Wikipedysta:Kelvin


Wikipedysta:Kelvin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania }} Dzisiaj jest wtorek 7 lipca 2020

7 lipca 2020

Godz. 02:58. W polskiej Wikipedii jest 1 418 845 artykułów, w tym 5 wzorcowych i 1 044 704 użytkowników, w tym 4557 aktywnych.


Witaj! Uwagi? Pytania? Zostaw wiadomość.

Spis treści

Znaczenie Wiki | edytuj kod

Wikipedię uważam za jeden z najważniejszych i najdonioślejszych projektów w historii. Oto wiedza, niemal bez żadnych ograniczeń, dociera do każdego. A każdy, jeśli zechce, korzystając z odpowiedniej lupy, przybliżającej tę wiedzę do potrzebnego mu poziomu – ma dostęp do każdego fragmentu wiedzy, choć te fragmenty są niekiedy nieostre.
Oczywiście, specjaliści w danej dziedzinie wiedzą znacznie więcej. Jeśli zechcą, napiszą nowe, poszerzone hasło lub poprawią istniejące. Jeśli nie zechcą, czasem trzeba się przejść do biblioteki. Jeśli nawet nie wszystko, co można tu przeczytać, jest prawdą – dużą zaletą Wiki jest specyfikacja źródeł jako wskazówka do dalszych dociekań. Dlatego uźródłowienie artykułów jest tak ważne, oprócz samej kwestii wiarygodności.
Poza Wikipedią pozostaje problem, jaka część społeczeństwa będzie korzystać z tej obiektywnej (i z definicji bezstronnej wiedzy, bo w praktyce dużo z tym gorzej!)[1], a jaka karmić się będzie medialną papką.

 1. Na Wikipedii trwają wciąż potyczki (jeśli nie wojny) – liberałów z konserwatystami, agnostyków z katolikami, „kochających inaczej” i obrońców ich praw ze zwolennikami „normalności”, narodowców z „europejczykami”, zwolennikami opcji niemieckiej, rosyjskiej, śląskiej itd.

Antyceremonializm | edytuj kod

Jestem zwolennikiem rzeczowości i neutralnego punktu widzenia. Dlatego razi mnie m.in. wszelki ceremonializm i snobizm w Wikipedii, w tym:

 • nadużywanie wielkich liter,
  • szczególnie w odniesieniu do godności i tytułów, obrzędów liturgicznych, w czym celują, choć nie tylko, hasła religijne (Ksiądz Biskup, Msza Św.). Jest to także niezgodne z pisownią ustaloną przez Komisję Języka Religijnego RJP; podobnie jest w artykułach polityczno-administracyjnych w odniesieniu do osób, nie urzędów – Prezydent, Prezes, Burmistrz, Przewodniczący. Z wielkiej litery pisze się je właściwie tylko w aktach prawnych (tu zasady), a Wiki to encyklopedia – skarbnica wiedzy, jak celnie sformułował to Jan Grzenia w odpowiedzi dla pewnego wikipedysty[1][2]
  • stosowanie w artykułach wersalików tam, gdzie są one użyte tylko do zapisu graficznego nazwy, a nazwę rzeczywistą (encyklopedyczną) pisze się inaczej (poza Wikipedią mniej to razi); wynika to z niedostatku rzeczowości i nadmiernej ekspresji lub nachalnej promocji[3]; różnicę w czytelności widać w tej edycji, tu i tu
 • tytułomania, wielokrotne przytaczanie tytułów w art. biograficznych: we wstępie, w szablonie, w zestawieniach itp.
 • z tego samego względu nie akceptuję (dla mnie też z lekka pretensjonalnej) formy szyku tytułów arystokratycznych typu „Wojciech hr. Dzieduszycki”, „Adam Karol książę Czartoryski” czy też „Prymas Józef Kardynał Glemp”, choć umieszczenie nazwy godności między imieniem a nazwiskiem będzie poprawne w stylu uroczysto-ceremonialnym w tekstach i przemówieniach okolicznościowych lub w stylu oficjalnym kościelnym, to nie w Wikipedii.
 • tysiąca ;) imion w nazwach art. biograficznych, na ogół wystarcza jedno imię biskupa czy księcia, a trzy następne (siedem kolejnych jest zbędnych) można podać w pierwszym akapicie tekstu.
 1. Encyklopedia to, przepraszam za ton górnolotny, skarbnica wiedzy. Jeśli więc pisze Pan do encyklopedii, należy wyłączyć emocje. Stanowczo odradzam zapisy emocjonalne, zwłaszcza że im świętszy guru, tym mniej mu szkodzi mała litera.
 2. Opinia w Poradni PWN.
 3. Przykłady: Hajdpark, nie HAJDPARK; Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, a nie Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS.

Inne grzeszki | edytuj kod

Wyróżnienia | edytuj kod

Korona Wikipedii
 1. Wielka Jaworzyna.
Dobre Artykuły
CzyWiesz  Polska
Did You Know? 2020-01-22 enWiki Kłodzko Synagogue
Schon gewusst? 2016-12-26 deWiki Franz Jung (Großdechant)


Utworzone/dopracowane artykuły nt. Obozy dla uchodźców polskich z ZSRR w czasie II wojny światowej

Digvijaysinhji; Eugeniusz Banasiński; Kazimierz Antoni Wodzicki; Maria Wodzicka


Utworzone szablony

Wojna prusko-austriacka (1866); Fortyfikacje ziemi kłodzkiej; Drogi rzymskie; Obozy uchodźców polskich z ZSRR; Dzieci Jakuba; Grupy regionalne GOPR

Wady i zalety | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Kelvin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy