Wikipedysta:N77ero/brudnopis


Wikipedysta:N77ero/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stefan Oleszczuk (ur. 22 kwietnia 1958 w Kamieniu Pomorskim) - specjalista naturopatii, chiropraktyk, przedsiębiorca, burmistrz Kamienia Pomorskiego (1990-1994), starosta Powiatu Kamieńskiego (1998-2002).

Stefan Oleszczuk na II Kongresie Nowej Prawicy


Spis treści

Działalność w okresie PRL | edytuj kod

Uczęszczał do prestiżowego Technikum Mechaniczno-Energetycznego im. M. T. Hubera w Szczecinie, dorabiając jednocześnie w Teatrze Współczesnym. Na Zjeździe Szkół Technicznych publicznie skrytykował system funkcjonowania oświaty i z tego powodu został usunięty ze szkoły na kilka miesięcy przed maturą. Po paru tygodniach zostały mu przywrócone prawa ucznia. W roku 1980 podczas strajków sierpniowych, wybrano go do składu Komisji Robotniczej i Delegatem do Regionu. Następnie, wysyłano go jako Delegata Regionu na zebrania założycielskie Solidarności. Podczas obchodów dnia 11 listopada, które zorganizował w Kamieniu Pomorskim, wygłosił przemówienie, które miało być głównym powodem jego późniejszego aresztowania przez SB 17 grudnia 1981 roku. Następnie, dzięki pomocy lekarzy kamieńskich (m.in. Marii Podhorskiej - byłej łączniczki Armii Krajowej na Wileńszczyźnie) udało się utrzymać go na zwolnieniach lekarskich, gdzie oczekiwał amnestii. Został wypisany z kamieńskiego szpitala przez dr Urbańskiego, gdy ten otrzymał informację o zamiarze zdjęcia Oleszczuka przez SB. Po tym wydarzeniu, Oleszczuk zaczyna się ukrywać i działać w Gorzowie Wielkopolskim, m.in. wydając czasopisma i w lasach pod Gorzowem dokonywać nielegalnego przerzutu ogromnych beli papieru ze szczecińskiego Skolwina. Przed kierownictwem opozycji zarzucał swoim łączniczkom brak należytych środków ostrożności, podstawowych zasad konspiracji. Ocena okazała się trafna, wkrótce w Gorzowie Wielkopolskim miało miejsce aresztowanie większej liczby opozycjonistów. Oleszczuk uniknął aresztowania i zmienił miejsce ukrywania się na Szczecin. Okres ten zakończyła amnestia z roku 1983.[1]

Reformy w Kamieniu Pomorskim | edytuj kod

W latach 1990-1994, będąc członkiem UPR, objął stanowisko burmistrza Kamienia Pomorskiego. Gdy rozpoczynał pracę, gmina miała 40% deficytu budżetowego, w kasie nie było środków na opłatę za oświetlenie czy sprzątanie miasta. Oleszczuk dokonał reform, które do dziś budzą kontrowersje i są jednym z nielicznych takich przypadków w Polsce. Maksymalnie zmniejszył budżet gminy, ograniczył liczbę urzędników, wprowadził zakaz działalności gospodarczej gminy, zminimalizował wszelkie stawki podatków i opłat lokalnych na tyle, na ile pozwalało prawo, rezygnując z koncesjonowania (np. sprzedaży alkoholu), sprywatyzował mieszkania komunalne, zredukował pomoc społeczną, zaprzestał dotować „działaczy” sportowych, kulturalnych, żłobki, przedszkola, wyjazdy i goszczenie różnych delegacji.

Gmina zaczęła wydawać pieniądze tylko na cele, które służyły wszystkim mieszkańcom: oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, wodociągi, oświetlenie uliczne, linie energetyczne, drogi i chodniki, uzbrojenie terenu. Za kadencji Stefana Oleszczuka wybudowano w Kamieniu oczyszczalnię ścieków (do tej pory nieczystości z całej gminy wpływały bezpośrednio do Morza Bałtyckiego). Prywatna firma, która wygrała przetarg wymieniła cały system oświetleniowy gminy, który wcześniej funkcjonował w 55%. Nowoczesny system spowodował kolejne oszczędności, ponieważ zmniejszyły się wydatki gminy na energię elektryczną. Wybudowano trzydzieści odcinków dróg i rozbudowano kanalizację. W 1993 roku na inwestycje gmina Kamień Pomorski przeznaczyła 55% swoich wydatków.[2]

Obecnie | edytuj kod

Oleszczuk wraz z żoną prowadzi firmę, która zajmuje się bardzo szeroko pojętą profilaktyką, dietetyką, ziołolecznictwem, rehabilitacją, chiropraktyką, komplementarną ochroną zdrowia. Wykorzystują kilkanaście lat doświadczeń w salach wykładowych, gabinetach, działając ambulatoryjnie, w wielu ośrodkach rehabilitacyjnych, uzdrowiskach.

23 marca 2014 na II Kongresie Nowej Prawicy został oficjalnie zaprezentowany jako kandydat KNP z 1 miejsca z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty od 1981 z Danutą, mają czworo dzieci: Annę, Katarzynę, Michała, Marcina.

Dziadek Stefana Oleszczuka był sierżantem u Józefa Piłsudskiego, a podczas II wojny światowej żołnierzem Armii Krajowej w Warszawie, brał udział w powstaniu warszawskim.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stefan Oleszczuk: Człowiek z Kamienia, 1994, ISBN 8390101831.
  2. Tomasz Cukiernik: Prawicowa koncepcja państwa: doktryna i praktyka, 2004, ISBN 8391884724.
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:N77ero/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy