Wikipedysta:Karol007


Wikipedysta:Karol007 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

'Uwaga!!! Tekst na tej stronie jest nieencyklopedyczny zatem nie jest godny uwagi!!! :-)'

Mam na imię Karol, urodziłem się 2 października 1987 roku. Mieszkam na obrzeżach Nowego Sącza. Do Wikipedystów dołączyłem o godz. 9:02 7 września 2006 roku. Będę edytował hasła z szeroko rozumianych nauk przyrodniczych, czyli: biologii, chemii oraz biochemii, nauk medycznych i biotechnologii. Od października 2006 roku jestem studentem biotechnologii na Uniwersytecie Śląskim:-) Oprócz tego jestem filatelistą, lubię czytać książki popularnonaukowe z wyżej wymienionych dziedzin ale nie gardzę również fizyką, astronomią i wiedzą ogólną. W wolnych chwilach słucham ciszy:) i opiekuję się licznymi roślinami doniczkowymi, które tworzą dość zwartą ścianę zieleni, skutecznie zacieniając mój pokój na podobieństwo dna lasu tropikalnego, choć niedawno była przecinka zatem efekt jest mniejszy:D. Z wiadomych względów interesuje mnie również taniec towarzyski:)[1]:). Nie lubię uczyć się języków obcych co przekłada się na ich nie najlepszą znajomość.

Całkiem niedawno (połowa 2010) zainteresowałem się również kilkoma/kilkunastoma projektami naukowymi, w których używam tego samego nika:

 • obliczenia rozproszone oparte na infrastrukturze BOINC – dołączyłem do ok. 24. projektów naukowych (z czasem liczba rośnie powoli), w których wykorzystywane są wolne zasoby sprzętowe komputerów udostępnianych przez wolontariuszy z całego świata. Na mojej liście są projekty z chemii, biologii, astronomii, astrofizyki, medycyny, i szeroko rozumianej biologi molekularnej i bioinformatyki (od modelowania komputerowego RNA i białek, poprzez badanie oddziaływań między makrocząsteczkami do porównywania sekwencji i wspieranie największych baz danych na świecie. Należą do nich między innymi takie projekty jak: ClimatePrediction.net, Cosmology@Home, Docking@Home, DrugDiscovery@Home, Einstein@home, LHC@home, MilkyWay@home, Orbit@home, POEM@Home, Rosetta@home, SETI@home, SIMAP, Spinhenge@home czy Yoyo@home oraz całe platformy, które rozsyłają próbki z następnych kilkunastu projektów takie jak World Community Grid czy Ibercivis;
 • rozwijając zainteresowanie astronomią i astrofizyką, w wolnych chwilach:
  • klasyfikuję galaktyki na podstawie ich typu (najczęściej opisywane w różnych opracowaniach cztery podstawowe typy galaktyk, to wierzchołek gigantycznej góry lodowej)
  • szukam planet pozasłonecznych (najczęściej)
  • robię parametryczny opis burz słonecznych tworząc nowoczesny system wczesnego ostrzegania mieszkańców Ziemi przed niebezpiecznymi strumieniami wysokoenergetycznego promieniowania (dopiero raczkuję w temacie)
  • szukam komet najczęściej z Grupy Kreutza bo tych jest najwięcej, są to obiekty które przelatują tuż przy fotosferze Słońca.

To wszystko jest możliwe dzięki udostępnianiu w domenie publicznej danych obserwacyjnych i astrofizycznych przez NASA z sondy kosmicznej Kepler, czy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a oraz niemal w czasie rzeczywistym przez orbitalne obserwatorium słoneczne SOHO. Dzięki temu mogły powstać projekty otwartej nauki zebrane w zooniverse.org, które umożliwiają wspólną pracę zawodowych astronomów i amatorów, którzy razem odkrywają tajemnice Drogi Mlecznej i całego wszechświata.

Z największych projektów to niestety tyle, ale myślę, że na tym nie koniec!

Takie tam... | edytuj kod

Możecie powiedzieć, że zamiast poprawiać coś w Wikipedii marnuję cenny czas edytując tę stronę. Oczywiście macie rację, co więcej zgadzam się z Wami drodzy czytelnicy. Powodem takiego stanu rzeczy jest moje zafascynowanie nauką i wielka ciekawość świata. To co robię tak bardzo mnie cieszy, że muszę to gdzieś napisać i podzielić się tym z potencjalnymi czytelnikami tej strony. Może mój entuzjazm do nauki i chęć podzielenia się dotychczas zdobytą wiedzą, zachwyci kogoś kto przyłączy się do nas i będzie tak samo cieszył się pomagając zbierać ludzką wiedzę i ułatwiać dostęp do niej tym, którzy szukają informacji. Ponadto chciałbym zaapelować do wszystkich, że u progu XXI wieku, w obliczu wielkich zmian jakie czekają ludzkość i otaczającą nas przyrodę, musimy podejmować działania, dzięki którym możemy ocalić przyrodę i samych siebie!!! Pierwszym krokiem ku temu będzie zdobycie wiedzy, drugim – jej umiejętne wykorzystanie. Ja mogę Wam jedynie ułatwić zdobycie tej wiedzy natomiast Wy sami musicie podjąć decyzję czy chcecie wiedzieć więcej, czy zechcecie ją umiejętnie wykorzystać i czy pozwolicie na to, aby Wasze dzieci miały do Was żal za to, że mogliście coś zrobić a nie zrobiliście tego. Wszystko złe co wyrządzimy przyrodzie, powróci do nas. Pamiętajcie o tym!!!

 1. Obecnie brak czasu i warunków spowodował przerwanie mojego rozwoju w tym kierunku, ale może kiedyś wrócę do tego:-)


Spis treści

Poglądy i plany związane z Wikipedią | edytuj kod

Ja i moja gałązka:-) (Tarsius syrichta)

Moje poglądy w tym projekcie pokrywają się w znacznej części z poglądami jakie przedstawił prof. S. Czachorowski w swojej deklaracji.

Dodatkowo uważam, że "nikt nie twierdzi, że działania adminów są sprawiedliwie". Wyjaśniając to stwierdzenie, należy powiedzieć, że administratorzy nie działają jak jeden organizm, podobnie jak nie działa w ten sposób cała społeczność. Decyzje administracyjne nigdy nie będą sprawiedliwe względem siebie. Niektórzy umkną blokadzie, inny za to samo dostaną kilka tygodni, a jeśli to nie pierwsza blokada użytkownika i mamy do czynienia z recydywą, to długość blokady automatycznie jest większa. Przy okazji trzeba podkreślić, że blokady mają charakter ochronny, a nie karny, choć bywają karą w pewnych przypadkach. Trzeba też pamiętać, że działania administracyjne zwykle spotykają się z krytyką tego, kto im podlega. Osobiście nie widziałem przypadku, ani sam go nie doświadczyłem, by np. zablokowany za łamanie dobrych obyczajów i zasad projektu, sam dobrowolnie zgłosił się o wydłużenie nałożonej blokady.

Natomiast moja praca w tym projekcie będzie związana przede wszystkim z moją gałązką (patrz obok:-)). Mam wiele planów, do których między innymi należą:

 • plany zilustrowania cyklów biochemicznych
 • będę ujednolicał artykuły o związkach chemicznych szablonem nad którym pracowałem oczywiście z pomocą innych wikipedystów:)
 • stosowanie ostrych kryteriów dot. wiarygodności źródeł, weryfikowania informacji, bezwzględne przestrzeganie i egzekwowanie od innych użytkowników zasady neutralnego punktu widzenia
 • będę się opiekował artykułami o planetoidach i innych obiektach astronomicznych
 • chciałbym zadbać o strony pomocy dla nowicjuszy, aby dołączając do projektu, nie musieli błądzić po wikizakamarkach
 • chciałbym też podtrzymywać dobrą atmosferę pracy w projekcie, tak by cała społeczność mogła pracować w możliwie najprzyjemniejszej i najwydajniej
 • wreszcie, postaram się zadbać o wszystkie pozostałe artykuły z dziedzin wymienionych w wieży specjalności ponieważ to mnie interesuje i tym w szczególności się zajmę aby poprawiać jakość naszej Wikipedii i całego projektu!! Trzymajcie kciuki bo przede mną jak i innymi wikipedystami jest dużo pracy:)

Po kilku latach w projekcie, powyższą listę planów można by rozbudować do małej książki, dlatego nie widzę sensu pisania o tym. (20:39, 11 lis 2009 (CET)) Lekko uzupełnione Karol007dyskusja 03:45, 28 lis 2010 (CET)

Gwiazdki i gwiazdeczki... | edytuj kod

Sekcja powstała po prośbach Wikipedystów, którzy odznaczyli mnie pierwszymi wikigwiazdkami.

Moje przygody z Wikipedystami w matrixie | edytuj kod

"...I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,..." :)
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Karol007" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy