Wikipedysta:Farmer Jan/Poprawa linku przy pomocy Popups czyli niedźwiedzia przysługa


Wikipedysta:Farmer Jan/Poprawa linku przy pomocy Popups czyli niedźwiedzia przysługa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Farmer Jan Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niektórzy użytkownicy Popups wyświadczają Wikipedii niedźwiedzią przysługę, poprzez poprawę linków przy pomocy Popups. Mają dobre intencje, jednak i tutaj potwierdza się przysłowie, że właśnie nimi piekło jest wybrukowane.

Link do przekierowania | edytuj kod

Wyobraźmy sobie, że pewien korzystający z Popups użytkownik trafił w artykule na typowy link do przekierowania [[GPS]], który poprawnie powinien być zapisany jako [[Global Positioning System|GPS]].

Po nakierowaniu wskaźnika na link GPS Popups zaproponują użytkownikowi jego naprawę, z której to możliwości pełny dobrych intencji Wikipedysta skorzysta.

Użytkownik myśli:

Teraz link prowadzi bezpośrednio do artykułu, nie trzeba przechodzić przez przekierowanie, a to ułatwia pracę serwerom Wikipedii, więc wyświadczam całej Wikipedii wielką przysługę poprawiając linki do przekierowań, prawda?

Niestety, użytkownik jest w błędzie!

  • gdy ktoś klika na link prowadzący do przekierowania, np. GPS oprogramowania MediaWiki wysyła swojej bazie danych zapytania SQL, pozwalające zlokalizować docelową stronę. Zapytania pozwalają określić, czy dana strona jest przekierowaniem (każda strona posiada pole bazodanowe page.page_is_redirect), i jeżeli tak, zwracana jest strona do której prowadzi przekierowanie. Strata przy podążaniu za przekierowaniem wynosi 4 instrukcje SELECT (48 instrukcji SELECT przy linku do przekierowania, 44 przy poprawnym linku).
  • użycie Popups do naprawy złego linku wymaga użycia 8 transakcji wykorzystujących 64 instrukcje SELECT, 10 instrukcji UPDATE, 4 instrukcje INSERT i 2 instrukcje DELETE.

Istotą problemu jest fakt, że operacja odnalezienia artykułu linkowanego jest operacją czytania z bazy danych, podczas gdy operacja poprawy linków wymaga pisania do bazy danych. Testy przeprowadzone na anglojęzycznej Wikipedii pokazują, że naprawa linku jest około 10 000 razy bardziej kosztowna dla serwera niż podążania za przekierowaniem![potrzebny przypis]

Innymi słowy: osoby czytające Wikipedię musiałyby skorzystać z linku prowadzącego do przekierowania dziesięć tysięcy razy, by dodatkowy koszt związany ze złym linkiem przewyższył koszt jego naprawy.

Dlatego dobrą praktyką jest wykorzystywanie narzędzia Popups do poprawy linków tylko w sytuacji, gdy przy okazji wprowadzane są do artykułu inne, istotne zmiany.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Farmer Jan/Poprawa linku przy pomocy Popups czyli niedźwiedzia przysługa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy