Wikipedysta:One1222/Ludobójstwo w Gminie Końskie 1940


Wikipedysta:One1222/Ludobójstwo w Gminie Końskie 1940 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:One1222 Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludobójstwo w Gminie Końskie w 1940 r. Zbrodnia Nazistowska,Ludobójstwo, Czystka - Mord mieszkańców okolicznych wsi gminy Końskie

Do tragedii doszło w kwietniu 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wtedy niewinnych ludzi podczas akcji pacyfikacyjnej pod kryptonimem "Hubal". Była to zemsta faszystów za działalność majora Hubala. Zamordowano wtedy mieszkańców Stadnickiej Woli, koneckich ulic Leśnej i Grzybowej, Sielpi Małej, Niebo, Piekła, Izabelowa, Małachowa Fabrycznego, a także Królewca i Adamowa.[1]

Upamiętnienie | edytuj kod

Pomnik w Piekle autorstwa Dominika Roli symbolicznie umiejscowiony został na drodze z Piekła do Nieba. Pod jednym z wielu znajdujących się na obszarze Nadleśnictwa Barycz, miejsc pamięci, jak co roku, przedstawiciele Lasów Państwowych uczestniczą w uroczystościach, mających na celu zachować żywe wspomnienie zwykłych ludzi, których historie zakończyły się w cieniu rosłych sosen[2]. Jerzy Plaskota, syn zastrzelonego Teodora Plaskoty, napisał wiersz o tragicznym zdarzeniu.

Przypisy | edytuj kod

  1. MarzenaM. Kądziela MarzenaM., Pomnik ku czci ofiar wojny odsłonięto w Piekle, Echo Dnia Świętokrzyskie, 28 maja 2012 [dostęp 2020-01-22]  (pol.).
  2. Miejsce pamięci - piekło - Wydarzenia - Nadleśnictwo Barycz - Lasy Państwowe, www.barycz.radom.lasy.gov.pl [dostęp 2020-01-22] .
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:One1222/Ludobójstwo w Gminie Końskie 1940" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy