Wikipedysta:Lalit


Wikipedysta:Lalit w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Po ostatniej mojej bezowocnej dyskusji z przedstawicielami KA, której kopię z Wikipedia:Poczekalnia/naprawa/2014:12:14:Trzeci sobór buddyjski zamieszczam tutaj poniżej, oświadczam, że rezygnuję definitywnie z pisania artykułów w Wikipedii! Niestety, tak jak ostrzegałem KA, od czasu kiedy przerwałem pisanie artykułów na temat buddyzmu tybetańskiego, tj. od 1,5 roku (od 28 cze 2014), nikt już nie pisał artykułów z tej fascynującej tematyki. Proszę więc szanownych wikipedystów by nie czekali już więcej na mnie, ale zajęli się w Wikipedii tą tematyką samemu. Przepraszam, dziękuję za współpracę i złamania pióra, Lalit (dyskusja) 23:40, 10 gru 2015 (CET)


"Wiem, że w Wikipedii mamy wiele osób zainteresowanych tematyką buddyjską. Ten artykuł zdecydowanie wymaga naprawy. Brak źródeł, fatalny styl, części zdań - nie jestem w stanie dojść sensu. Prosimy o pomoc :) @ Bosyantek, Hoa binh, Bacus15, Lalit, Dohaeng, Wicki? Emptywords (dyskusja) 14:02, 14 gru 2014 (CET)

Dziękuję, że jako członek Komitetu Arbitrażowego zwróciłeś się bezpośrednio do mnie o pomoc. Jednak nie wiem czy mogę teraz pomóc ze względu na poniższy powód: Jako Komitet Arbitrażowy stwierdziliście w werdykcie, że moja działaność na Wikipedii ma charakter misyjny i zagroziliście mi blokadami w edytowaniu artykułów, kiedy będę w nich zwracał uwagę na błędy w tematyce buddyjskiej. Najpierw proszę Komitet Arbitrażowy o stwierdzenie, że moja działaność na Wikipedii nie ma charakteru misyjnego oraz zniesienie zakazu do edytowania jakichkolwiek artykułów, kiedy będę w nich zwracał uwagę na błędy w tematyce buddyjskiej. Lalit (dyskusja) 09:53, 17 gru 2014 (CET) W odpowiedzi napiszę, że jeżeli oczywiście chcesz, to możesz. Werdykt nie zabrania edycji tego hasła. Nie ma również zakazu, o którym piszesz. Nie mogę również wypowiadać się w imieniu całego KA w jakiejkolwiek kwestii. Myślę, że kluczowe jest tutaj, że jest artykuł, który wymaga naprawy - jeżeli ktoś byłby chętny do pomocy, byłoby super :) Emptywords (dyskusja) 12:02, 17 gru 2014 (CET) W odpowiedzi również napiszę, że jeżeli oczywiście Komitet Arbitrażowy zechce, to może: 1) sprostować swoje publiczne stwierdzenie na Wikipedii na takie, że Lalit nie prowadził i nie prowadzi działalności misyjnej na Wikipedii, 2) zezwolić Lalitowi na edycje wszelkich artykułów, jeżeli będą na nich błędy w tematyce buddyjskiej. Byłoby nie tylko super, ale i niekrzywdząco:) Lalit (dyskusja) 12:13, 17 gru 2014 (CET) Nie bardzo rozumiem dlaczego przy okazji dyskusji tego hasła chciałbyś załatwić sobie jakieś sprostowanie od KA :) Wobec Ciebie jest zalecenie:

zakazać prawa do edytowania artykułów utworzonych przez Bosyantka przez okres 2 lat od ogłoszenia werdyktu za liczne edycje niepoparte źródłami. Złamanie zakazu będzie skutkowało blokadą przez okres 1 miesiąca

Ten artykuł nie stworzył Bosyantek więc śmiało możesz go edytować. Dalszą dyskusję na ten temat prosze prowadzić w odpowiednim do tego miejscu. --Adamt rzeknij słowo 20:08, 17 gru 2014 (CET)"

Spis treści

Lalit na temat swojego wkładu w Wikipedię w zakresie buddyzmu tybetańskiego | edytuj kod

  1. brak charakteru misyjnego, zarzuconego mu jednak przez Komitet Arbitrażowy;
  2. brak umowy o pracę z Wikipedią, uzasadniającej wygórowane oczekiwania przez Komitet Arbitrażowy;
  3. stosowanie literatury zagranicznej, w miejsce literatury polskiej nazbyt ubogiej i nieaktualnej;
  4. stosowanie specjalistycznej literatury, ocenionej jednak przez Komitet Arbitrażowy jako nienaukowej;
  5. nikt nie był w stanie ocenić merytorycznie jego artykułów a jedynie wygórowane oczekiwania typu kosmetyka i ilość przypisów (patrz wyjątek w punkcie poniżej);
  6. jeden raz zasięgnięto opinii eksperta, która okazała się korzystna dla Lalita;
  7. obalanie mitów i uprzedzeń znajdujących się w Wikipedii, ocenione jednak przez Komitet Arbitrażowy jako nieweryfikowalne;
  8. zapraszanie innych uczestników Wikipedii do tej fascynującej i niedocenianej tematyki;
  9. stosowanie specyficznego słownictwa odpowiedniego dla tej tematyki (patrz fragment poniżej);
  10. napisanie artykułu buddyzm tybetański, który uzyskał status Dobrego Artykułu w dniu 2014-06-26, oraz licznych artykułów uzupełniających (np. dzogczen, proces umierania w teorii wadżrajany), co wyróżniło Polską Wikipedię od innych Wikipedii.

...z powodu braku wyczerpującej wiedzy na temat buddyzmu tybetańskiego w literaturze polskiej, opiera się na literaturze niemieckiej, a przede wszystkim na anglojęzycznej. Jednak nie zastąpi znajomości języka tybetańskiego, który umożliwia pełny wgląd w pozycje źródłowe, jak i te dotychczas nieprzetłumaczone. Buddyjska literatura tybetańska jest często nie do zrozumienia, bez przewodnictwa nauczycieli, którzy posiadają instrukcje pochodzące z linii przekazu dla odpowiednich tekstów. Występują skrócenia i terminy przydatne tylko dla praktyk, a przede wszystkim liczne synonimy i idiomy. Tak jak Eskimosi posiadają wiele określeń na temat różnych rodzajów lodu, tak również Tybetańczycy są znani z nazewnictwa na temat umysłu, jego różnych stanów. Nie mówiąc, że opisy dotyczą również doświadczeń medytacyjnych, które przekraczają jakiekolwiek konceptualne ograniczenia.


Brudnopisy | edytuj kod

Drobne techniczne | edytuj kod

 Cytowanie źródeł w Pomoc:Przypisy  Zalecenie edycyjne w Pomoc:Interwiki  Kawiarenka nad kwestiami technicznymi w Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne

Aktualne zmiany buddyjskie | edytuj kod

Specjalna:Zmiany_w_linkowanych/Wikipedia:Skarbnica_Wikipedii/Glosariusz_buddyjski


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Lalit" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy