Wikipedysta:Mukorob/brudnopis


Wikipedysta:Mukorob/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brudnopis hasło Jezioro Otjikoto


Otjikoto - jezioro krasowe na terytorium północnej Namibii, w pobliżu górniczego miasta Tsumeb, w regionie Oshikoto. Jest jednym z dwóch stale wypełnionych wodą jezior Namibii. W odległości 15 km znajduje się biźniacze jezioro Guinas. Przypuszczalnie te dwa zbiorniki połączone sią ze sobą systemem wypełnionych wodą jaskiń.

Powierzchnia jeziora, przypominającego koło o średnicy około 100 m, wynosi 7075 m2. Jezioro Otjikoto zostało odkryte w 1851 roku przez Charlesa Anderssona i Francisa Galtona. Nazwa jeziora w języku Herero oznacza głęboką dziurę. Jezioro stanowi zalany wodą lej krasowy o głębokości maksymalnej (wg różnych źródeł) od 62, przez 76 do nawet 100 m, który łączy się z niezbadanym systemem wypełnionych wodą jaskiń, sięgającym do parku narodowego Etosha.

Podczas I Wojny Światowej niemieckie oddziały Schutztruppe zatopiły w jeziorze swoją broń i amunicję, chcąc uniknąć przejęcia jej przez oddziały południowoafrykańskie i angielskie. Po wojnie część sprzętu została wydobyta i znajduje się obecnie w muzeum w Tsumeb.

Jezioro Otjikoto jest od 1955 roku narodowym pomnikiem przyrody Namibii.

Jezioro leżało na trasie rowerowej podróży przez Afrykę Kazimierza Nowaka.

Źródła | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Mukorob/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy