Wikipedysta:DominikWSP/brudnopis6/2


Wikipedysta:DominikWSP/brudnopis6/2 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:DominikWSP‎ | brudnopis6 Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Osoby niezarejestrowane (IP) | edytuj kod

Każdy, kto otworzy dowolny artykuł na Wikipedii może go edytować. Tak po prostu i natychmiast. Edycje takie rozpoznawane są po tym, że w historii edycji artykułu wyświetla się numer IP komputera (np. 255.127.001.153). Kontakt z takimi osobami jest bardzo utrudniony, jeśli w ogóle możliwy. Dlatego też koniecznie należy się zalogować (czytaj poniżej). Każda edycja niezarejestrowanego użytkownika witana jest takim o to komunikatem:

Edytujesz stronę anonimowo. Jeżeli zapiszesz edycję, twój adres IP będzie publicznie widoczny w historii strony. Jeżeli zalogujesz się albo założysz konto, twoje edycje będą przypisywane do nazwy użytkownika. Zobacz inne zalety założenia konta.

W skrócie:

Kontakt z osobami edytującymi z pod numeru IP (niezarejestrowanymi) jest praktycznie niemożliwy oraz osoby takie nie mogą głosować. 

Uprawnienia: Osoby niezalogowane mogą edytować większość stron. Niemniej jednak, nie mogą one edytować wielu stron "technicznych" (np. Strona główna Wikipedii) lub też kontrowersyjnych (np. Strona Szablon:Medal) Nie jest również możliwe przesyłanie plików, udział w głosowaniach, itp. W przypadku wandalizmów powtarzających się z danego numeru IP, taki adres zostanie zablokowany i żadne edycje nie będą możliwe. Blokada może być nałożona na okres od godziny do kilku lat.

Wikipedyści zarejestrowani | edytuj kod

Aby zostać "pełnoprawnym" Wikipedystą należy się zarejestrować. Po wybraniu pseudonimu, tzw. loginu oraz hasła można się zalogować do Wikipedii. Pozwala to na kontakt z innymi użytkownikami, a dodatkowo każda dokonana zmiana automatycznie podpisywana jest pseudonimem użytkownika. Pomaga to znacznie we współpracy z innymi użytkownikami, jak również ma inne zalety, o czym za chwilę. W skrócie:

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do pełnego udziału w pracach nad Wikipedią. 

Uprawnienia: Istnieją strony, które są zablokowane również dla "zwykłych" Wikipedystów - są to głównie strony techniczne bardzo ważne dla poprawnego działania Wikipedii (np. Strona główna)

Pacynki | edytuj kod

Pacynką określa się dodatkowe konto użytkownika, którego ktoś może używać do stwarzania pozorów działania innego użytkownika. Generalnie nie należy tworzyć kilku kont. Jeśli zostanie wykryte, że jedna osoba używa kilku kont (co jest bardzo łatwe po numerze IP komputera, z którego dokonywane są edycje) np. aby głosować kilkukrotnie w tym samym głosowaniu, to wszystkie takie konta mogą być natychmiastowo zablokowane, a same wielokrotne głosy są oczywiście nieważne.

Nie twórz pacynek! 

Czytelniku - podczas rejestracji zapisz sobie gdzieś swoje dane, abyś nie zapomniał hasła i mógł się ponownie zalogować.

Wielokrotne konta jako takie są dozwolone, np. jeśli zaawansowany wikipedysta chce stworzyć swojego bota (o czym poniżej), ale generalnie należy unikać tworzenia niepotrzebnych kont.

Redaktorzy | edytuj kod

Redaktorzy to bardziej "zaufani" wikipedyści, którzy posiadają uprawnienia do oznaczania artykułów jako przejrzanych, czyli wolnych od wandalizmów i zgodnych z podstawowymi zasadami edytowania Wikipedii.

W dalszym ciągu każdy może edytować artykuły, ale zmiany nie są wyświetlane natychmiast - muszą one być zatwierdzone przez redaktorów. Rozwiązanie takie (tzw.wersje przejrzane) zostało wprowadzone, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo wyświetlania wulgaryzmów czy innych "uszkodzeń" artykułów.

Uprawnienia: Możliwość oznaczania wersji przejrzanych oraz pozostałe - takie same, jak "zwykli" wikipedyści.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Administratorzy | edytuj kod

Są to jeszcze bardziej "zaufani" wikipedyści, którzy mają dodatkowe możliwości, jak np. usuwanie stron - "zwykli" wikipedyści mogą tylko tworzyć strony. Administratorzy mają również prawo do blokowania innych użytkowników, jeśli okaże się, że wprowadzają oni głupie wpisy, wulgaryzmy lub celowo usuwają istotne fragmenty tekstu lub grafiki. Blokada może potrwać od kilku godzin do kilku lat - w zależności od rozmiaru "przestępstwa".

Jeśli natomiast chodzi o edycję artykułów, to administratorzy mają dokładnie takie same prawa, jak inni wikipedyści. Jeśli przeprowadzane jest głosowanie nad jakimś zagadnieniem (np. usunięciem artykułu), to wszystkie głosy osób uprawnionych do udziału w głosowaniu są traktowane na równi (oczywiście nie mogą głosować niezarejestrowani użytkownicy).

Sama nazwa "administrator" nie oddaje w pełni charakteru takich użytkowników. W rzeczywistości mają oni bowiem dokładnie takie same prawa, jak inni użytkownicy, ale więcej obowiązków.

Administratorzy mają techniczne możliwości między innymi do:

* Usuwania stron * Szybkiego cofania ostatniej edycji innego użytkownika * Blokowania edycji stron * Blokowania szkodzących użytkowników 

Administratorem może zostać każdy zaufany użytkownik, który spełnia następujące warunki: powyżej 1000 nieusuniętych edycji, aktywność w projekcie od przynajmniej 3 miesięcy, podanie adresu e-mail w preferencjach użytkownika oraz pomyślne przejście głosowania w sprawie przyznania uprawnień administratora.

Więcej o administratorach można przeczytać tutaj.

Wpis na stronie administratora:


Boty | edytuj kod

Nazwa "bot" wywodzi się od słowa "robot". Jest to oddzielne konto (nie mylić z pacynką opisaną powyżej!), używane przez bardzo zaawansowanego wikipedystę o podobnej nazwie konta. Dla przykładu, użytkownik Zureks powinien użyć konta ZureksBot dla swojego bota.

Na koncie bota uruchamiany jest specjalny program, który w sposób automatyczny może edytować Wikipedię. Na przykład, korzystając z bazy danych wszystkich wsi w Polsce, można z pomocą bota edytować wiele tysięcy artykułów, odpowiednio je sformatować, dodać kategorie itd.

Podobnie wygląda sprawa automatycznego wyszukiwania błędów ortograficznych (np.cherbata) lub interpunkcyjnych (przecinek przed "że") itd.

Boty są więc używane tam, gdzie zachodzi konieczność wykonania stosunkowo prostej, aczkolwiek żmudnej i powtarzalnej edycji.

Boty mogą być używane TYLKO przez 
bardzo doświadczonych wikipedystów
i tylko po przyznaniu kontu bota
odpowiedniej "flagi" bota.

Obecnie istnieje sporo botów i nie należy tworzyć nowych. Jeśli zachodzi potrzeba wprowadzenia jakichś żmudnych zmian na Wikipedii, to wystarczy w tym celu wypełnić odpowiednie zgłoszenie w Zadaniach dla botów.

Więcej o botach można przeczytać tutaj.

Biurokraci, stewardzi, checkuserzy | edytuj kod

Biurokraci i stewardzi mają uprawnienia do aktywacji statusu administratora lub biurokraty innym użytkownikom. Uprawnienia są jednak przyznawane poprzez głosowanie całej społeczności Wikipedii.

Natomiast CheckUser może sprawdzić adres IP dowolnego użytkownika, co pozwala na wykrywanie wandali oraz nadużycia pacynek.

Biurokraci, stewardzi i checkuserzy nie są też w żaden sposób zwierzchnikami administratorów. 

Są to po prostu swego rodzaju urzędnicy wykonujący "papierkową" robotę.

Więcej o nich można przeczytać tutaj, tutaj, i tutaj.

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:DominikWSP/brudnopis6/2" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy