Wikipedysta:Hoa binh


Wikipedysta:Hoa binh w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania PRIMUM: NON NOCERE A po drugie: Nie przeszkadzać sobie nawzajem w pracy. MOGĘ ZAOFEROWAĆ POMOC W TEMATACH NA KTÓRYCH SIĘ ZNAM LUB O KTÓRYCH MAM JAKIEŚ POJĘCIE, ZACHĘCAM DO PYTAŃ.

Jak rzekł jeden z wybitnych Wikipedystów przy okazji Megaczywiesza o starożytnych olimpijczykach, opisuję perełki dotyczące trudno googlowalnej wiedzy. Jest w tym trochę racji, zapoczątkowałem opisywanie japońskich filozofów, opisałem dziesiątki kamieni runicznych, do października 2020 roku stworzyłem około 500 haseł o kompozytorach muzyki poważnej. Nie robiłem tego z chęci błyszczenia czy chwalenia się, moją motywacją jest zawsze uzupełnienie ważnej, z wielu względów nieobecnej wciąż w polskojęzycznej Wikipedii wiedzy. Braki nieraz są skandaliczne, na przykład wybitny dyrygent Colin Davis aż do lipca 2019 roku nie posiadał w polskiej Wikipedii swojego biogramu. Celem Wikipedii powinno być w pierwszym rzędzie opisywanie tematów i osób ważnych dla kultury i cywilizacji, a nie skupianie się na tematach mało ważnych i tzw. popkulturze, bądź też robienie prasówki.

Wyraziłem kiedyś pogląd, że hasło powinno stanowić „pigułkę wiedzy”. Nie musi od razu wyczerpywać całego tematu, powinno jednak zawierając garść najważniejszych informacji. Rzeczą kluczową są dobre, solidne źródła. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady WP:WER.

Głównym problemem polskiej Wikipedii są jej żenujące braki w wielu dziedzinach, niektóre tematy wręcz nie istnieją. Gdy w grudniu 2020 roku napisałem hasło o bułgarskim kompozytorze Panczo Władigerowie, miał on już swój biogram w 30 (!) wersjach językowych. Nie mamy nadal całej masy artykułów o wybitnych muzykach, pisarzach i malarzach, postaciach i wydarzeniach starożytnych... Za to roi się od infantylnych pseudo-haseł o superbroni jakiegoś pokemona czy listy odcinków głupkowatego amerykańskiego serialu.

Wikipedia jest encyklopedią, a nie miejscem do prowadzenia jakiejkolwiek reklamy, agitacji i uzewnętrzniania się ze swoimi poglądami. Jestem przeciwnikiem światopoglądowych deklaracji na stronach Wikipedysty i mam alergię na wszelkiej maści przychodzących tutaj z jakąś misją, jakąkolwiek: religijną, antyreligijną, prawicową, lewicową, centrową. Śmieszą mnie wszelkiej maści „patrioci”, którzy od lat nie potrafili zamieścić wpisów o znanych na cały świat nadwornym organiście Zygmunta Wazy czy wybitnym gdańszczaninie, o których od kilkunastu lat można sobie było przeczytać na kilkunastu Wikipediach po szwedzku czy w esperanto...


Od dłuższego już czasu można zauważyć pogłębiające się pogarszanie poziomu merytorycznego Wikipedii. Kilka lat temu udało wejść się w tendencję zwyżkową, w czym niemała zasługa akcji typu BATUTA – zaczęły powstawać hasła coraz lepsze, nastąpiła poprawa wielu haseł starych, zaczęto przestrzegać kwestii uźródłowienia. Niestety od jakiegoś czasu zaczęło się przyzwolenie na tworzenie Wikipedii przez osoby, które nie potrafią poprawnie po polsku napisać kilku krótkich zdań i które w „pisaniu” haseł posługują się Google Translatorem i powołują na książki, których nie widzieli na oczy. „Zasługi” w tym ma polityka WF oraz postawa wielu administratorów, którzy tolerują ten stan rzeczy, nie reagują, zaś wszelkie środki karne po długoterminowe blokady włącznie stosują nie wobec osób wstawiających hurtowo „artykuły” napisane w translatorze, lecz wobec krytyków takiego stanu rzeczy. W ten sposób zniechęcono do aktywności lub skłoniono do odejścia z Wikipedii wielu wartościowych edytorów (pierwszym był chyba Bosyantek, potem poszło lawinowo). Na jeden dobrze napisany artykuł przypada kilkanaście bełkotliwych tworów wyplutych z Google Translatora, które sami administratorzy oznaczają jako artykuły przejrzane. Apelowanie o konsekwencje wobec ich twórców zmienia się w wołanie na puszczy i grozi wnioskującemu usunięciem z Wikipedii za brak Wikilove. Bardzo łatwo wyłapać blokadę za „prześladowanie” osób nieznających zasad ortografii czy fałszujących źródła, czasem za nazwanie wprost partactwa partactwem. Znamienny jest fakt, że bardzo łatwo załapać blokadę gdy straci się zimną krew przy trwających w nieskończoność użeraniach się w kwestiach merytorycznych z osobami nie mającymi pojęcia o temacie, a tymczasem o reakcję na osoby notorycznie fałszujące źródła czy piszące w kółko z tymi samymi błędami językowymi trzeba prosić się miesiącami lub latami. Dużym problemem jest przymykanie od dawna oka na obchodzącego cały czas blokadę użytkownika niepotrafiącego pisać poprawnym językiem i wstawiającego odnośniki do źródeł w językach, których nie rozumie. Trwające obecnie w Wikipedii działania prowadzą w prostej konsekwencji do tego, że za jakiś czas będą tylko boty tworzące treść automatycznie oraz zastęp funkcjonariuszy strzegących Wikipedii przed Wikipedystami. W perspektywie niezbyt długiego czasu Wikipedia zamieni się nieodwołalnie w zagubioną gdzieś w czeluściach internetu bezwartościową witrynę, którą nikt się nie interesuje. Wielu osobom może to być na rękę, skoro są tacy, którzy usilnie do tego dążą.
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Hoa binh" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy