Wikipedysta:Mikus95/brudnopis


Wikipedysta:Mikus95/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Automobili Lamborghini S.p.A. (czyt. lamborgini; nie lambordżini), to włoski producent samochodów sportowych z siedzibą w małej miejscowości Santa Agata między Bolonią a Modeną. Założona przez biznesmena i właściciela fabryki traktorów Ferruccio Lamborghiniego w 1963 r. Rozpoznawalnymi cechami marki są ich dopracowanie oraz egzotyczny wygląd. Samochody te stały się symbolami luksusu i bogactwa. Pomimo to historia marki nie była usłana różami - kryzysy, wielokrotne wykupywanie marki, zmiana właścicieli... Ostatecznie Lamborghini należy do niemieckiego producenta samochodów Audi AG, które z kolei jest filią Volkswagen Group od 1998 roku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Ferruccio, ojciec Lamborghini

Początki | edytuj kod

W czasie II wojny światowej Ferruccio Lamborghini był właścicielem fabryki traktorów Lamborghini S.p.A. Trattori. Produkował również jednostki grzewcze. Sukces, jaki osiagnął, pozwolił mu rozwijać swoje zainteresowanie samochodami sportowymi. Był posiadaczem Mercedesa-Benza 300SL, Jaguara E-Type oraz Maserati 3500GT, kupił także Ferrari 250GT. Szybko stał się fanem marki Ferrari, wkrótce dołączyły do jego kolekcji kolejne trzy 250GT. Niemniej jednak, często odnajdywał minusy swoich samochodów, w szczególności ich wadliwe sprzęgła. Lamborghini wielokrotnie składał swoje sugestie bezpośrednio do Enzo Ferrariego, który uznał to za kiepski żart. Enzo zlekceważył uwagi producenta traktorów. Odparł, że "Problem nie leży w samochodzie, ale raczej w kierowcy". Lamborghini mimo niemiłej reakcji Ferrariego chciał zająć się tym problemem. Naprawiając w jego samochodzie sprzęgło, odkrył, że wiele elementów przypomina właśnie sprzęgła, produkowane przez jego własną firmę. Po tym odkryciu naprawił błędy Ferrari. Lamborghini chciał stworzyć auto klasy GT, opierające się o auta jego rywala. Poprosił on do tego celu inżynierów Giotto Bizzarrini i Gian Paolo Dallara, projektanta Franco Scaglione oraz doświadczonego kierowcę z Nowej Zelandii, Boba Wallace'a. Wspólnie stworzyli prototyp - 350GTV, który ewoluował w pierwszy produkowany seryjnie samochód przez Lamborghini S.p.A. - 350GT; zatem tak zrodziło się Automobili Lamborghini S.p.A. .

Dla tych, co nie lubią czytać Lamborghini pochodzi z Emilia-Romagna, regionu, który utrzumuje się z gospodarki rolnej i jest kolebką włoskiego przemysłu motoryzacyjnego. Lamborghini 22PS, traktor z 1951. To sprzęgło w Ferrari 250GT było kluczowym problemem. Ferruccio, postanowił na własną rękę naprawić błędy Enzo Ferrariego. Ferruccio po zgromadzonych doświadczeniach z grupą inżynierów opracował 350GTV. Design, osiągi i bezawaryjność, tak można było określić pierwsze Lamborghini. 350GTV zostało przerobione i ewoluowało w 350GT; pierwsze GT sprzedano w ilości 120 egzemplarzy. 400GT miało siedzenia z tyłu, było dłuższe i bardziej przestronne niż 350GT. Słynna Miura, jeszcze w koncepcyjnej wersji, z silnikiem skonstruowanym przez trzech głównych inżynierów Lamborgini. Islero było rozczarowaniem dla większości klientów, ale Ferruccio cały czas był wierny swoim ideom; chciał stworzyć idealny samochód klasy GT. Espada był pierwszym prawdziwie popularnym modelem, sprzedano ponad 1200 sztuk przez dziesięć lat produkcji. Dallara została przeznaczona przez Lamborghini F1, aby uruchomić program w De Tomaso Modena, zaprojektowano podwozia dla zespółu Frank Williams Racing Cars w 1970 roku. Jarama była skróconą, bardziej sportową wersją Espady. Urraco było pierwszym całkowicie nowym, indywidualnym projektem od czasów 350GTV. Kiedy Ferruccio przeszedł na emeryture, spędzał ją w swojej posiadłości w małym miasteczku Lake Trasimeno, tam nadal zarządzał sprawami firmy oraz załatwiał osobiste interesy. Countach to najbardziej popularne i udane Lamborghini w historii, było w produkcji od 1974 do 1988 roku. Diablo zaprezentowane w 1990 było najszybszym wyprodukowanym samochodem na świecie. Setiawan Djody właścicielem sportowej marki Vector, miał nadzieję, że współpraca Lamborghini z Vectorem przyniesie korzyści dla obu spółek, jednak owego kontraktu nigdy nie podpisano. Diablo był także całą ideologią, podstawą Lamborghini lat 90-tych. Ciągłe aktualizacje, wiele zmian uczuniły go prawie idealnym prekurosorem dla marki. Murcièlago to aktualnie flagowy model Lamborghini. Nazywane przez złośliwców "Baby Lambo" (czyt. ang. "Babskie Lambo") zaprezentowano w 1997 roku. Poprawiona i ostateczna wersja ujrzała światło dzienne w 2003 roku; Gallardo, nazwa pochodzi od byka z rodziny Miury.

Pod Ferruccio Lamborghinim | edytuj kod

Ferruccio Lamborghini już jako początkujący automaker dzięki 350GT szybko osiągnął sukces, który spółka uzupełniła 400GT w 1966 roku. Pierwszą prawdziwą motoryzacyjną ikoną dla Lamborghini była Miura, które precedensu dla połowy z napędem dwumiejscowego wysokiej wydajności samochodów sportowych [2]. Miura został dołączył dwa lata później przez cztery siedzenia Grand Tourer, w Espada, a dla zastąpienia 400GT, w Islero. Po tylko dwa lata w produkcji, Islero sam otrzymuje Jarama, która została zaprojektowana w celu uwzględnienia nowych US bezpieczeństwa i prawodawstwa w zakresie emisji zanieczyszczeń. 1970 roku wprowadzono również z Urraco, a 2 +2 szczelinach, że tuż w Lamborghini Miura's lineup.

1972 ujrzał pierwszy poważny cios dla Ferruccio Lamborghini, jak ogromny ciągnik kolejności z Ameryki Południowej spadły przez kupującego. Lamborghini dużo inwestowała w swojej fabryki w stosunku do oczekiwanego wzrostu popytu, stąd dług zmusiła go do sprzedaży części swoich akcji w fabryce ciągnika do grupy Fiata. Ostatecznie, cała działalność została przejęta przez włoskiego producenta ciągnika Same Deutz-Fahr, które w dalszym ciągu do ciągników Lamborghini dzisiaj. W tym samym roku, Lamborghini współpracę z inwestorem Georges-Henri Rossetti w jego samochód sportowy nadal rentowny biznes; później sprzedał swoje akcje w pozostałych Automobili Lamborghini do Swissman René Leimer i lewo przemysłu motoryzacyjnego, na emeryturę do gentlemanów rolnika życia w winnicy.

Countach jest powszechnie uważany za najistotniejszy model w historii Lamborghini

Kryzys, Mimran i Chrysler | edytuj kod

Kryzys naftowy z 1973 trapionych sprzedaży wysokiej wydajności samochodów od producentów z całego świata, rosnąca cena ropy spowodował rządy do mandatu nowej gospodarki paliwowej i konsumentów prawa do ubiegania się o mniejsze, bardziej praktyczne środki transportu. Jako automaker które produkowane V8 i V12 z napędem luksusowych samochodów sportowych z typowo abysmal wydajności paliwa, wpływ na jej działalność została Lamborghini katastrofalne. W 1978 r. spółka ta oświadczyła upadłości; sąd włoski został powołany w celu znalezienia nabywcy, w 1984 roku szwajcarski oparte Mimran braci przejęła spółka, po to udało za cztery lata, podczas gdy był on w stan upadłości. Firma pozostawała rozpuszczalnik pod Mimrans kontroli, zwalniając słynnego nożycowy drzwi wyposażone Countach w 1974 roku, zmiany w Urraco, sylwetka i Jalpa i rzadko LM002 sportu pojazdów użytkowych w roku 1986.

W zaskakujące przenieść, firma została kupiona przez Chrysler Corporation w 1987 r., z nabyciem, pobudzany przez Lee Iacocca, Chrysler przeszkodą w tym czasie. W tym czasie był Lamborghini pracuje nad następcą, w Diablo. W Diablo w pierwotnym projekcie był penned przez słynny włoski projektant Marcello Gandini, którzy również zewnętrzną pozorów z Miura i Countach pracując dla włoskiego coachbuilder Bertone. Jednak Chrysler kierownictwo, unimpressed z Gandini prac zleconych amerykańskich samochodów animator własnych wzorów zespół do wykonania jedna trzecia rozległe przeprojektowanie samochodu ciała, wygładzanie się znakiem ostrych krawędziach i na rogu z Gandini pierwotnego projektu; włoskie było słynne z unimpressed gotowego produktu. [3] [4] Jeżeli chodzi o pozytywne aspekty, Chrysler doświadczenie poprawy obszarów, które wcześniej zostały zaniedbane w lewo, w tym hałas, wibracje i szorstkość (NVH) inżynierii, techniki wytwarzania, funkcjonalność i ergonomia. [5] Diablo został przekazany do wiadomości publicznej w dniu 21 styczeń 1990, na imprezie w Hotel de Paris w Monte Carlo.

Nastepca-Chrysler: Megatech i Audi | edytuj kod

W styczniu 1994, słaby rozwój gospodarczy i wewnętrzne okoliczności klimat polityczny [cytowania potrzebne] Chrysler wymuszonej sprzedaży Lamborghini do Megatech, jeden indonezyjski inwestycji grupy kierowanej przez Tommy Suharto, najmłodszy syn wówczas prezydent Indonezji Suharto. Nowy zespół zarządzający, kierowanego przez ex-Lotus Group Chief Executive Mike Kimberley i ex-McLaren Samochody szef sprzedaży Nigel Gordon-Stewart. Kimberley był dobrze znany starszym Chrysler zarządzania z jego poprzednich ról w Lotus i General Motors.


W Lamborghini Diablo był tylko model z całej najbardziej 90sUnder nowych własności i zarządzania, Lamborghini obecność na całym świecie przeszło zamiatanie zmian, z międzynarodowymi dealera sieci i strategii marketingowych przechodzi kompletne rewizji. Sprzedaż potroiła się od zaledwie 101 samochodów w 1993 r. do 301 w 1994 r. i wzrosła ponownie do 414 w 1995 roku. [Potrzebne cytowania] Samochody sprzedawane również dzięki agresywnej, proaktywne programy marketingowe, które wzmocniło obraz i wyłącznych premii wartość Lamborghini samochodów zaczęła urzeczywistniać .

Lamborghini nie spowodowałoby zwolnienie wszystkich nowych samochodów w trudnych dekady lat 90-tych. W 1995 roku, uaktualnienie do Diablo, w Diablo SV (Sport Veloce) została uruchomiona. Zainspirowany przez Miura SV, najnowsze Diablo featured mocniejszego silnika V12, i stał się najlepiej sprzedających wersji Lamborghini flagowy samochód. Jednakże, po tylko jeden rok z indonezyjski własności, Mike Kimberley biznesplanie znalazła się bez środków finansowych, jak zmieniające się warunki ekonomiczne doprowadziły Megatech, które później stały się znaną rzekomo działa amerykańska super-maker Vector Motors w ziemi, do sprzedaży swoich udziałów we włoskiej firma. Po zaledwie trzech lat, w ramach połączonej spółki własności V'Power i Mycom Sedtco, Lamborghini został kupiony przez niemiecki automaker Audi AG, który zyskał zainteresowanie włoskiej spółki po podchodzić jak to możliwe dostawców komponentów dla przyszłych modeli Lamborghini. Po szeregu złożonych transakcji, Audi stał się wyłącznym właścicielem w niespokojnych włoskiej firmy.

Do Lamborghini Murcielago jest obecne flagowy modelIn bardzo podobny sposób, że amerykański własności miał wpływ projektu na Diablo, Lamborghini nowego rodzica niemiecki odgrywał dużą rolę w tworzeniu w Diablo's zastąpienia. Pierwsze nowe Lamborghini od ponad dekady, Murcielago również nazwę na słynny walki byków i był belgijski stylizujące Luc Donckerwolke, Lamborghini nowy szef projektu.

Zgodnie z niemieckim własności, Lamborghini znaleźć stabilność, że nie widziałem w wielu lat. W automaker samochody, które mimo egzotyczne i endearing były notorycznie niewiarygodne, skorzystał z cenionym niemieckim inżynierii wiedzy i doprowadziły w produkcji samochodów, włoski ekscentryczność zachowania podczas wyświetlania cechy niemiecki wydajności. W 2003 r. Lamborghini Murcielago uzupełniła z mniejszych, V10 wyposażone Gallardo, które mają być bardziej dostępne i bardziej znośny niż Murcielago. Najnowsze wszystkich nowego modelu, który ma zostać wydany został Reventón, niezwykle ograniczone wydanie super, że prowadzi to rozróżnienie jest najbardziej potężne i kosztowne Lamborghini nigdy sprzedany. W 2007 r. Wolfgang Egger został mianowany nowym szefem projektu Audi i Lamborghini, zastępując Walter de'Silva, który był odpowiedzialny za projektowanie tylko jednego samochodu, Miura Concept 2006 roku. Najnowsze samochodu Lamborghini Murcielago jest w 2009 r. LP 670-4 SV, a SuperVeloce wersji Lamborghini Halo super.

Samochody | edytuj kod

Aktualny asortyment | edytuj kod

Aktualna oferta Lamborghini S.p.A. obejmuję dwa modele samochodów sportowych, które z kolei występuja w sześciu różnych wariantach. Największym zainteresowaniem cieszy się Murcielago LP640 Roadster oraz mniejszych, ale nie mniej szybki Gallardo LP560-4 Spyder. Aktualnie najszybszym seryjnie wyprodukowanym Lamborghini jest Murcielago LP 670-4 SV (342 km/h) oraz Lamborghini Gallardo LP 550-2 Valentino Balboni (320 km/h).

Koncepcyjne modele | edytuj kod

Zagłębiając się w historiię marki, Lamborghini wiele razy prezentowało koncepcyjne samochodody, zaczynając od 350GTV w 1963 r., z którego powstał 350GT. Oraz inne słynne modele zaprojektowane przez Bertone. W 1967 Marzal, 1974 Bravo i 1980 Athon, 1987 Portofino, 1995 Cala 1995 i 1996 Zagato Raptor.

Lamborghini Miura Concept, to pierwszy samochód nowego projektanta Lamborghini Waltera de'Silva, został zaprezentowany w 2006 roku. Prezes i dyrektor generalny Stephan Winkelmann zaprzeczył, iż model będzie wprowadzony do produkcji, mówiąc, że "Miura była niesamowicie ważna dla naszej historii, ale Lamborghini stara się wybiegać w przyszłości. Przestarzały design to nie to, czego szukamy. Więc nie stworzymy nowej Miury ".

Na Paris Motor Show w 2008 roku, ukazano model Lamborghini Estoque, był to czterodrzwiowy sedan. Było wiele spekulacji na temat ewentualnej produkcji Estoque, ale końcowa decyzja zarządu Lamborghini dotyczyła rezygnacji z produkcji seryjnej.

Logo - dzieło Ferruccio Lamborghiniego |

Słowne logo Lamborghini, umieszczane zawsze na tyle samochodu

W Lamborghini wordmark, jak wyświetlane na powrót swojego carsThe firmy Herb, które eksponowane funkcje byka, została podjęta z Ferruccio jego znaku zodiaku, Taurus. Po produkujące dwa samochody z nazw alfanumerycznych, Lamborghini postanowiła jego nazwisko obok samochodu, Miura, po słynnym hodowcy byków do walk, Don Eduardo Miura. W Islero został nazwany po Miura byk, że zabił słynny Matador Manolete na 28 sierpnia 1947. W Espada został nazwany dla Matador's Espada, miecza używa, aby zabić byka, słowo, które używane jest również potocznie matadors dla siebie. Na imię miał Jarama interesujący podwójne znaczenie: Jarama to obszar renomowanych zarówno dla jej historii walka byków i jego motor racing circuit.

Po latach oddaje honory w świat walka byków, Lamborghini popsuł od tradycji w 1974 roku. W nazwie nie było Countach dla byków, ale countach! (wymowa [kunt?t?] (słuchać)), wykrzyknikiem zdziwienie w lokalnym języku Piedmontese - zazwyczaj wykorzystywane przez mężczyzn na widząc niezwykle piękną kobietą. [9] Legenda mówi, że Nuccio Bertone wypowiedziane słowo w niespodziankę na pierwszy r. w oczy "Projekt 112", która stała się Countach.

Później firma wróciła z powrotem do właścicieli walka byków stowarzyszenia. W Diablo również nazwę dla walki byków, jak to było w jego imiennik Murcielago. W Gallardo nazwie na byka kasty przodków do Miura rasy, a rzadko Reventón nosi nazwę buhaja pokonał Matador Félix Guzmán w 1943 roku.

Wyścigi | edytuj kod

Prototypowa wyścigowa wersja Miury, karoserię opracowali inżynierowie z Lamborghini a silnik F. Lamborghini

W Miura rozpoczął jako tajne wyścigowych prototypu Lamborghini opracowany przez inżynierów z F. Lamborghini 's wishesIn przeciwieństwie do jego rywal Enzo Ferrari, Ferruccio Lamborghini postanowiła na początku, że nie będzie fabrycznie wspierane z wyścigów Lamborghinis, oglądania Motorsport za zbyt drogie i za odprowadzanie sprawie zasobów. [potrzebne cytowania] Było to niezwykłe na czas, ponieważ wielu producentów samochodów sportowych starało się wykazać, szybkość, niezawodność i technicznej wyższości poprzez motorsport uczestnictwa. Enzo Ferrari, w szczególności był znany rozważa jego drogi samochodem działalności jedynie źródło finansowania dla jego udziału w pojazdach wyścigowych. Ferrucio polityka doprowadziła do napięć między nim a jego inżynierów, z których wielu było entuzjastów wyścigów, niektóre wcześniej pracował w Ferrari. Inżynierowie postanowił zignorować ich szef's grymasy, wykorzystując ich wolnego czasu opracowania połowy samochodu z napędem wyścigowych rodowód. Lamborghini szybko dowiedziała się o projekcie, i postanowił umożliwić mężczyzn do kontynuowania projektu, z naciskiem, że nadal nie wyścigowych modeli byłoby dozwolone. Paradoksalnie, gdy inżynierów domowych projekt został wydany jako model produkcji kilka lat później, nie byłoby stać na samochód, które napędzają w automaker do powszechnego sławę i ustawić punkt odniesienia dla przyszłych dużej mocy samochodów sportowych, że samochód był Miura.

Najbliższa firma doszła do budowania prawdziwej wyścigu samochodowego pod nadzorem Lamborghini było kilka bardzo zmodyfikowane prototypy, w tym fabryka wybudowana przez badania kierowcy Bob Wallace, takich jak Miura SV-based "jota" i Jarama S-based "Bob Wallace specjalne ". W ramach zarządzania Georges-Henri Rossetti, Lamborghini zawarli umowę z BMW budować produkcji wyścigowych samochodów w ilości wystarczającej dla homologacji. Jednakże, Lamborghini nie był w stanie wypełniać swojej części umowy. Samochód został ostatecznie opracowany w domu przez BMW Motorsport Division i był produkowany i sprzedawany jako BMW M1. [10] [11]

1991 Lotus 102B, z silnikiem Judd V8, zastępił Lamborghini V12 użytym w modelach 101 i 102

In w 1980 Lamborghini opracowała QVX za 1986 r. Grupa C mistrzostw sezonu. Jeden samochód został zbudowany, ale brak sponsoringu spowodowane jej miss sezonu. W QVX konkurowali tylko w jednym wyścigu, nie mistrzostwa 1986 Southern Suns 500 km wyścigu w Kyalami w Republice Południowej Afryki, napędzany przez Needell Tiff. Pomimo wykończenia samochodu lepiej niż zaczęła, sponsoringu może być po raz kolejny nie znalazł i program został odwołany. [12]

Lamborghini był dostawcą silników Formuły Jeden pomiędzy 1989 i 1993 Formula One sezonów. Jest dostarczany do silników Larrousse (1989-1990,1992-1993), Lotus (1990), Ligier (1991), Minardi (1992), a do zespołu w roku 1991 w Modenie. Podczas gdy ten ostatni jest powszechnie określany jako fabryki zespołu, firma widząc siebie jako dostawcę, a nie Backer. W 1992 Larrousse-Lamborghini był w dużej mierze niekonkurencyjne ale odnotowania w jego skłonności do rzygać ropy od układu wydechowego. Samochody następujących ściśle za Larrousse były powszechnie kolorze żółto-brązowego do końca wyścigu. [Potrzebne cytowania]

Pod koniec 1991, a Lamborghini Formuły Jeden silnik został wykorzystany w Konrada KM-011 Grupa C sportu samochodowego, ale samochodu trwała tylko kilka wyścigów przed projekt został anulowany. Ten sam silnik, ponownie badged jeden Chrysler przez Lamborghini w ówczesnej spółki-matki, został przetestowany przez McLarena na koniec sezonu w 1993 r., z zamiarem wykorzystania jej w trakcie sezonu 1994. Chociaż kierowcy Ayrton Senna był podobno pod wrażeniem silnika wydajność, McLaren wycofał się z negocjacji, wybierając zamiast silnika Peugeot i Chrysler zakończeniu projektu.

Murciélago R-GT przed wyścigiem 24 Heures du Mans 2007

A Murcielago R-GT uczestniczących w FIA GT Championship na Silverstone w 2006Two wyścigowych wersji z Diablo zostały zbudowane dla Diablo Supertrophy, jednego modelu serii wyścigów rozgrywane corocznie od 1996 do 1999. W pierwszym roku, model używany w serii był Diablo SVR, natomiast Diablo 6,0 GTR został wykorzystany dla pozostałych trzech lat. [13] [14]

Lamborghini Murcielago opracowała GT-R w produkcji wyścigowych samochód do konkurowania w FIA GT Championship, Super GT Championship i American Le Mans Series w 2004 roku. Samochód najwyższe wprowadzania w każdym wyścigu tego roku było otwarcie rundy FIA GT Championship w Walencji, w którym samochód wpisał Reiter Engineering gotowych jedna piąta z trzecim miejscu rozpoczęcia. [15] [16] W 2006 r. podczas otwarcia rundy z Super GT Championship na Suzuka, samochód prowadzony przez Japonia Lamborghini Właściciele klubu zdobywane pierwsze zwycięstwo (w klasie) przez GT-R.

A GT3 wersja z Gallardo został opracowany przez Reiter Engineering. [17]

A Murcielago R-GT wprowadzone przez wszystkie Inkl.com wyścigowe, napędzany przez Christophe Bouchut i Stefan Mucke, wygrał otwarcia rundy FIA GT Championship odbyły się w Zhuhai International Circuit, osiągając pierwszy poważny międzynarodowy wyścig zwycięstwo Lamborghini [18].

Kalendarium właścicieli | edytuj kod

  • Ferruccio Lamborghini 1963–1972
  • Georges-Henri Rossetti and René Leimer 1972–1977
  • Receivership 1977–1984 (Patrick Mimran współpracownik 1980–1984)
  • Patrick Mimran 1984–1987
  • Chrysler Corporation 1987–1994
  • Megatech 1994–1995
  • V'Power and Mycom Sedtco 1995–1998
  • Audi AG 1998-present

Przypisy | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Mikus95/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy