Wikipedysta:MH TS/brudnopis


Wikipedysta:MH TS/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TopSolid Wood to zintegrowany system CAD/CAM dedykowany przemysłowi meblarskiemu. Jest to jedno rozwiązanie do projektowania, wizualizacji, wyceny, generowania dokumentacji montażowej i produkcyjnej, sterowania maszynami numerycznymi CNC i nestingu.

TopSolid Wood nie ma ograniczeń w zakresie tworzenia projektów. Elastyczność oprogramowania pozwala modelować parametrycznie dowolne kształty i konstrukcje. Szybkie tworzenie kształtów jest możliwe ze szkicu, z wolnych formatek i elementów bibliotecznych.


Spis treści

Meble nietypowe | edytuj kod

TopSolid sprawdza się w szybkim przygotowaniu dokumentacji 2D i propozycji wzornictwa. Oprogramowanie czerpie z wcześniej utworzonych szablonów. Na oprogramowaniu TopSolid można przygotować dokumentację do zleceń dla podwykonawców. Ponadto przy szacowaniu kosztów łatwo sprawdzić sumę powierzchni w m2 i m3, co przyspiesza wycenę. TopSolid pozwala na definiowanie elementów wielowarstwowych (płyta okleiny, forniry, obrzeża) oraz automatyczne okuwanie i podążające za tym operacje technologiczne w formatkach. Pozwala na zautomatyzowane generowanie wyceny listy części i listy rozkroju. Przygotowanie programów na centrum obróbcze CNC na dowolnie skomplikowaną część jest realizowana poprzez moduł TopSolid Wood CAM, który jest integralną częścią oprogramowania TopSolid.


Produkcja seryjna | edytuj kod

Projektowa funkcjonalność TopSolid Wood to połączenie swobody modelowania inżynierskiego oprogramowania CAD oraz i szybkości konfiguratora (generatora mebli skrzyniowych). TopSolid Wood pozwala na stworzenie dokładnej dokumentacji produkcyjnej i montażowej. Zawiera wykazy okuć i zapotrzebowania materiałowego. Zaprojektowany mebel lub zestaw mebli można w łatwy sposób renderować. Zarządzanie projektami w zakresie wersjonowania modeli, dokumentacji i programów obróbczych przypisywania poziomu praw dostępu do projektów jest zarządzane poprzez wewnętrzny moduł PDM. Dzięki możliwości integracji TopSolid z systemami klasy ERP możliwe jest zarządzanie potokiem produkcyjnym i udostępnianiem dokumentacji w formie elektronicznej na produkcje.


Meble tapicerowane | edytuj kod

TopSolid Wood może być wykorzystywany do tworzenia konstrukcji szkieletowych mebli tapicerowanych i dokumentacji na pianki. TopSolid Wood jest również stosowany przy projektowaniu płaszczyzn i podczas modelowania wyrobów gotowych. Szeroka baza okuć dostępną w TopSolid jest dla producentów mebli miękkich dużym udogodnieniem. Oprogramowanie TopSolid Wood zapewnia cały szereg funkcji dedykowanych dla branży mebli tapicerowanych. Projekt jest w pełni asocjatywny (każda zmiana w modelu 3D powoduje automatyczną zmianę w dokumentacji 2D oraz programów na CNC). Dodatkowo TopSolid daje możliwość projektowania od dołu w górę (od stelaży do wyglądu zewnętrznego). Ponadto oprogramowanie wykonuje analizę kinetyki zespołów (a dokładniej – analizę ruchu mechanizmów, wykrywanie ewentualnych kolizji).


Sterowanie maszyn CNC | edytuj kod

TopSolid Wood pozwala na pełne wykorzystanie możliwości maszyn 5 osiowych. Dzięki takiej obróbce możliwe jest szybkie i dokładne wykonanie wymagających powierzchni, takich jak zagłębienia o pochylonych i stromych ścianach, podcięcia, frezowania kształtowe na giętych ścianach, przycięcia wynikające ze współdziałających elementów. Obróbka 5 osiowa pozwala na wykończenie trudno dostępnych obszarów bez narażania się na kolizję wrzeciona z elementami obrabianymi, zastosowanie krótszych i przez to sztywniejszych narzędzi oraz użycie innych typów narzędzi - frezy proste lub profilowe zamiast wierszowania frezem kulowym. Obróbka taka ma szerokie zastosowanie przy produkcji giętych mebli i schodów. Pozwala nam na uzyskanie płynnych kształtów na skomplikowanych elementach, np. poręczach (rys 5osi-1 - poręcz wykonywana frezem kształtowym). Pozwala na szybkie i płynne wykończenie złożonych krawędzi w jednej operacji (rys 5osi-2 - obróbka wykończenia krzesła giętego). Nawet użycie obróbki 5 osiowej na prostych kształtach znacznie poprawia szybkość obróbki przez możliwość zastosowania narzędzi pozwalających na szybszą pracę(rys 5osi-3 - porównanie obróbki powierzchni łukowej, lewa - obróbka 3 osiowa frezem kulowym, prawa - obróbka 5 osiowa frezem płaskim). Zastosowanie obróbek 5 osiowych nawet dla prostych kształtów pozwala na wykonanie części używając tylko jednego zamocowania. Dzięki obrotowym osiom maszyna może wykonać operacje na praktycznie każdej dostępnej powierzchni (rys 5osi-4 - obróbka nogi stołu na 5 osiowej maszynie).


Polski dystrybutor oprogramowania TopSolid Wood | edytuj kod

Polskim dystrybutorem oprogramowania TopSolid Wood jest TopSolution.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:MH TS/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy