego futra szopa[203]. Coroczne polowania osiągnęły najwyższy wynik w historii – 5,2 miliona zwierząt – w sezonie 1976/77 i wahały się między 3,2 a 4,7 miliona przez większość lat 80. XX wieku. W roku 1982 średnia cena za skórkę wynosiła 20 dolarów[204].

W wielu regionach Stanów Zjednoczonych polowania na szopy wciąż odbywają się w nocy z udziałem psów, zazwyczaj różnych ras typu coonhound. Psy tropią szopa, aż schroni się on na drzewie, skąd jest zestrzeliwany. Myśliwi potrafią po szczekaniu psów rozpoznać, na jakim etapie jest tropienie; szczególny rodzaj szczeknięcia oznacza, że szop został zapędzony na drzewo.

Jako pożywienie | edytuj kod

Szopy są zazwyczaj obiektem polowań ze względu na swoje futro, ale stanowią również źródło mięsa dla Indian i Amerykanów[205], a szop z grilla jest tradycyjną potrawą amerykańskich farmerów[206], podawaną często z okazji uroczystości. Mięso szopa było jadane przez amerykańskich niewolników w święto Bożego Narodzenia[207], ale nie była to jedynie potrawa ludzi biednych czy farmerów. Wydawane w San Francisco czasopismo The Golden Era, w numerze z 21 grudnia 1856 roku poleca między innymi szopa wśród dań odpowiednich na świąteczny stół. Oswojony szop o imieniu Rebecca należący do prezydenta Calvina Coolidge'a był z początku przeznaczony na uroczysty posiłek wydawany w Białym Domu z okazji Święta Dziękczynienia[208][209]. Pierwsze wydanie The Joy of Cooking (jednej z najpopularniejszych książek kucharskich w Ameryce) z roku 1931 zawiera przepis na danie z szopa.

Ponieważ szopy pracze zazwyczaj uważane są za miłe, ładne stworzenia, albo przeciwnie, za szkodniki, myśl o jedzeniu ich mięsa jest nieprzyjemna dla przeciętnego człowieka[210][211]. Mimo to w Stanach Zjednoczonych każdego roku zjada się kilka tysięcy tych zwierząt[212][213]. Delafield Coon Feed – doroczna impreza gastronomiczno-towarzyska, podczas której serwowane są dania z szopa – cieszy się powodzeniem od roku 1928, można jednak uznać, że tradycja przygotowywania takich dań dotyczy głównie obszarów leżących w południowej części Stanów Zjednoczonych, takich jak Arkansas, gdzie Gillett Coon Supper uważa się za imprezę istotną dla lokalnej polityki[214][215].

Jako zwierzęta domowe | edytuj kod

Klatka z urządzeniami do wspinania, kryjówkami i basenem (u dołu po lewej)

Podobnie jak w przypadku większości niekonwencjonalnych zwierząt domowych, opieka nad szopem wymaga wiele czasu i cierpliwości[216]. Szopy mogą zachowywać się nieprzewidywalnie lub agresywnie i dość trudno jest nauczyć je reagowania na polecenia[217]. Nawet w miejscach, gdzie trzymanie szopów w domu nie jest zabronione, jak w Stanach Zjednoczonych, może być wymagane specjalne pozwolenie[218][219].

Dojrzałe seksualnie szopy często przejawiają naturalnie agresywne zachowania podczas okresu godowego, takie jak gryzienie[220]; środkiem zaradczym jest kastracja zwierzęcia w wieku pięciu lub sześciu miesięcy[221]. Szopy mogą cierpieć z powodu otyłości i innych chorób będących skutkiem złego odżywiania i braku ruchu[222]; u szopów karmionych przez długi czas karmą dla kotów może rozwinąć się dna moczanowa[223]. W zgodzie z najnowszymi badaniami dotyczącymi zachowań społecznych tych zwierząt, prawo Austrii i Niemiec nakazuje trzymać razem co najmniej dwa osobniki, by zwierzę nie czuło się samotne[224][225]. Szopy trzymane są zazwyczaj w dużych klatkach (umieszczonych w domu lub na zewnątrz), co również jest wymogiem w Austrii i Niemczech, zamiast w mieszkaniu, gdzie ich naturalna ciekawość może wyrządzić szkody[224][225][226].

Osierocone młode mogą być wychowane przez ludzi i reintrodukowane do naturalnego środowiska. Nie da się jednak przewidzieć, jak dobrze zaadaptują się do życia na wolności[227]. Karmienie młodych mlekiem krowim zamiast mieszanką mleczną dla kociąt lub podobnym produktem jest niebezpieczne dla ich zdrowia[228].

Przypisy | edytuj kod

 1. Procyon lotor, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
 2. Procyon lotor, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
 3. MacClintock, str. 5
 4. Holmgren, str. 47–67
 5. Holmgren, str. 64–67; Zeveloff, str. 4–6
 6. Holmgren, str. 68–69; Zeveloff, str. 6
 7. Hohmann, str. 44; Holmgren, str. 68
 8. Zeveloff, str. 19
 9. Zeveloff, str. 16–18, 26
 10. Zeveloff, str. 20, 23
 11. Zeveloff, str. 24
 12. Klaus-Peter Koepfli, Gompper, Matthew E.; Eizirik, Eduardo; Ho, Cheuk-Chung; Linden, Leif; Maldonado, Jesus E.; Wayne, Robert K.. Phylogeny of the Procyonidae (Mammalia: Carnivora): Molecules, morphology and the Great American Interchange. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 43 (3), s. 1076–1095, czerwiec 2007. Amsterdam: Elsevier. DOI: 10.1016/j.ympev.2006.10.003. ISSN 1055-7903. PMID: 17174109. [dostęp 2008-12-07]. {{Cytuj pismo}} Nieznane pola: "format".
 13. Hohmann, str. 46; Zeveloff, str. 24
 14. Zeveloff, str. 42–46
 15. Kristofer M. Helgen, Wilson, Don E.. Taxonomic status and conservation relevance of the raccoons (Procyon spp.) of the West Indies. „Journal of Zoology”. 259 (1), s. 69–76, styczeń 2003. Oxford: The Zoological Society of London. DOI: 10.1017/S0952836902002972. ISSN 0952-8369
 16. A Systematic and Zoogeographic Overview of the Raccoons of Mexico and Central America. W: Kristofer M. Helgen, Wilson, Don E.: Contribuciones mastozoológicas en homenaje a Bernardo Villa. Mexico City: Instituto de Ecología of the Universidad Nacional Autónoma de México, 2005. ISBN 978-9703226030. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj książkę}} Nieznane pola: "strona" oraz "edytor".
 17. Zeveloff, str. 59, 82–83
 18. MacClintock, str. 9; Zeveloff, str. 79–89
 19. Zeveloff, str. 79–81, 84
 20. Hohmann, str. 77; Lagoni-Hansen, str. 15; Zeveloff, str. 58
 21. Lagoni-Hansen, str. 16
 22. Heptner i Sludskii 2002 ↓, s. 1377ODN: za dużo argumentów pozycyjnych
 23. Zeveloff, str. 58–59
 24. Lagoni-Hansen, str. 18
 25. Hohmann, str.47–48; MacClintock, str. 44; Zeveloff, str. 108
 26. MacClintock, str. 8; Zeveloff, str. 59
 27. Boitani, Luigi, Simon & Schuster's Guide to Mammals. Simon & Schuster/Touchstone Books (1984), ​ISBN 978-0671428051
 28. Bartussek, str.6; Zeveloff, str. 61
 29. Hohmann, str. 65–66
 30. a b MacClintock, str. 5–6; Zeveloff, str. 63
 31. a b Zeveloff, str. 60
 32. a b c d e Frank-Uwe Michler, Köhnemann, Berit A.: Ökologische und ökonomische Bedeutung des Waschbären in Mitteleuropa – Eine Stellungnahme (niem.). W: „Projekt Waschbär“ [on-line]. maj 2008. [dostęp 2008-12-07].
 33. Hohmann, str. 57; Zeveloff, str. 71–72
 34. Hohmann, str. 93; Zeveloff, str. 72
 35. MacClintock, str. 28
 36. Andrew D. Saunders: Adirondack Mammals. Syracuse, New York: Syracuse University Press, marzec 1989. ISBN 978-0815681151.{{Cytuj książkę}} Nieznane pola: "chapter", "chapterurl" oraz "strona".
 37. MacClintock, str. 33; Zeveloff, str. 72
 38. MacClintock, str. 30; Zeveloff, str. 72
 39. MacClintock, str. 29; Zeveloff, str. 73
 40. Heptner i Sludskii 2002 ↓ODN: za dużo argumentów pozycyjnych
 41. Zeveloff, str. 64
 42. Hohmann, str. 27; MacClintock, str. 84
 43. Hohmann, str. 66; MacClintock, str. 92; Zeveloff, str. 73
 44. Bartussek, str. 13; Hohmann, str. 55; Zeveloff, str. 70
 45. Hohmann, str. 55
 46. Hohmann, str. 56–59; MacClintock, str. 15
 47. Zeveloff, str. 69
 48. Hohmann, str. 56
 49. Hohmann, str. 57; Zeveloff, str. 70
 50. MacClintock, str. 15; Zeveloff, str. 70
 51. Hohmann, str. 60–62
 52. Hohmann, str. 63; MacClintock, str. 18; Zeveloff, str. 66
 53. Hohmann, str. 63–65; MacClintock, str. 18–21; Zeveloff, str. 66–67
 54. Hohmann, str. 67–70; MacClintock, str. 17; Zeveloff, str. 68–69
 55. Hohmann, str. 66, 72; Zeveloff, str. 68
 56. H. B. Davis. The Raccoon: A Study in Animal Intelligence. „The American Journal of Psychology”. 18 (4), s. 447–489, październik 1907. Champaign, Illinois: University of Illinois Press. DOI: 10.2307/1412576. JSTOR: 1412576
 57. a b Hohmann, str. 71–72
 58. Stanislas Dehaene: {{{tytuł}}}. 1997. ISBN 0-19-511004-8.{{Cytuj książkę}} Brakujące pola: tytuł. Nieznane pola: "publisher", "title", "location" oraz "strona".
 59. Stanley D. Gehrt. Raccoon social organization in South Texas. , 1994. {{Cytuj pismo}} Brakujące pola: czasopismo. (Dissertation at the University of Missouri-Columbia)
 60. Hohmann, str. 133–155
 61. Bartussek, str. 10–12; Hohmann, str. 141–142
 62. Hohmann, str. 152–154
 63. Bartussek, str. 12; Hohmann, str. 140
 64. Hohmann, str. 124–126, 155
 65. Hohmann, str. 133
 66. Zeveloff, str. 137–139
 67. MacClintock, str. 61
 68. MacClintock, str. 60–61
 69. Zeveloff, str. 137–138
 70. Zeveloff, str. 68–69
 71. Hohmann, str. 142–147
 72. Jill Riddell: The City Raccoon and the Country Raccoon. W: Chicago Wilderness Magazine [on-line]. 2002. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 73. a b Bartussek, str. 10; Zeveloff, str. 99
 74. Hohmann, str. 82
 75. Zeveloff, str. 102
 76. Hohmann, str. 85–88; MacClintock, str. 44–45
 77. Hohmann, str. 83
 78. Bird Feeder Pests: Raccoons – Guide To Keeping Raccoons Away From Your Birdfeeder. Birdfeedersdirect.com. Data dostępu= 2011-09-15.
 79. MacClintock, str. 44
 80. MacClintock, str. 108–113
 81. Hohmann, str. 55; Zeveloff, str. 7
 82. Lagoni-Hansen, str. 41; MacClintock, str. 56–57
 83. Holmgren, str. 70; Lagoni-Hansen, str. 41; MacClintock, str. 57; Zeveloff, str. 7
 84. a b MacClintock, str. 57
 85. Hohmann, str. 44–45; Lagoni-Hansen, str. 41–42; MacClintock, str. 57; Zeveloff, str. 7
 86. Holmgren, str. 22 (za); Lagoni-Hansen, str. 41 (przeciw); MacClintock, str. 57 (przeciw)
 87. Hohmann, str. 150; MacClintock, str. 81; Zeveloff, str. 122
 88. Zeveloff, str. 122
 89. Hohmann, str. 148–150; Lagoni-Hansen, str. 47; MacClintock, str. 81–82
 90. Hohmann, str. 150–151
 91. Hohmann, str. 153–154
 92. Stanley Gehrt, Fritzell, Erik K.. Behavioural aspects of the raccoon mating system: determinants of consortship success. „Animal behaviour”. 57 (3), s. 593–601, marzec 1999. Amsterdam: Elsevier. DOI: 10.1006/anbe.1998.1037. ISSN 0003-3472. PMID: 10196048
 93. Hohmann, str. 125; Lagoni-Hansen, str. 45; Zeveloff, str. 125
 94. Hohmann, str. 131; Zeveloff, str. 121, 126
 95. Lagoni-Hansen, str. 50; Zeveloff, str. 126
 96. Bartussek, str. 32; Zeveloff, str. 126
 97. Hohmann, str. 163; MacClintock, str. 82; Zeveloff, str. 123–127
 98. Bartussek, str. 12; Hohmann, str. 111; MacClintock, str. 83
 99. Hohmann, str. 114, 117; Zeveloff, str. 127
 100. Zeveloff, str. 127
 101. Hohmann, str. 117
 102. Hohmann, str. 119; MacClintock, str. 94–95
 103. Zeveloff, str. 129
 104. Hohmann, str. 126–127. Zeveloff, str. 130
 105. Hohmann, str. 130; Zeveloff, str. 132–133
 106. Hohmann, str. 128; Zeveloff, str. 133
 107. Zeveloff, str. 130
 108. Bartussek, str. 6
 109. Zeveloff, str. 118–119
 110. Hohmann, str. 163; Zeveloff, str. 119
 111. Hohmann, str. 163
 112. MacClintock, str. 73
 113. a b c d Frank-Uwe Michler, Köhnemann, Berit A.: Erste Ergebnisse (niem.). W: „Projekt Waschbär“ [on-line]. czerwiec 2008. [dostęp 2008-12-07].
 114. Hohmann, str. 162
 115. Birds of North America Online. [dostęp 2010-03-19].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 116. Heptner i Sludskii 2002 ↓, s. 1390ODN: za dużo argumentów pozycyjnych.
 117. Zeveloff, str. 111–112
 118. Hohmann, str. 93–94; Zeveloff, str. 93
 119. Hohmann, str. 94
 120. Hohmann, str. 97–101; Zeveloff, str. 95–96
 121. Hohmann, str. 98
 122. Hohmann, str. 160; Zeveloff, str. 98
 123. Hohmann, str. 160; Zeveloff, str. 97
 124. Hohmann, str. 12, 46; Zeveloff, str. 75, 88
 125. Holmgren, str. 58
 126. Holmgren, str. 58–59
 127. Zeveloff, str. 42–45
 128. Zeveloff, str. 77
 129. Zeveloff, str. 78
 130. Zeveloff, str. 75
 131. Zeveloff, str. 76
 132. Zeveloff, str. 75–76
 133. Zeveloff, str. 76–78
 134. Lagoni-Hansen, str. 89–90
 135. Hohmann, str. 13
 136. Lagoni-Hansen, str. 90–92
 137. Hohmann, str. 9–10
 138. Hohma/nn, str. 10
 139. Hohmann, str. 11; Lagoni-Hansen, str. 84
 140. a b Hohmann, str. 182
 141. Hohmann, str. 11
 142. Hohmann, str. 18, 21
 143. Hohmann, str. 14–16
 144. Heptner i Sludskii 2002 ↓ODN: za dużo argumentów pozycyjnych
 145. Reiji Yoshida: Raccoons – new foreign menace?. W: The Japan Times Online [on-line]. 2004-09-16. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 146. Raccoons take big bite out of crops. W: The Japan Times Online [on-line]. 2008-02-19. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 147. a b Tohru Ikeda, Asano, Makoto; Matoba, Yohei, Abe, Go. Present Status of Invasive Alien Raccoon and its Impact in Japan. „Global Environmental Research”. 8 (2), s. 125–131, 2004. Tsukuba, Japan: Center for Global Environmental Research, National Institute for Environmental Studies. ISSN 1343-8808. [dostęp 2008-12-07]. {{Cytuj pismo}} Nieznane pola: "format".
 148. a b c Frank-Uwe Michler. Untersuchungen zur Raumnutzung des Waschbären (Procyon lotor, L. 1758) im urbanen Lebensraum am Beispiel der Stadt Kassel (Nordhessen). , 2003-06-25 (niem.). [dostęp 2008-12-07]. {{Cytuj pismo}} Brakujące pola: czasopismo. Nieznane pola: "strona" oraz "format". (Praca dyplomowa wykonana na Uniwersytecie w Halle i Wittenberdze)
 149. Hohmann, str. 108
 150. Frank-Uwe Michler, Köhnemann, Berit A.: Stand der Wissenschaft (niem.). W: „Projekt Waschbär“ [on-line]. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 151. Bartussek, str. 20
 152. Bartussek, str. 21
 153. Bartussek, str. 20; Hohmann, str. 108
 154. a b Zeveloff, str. 113
 155. Jesse D. Blanton, Hanlon, Cathleen A.; Rupprecht, Charles E.. Rabies surveillance in the United States during 2006. „Journal of the American Veterinary Medical Association”. 231 (4), s. 540–556, 2007-08-15. Schaumburg, Illinois: American Veterinary Medical Association. DOI: 10.2460/javma.231.4.540. ISSN 0003-1488. PMID: 17696853
 156. National Rabies Management Program Overview. W: Animal and Plant Health Inspection Service [on-line]. 2009-09-25. [dostęp 2010-12-28].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 157. Raccoons and Rabies. W: Official website of the State of Tennessee [on-line]. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 158. Major operation related to raccoon rabies – Close to one million vaccinated baits will be spread in the Estrie and Montérégie regions from August 18 to 23, 2008. 2008-08-18. [dostęp 2010-12-28].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 159. M. A. Silverstein, Salgado, C. D.; Bassin, S.; Bleck, T. STR.; Lopes, M. B.; Farr, B. M.; Jenkins, S. R.; Sockwell, D. C.; Marr, J. S.; Miller, G. B.. First Human Death Associated with Raccoon Rabies. „Morbidity and Mortality Weekly Report”. 52 (45), s. 1102–1103, 2003-11-14. Atlanta, Georgia: Centers for Disease Control and Prevention. PMID: 14614408. [dostęp 2008-12-07]. 
 160. a b Rick Rosatte, Sobey, Kirk; Donovan, Dennis; Bruce, Laura; Allan, Mike; Silver, Andrew; Bennett, Kim; Gibson, Mark; Simpson, Holly; Davies, Chris; Wandeler, Alex; Muldoon, Frances. Behavior, Movements, and Demographics of Rabid Raccoons in Ontario, Canada: Management Implications. „Journal of Wildlife Diseases”. 42 (3), s. 589–605, 1 lipca 2006. USA: The Wildlife Disease Association. ISSN 0090-3558. PMID: 17092890. [dostęp 2008-12-07]. 
 161. The Raccoon—Friend or Foe?. W: Northeastern Area State & Private Forestry – USDA Forest Service [on-line]. [dostęp 2008-12-07].
 162. a b c d e Russell Link: Raccoons. W: Living with Wildlife [on-line]. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 163. MacClintock, str. 72; Zeveloff, str. 114
 164. Zeveloff, str. 112
 165. MacClintock, str. 73–74; Zeveloff, str. 114
 166. Hohmann, str. 169, 182
 167. Hohmann, str. 103–106
 168. Bartussek, str. 34
 169. Holmgren, str. 117–121
 170. Stephen Harris, Baker, Phil: Urban Foxes. Suffolk: Whittet Books, 2001, s. 78–79. ISBN 978-1873580516.
 171. Bartussek, str. 24; Hohmann, str. 182
 172. Raccoons Maul Fla. Woman, 74, Who Shooed Them Away. , 2009-10-05. [dostęp 2010-12-28]. {{Cytuj pismo}} Brakujące pola: czasopismo. Nieznane pola: "praca".
 173. Raccoons rampaging Olympia. W: seattlepi.com [on-line]. 2006-08-23. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 174. Frank-Uwe Michler. Untersuchungen zur Raumnutzung des Waschbären (Procyon lotor, L. 1758) im urbanen Lebensraum am Beispiel der Stadt Kassel (Nordhessen). , 2003-06-25 (niem.). [dostęp 2008-12-07]. {{Cytuj pismo}} Brakujące pola: czasopismo. Nieznane pola: "strona" oraz "format". (Praca dyplomowa wykonana na Uniwersytecie w Halle i Wittenberdze)
 175. Bartussek, str. 32; Hohmann, str. 142–144, 169
 176. Bartussek, str. 40
 177. Bartussek, str. 36–40; Hohmann, str. 169
 178. Hohmann, str. 87–88; MacClintock, p 49–50
 179. Brian J. MacGowan, Humberg, Lee A.; Beasley, James C.; DeVault, Travis L.; Retamosa, Monica I.; Rhodes, Jr., Olin E.. Corn and Soybean Crop Depredation by Wildlife. , czerwiec 2006. Department of Forestry and Natural Resources, Purdue University. [dostęp 2008-12-17]. {{Cytuj pismo}} Brakujące pola: czasopismo. Nieznane pola: "format" oraz "strona".
 180. Hohmann, str. 82; MacClintock, str. 47–48
 181. WDNR – Peninsula Campground Animals. 2009-05-29. [dostęp 2010-03-19].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 182. Holmgren, str. 25–46
 183. Holmgren, str. 41–43
 184. Holmgren, str. 26–29, 38–40
 185. Holmgren, str. 15–17
 186. Holmgren, str. 17–18
 187. Rock Art of Kentucky. Fred E. Coy, Thomas C. Fuller, Larry G. Meadows, James L. Swauger University Press of Kentucky, 2003 str. 60 and Fig. 65A
 188. Pamela LeBlanc Pictographs, petroglyphs on rocks record beliefs of earliest Texans. American Statesman. December 13, 2008
 189. Schaafsma, P. Indian Rock Art of the Southwest Albuq., U.NM, 1992
 190. The Arts of the North American ... – Google Bόcher. Books.google.de, 1986-09-25. ISBN 978-0-933920-56-9. [dostęp 2010-03-19].{{Cytuj książkę}} Nieznane pola: "author1".
 191. Holmgren, str. 45
 192. A Dictionary of Military Uniform: W.Y.Carman ​ISBN 0-684-15130-9
 193. Holmgren, str. 18
 194. Black and Tan Coonhound History. W: American Kennel Club [on-line]. [dostęp 2008-12-11].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 195. Holmgren, str. 74; Zeveloff, str. 160
 196. Holmgren, str. 77
 197. Zeveloff, str. 161
 198. Fritz Schmidt: Das Buch von den Pelztieren und Pelzen. Munich: F. C. Mayer Verlag, 1970, s. 311–315. (niem.)
 199. Holmgren, str. 77; Zeveloff, str. 75, 160, 173
 200. Zeveloff, str. 75, 160
 201. Fontenay, Charles L. Estes Kefauver: A Biography. TN, 1980. rev by Salvatore LaGumina, Annals of the American Academy of Political and Social Science, 462 (1982), str.180
 202. History of the coonskin cap. [dostęp 11 listopada 2010].
 203. Zeveloff, str. 170
 204. The Red Panda, Olingos, Coatis, Raccoons, and Their Relatives: Status Survey and Conservation Action Plan for Procyonids and Ailurids By A. R. Glatston, IUCN/SSC Mustelid, Viverrid & Procyonid Specialist Group Edition: illustrated Published by IUCN, 1994, str. 9 ​ISBN 2-8317-0046-9​, 9782831700465
 205. Holmgren, str. 18–19, Zeveloff, str. 165
 206. Farm: A Year in the Life of an American Farmer. Richard Rhodes, reprint, U of Nebraska Press, 1997, str.270.
 207. Harriet Jacobs, Incidents in the Life of a Slave Girl, Digireads.com Publishing, 2005, str.72.
 208. San Diego's Hilarious History By Herbert Lockwood, William Carroll Published by Coda Publications, 2004, str. 46.
 209. Jen O'Neill. White House Life: Filling the Position of First Pet. findingdulcinea.com. November 12, 2008.
 210. Megan Twohey: Raccoon dinner: Who's game? Illinois, it turns out, has bountiful supply of the critters – and fans and foodies are gobbling them up – Chicago Tribune. 2008-01-18. [dostęp 2010-03-19].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 211. Lee Hill: The other dark meat: Raccoon is making it to the table | McClatchy. 2009-01-13. [dostęp 2010-03-19].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 212. Mammals: Raccoon – (Procyon lotor). [dostęp 2010-03-19].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "archiveurl", "archivedate" oraz "wydawca".
 213. Raccoon. W: Nebraska Wildlife Species Guide [on-line]. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 214. Marion Berry: Gillett Coon Supper. W: Local Legacies: Celebrating Community Roots [on-line]. [dostęp 2008-12-07].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 215. Coon Feed still packs ‘em in. 2008-01-28. [dostęp 2010-03-19].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".
 216. Raccoon as a Pet.{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca" oraz "accessdate".
 217. Bartussek, str. 44; Hohmann, str. 173–174
 218. MacClintock, str. 129
 219. Robert Bluett, Craven, Scott. The Raccoon (Procyon lotor). , 1999. Board of Regents of the University of Wisconsin System. {{Cytuj pismo}} Brakujące pola: czasopismo. Nieznane pola: "page", "format" oraz "accessdate".
 220. Bartussek, str. 44; Hohmann, str. 185–186
 221. Hohmann, str. 186
 222. Hohmann, str. 185
 223. Hohmann, str. 180
 224. a b Gutachten über Mindestanforderungen an die Haltung von Säugetieren. Bonn, Niemcy: Bundesministerium für Verbraucherschutz, Ernährung und Landwirtschaft, 1996-06-10, s. 42–43. [dostęp 2009-01-31]. (niem.){{Cytuj książkę}} Nieznane pola: "format".
 225. a b Mindestanforderungen an die Haltung von Säugetieren. Bundesministerium für Gesundheit und Frauen, 2004-12-17. [dostęp 2010-08-21]. (niem.){{Cytuj książkę}} Nieznane pola: "page" oraz "format".
 226. Bartussek, str. 44; Hohmann, str. 184, 187; MacClintock, str. 130–131
 227. MacClintock, str. 130
 228. Bartussek, str. 44; Hohmann, str. 175–176

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zwierzęta łowne w Polsce

Kategoria:Szopowate Kategoria:Ssaki Europy Kategoria:Ssaki Ameryki Północnej Kategoria:Ssaki Azji Kategoria:Zwierzęta futerkowe Kategoria:Inwazyjne gatunki ssaków

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Bmalta/brudnopis4" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy