Wikipedysta:Dziedziczeliszew/Witold Grabowski


Wikipedysta:Dziedziczeliszew/Witold Grabowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witold hrabia Grabowski h. Ciołek (ur. 19 marca 1882 roku w Grabanowie k.Białej Podlaskiej zm. 13 maja 1979 roku w Krakowie) - polski rotmistrz, por. grupy gen. Romera,kawaler maltański, właściciel ziemski

Życiorys

Urodził się w Grabanowie nieopodal Białej Podlaskiej. Przyjęty do WP dekretem z dn. 6.2.1919 z „b. I, II i III Korpusu i armii rosyjskiej” i przydzielony do Rezerwy Oficerskiej WP. Następnie, rozkazem z 14.2.1919 (już jako por.) został przeniesiony z Rezerwy Oficerskiej do Grupy gen. Romera.

W maju 1919 por.Grabowski jako „przedstawiciel kawalerii” objawia się jako członek Komisji Ubiorczej, wymyślającej mundur wz.1919. W 1921 r. jest kapitanem w 1. Dywizjonie Artylerii Konnej. W 1923 r. jest rotmistrzem 1. Pułku Ułanów skierowanym do pracy w Komendzie M-ta Warszawa. W 1924 r. jest już rotmistrzem w stanie spoczynku, mieszkał w Warszawie. Był odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 20tych zakupił dobra Żeliszew w skład których wchodziło m.in. 10 budynków murowanych i 11 drewnianych. W czasie wojny wywozi do Krakowa 3 samochody ciężarowe dobra. Opuszcza pałac i majątek który zostaje rozparcelowany na rzecz reformy rolnej w myśl dekretu P.K.W.N. z dnia 6.9.1944 roku. Osiadł na stałe w Krakowie. Bezpotomny żonaty z Heleną Lenkiewicz-Ipohorską. Pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Odznaczony m.in orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Dziedziczeliszew/Witold Grabowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy