Wikipedysta:Myopic pattern/brudnopis jon bon jovi


Wikipedysta:Myopic pattern/brudnopis jon bon jovi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Myopic pattern Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Stosunek do wiary katolickiej | edytuj kod

Chodzisz na msze, śpiewasz piosenki chwalące Boga, dajesz pieniadze na tacę i to wszystko ma zmyć z Ciebie wszystkie Twoje grzechy ?

Jon Bon Jovi, [5]

Bon Jovi urodził się i dorastał w rodzinie katolickiej; sceptyczne nastawienie zaczął ujawniać w wieku dorosłym, po kilkunastu latach akceptowania nauki chrześcijańskiej[5]. Muzyk wielokrotnie kwestionował sens istnienia zorganizowanej religii - powiedział w jednym z wywiadów: "więcej siły potrzebnej mi na codzień odnajduję w wierze w ludzi niż w zorganizowanej religii"[5][6]. Wokalista poddał w wątpliwość pogląd wywodzący się z jednego z nurtów chrześcijańskich, jakoby dziecko, które umrze przed przyjęciem chrztu, nie poszło do nieba jako nieobmyte z grzechu pierworodnego"[5]. Wielokrotnie wyrażał swój sprzeciw przeciwko księżom, którzy dla dobra opinii publicznej sprawiają wrażenie gorliwie pełniących swoja służbę, i jednocześnie molestują dzieci lub wypełniają swój zawód jedynie z powodów finansowych[5]. W utworze "Something to Believe In" z albumu These Days Bon Jovi otwarcie mówi o swojej utracie wiary ("I lost all faith in my god, in his religion too")[7]. Bon Jovi jest jednym z założycieli towarzystwa Habitat for Humanity Ambassador, niekomercyjnej organizacji charytatywnej związanej ideologicznie z Kościołem Chrześcijańskim[8]. Oficjalnie muzyk jest chrześcijaninem, nie ujawnił jednak opinii publicznej dokładnych danych dotyczących religijnych przekonań[5]. Laura Jackson pisze, że Bon Jovi "uważa, że to [przekonania religijne] mają jakikolwiek wpływ na jego twórczość i osobowość i jest to jedynie jego sprawa, nikogo innego"[5].

Wpływ i inspiracje | edytuj kod

Od momentu dogłębnego zainteresowania się muzyką na początku lat 70. Bon Jovi czerpał inspirację od różnych artystów, których dopasowywał do poziomu swojej kariery i popularności. Pierwszą inspiracją i idolem wokalisty był Elvis Presley - pomimo skromnych funduszów Bon Jovi skompletował całą jego dyskografię[9]. Jako nastolatek Bon Jovi słuchał muzyki takich wykonawców jak: pochodzący ze stanu New Jersey Paul Simon i Frank Sinatra, który dla Bon Jovi stał się miarą i kryterium doskonałości[10].

Przypisy | edytuj kod

  1. Bon Jovi (ang.). www.glamrockjunkie.com. [dostęp 14 lipca 2009].
  2. Jackson, s. 59
  3. Jackson, s. 53
  4. Jackson, s. 62
  5. a b c d e f g Jackson, s. 5
  6. Nathan Thornburgh: 10 Questions for Jon Bon Jovi (ang.). Time, 25 lipca 2007. [dostęp 15 lipca 2009].
  7. Something To Believe In lyrics (ang.). elyrics.net. [dostęp 15 lipca 2009].
  8. What is Jon Bon Jovi's religion? (ang.). [dostęp 15 lipca 2009].
  9. Jay-Z: Jon Bon Jovi: he may come across as music's ultimate "everyman," but there's nothing ordinary about Jon Bon Jovi's journey (ang.). październik 2005. [dostęp 15 lipca 2009].
  10. Jackson, s. 6

Bibliografia | edytuj kod

Bon Jovi
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Myopic pattern/brudnopis jon bon jovi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy