Wikipedysta:KwSzP/brudnopis


Wikipedysta:KwSzP/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolej Izerska - trasa kolejowa Szklarska Poręba Górna - Harrachov.

Spis treści

Inne | edytuj kod

Przebieg trasy | edytuj kod

Kolej Izerska przebiega po stronie polskiej po linii kolejowej nr 311 na odcinku Szklarska Poręba Górna - granica państwa, po stronie czeskiej po linii kolejowej nr 036 na odcinku (Kořenov) - Harrachov - granica państwa. Infrastruktura należy do 3 zarządców:

  1. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od stacji Szklarska Poręba Górna do km 29,844
  2. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu od km 29,844 do 43,138 (od styku z odcinkiem PLK do granicy państwa)
  3. po stronie czeskiej.


Historia | edytuj kod

1991 - nawiązanie współpracy czeskich i polskich działaczy Partii Zielonych na rzecz uruchomienia przewozów pasażerskich pomiędzy Szklarską Poręba Górną i Harrachovem, zawiązanie Towarzystwa Kolei Izerskiej [1]

1992 - 2002 - przejazdy pociągów promocyjnych [2]

2007 - zaangażowanie władz województwa

29 stycznia 2008 - przekazanie linii na rzecz Województwa Dolnośląskiego

8 maja 2009 - rozpoczęcie remontu linii kolejowej od Szklarskiej Poręby Harrachova [3].

2 lipca 2010 - otwarcie zrewitalizowanego odcinka linii

3 lipca 2010 - uruchomienie połączeń kolejowych na odcinku Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Jakuszyce.

27 sierpnia 2010 - rozpoczęcie eksploatacji na całej trasie Szklarska Poręba Górna - Harrachov

Eksploatacja | edytuj kod

Ze względu na problem z łącznością telefoniczną pomiędzy stacjami Szklarska Poręba Górna i Kořenov w okresie lipiec - sierpień 2010 pociągi kursowały na odcinku Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Jakuszyce, na dalszej części połączenia funkcjonowała zastępcza komunikacja autobusowa.

Czas przejazdu wynosi ?? minut

Ze względu na takt rozkładu jazdy po stronie czeskiej i częstotliwość pociągów na jednotorowym odcinku Kořenov - Harrachov, niektóre kursy ze Szklarskiej Poręby Górnej kończą się skomunikowaniem w Harrachovie.

Zamawiającym przewozy jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, przewoźnikiem - Przewozy Regionalne.

Od sierpnia 2009 do ? do przewozów wykorzystywano autobus szynowy SA134 użyczony przez UMWD. Bezpośrednio? skomunikowanie? Od ?? faktycznym przewoźnikiem jest spółka GW Trains Regio (do ?? pod nazwą Viamont Regio), wykorzystuje ona autobusy szynowe serii 810 oraz doczepę serii 010 w zestawieniu od 1 do 3 pojazdów w zależności od obłożenia.

Określenia | edytuj kod

'Kolej Izerska' jest określeniem medialnym, bazującym na nazwie organizacji Towarzystwo Kolei Izerskiej, prowadzącej w latach 1991 - 2010 działania na rzecz uruchomienia przewozów pasażerskich na odcinku Szklarska Poręba Górna - Harrachov. Nazwa została zaproponowana przez czeskich współpracowników, pomimo że w polskich realiach w kontekście historycznym 'Kolej Izerska' była w użyciu przed wojną w odniesieniu do linii 336. Całkowicie błędne jest użycie nazwy w odniesieniu do odcinka Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna.

W języku odpowiednik nazwy 'Kolej Izerska' jest używany wyłącznie w odniesieniu do dawnej Isergebirgsbahn Mirsk - Świeradów, odcinek Jelenia Góra - Kořenov jest często określany (nieformalnie) 'Die Zackenbahn' (Kolej Kamiennej), od tytułu monografii linii.

W języku czeskim funkcjonuje pojęcie 'Jizerska Draha', jednak w użyciu zwyczajowym mowi się o podróży 'do Szklarskiej' lub 'do Polski'. Nazwę tę nosił też funkcjonujący bardzo krótko na tej trasie czeski przewoźnik kolejowy. Jest to paradoksalne, gdyż w odniesieniu do dalszej część trasy: (Harrachov) - Kořenov - Tannvald (biegnąca po linii nr 036) zwykle używane jest popularna nazwa 'Zubacka' ('Zębatka', od napędu zębatego wykorzystywanego dawniej na stromych fragmentach).

Przypisy | edytuj kod

  1. http://tki.info.pl/04_archiwum/jazdy.html
  2. http://tki.info.pl/04_archiwum/jazdy.html
  3. Pociągiem do Harrachova - ruszają prace rewitalizacji linii kolejowej, 08.05.2009
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:KwSzP/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy