Wikipedysta:Bocian131/brudnopis


Wikipedysta:Bocian131/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ks. Prałat Jan Czyrek urodził sie 25 stycznia 1871 roku w Studzianie. Jan był dzieckiem najstarszym w rodzinie. Był synem rolnika Antoniego i Anny Przewrockiej. Rodzice ślub wzięli w dniu 21 lutego 1870 roku w Przeworsku. Oprócz Jana, małżeństwo Antoni i Anna z d. Przewrocka mieli jeszcze dzieci: Wojciecha, Józefa, Anielę, Tomasza oraz Katarzynę, która była nauczycielką w Kamionce Strumiłowej i zmarła w wieku 27 lat, w dniu 15 marca 1923 r. Jan Czyrek kształcił się w Seminarium Duchownym we Lwowie, gdzie w 1896 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jego posługa kapłańska była świadczona od samego początku na polskich kresach wschodnich:

1896 – 1900 wikariusz parafii Kamionka Strumiłowa, 1900 roku administrator parafii Płotych 1900 – 1944 proboszcz parafii Kamionka Strumiłowa 1915 – 1918 przebywał w niewoli carskiej w Kijowie.

Gdy w 1908 rozebrano w Kamionce Strumiłowej starą świątynię, zapadła decyzja o budowie nowego kościoła. Kościół budowano w latach 1910 – 1914, pod nadzorem ks. Jana Czyrka. Nowy, neogotycki kosciół powstał według projektu Teodora Talowskiego, znanego w Galicji architekta. I Wojna Światowa nie ominęła parafii w Kamionce Strumiłowej. W dniu 21 czerwca 1915r. Moskale aresztowali i wywieźli proboszcza Jana Czyrka, który resztę wojny spędził w niewoli w Kijowie. Dwumiesięczne bombardowanie kościoła w lipcu i sierpniu 1915r ogniem artylerii rosyjskiej, poważnie uszkodziło wieżę, zrujnowało posadzkę, całkowicie zniszczyło witraże i cały dach. Sklepienie kościoła zostało podziurawione w wielu miejscach , a zwłaszcza w okolicy krzyża i chóru. Na pamiątkę tych zniszczeń wmurowano w wybranych miejscach łuski pocisków armatnich. W czasie wojny polsko- ukraińskiej kula armatnia w maju 1919 roku uszkodziła część filaru i sklepienie od strony Batiatycz .

W latach 1918 – 1929 Ks. Jan Czyrek nadzorował odbudowę po zniszczeniach wojennych kościoła p.w. Wniebowzięcia N.M.P w Kamionce Strumiłowej. Za prace i zasługi papież Pius XI uhonorował ks. Jana Czyrka tytułem Szambelana Jego Świątobliwości . Dzięki staraniom proboszcza, ks. Jana Czyrka, w dniu 16 maja 1929 roku, arcybiskup Bolesław Twardowski konsekrował kościół, wyremontowany po uszkodzeniach I Wojny Światowej.

Ksiądz Jan Czyrek był gorliwym czcicielem Matki Bożej. Jako dziekan buski aktywnie wspierał działania Akcji Katolickiej i polecał szerzyć nabożeństwo różańcowe w każdej parafii dekanatu.

W roku 1944 proboszcz i wikariusze byli zmuszeni opuścić parafię w Kamionce Strumiłowej. Ksiądz Jan Czyrek udał się do Jarosławia, gdzie w roku 1946 obchodził 50 – lecie święceń kapłańskich. Ostatnie lata swojego pracowitego życia spędził przy swoich krewnych, otoczony ich troską i opieką. Zmarł 29 stycznia 1949 r. w szpitalu powiatowym w Jarosławiu. Ostatnie pożegnanie księdza Jana odbyło się w Jarosławskiej Kolegiacie. We mszy uczestniczyło wielu księży i wiernych. Między innymi ksiądz arcybiskup Eugeniusz Baziak.


Kategoria:Polscy duchowni


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Bocian131/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy