Wikipedysta:Mateusz Kot Iłżanin/Polonia Iłża


Wikipedysta:Mateusz Kot Iłżanin/Polonia Iłża w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polonia Iłża - Iłżecki Klub Sportowy Polonia Iłża - klub piłkarski z siedzibą w Iłży.

Klub został założony 13 sierpnia 1922. Najwyższym poziomem ligowym reprezentowanym przez Polonię była IV liga . Dawniej oprócz sekcji piłki nożnej działała sekcja tenisa stołowego, która awansowała do II ligi.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Trudne początki | edytuj kod

Klub powstał 13 sierpnia 1922 roku z inicjatywy profesorów Tadeusza Waysa, Tadeusza Hamonia i innych obywateli Iłży: Karola Szlachetko, Adama Szymańskiego ,Feliska Renera , Piotra Sępioła, Mieczysława Falkiewicza pod nazwą Iłżeckie Koło Sportowe Polonia. Głównym zadaniem powołanego stowarzyszenia była działalność kulturalno-wychowawcza i w mniejszym stopniu sportowa. Wokół klubu integrować się miała młodzież środowisk polskich. Klub zarejestrowano w Krakowie. Polonia otrzymała przydział do piłkarskiego okręgu w Łodzi (chociaż powinna w Radomiu). Z powodu dużych odległości (około 200 km) uniemożliwiło to grę. Sytuacja zmieniła się gdy w 1924 roku iłżecki zespół otrzymał prawo do gry w radomskim podokręgu okręgu warszawskiego. Polonia rozpoczęła w klasie C i występowała w niej do końca lat dwudziestych. Z powodu opłakanego stanu boiska klub został wycofany w 1929 roku. Lecz wycofanie z rozgrywek nie doprowadziło do rozpadu zrzeszenia. Działacze pozyskali działkę pod nowe boisko. Pod koniec 1929 roku nazwaklubu została zmieniona na Iłżeckie Koło Sportowe Strzelec

Działacze oraz piłkarze w okresie międzywojennym:

Józef Jaśkiewicz, Jan Szymański, Władysław Szymuło, Franciszek Gilewski, Karol Szlachetko, Wiktor Szymański, Adam Sikora, Władysław Bajda, Zygmunt Chudzikowski, Adam Szymański, Marian Wójtowicz, Maksymilian Krakowski, Marian Łyżwiński, Edward Bajda, Stanisław Pawelec, Marian Kędrzyński.

Lata powojenne | edytuj kod

W czasie wojny zginęło 14 piłkarzy z byłego klubu. W 1946 roku zespół przystąpił do rozgrywek Klasy C jako IKS Polonia Iłża. W sezonie 1946/47 zespół został mistrzem klasy C, a w następnym sezonie mistrzem klasy B. W sezonie 1948/49 zespół podzamkowych przystąpił do rozgrywek klasy A. Rywalizował m.in. z Pilicą Białobrzegi oraz Zwolenianką Zwoleń, a także z rezerwami Czarnych Radom. Niestety przez kłopoty finansowe zespół spadł do klasy B, a następnie w wyniku reorganizacji do klasy C podokręgu starachowickiego. W 1953 roku klub zmienił nazwę na Zrzeszenie Sportowe Start w Iłży. W sezonie 1955/1956 klub awansował z klasy A do [Kieleckiej Klasy Okręgowej, która wówczas była trzecim poziomem ligowym w Polsce. Niestety w następnym sezonie spadł do Klasy A, a następnie do Klasy B. W 1957 roku klub powrócił do dawnej nazwy Polonia Iłża. W 1976 roku klub awansował do klasy okręgowej, która była wówczas porównywalna z dzisiejszą IV ligą. Siłą zespołu byli wtedy m. in. Ferdynand Kosel, Leszek Peryt, Zdzisław Czarnecki, Roman Myszka, Edward Stefański, Jan Jagiełło, Jan Budera, Edward Książek, Wojciech Chamerski, Andrzej Chudzikowski , Ryszard Kumanowski, Bogdan Szeląg, Adam Leśkiewicz, Jerzy Czajkowski, Andrzej Maniak, Zbigniew Mazurkiewicz. Kadrę wtedy trenował Franciszek Pytel. W lidze okręgowej występowali aż do sezonu 1985/86 kiedy to spadli do klasy A. Do ligi okręgowej powrócili w 1994 roku.

XXI wiek | edytuj kod

XXI wiek Polonia rozpoczęła w radomskiej lidze okręgowej. I grała w niej aż do sezonu 2009/2010 kiedy to spektakularnie awansowała do IV ligi. Uczyniła to pod wodzą trenera Bolesława Strzemińskiego. Niestety po 3 sezonach w IV lidze zespół spod zamku spadł do klasy okręgowej zajmując 15 miejsce w IV lidze z 25 punktami na koncie.

Chronologia nazw | edytuj kod

1922 - Iłżeckie Koło Sportowe Polonia

1929 - Iłżeckie Koło Sportowe Strzelec

1946 - Iłżeckie Koło Sportowe Polonia

1953 - Zrzeszenie Sportowe Start w Iłży

1957 - Iłżecki Klub Sportowy Polonia Iłża

Miejsca w tabeli w poprzednich sezonach | edytuj kod

Kadra | edytuj kod

Trener

Bramkarze

Obrońcy

Pomocnicy

Napastnicy

Stadion | edytuj kod

Stadion Polonii Iłża


Stadion Miejski w Iłży znajduje się na ulicy Podzamcze 47

Wymiary stadionu: 96 m x 65 m

Oświetlenie: brak

pojemność: 2.555 miejsc (500 siedzących)

Źródła | edytuj kod

M. Nowak, S. Monik, Album XXX-lecia piłkarstwa regionu radomskiego, Radom 2006

O klubie Polonia Iłża

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Mateusz Kot Iłżanin/Polonia Iłża" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy