Wikipedysta:Ludwal/Genealogia genetyczna


Wikipedysta:Ludwal/Genealogia genetyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Ludwal Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Genealogia genetyczna wykorzystuje testy DNA w powiązaniu z metodami badawczymi tradycyjnej genealogii.

Każdy człowiek ma w sobie zakodowany dokument biologiczny, którego nigdy nie straci - to jest nasze DNA. Metody genealogii genetycznej pozwalają na dostęp do tej części DNA, która jest przekazywana bez zmian z ojca na syna w prostej linii męskiej - do chromosomu Y. Y-chromosowy test DNA pozwala np. na dokładne określenie, czy dwaj badani mężczyźni mają wspólnego przodka w linii męskiej.

Markery | edytuj kod

W czasie badań wydzielonych markerów DNA ustalono, że pewne ich sekwencje powtarzają się wielokrotnie. W specjalistycznej literaturze te powtórzenia określono jako Short Tandem Repeat, w skrócie - STR (krótkie tandemowe powtórzenia). Np specjalistyczna aparatura tą kolejność odczytuje tak:

...CTGT TCTA TCTA TCTATCTA TCTA TCTA TCTA TCTA TCTA TCTGCC...

Widzimy więc, że TCTA powtarza się 9-krotnie. A jeśli przyjęto, że ten marker STRnosi nazwę DYS391 (DNA Y-chromosome Segment nr 391), to wynik zapisujemy w skrócie: DYS391=9. W tym markerze liczba powtórzeń zawiera się pomiędzy 7 a 14. Y-chromosom jest unikalny w tym względzie i w tej samej postaci jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

W wyniku połączenia komórki jajowej z plemnikiem, dziecko otrzymuje geny będące mieszanką genów ojca i matki. Ale Y-chromosom jest przekazywany tylko przez ojca. W takim razie liczba powtórzeń w markerach syna będzie identyczna jak u ojca. Wędruje on wraz z każdym nowym pokoleniem w męskiej linii i wszyscy genetyczni kuzyni mają taki sam Y-chromosom.

Czasem liczba powtórzeń zwiększa się lub zmniejsza, zwykle w jednej z linii. W takim razie ojciec ma DYS391=9, a jego syn DYS391=10. Takie zjawisko nazywamy mutacją. Zdarza sie to wtedy gdy DNA zostaje skopiowane z błędem. Należy przy tym podkreślić, że jest to zjawisko normalne.

Mutacje są bardzo ważnym elementem. Naukowcy znając średni czasokres ich powstawania mogą obliczyć przybliżony czas życia Wspólnego Przodka (MRCA-Most Recent Common Ancestor).

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kategoria: Genetyka Kategoria: Genealogia genetyczna

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Ludwal/Genealogia genetyczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy