Wikipedysta:Csp77/brudnopis/Krążownik lekki typu Duguay-Trouin


Wikipedysta:Csp77/brudnopis/Krążownik lekki typu Duguay-Trouin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Csp77‎ | brudnopis Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krążowniki lekkie typu Duguay-Trouin – typ lekkich krążowników służących we Francuskiej Marynarce Wojennej, zbudowanych w latach 20. XX w.

W skład tego typu wchodziły krążowniki:

Historia | edytuj kod

Na początku XX wieku Marine Nationale borykała się z brakiem nowoczesnych krążowników lekkich których zadaniem było wspieranie niszczycieli oraz rozpoznanie na rzecz sił głównych floty. W 1909 roku rozpoczęto program budowy nowych krążowników lekkich, jednak wybuch I wojny światowej doprowadził do jego anulowania. Do rozwiązania tego problemu powrócono po zakończeniu wojny, a przy projektowaniu nowych okrętów skorzystano nie tylko z doświadczeń wojennych ale również z analizy okrętów tej klasy przejętych od marynarek wojennych Niemiec i Austro-Węgier.

Pierwotnie planowano budowę 6 krążowników lekkich jednak z przyczyn finansowych plan rozwoju floty został okrojony. Ostatecznie zamówione zostały trzy krążowniki, a zamówienia na ich wykonanie otrzymały dwie państwowe stocznie w Breście i Lorient.

Opis konstrukcji | edytuj kod

Krążowniki lekki typu Duguay-Trouin

Krążowniki typu Duguay-Trouin miały stalowe kadłuby długości 181,3 m, opierające się na 165 wręgach i były podzielone na siedemnaście przedziałów wodoszczelnych. Uzbrojenie główne stanowiło 8 armat M1920 kalibru 155 mm umieszczone w czterech wieżach. Ponadto okręt był uzbrojony w 4 działa kalibru 75 mm oraz w 12 wyrzutni torped kalibru 550 mm. Opancerzenie okrętu składało się z burtowego pasa pancernego o grubości 20 mm oraz pokładu pancernego o takiej samej grubości. Wieże artylerii głównej ich barbety oraz główne stanowisko dowodzenia osłaniane było pancerzem o grubości 30 mm. Maszynownia okrętu składała się z ośmiu kotłów wodnorurkowych typu Guyot, które zasilały parą cztery zespoły turbin parowych systemu Persons o łącznej mocy 102 000 KM, co umożliwiał rozpędzenie okrętu do prędkości 33 w. W połowie lat 30tych XX wieku okręty przeszły modernizację w ramach której m.in. wymieniono karabiny maszynowe kalibru 8 mm na kalibru 13,2 mm.

Bibliografia | edytuj kod

  • Łukasz Pacholski, Krążowniki typu Duguay-Trouin, Technika Wojskowa - Historia nr 6/2013, s.82-87, ISSN 2080-9743
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Csp77/brudnopis/Krążownik lekki typu Duguay-Trouin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy