Wikipedysta:Mirek-krzyzak/Marian Stankiewicz


Wikipedysta:Mirek-krzyzak/Marian Stankiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Stankiewicz (ur. 21 listopada 1901 r. w Szamotułach )– polski artysta plastyk, malarz sztalugowy, grafik, projektant witraży i twórca tak zwanych małych form jak projekty znaczków pocztowych, towarowych. Jeden z ilustratorów Poznańskiej Biblioteki "Noblistów" członek tzw. grupy toruńskiej, uczestnik historycznego spotkania konfraterii w Toruniu,uczestnik wielu konkursów plastycznych malarskich. Wyróżniony w PRL 30 nagrodami państwowymi i konkursowymi. Członek Związku Plastyków i Artystów Polskich oddział w Toruniu. Zawodowo związany ze środowiskami twórczymi miast Szamotuły, Poznania i Torunia.

Życiorys | edytuj kod

Marian Stankiewicz urodził się jako 11 -te dziecko Juliana i Praksedy Urszuli Stankiewicz zd. Karpińska . Matka zajmowała się domem i wychowaniem gromadki dzieci .Ojciec był mistrzem piekarskim w Szamotułach.

W Szamotułach spędził dzieciństwo , tu skończył szkołę podstawową i gimnazjum . Tutaj również poznał sztukę witrażowniczą , działała bowiem wielka firma szklarstwa artystycznego p. Michala Brzezińskiego obecnie jego syna Leopolda . Wykonywane były tam zamówienia na całą Polskę .

Młody Marian Stankiewicz w 1924 r. roku został przyjęty do Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, zwanej potocznie Poznańska Zdobnicza.

Wstęp do tej uczelni dawało świadectwo ukończenia gimnazjum i zdany egzamin ze zdolności plastycznych .

W 1929 r. uzyskał absolutorium na Wydziale Grafiki i Introligatorstwa . Następnie podjął prace dla Biblioteki "Noblistów" w Poznaniu , ale również utrzymywał kontakt ze swoim rodzinnym miastem Szamotułami , gdzie funkcjonowała firma Michała Brzezińskiego- Techniczne Zakłady Szklarskie założone w 1924. Firma zajmowała się szyldami szklanymi, podświetlanymi elektrycznie, wytwarzaniem witraży dla różnych obiektów i kościołów, reklamą dla firm produkcyjnych .Robił projekty ,rozrysowywał do produkcji , Był ceniony jako pracownik fachowy. Czas II wojny Światowej Marian Stankiewicz spędził na przymusowej pracy w cegielni pod Poznaniem .

W 1945 roku pojechał do Torunia, gdzie rozpoczął pracę dla gazety toruńskiej "Nowości". Był rysownikiem,liternikiem,tworzył rysunki satyryczne. Pierwsze prace wykonał na poniemieckich kartonach jednostronnie zadrukowanych , a do rysowania wykorzystywał ołówki kopiowe. Z Toruniem pozostał zawodowo związany do końca życia. Przy ul Rabiańskiej 6 /6 zaczęła funkcjonować jego pracowania . Jako twórca zyskał uznanie, pracował nad szeregiem projektów witraży dla obiektów sakralnych Pomorza i Wielkopolski.Wziął udział w konkursach na znaczki pocztowe, znaki graficzne czy firmowe np. Orbisu. Powstały pierwsze prace malarstwa sztalugowego, często zabarwione tchnieniem "kubizmu". Pracował bardzo intensywnie, powstają : Don Kichot , Kopernik , Carmen , postacie sakralne , Wacław z Szamotuł , Adam Mickiewicz , Aleksander Puszkin Jedna z większych prac Mariana Stankiewicza to witraże do kościoła w Aleksandrowie Kujawskim . Po za tym witraże jego projektu znajdują się w Brzeźcu nad Gopłem ( 1935 r ) , Pluskowęsy k . Kowalewa pomorskiego ( 1950 r.) , Srebrna Góra k. Piły ( 1956 r ).

Marian Stankiewicz zawsze powtarzał Leonardowi Brzezińskiemu , że odda kiedyś wszystkie swoje prace do Muzeum w Toruniu . Tak się jednak nie stało , nie został spisany testament i cały artystyczny dorobek odziedziczyła w zamian za pewne zobowiązanie jego siostrzenica . Do muzeum trafiły 3 obrazy po jednej z wystaw BWA oraz kilka lat temu album jego autorstwa : wycinków gazet na temat swoich prac , projektów , grafiki ...Chroniąc w ten sposób album przed wywiezieniem z kraju jak uczyniono z wielu jego pracami. Niektóre prace można znaleźć w rodzinie , ale to nie liczne egzemplarze.

Marian Stankiewicz umiera dzień przed otwarciem swojej kolejnej wystawy w Toruniu 05 -06 -1968 r. w szpitalu . Pochowany został na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego . Żegnany przez liczne grono znajomych i przyjaciół .

Obecnie zapomniany przez społeczeństwo , nie doceniany przez rodzinę, spadkobierców , traktowany trochę jak dziwak ( nie posiadał własnej rodziny ). Grobem jego od kilku lat zaopiekował się , poprawiając jego stan dalszy krewny- wnuk jego siostry Mirosław Kamiński.

Źródła :

Mulczyński Jarosław - " Poznańska Zdobnicza. Historia Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu w latach 1919 - 1939 " wyd.1 ASP Poznań

" Nowości " gazeta 05-06-1968 Nekrolog

" Plastyka Toruńska 1945 -1975 "


[[:Kategoria:Urodzeni w 1901], Malarze powojenni , Witraże , Sztuka )

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Mirek-krzyzak/Marian Stankiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy